Strona główna » Aktualności
Caravaggio odpoczynek w czasie ucieczki do egiptu

Wewnątrz Caravaggia / Wystawa w Palazzo Reale w Mediolanie

17 październik 2017

Dzieła Caravaggia często do nas wracają. W Europie - najczęściej we Włoszech - co kilka lat organizowana jest duża wystawa płócien mistrza światłocienia, za każdym razem odkrywająca w jego twórczości coś nowego lub ukazująca ją w nowym świetle. Trudno także wyobrazić sobie zwiedzanie Rzymu bez zaglądnięcia do znajdującego się niedaleko Panteonu kościoła San Luigi dei Francesi, w którym znajdują się trzy prace artysty przedstawiające św. Mateusza.

Ksiazki

Co spakować do plecaka? - 6 książek o sztuce na wakacje!

28 czerwiec 2017

Książki mogą przyjemnie ciążyć w dłoni. Czasem mogą wydawać się pozornie lekkie, ale zawarta w nich treść wywróci nasze postrzeganie rzeczywistości do góry nogami. Można spotkać się z opinią, że praktycznie każdy miłośnik sztuki, jest też miłośnikiem książek. Właśnie takim osobom bardzo często trudno sobie wyobrazić ciepłe letnie wieczory bez inspirującej lektury. Dla nich przygotowaliśmy bardzo subiektywny wybór książek, które warto zabrać ze sobą do plecaka.

24 październik 2017
Z59dbe74f8f4d3

Twórczość Vetulaniego balansuje rozpięta na dwóch fascynujących osiach, dając obraz artysty żonglującego z łatwością i przekorą rozmaitymi środkami wyrazu oraz mediami o szerokiej skali. Od intrygujących i wyrazistych obiektów, tworzonych przez niego np. z przypominającego wosk gorącego białego kleju, czy czarnego sylikonu, o mocnych konotacjach społecznych i politycznych - po emanujące prawdziwym pięknem subtelne obrazy-obiekty...

20 październik 2017
Franciszek%20or%c5%82owski%2c%20nie%20ma%20jednego

W najnowszym projekcie „Nie ma jednego” odnoszę się do sytuacji, w których dochodzi do konfliktu pomiędzy podmiotem indywidualnym oraz zbiorowym i jego roszczeniami. Przestrzeń ekonomiczna rynku pracy, w której odbija się nasza przestrzeń materialna, generuje szarą strefę, której zazwyczaj jesteśmy nieświadomi. Są to banalne praktyki wyzysku. Śrubę możemy dokręcać metalowymi obcęgami, kluczem płaskim, odpowiednio skonstruowaną umową prawną.

20 październik 2017
69.%20%e2%88%9e%2c%20150%20x%20120%20cm%2c%20akryl%20na%20p%c5%82%c3%b3tnie%2c%202107

"...Tworzenie obrazów do cyklu Trojanowski zaczyna przede wszystkim od podróży i obserwacji miejsc, z których każde zawiera inny ładunek energetyczny. Zadaniem artysty jest wyczucie tych wibracji i określenie ich barwy – czy będą po chłodnej, czy ciepłej stronie palety. Co więcej, miejsca rzutują inne mapy energii – czasem będzie ona wypalać dziury w obrazie, innym razem fluorescencyjną smugą zaznaczy swoją bytność w głuchej przestrzeni.