Strona główna » Aktualności » Artykuły » 02.04 - 08.04.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
29389357 158279604988343 7539417985122883830 n

W okresie poświątecznym galerie i muzea z nową energią zabierają się do pracy – miłośnicy sztuki w tym tygodniu na pewno nie mogą narzekać na brak ciekawych wernisaży i wydarzeń. Niezależnie od lokalizacji, każdy poszukujący wrażeń artystycznych powinien w najbliższym czasie znaleźć coś dla siebie. Również domy aukcyjne nie zwolniły tempa – nadchodzące dni przyniosą nam cztery aukcje o bardzo zróżnicowanej ofercie.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Rzeźba i Formy Przestrzenne / Dom aukcyjny Desa Unicum / 5 kwietnia 2018

Desa Unicum w tym tygodniu skupia się na ofercie rzeźby, jak zwykle prezentując twórczość czołówki polskiej sceny artystycznej. Prace Aliny Szapocznikow, Władysława Hasiora, Magdaleny Abakanowicz, Zdzisława Beksińskiego, czy Barbary Falender to tylko część wartych wspomnienia obiektów, które pojawią się na tej aukcji. Na uwagę zasługuje także bogata reprezentacja prac artystów czynnych w pierwszej połowie XX wieku.

XI Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej / Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski / 05 kwietnia 2018

Najbliższa aukcja w Polskim Domu Aukcyjnym to tradycyjnie wybór doskonałych prac malarskich i rzeźbiarskich od początku XX wieku aż do współczesności. Wśród wielu znakomitych pozycji z pewnością można zarekomendować aż trzy pozycje klasyczki krakowskiej awangardy – Erny Rosenstein oraz gwasz Władysława Strzemińskiego. Miłośników sztuki lat dziewięćdziesiątych z pewnością zainteresuje zaś licytacja ikonicznej już pracy „Lego. Obóz koncentracyjny” Zbigniewa Libery.

Aukcja VARIA 22 / Sopocki Dom Aukcyjny / 7 kwietnia 2018

W Sopockim Domu Aukcyjnym w Gdańsku odbędzie się licytacja różnego rodzaju obiektów: malarstwa, grafiki, rzeźby rzemiosła, biżuterii w ramach dwudziestej drugiej aukcji variów. Ceny wywoławcze rozpoczynają się już od kilkuset złotych. Wśród autorów prac znajdziemy m.in. Henryka Szczyglińskiego, Tomasza Sętowskiego, Jacka Pałuchy, Feliksa Michała Wygrzywalskiego. 

54 Aukcja Dzieł Sztuki / Nautilius Galeria i Dom Aukcyjny / 7 kwietnia 2018

Na aukcji pojawi się szeroki wachlarz prac najwybitniejszych polskich grafików. Ponadto, amatorzy malarstwa mogą wybierać w pozycjach twórców takich jak Jerzy Nowosielski, Tamara Berdowska, Wojciech Weiss czy Jan Matejko. Kolekcjonerów plakatu na pewno zainteresują klasyczne jazzowe plakaty Waldemara Świerzego

IV Aukcja Biżuterii i Sztuki / Dom Aukcyjny Panorama / 7 kwietnia 2018

W kwietniu w na aukcji Panoramy tradycyjnie będzie można licytować zarówno malarstwo, jak i biżuterię. Wyjątkowa selekcja tej ostatniej, będącej znakiem rozpoznawczym domu aukcyjnego to przede wszystkim kolczyki, pierścionki, bransolety i naszyjniki, które na pewno rozświetlą nadchodzące wiosenne dni.

 

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Adam Myjak - Historie / Salon Akademii, Warszawa / 4 kwietnia 2018

Adam Myjak blisko 50 lat życia poświęcił pracy twórczej, włączając w to czas studiów, kiedy był już aktywnym i samodzielnym artystą. Liczącym się w Polsce rzeźbiarzem stał się w wieku niespełna 30 lat. Dziś jest nestorem polskiej sztuki współczesnej. Rzeźbi człowieka - głowy, torsy, figury. Jego sztuka opowiada zaś ludzkie historie - zarówno w sensie losów jednostkowych, egzystencjalnej konieczności nas jako gatunku, jak i uwikłania w dzieje, często dramatyczne. Na wystawie w Salonie Akademii zostanie pokazanych 15 najnowszych dużych rzeźb Adama Myjaka ze stali nierdzewnej, terakoty i drewna.

