Strona główna » Artyści » Jerzy Nowosielski

ARTYSTA

Pozycja w ratingu:
3

Urodzony w 1923 roku, zmarł w 2011. Malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.

Niemal całe życie spędził w Krakowie, był silnie związany z tym miastem, a także z kręgiem artystycznym skupionym wokół Tadeusza Kantora.

Równorzędnie interesował się sztuką chrześcijaństwa wschodniego, jak i sztuką europejską XX wieku, które w końcu zsyntetyzował w swej twórczości.

Naukę rozpoczął w 1940 w krakowskiej Kunstgewerbeschule, a w latach 1942-1943 studiował ikono pisarstwo w czasie nowicjatu w Ławrze Uniejowskiej w Uniowie pod Lwowem.

Na początku swej drogi artystycznej był asystentem Tadeusza Kantora, w okresie socrealizmu zaś zajmował się sztuką sakralną oraz tworzeniem scenografii teatralnych.

Zadebiutował w 1955 wystawą indywidualna, a już rok później reprezentował Polskę na Biennale w Wenecji.

Pisał ikony, metafizyczne kompozycje figuralne i pejzaże, konsekwentnie malowane za pomocą płaskiej plamy barwnej obwiedzionej konturem. Jego monumentalne dekoracje ścienne można oglądać m.in. w Lourdes, kościele Reformatów na krakowskich Azorach, w dolnej cerkwi pw. św. Jana Klimaka w Warszawie, a także w wielu innych miejscach. Wykonał także ikonostasy – m.in. dla Greckokatolickiej Katedry we Wrocławiu, kaplicy oo. Bazylianów w Węgorzewie, a także dla kaplicy Metropolitarnego Seminarium Duchowego w Lublinie. Największą realizacją stworzoną przez niego jest cerkiew grekokatolicka w Białym Borze, którą zaprojektował kompleksowo – od architektury począwszy, aż na wystroju malarskim i wyposażeniu kończąc. Zaprojektował i zrealizował także grekokatolicką kaplice św. Borysa i Gleba przy ul. Kanoniczej w Krakowie.

W 1996 roku założył wraz z żoną Fundację Nowosielskich, której zadaniem jest wspieranie wybitnych osiągnięć polskiej kultury i sztuki poprzez przyznawanie corocznych nagród i stypendiów.

Sam zdobył wiele nagród i odznaczeń, m.in. nagrodę im. Jana Cybisa, Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski i wiele innych.

Jego prace prezentowane były w muzach i galeriach zarówno w Polce, jak i na świecie, m.in. w specjalnie dla niego zaaranżowanej sali w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

Artysta reprezentowany jest przez Galerię Starmach.