Strona główna » Artyści » Zbigniew Gostomski

ARTYSTA

Urodzony w 1932 roku. Malarz, artysta współczesny, twórca eksperymentów artystycznych, aktor teatru Tadeusza Kantora, fotografik.

W latach 1953 – 1959 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie, z którą od 1960 roku jest nieprzerwanie związany. Jest jednym z współzałożycieli Galerii Foksal.

Najważniejszym środkiem wyrazu jest dla niego malarstwo, zwłaszcza związane z nim zagadnienia budowy dzieła i kompozycji. Na przełomie lat 50. i 60. zajął się tworzeniem op-artowskich kompozycji i reliefów, nazywanych przez niego Przedmiotami optycznymi. Pracował głównie nad możliwością przekształcenia obrazu w relief, a później zajął się zagadnieniem iluzji i przestrzeni w obiektach trójwymiarowych. W późniejszym czasie jego prace przybrały charakter enviroments.

W 1970 otrzymał nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. W latach 70. zwrócił się też ku sztuce konceptualnej, a od 1980 roku największą rolę w jego pracach zaczęły odgrywać symboliczne przedmioty i mnogość ich znaczeń, a w latach 90. symbole te zaczęły odnosić się bezpośrednio do rzeczywistości politycznej.

Jego prace wystawiane były w wielu galeriach i muzeach, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Można je było oglądać m.in. w krakowskiej Galerii Starmach, warszawskiej Galerii Foksal, w Galerii Starej w Lublinie, a także w Paryżu, Edynburgu i w Berlinie.