Paulina Kościk, To ja, Ofelia / Galeria Schody, Warszawa / 5 kwietnia 2018

„Ofelia” to foto-tragedia w trzech aktach, czyli fotograficzna opowieść na podstawie dwóch utworów – „HamletMaszyny” Heinera Mullera i „Hamleta” Williama Szekspira. Praca jest próbą analizy emocji, leków, napięć targających Ofelią i wizualizacji tychże stanów na zdjęciach. Ofelia" to praca dyplomowa studentki fotografii na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Praca skupia się na ciele, napięciach w ciele, symbolice ciała, ruchu, gestach.

Wojtek Moskwa, Kraina / Galeria Sztuki Współczesnej, Olsztyn / 5 kwietnia 2018

Wystawa jest efektem półrocznej wędrówki (listopad 2015-maj 2016) po wschodnich rubieżach Mazur realalizowanej dla Muzeum Historycznego w Ełku śladami sieci torów Ełckiej Kolei Wąskotorowej, obecnie wykorzystywanych jedynie na dwunastokilometrowym odcinku łączącym Ełk z Sypitkami.

Mieczysław Lurczyński – Gorzki Urodzaj / Bohema Nowa Sztuka, Warszawa / 5 kwietnia 2018

Wystawa przygotowana z londyńską galerią POSK pozwoli przyjrzeć się bliżej twórczości jednego z ciekawszych polskich malarzy emigracyjnych działajacych w 2. połowie XX wieku. Wszystkie zaprezentowane prace pochodzą z kolekcji POSKu.

Rene Holm, Darkness / Trafostacja Sztuki, Szczecin / 5 kwietnia 2018

„Darkness” René Holma to pierwsza polska wystawa malarstwa duńskiego artysty. Ze szczecińskim środowiskiem sztuki nawiązał kontakt jednak wcześniej, w 2015 r., tworząc mural na budynku Stowarzyszenia Twórców i Producentów Sztuki przy ul. Wielkopolskiej 27. Wystawa składa się z jedenastu obrazów. Elementem ekspozycji, wytworzonym przez artystę, jest instalacja, złożona z kilkunastu drzew, krzewów, gałęzi rozłożonych na podłodze, lamp oraz trzymetrowej drabiny-neonu. Rzeczy widziane w przestrzeni odpowiadają obiektom zaprezentowanym na płaszczyźnie płócien, co powoduje, że mrok sali przenika się z ciemnym światem obrazów. By móc zobaczyć dzieła, nasz wzrok musi się przyzwyczaić do braku światła, inaczej mówiąc – wyjść na spotkanie z mrokiem.

Marte Gunnufsen, Flesh / Trafostacja Sztuki, Szczecin / 5 kwietnia 2018

Marte Gunnufsen w swoich pracach łączy praktykę artystki sztuk wizualnych oraz pianistki klasycznej, wokalistki i kompozytorki. Zespala obie dziedziny sztuki konstruując narrację wokół kwestii ludzkiej siły i słabości, cierpienia, religijności i winy, przemijania, filozofii muzyki, reprezentacji ciała, jego uprzedmiotowienia czy oddania i paradoksalności seksualności.

Z drugiej strony rzeczy – polski dizajn po roku 1989 / Muzeum Narodowe, Kraków / 6 kwietnia 2018

Wystawa przedstawia zmiany w polskim dizajnie po 1989 roku. Pokazuje, jak radzili sobie twórcy w latach 90. w warunkach rodzącego się kapitalizmu, jakie piętno odcisnęły na ich pracach prądy postmodernistyczne, jak na przełomie wieku XX i XXI zaczęli wpisywać się w międzynarodowe nurty projektowania i jak współcześnie poszukują odrębności, chcąc sprostać konkurencji na rynkach zagranicznych.

Atak na pałac zimowy / Muzeum Sztuki, Łódź / 6 kwietnia 2018

Wystawa poświęcona fotografii, która jak żadna inna stała się symbolem rewolucji październikowej. Fotografia ta nie przedstawia jednak historycznego wydarzenia, ale jego zainscenizowaną rekonstrukcję. W 1920 roku rosyjski reżyser teatralny Nikołaj Jewreinow (1879-1953) przyjął zlecenie odtworzenia zajść spod Pałacu Zimowego z okazji trzeciej rocznicy rewolucji. Wykonane podczas spektaklu zdjęcie, dające fałszywy obraz szturmu na Pałac, niedługo potem zaczęło być traktowane jak historyczny dokument, a jego reprodukcje pojawiały się w podręcznikach szkolnych, kronikach i prasie.

W poczuciu kresu / Galeria Sztuki Wozownia, Toruń / 6 kwietnia 2018

Prezentowany na wystawie nowy cykl obrazów jest konsekwencją swoistej via negativa, którą autor przeszedł w poszukiwaniach nowych motywów i inspiracji dla swojej twórczości. Odchodząc od malarstwa figuratywnego, analizując historyczne i współczesne podejście do pejzażu w sztukach wizualnych, artysta dokonał redukcji kompozycyjnej do form podstawowych, jawiących się bardziej jako aura, pole energetyczne czy powidok niż konkretny przedmiot czy przestrzeń.

