Strona główna » Aktualności » Artykuły » 13.11 - 19.11.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
66a54b0dfa02ddafd7a534d8096c4195

Jak pisaliśmy ostatnio – rynek sztuki zaskakuje. Zaskoczył i tym razem. Aukcji odbędzie się, bez dwóch zdań, naprawdę wiele. W tym tygodniu zapanuje m.in. sztuka młoda, zwana także nową, ale oczywiście nie tylko, będzie różnorodnie, nawet bardzo. Pojawi się więc twórczość młodego pokolenia oraz tych, którzy zaczynają swoją przygodę ze sztuką bądź niedawno ją zaczęli. Trzeba wspomnieć jednak, że na aukcjach tego rodzaju goszczą także młodzi, dobrze zapowiadający się polscy artyści o gruntującej się pozycji w świecie sztuki, tacy jak Łukasz Stokłosa, Krzysztof Piętka czy Marek Rachwalik, który został wyrózniony na 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień!!  Na aukcjach w tym tygodniu kolekcjonerzy natkną się także na sztukę dawną, fotografię kolekcjonerską, która zauroczyła nas szczególnie, i to w zwielokrotnionej, pięciokrotnej dawce czy rzemiosło i biżuterię.  Odbędzie się również wiele wartych uwagi wernisaży. Liczymy na to, że wymienione przez nas wydarzenia, które umieściliśmy w dzisiejszej zapowiedzi, staną się pomocne przy planowaniu nadchodzącego, kulturalnego tygodnia. Wszystkie z wymienionych wydarzeń, a nawet jeszcze więcej można znaleźć w naszym kalendarium.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Fotografia Kolekcjonerska: Awangarda Artystyczna, DESA UNICUM, 14 listopada 2017

Desa w tym tygodniu uderzyła z dużą siłą – zorganizowała, aż pięć aukcji! Jedną z nich jest aukcja fotografii kolekcjonerskiej, na której pojawią się prace związane z awangardą. Znajdą się na niej znane portrety Witkacego, prace Romana Opałki, Zbigniew Libera czy odbitki Stanisława Dróżdza. Naprawdę będzie w czym wybierać. Wiele wspaniałych, a czasem trochę zapomnianych dzieł światło dzienne, co pracom tym raczej nie zaszkodzi, a być może nawet pomoże. Na aukcji oprócz wspominanych już ikon współczesnej i nowoczesnej fotografii, pojawiają się także prace wybitnych polskich artystek takich jak:  Ewa Partum, Teresa Murak, Natalia LL, Zofia Rydet czy Marta Deskur, jak również fotografie grup artystycznych jak Łodź Kaliska czy Kwiekulik. Serce rośnie, jak napisałby wieszcz z Czarnolasu.

 

Fotografia Kolekcjonerska: Tradycjonalizm, Piktorializm, Reportaż, DESA UNICUM, 14 listopada 2017

Drugą spośród aukcji DESY UNICUM jest aukcja fotografii kolekcjonerskiej, która oscyluje wokół tradycjonalizmu, piktorializmu czy reportażu. Do nabycia będą więc chociażby fotografie przedstawiające zapierające dech krajobrazy, akty, ruiny powojennej Warszawy czy inspirowane bressonowską koncepcją decydującego momentu fotografie codzienności.

Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości, DESA UNICUM, 15 listopada 2017

Kolejna aukcja DESY UNICUM prezentuje fotografie znanych i szanowanych person. Są wśród nich zarówno gwiazdy kina, takie jak niezastąpiona ikona lat 60. Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Brigittte Bardot czy Marlena Dietrich , jak również najbardziej znana projektantka mody Gabrielle Chanel zwana COCO, czy piosenkarka Sophia Lauren. Pojawią się także fotografie znanych mężczyzn – Roberta de Niro czy Marlona Brando. Na aukcji do nabycia będzie także fotografia Johna Lennona wraz z jego żoną Yoko Ono.


