Strona główna » Kalendarz

Nadchodzące

23 sierpień 2018
Unnamed

Screen and Sound Fest. 2018: Four Seasons

W maju rozpoczęła się szósta edycja tego projektu, której motywem przewodnim jest topos Czterech Pór Roku. Zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek, autor muzyki do filmów „Bogowie” i „Moje córki krowy” Bartosz Chajdecki, jazzowy kompozytor Nikola Kołodziejczyk oraz legenda muzyki elektroakustycznej Dariusz Mazurowski stworzyli premierowe kompozycje inspirowane najpopularniejszym dziełem Vivaldiego, które posłużą za punkt wyjścia do tworzenia wizualizacji.

24 sierpień 2018
Szara

Galeria Szara, Katowice / Z obawy przed wyginięciem

Dwie osoby wsiadają do samochodów i z dużą prędkością jadą naprzeciwko siebie. Osoba, która pierwsza zahamuje lub zjedzie z trasy, zostaje okrzyknięta „cykorem”. Zwycięża ta, która nie zawaha się jechać prosto. Jeśli jednak obie osoby zdecydują się jechać do końca – zginą. Punktem wyjścia wystawy „Z obawy przed wyginięciem”, przygotowanej przez Irminę Rusicką i Kaspra Lecnima, jest gra w cykora (the game of chicken), która w specyficzny sposób modeluje rzeczywistość.

24 sierpień 2018
Swiat%20zmyslow%20plakat

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli / Świat Zmysłów

Od 24 sierpnia w stalowowolskim Muzeum dostępna będzie interaktywna wystawa, poświęcona funkcjonowaniu zmysłów człowieka. Ekspozycja przybliża fascynujący i tajemniczy świat ludzkich zmysłów, odkrywa budowę oraz tajniki „działania” naszych oczu, uszu, nosa… Prezentowane modele umożliwią widzom samodzielne przeprowadzanie prostych eksperymentów i poznanie tajemnic funkcjonowania narządów słuchu, wzroku, powonienia i dotyku.

24 sierpień 2018
39406186 1901685763201253 8042265419253284864 o

Pracownia Duży Pokój / Izabela Koczanowska - Post Real Life

Od dłuższego czasu interesują mnie zaburzenia tożsamości kobiety w erze Internetu. Próbuję zilustrować zagubienie wywołane nadmiarem możliwości, przedmiotów, informacji i wzorców, a także związane oczekiwaniami społecznymi. Obok natłoku stojących przed nami wyborów rodzi się pytanie: czy nasze decyzje pochodzą jeszcze od nas samych? Na granicy świata realnego i wirtualnego powstaje przesyt danych, nad którym rozbrzmiewa wymaganie zdobycia wiedzy i umiejętności z przeróżnych dziedzin.

25 sierpień 2018
39296873 290891594826724 8605820829919346688 n

Shefter Gallery / Chodziłam do ZOO patrzeć na czarne pantery

Podwójny tytuł wystawy Ewy Ciepielewskiej ilustrujący bycie jednocześnie tu i obok, poszukiwanie własnej pozycji i prywatnej opozycji jest jej esencją. Wystawa złożona z prac z lat 90. i 80, a więc z czasu przełomu, momentu podobnie podwójnego i niezdefiniowanego, to opowieść skonstruowana z figuratywnych prac Ewy Ciepielewskiej. Ta kilkuwątkowa narracja okazuje się być tak samo aktualną w czasach swego powstawania, jak i teraz.

Zakończone

09 sierpień 2018
2

Galeria Le Guern, Warszawa / Tadeusz Rolke - Będzie dobrze

Kiedyś będzie dobrze, ale czy lepiej? Nie jest to już takie oczywiste, jak na początku lat 90., kiedy Tadeusz Rolke spacerował po Warszawie z aparatem i dokumentował społeczne zmiany – stragany z mięsem w Śródmieściu Warszawy, pomniki minionej władzy i nowych Polaków – konsumentów. Zdjęcia z tamtego okresu można było zobaczyć na poprzedniej prezentacji Rolkego w Le Guern. Na obecnej wystawie deklaracja zawarta w tytule jest dużo skromniejsza. Brzmi wręcz jak pocieszenie.

03 sierpień 2018
Konopelska antonina elektrowani radom 2018 07 27 530x707

CSW Elektrownia w Radomiu / Nieśmiertelność z wosku

Spójrzmy na galerię postaci w cyklu „The Wax of Poland” Antoniny Konopelskiej – skąd my ich znamy? Jedno pewne – dostąpili zaszczytu odtworzenia w wosku i innych materiach, dających złudzenie obcowania z żywym człowiekiem, więc na pewno musieli dokonać czegoś imponującego, wsławić się czymś niezwykłym. Tylko… czy na pewno? Żyjemy w czasach, gdy każdy może stać się celebrytą i wzbudzić zainteresowanie tłumów. Często nie trzeba wiele, żeby zyskać popularność – niekiedy...

02 sierpień 2018
Rachwalik

Galerii + / tajny_projekt jest OFF // dziwna_rzecz

Jak przełożyć język muzyki na interaktywne instalacje? W jaki sposób pokazać stany emocjonalne wywołane przez dźwięki za pomocą światła? Czy sprzęt AGD ma swój gust muzyczny? W jaki sposób zakłócenia spowodowane przez muzykę mogą spowodować wyłom w naszych przyzwyczajeniach poznawczych? „Tajny projekt jest off/ dziwna rzecz” to podręczny zestaw eksperymentów na przecięciu sztuk wizualnych i nowych mediów badających nasze podejście do sfery audio.

02 sierpień 2018
Rachwalik

Galeria ASP w Katowicach Rondo Sztuki / EMOCJE W MUZYCE

Sztuka muzyki jest tą najbliższą łzom i wspomnieniom – Oscar Wilde „Emocje estetyczne przełamują dychotomiczność charakterystyczną w jakimś stopniu dla emocji podstawowych: w sztuce to, co piękne potrafi być zarazem groźne i przyjemne, zaskakujące i zrozumiałe, smutne i wywołujące łzy szczęścia W jaki sposób przełożyć muzykę na obrazy? Jak pokazać dźwięk? Czy emocje towarzyszące muzyce można pokazać? Wystawa ‘Emocje w muzyce” to szereg pytań na które odpowiedź może być tylko...