Myśli w ruchu / Rondo Sztuki, Katowice / 6 kwietnia 2018

Przechadzki i spacery są niewątpliwie wpisane w historię myślenia. Wystawa Joanny Zdzienickiej także ma swoją genezę w doświadczeniu górskiej wycieczki. Sosnowa gałąź, znaleziona przez Artystkę podczas jednej z wypraw w Beskidy, staje się kłączem, z którego wysnute zostają pozostałe wątki narracji wystawy. Artystyczna wiwisekcja nie narusza jednak integralności tkanki znaleziska: przekroje poprzeczne i laparoskopowy ogląd odbywają się dzięki twórczej wyobraźni i odtworzone zostają w drobiazgowych rysunkach, obiektach i instalacjach.

Karolina Frejno, Dokumentacje / Galeria Entropia, Wrocław / 6 kwietnia 2018

Karolina Freino jest artystką intermedialną, realizującą prace głównie w przestrzeniach publicznych. Kontekst wybranych miejsc: przestrzenny, historyczny, społeczny czy polityczny, staje się zwykle nie tylko inspiracją, ale też integralną częścią działań artystki, które wpisują się w miejskie przestrzenie. Wystawa będzie prezentacją kilku ostatnich realizacji Freino, testującą możliwość przeniesienia działań kontekstowych do przestrzeni galerii.

Paulina Niemczyk / Galeria Off Frame, Kraków / 6 kwietnia 2018

Jak mówi Paulina Niemczyk, „W pracy artystycznej zajmuję się nie tylko zgłębianiem świadomości tego kim jestem, ale też relacji łączących mnie z innymi ludźmi. Jest to proces, w czasie którego próbuję „zakorzenić się" w otaczającym mnie świecie, dzięki czemu mogę określić swoją pozycję względem poznawanych przeze mnie ludzi oraz zjawisk. Poczucie przynależności do danego miejsca i ludzi jest efektem wielostopniowego procesu zdobywania wiedzy o samym sobie. Ugruntowana na tej drodze tożsamość kształtuje się poprzez pogłębianie naszych relacji z otoczeniem.

W poszukiwaniu sensu życia / Galeria Studio, Wrocław / 6 kwietnia 2018

O tym, czym jest sens życia i gdzie należy go szukać opowiedzą Karolina Mełnicka i Stachu Szumski, założyciele fikcyjnego państwa-grupy artystycznej, Nomadic State . Podróż, którą odbyli artyści, zaczyna się od blablacara jadącego z Dworca Centralnego do oddalonej o 7000 km syberyjskiej Republiki Ałtaju, biegnie przez koreańską wyspę Czedżu, a kończy się w Japonii. Opowieść o tej wyprawie stanie się główną osią wystawy prezentowanej w galerii Studio BWA Wrocław.

Friend of a Friend / Warszawa / 7 kwietnia 2018

Projekt "Przyjaciel przyjaciela" obejmie osiem istotnych i dynamicznie rozwijających się galerii sztuki współczesnej w Warszawie (BWA Warszawa, Fundacja Galerii Foksal, LETO, Piktogram, Dawid Radziszewski, Raster, Stereo, Wschód) udostępniających swoje przestrzenie wystawiennicze gością międzynarodowym. Dialog z galeriami z Czech, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii leży u podstaw programów zbiorowych z udziałem polskich i międzynarodowych artystów. Idea "FOAF" odnosi się do londyńskiej inicjatywy "Condo", która odbywa się od 2016 r. Opierająca się na zasadzie przyjaznej współpracy (a nie konkurencji, często związanej z rynkiem sztuki), imprezie tej udało się nie tylko stworzyć innowacyjną platformę do prezentacji sztuki współczesnej, ale również model wymiany artystycznej, który stanowi alternatywę dla targów sztuki.

Jarek Madejski, Bez okularów / Ney Gallery&Prints, Warszawa / 7 kwietnia 2018

To kolejna wystawa z cyklu, w którym zamiast farb i pędzla używam obiektywu i aparatu fotograficznego. Tym razem pokazuję świat, jaki się roztacza po zdjęciu okularów. Ci którzy, mogą “pochwalić się”, jeśli można tak powiedzieć, wadą wzroku powyżej 4,5 wiedzą, co mam na myśli. W naszym widzeniu nie ma punktów ostrych, za to pojawiają się wygładzone linie, miraże, świetlne plamy, niepewność i niedopowiedziana zmysłowość.


  

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