18 Aukcja Młodej Sztuki, dom aukcyjny BOHEMA, 15 listopada

Dom aukcyjny Bohema na aukcje wystawi prace związane z tak zwaną sztuką młodą. Pojawią się więc znane już niektórym nazwiska i pseudonimy twórców, którzy często goszczą na tego typu aukcjach. Wśród nich wymienić można Violę Tycz, Izę z lasu, Katarzynę Lamik czy Jacka Malinowskiego. Oczywiście prezentowana przez nich stylistyka i tematyka będzie niezwykle różnorodna. Wystawione zostaną akty, pejzaże, sceny rodzajowe oraz kompozycje abstrakcyjne. Wśród twórczości młodych artystów pojawią się także wątki ezoteryczne czy te odwołujące się do różnorodnych kultur.

Projekt Marzenie - Charytatywna Aukcja Fotografii, DESA UNICUM, 15 listopada 2017

DESA UNICUM tym razem upodobała sobie szczególnie fotografię. Na aukcji Projekt marzenie ponowne pojawi się fotografia. Będą to także stylizowane fotografie znanych osobistości różnych profesji, jednak tym razem nieco bardziej współczesnych. Pojawią się na niej portrety Beaty Tyszkiewicz, Maryli Rodowicz, Andy Rottenberg, Edwarda Dwurnika  czy Daniela Olbrychskiego jako Indianina. Aukcja ta, w przeciwieństwie do wcześniejszych będzie miała charakter charytatywny.

X Aukcja Dzieł Sztuki - Sztuka Młoda, dom aukcyjny Artissima, 16 listopada

Podobnie jak w przypadku aukcji Bohemy, na aukcji Artissimy zagości sztuka młoda. Różnorodne tematy, motywy, tendencje także staną się domeną tej aukcji. Nie zabraknie więc abstrakcyjnych kompozycji, pejzaży, aktów i tak dalej, i tak dalej. Pojawi się także kilka wspominanych wyżej nazwisk oraz wielu innych młodych twórców. Kolekcjonerzy będą mogli więc zdecydować, na które z nich szczególnie warto postawić.

Aukcja Rzemiosła i Biżuterii, Sopocki Dom Aukcyjny, 18 listopada 2017.

Sopocki Dom aukcyjny zaproponuje miłośnikom sztuki fajansy, porcelanę, złoto, srebro, szkło z różnorodnych epok i miejsc. Wszystko, czego wymagająca i lubująca się w bibelotach dusza kolekcjonera zapragnie. Na aukcji pojawią się także piękne, zdobione stroje czy meble.

167 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego, Dom aukcyjny OSTOYA, 18 listopada 2017

Na aukcji domu aukcyjnego OSTOYA zakupić będzie można malarstwo, głównie dwudziestowieczne. Kolekcjonerzy natkną się więc na takie nazwiska jak Aleksander Laszenko, Karol Kossak czy Juliusz Słabiak. Do nabycia będą także dzieła artystów zagranicznych, tworzących znacznie wcześnie, będą to głównie grafiki Petera Paula Rubensa czy Giulia Romano. Pojawi się również rzemiosło artystyczne: klamry do pasa z XIX wieku, knefle z przełomu XVIII i XIX stulecia czy żetony patriotyczne. Mnogość obiektów przyprawia o zawrót głowy. Wybór jest więc niezwykle różnorodny… a co za tym idzie całkiem trudny. 

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Mia Art Gallery we Wrocławiu, KOLEKCJA HERMANSDORFERÓW, 15 listopada

Na wystawie pokazanych  zostanie kilka dzieł ze zgromadzonej przez dziesięciolecia kolekcji Hermansdorferów. Wystawa ta zainauguruje program Małe Wielkie Kolekcje w mia ART GALLERY. Pokazane zostaną między innymi prace Abakanowicz, Nowosielskiego, Lebensteina, Hasiora, Makowskiego, Beksińskiego, Brzozowskiego i wielu, wielu innych.

Galeria Dawid Radziszewski, Warszawa, Jak tu pięknie i niech cię nigdy nie zapomną, 15 listopada
 
Wystawa podejmuje między innymi zagadnienie uprzedmiotowienia dzieła sztuki, którego źródłem według twórców wystawy jest „(…) po części trwała hierarchia podmiotu i przedmiotu w tradycji filozoficznej Zachodu.” Pojawiają się na niej także odniesienia do konceptualizmu czy związku między artystą a pracą.

Galeria Piekary, Poznań/Twarze Awangardy. Artyści I Grupy Krakowskiej, 15 listopada

Wystawa zamyka obchody Roku Awangardy. Zaprezentowanych zostanie 30 prac – „ostatniej polskiej przedwojennej awangardy” – I Grupy Krakowskiej, twórców prezentowanych stosunkowo rzadko, są to głównie prace na papierze z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie i kolekcji prywatnej. 

Rondo Sztuki, Katowice, Manewry sportowe, w ramach festiwalu ARS CAMERALIS, 16 listopada

„Manewry sportowe” są pretekstem do rozważań nad fenomenem sportu poprzez działania artystyczne oraz ciała, które poddawane jest terrorowi sportowej rywalizacji. Na wystawie zostaną podjęte także zagadnienia takie jak: „transhumanizm, plemienność, wykluczenie, współzawodnictwo, edukacja sportowa, problem sławy czy przeniesienie zasad, działających w sporcie, w relacje społeczne obowiązujące w życiu.”

Galeria Wozownia, Toruń, Olga Kisseleva, A place in the Sun / Czarna dziura / Formy przejściowe, 17 listopada

W toruńskiej Wozowni, odbędzie się wernisaż trzech wystaw. Wystawa prac Olgi Kisselevy „A place in the sun” podejmuje temat migracji czy mobilności we współczesnym  świecie i jej wpływu na kształtowanie nowych technologii komunikacji, czy transportu. Z kolei na wystawie „Czarna dziura” zaprezentowane zostaną prace siedemnastu artystów, inspirowane zagadnieniem, jak można się domyślić - czarnej dziury. Wystawa ta jest rozważaniem nad zjawiskiem czarnej dziury i jego specyfiką. „Formy przejściowe” są natomiast prezentacją prac Marty Szulc. Projekt ten skoncentrowany jest wokół grafiki oraz miedzi -materiale, na którym powstaje miedzioryt.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa,  Inny Trans-Atlantyk. Sztuka kinetyczna i op-art w Europie Wschodniej i Ameryce Łacińskiej w latach 50.-70, 17 listopada

Ukazane zostaną dzieła swobodnie inspirowane op-artem czy sztuką kinetyczną, czyli dziełami ruchomymi, opierającymi się na obserwacji zjawisk przyrody, będącymi efektem  odkryć naukowych i postępu techniki, powstałymi w centrach artystycznych Europy i Ameryki  - Paryża, Londynu i Nowego Jorku.

CRICOTEKA w Krakowie, Zbigniew Gostomski. Powroty, 17 listopada

Zaprezentowane zostaną dzieła z okresu pięćdziesięciu lat twórczości Zbigniewa Gostomskiego, pozwalające dostrzec skalę zagadnień stylistycznych, formalnych czy kompozycyjnych, które podejmował. Wybór prac ukazuje spektrum wpływów, które odegrały znaczącą rolę dla twórczej działalności artysty. Co istotne, także sama wystawa, jej aranżacja, scenariusz i koncepcja przygotowane zostały we współpracy z asrtystą.

Muzeum Pałac Herbsta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Dom ze snów, 17 listopada

To opowieść o losach rodziny Herbstów. Prezentowane materiały są efektem badań archiwalnych, które przeprowadziły kuratorki wystawy. Badania te pozwoliły im odkryć fakty oraz stworzyć obraz życia Herbstów, który stał się także powodem zdobycia wiedzy na temat społeczno-kulturowej sytuacji miasta Łodzi w początkach XX wieku.

 

 

fot. materiały prasowe/ Jerzy Lewczyński, Bez tytułu (Pokutę czyńcie pokutę).

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