Strona główna » Aktualności » Artykuły » 02.07 - 08.07.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
35480001 2170919979590437 4988167982417969152 n

Początek lipca zwykle na rynku aukcyjnym zwiastuje spore zwolnienie tempa, jednak w tym tygodniu daleko nam jeszcze do prawdziwie wakacyjnego odpoczynku. Kolekcjonerzy będą mieli okazję odwiedzić aż pięć aukcji, z czego trzy odbędą się w warszawskiej Desie Unicum. Jedynie prezentowana oferta wyraźnie sygnalizuje letnie rozluźnienie – prezentowane prace to oferta outlet a także licytacje młodej sztuki. Również jeśli chodzi o muzea i galerie, miłośnicy sztuki nie będą w najbliższym czasie narzekać na brak ciekawych propozycji. Czy to nadmorskie kurorty, czy duże miasta, warto wybrać się na jeden z kilku wernisaży.

AUKCJE

Art. Outlet – Sztuka Współczesna / Desa Unicum / 3 lipiec

W nadchodzącym tygodniu czekają nas aż dwie aukcje outletowe – obie w Desie Unicum. Pierwsza z nich, poświęcona sztuce współczesnej, to jak zwykle świetna okazja, aby nabyć dzieła wybitnych artystów w niezwykle okazyjnych cenach. Na uwagę zasługują z całą pewnością dzieła Ryszarda Winiarskiego, Jarosława Modzelewskiego, Erny Rosenstein, czy Włodzimierza Pawlaka. Warto także zwrócić uwagę na nieco bardziej przystępną cenowo pracę przedstawiciela łódzkiej awangardy – Krystyna Zielińskiego.

                                                                                                    

fot. Krystyn Zieliński, Kompozycja / Desa Unicum

Art. Outlet – Sztuka Dawna / Desa Unicum / 5 lipiec

Zaledwie dwa dni później Desa Unicum otwiera swoje podwoje dla miłośników sztuki dawnej, która również będzie oferowana w ofercie outlet. Wszyscy zainteresowani Ecole de Paris z pewnością zwrócą uwagę na prace Zygmunta Menkesa, Henryka Haydena czy Rajmunda Kanelby. Kolekcjonerzy malarstwa dawnego powinni przyjrzyć się za to propozycjom Jana Chełmińskiego, Franciszka Wastkowskiego, Wlastimila Hofmana czy Wojciecha Kossaka.

                                                                                                        

fot. Zygmunt Menkes, Martwa natura z bukietem kwiatów / Desa Unicum

41 Aukcja Promocyjna/ Rynek Sztuki / 7 lipiec

Rynek Sztuki na początek lipca przygotował Aukcję Promocyjną, czyli 113 propozycji prac twórców najmłodszego pokolenia. W przeciwieństwie do klasycznych aukcji młodej sztuki oferta jest bardzo zróżnicowana pod względem techniki, a ceny wywoławcze zaczynają się już od 150 złotych. Kolekcjonerzy będą mogli wylicytować między innymi prace Pauliny Zalewskiej, Piotra Woźniaka, Marioli Świgulskiej czy Anny Jarzymowskiej.

XXIV Aukcja Nowej Sztuki / Art. In House Dom Aukcyjny / 7 lipiec

W lipcu Art. In House przenosi się ze swoją aukcją do Sopotu. Na tej prawdziwie wakacyjnej aukcji, gdzie ceny wywoławcze wynoszą 1000 złotych, będzie można licytować prace twórców dobrze już rozpoznanych na aukcjach młodej sztuki. Będą to między innymi Wojciech Brewka, Grzegorz Klimek, Alicja Kappa czy Joanna Misztal. Poza tą tradycyjną dla Art. In House ofertą na aukcji znajdą się między innymi prace Edwarda Dwurnika.

Młoda Sztuka / Desa Unicum / 10 lipiec

Desa Unicum na trzeciej aukcji tego tygodnia, podobnie jak łódzki Rynek Sztuki prezentuje młodą sztukę. Na aukcji kolekcjonerzy będą mieli okazję licytować między innymi prace Pauliny Zalewskiej, Adama Wątora, Mirelli Stern, Soni Ruciak czy Gossi Zielaskowskiej.

WYDARZENIA

Deborah Cornell. Zaćmienie i potop / MCK, Kraków / 5 lipiec

Wystawa przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Międzynarodowe Triennale Grafiki prezentuje najnowsze prace amerykańskiej graficzki Deborah Cornell – aureatki Grand Prix i Grand Prix d’Honneur Międzynarodowego Triennale Grafiki Kraków 2015. 
Artystka przez lata mistrzowsko wykorzystywała techniki klasyczne, a w ostatnich dziesięcioleciach odważnie przekracza granice dwuwymiarowego, statycznego obrazu wykorzystując media cyfrowe, dynamicznie przekształcając obraz i uzupełniając go o dźwięk. 

Czy może Pani sprawdzić, czy sny nie zaplątały mi się we włosach? / Centrum Aktywności Twórczej, Ustka / 5 lipiec

Wystawa „Czy może Pani sprawdzić, czy sny nie zaplątały mi się we włosach?” jest próbą uchwycenia coraz wyraźniejszej tendencji w sztuce polskich artystek, polegającej na sięganiu po historie, motywy, wątki charakterystyczne dla tzw. myślenia magicznego. Twórczość zaproszonych artystek: Basi Bańdy, Magdaleny Moskwy, Małgorzaty Malwiny Niespodziewanej, Alex Urban czy Erwiny Ziomkowskiej jest pełna fantastycznych postaci, które kultura usytuowała na granicy jawy i snu- duch, zjaw, wampirów. 

Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką / Galeria Arsenał, Białystok / 6 lipiec

Zainteresowania Zbigniewa Oksiuty nowymi obszarami architektury doprowadziły go do eksperymentów z materiałami organicznymi i poszukiwań w obszarze architektury biologicznej. Od polowy lat 70. ubiegłego wieku w swojej twórczości zarówno w przestrzeni sztuki, jak i architektury łączy doświadczenie obu tych dziedzin z badaniami prowadzonymi we współpracy z naukowcami różnych specjalności: biologii, chemii i technologii komputerowych.

Żużel w sztuce / BWA Tarnów / 6 lipiec

Wystawa „Żużel w sztuce” prezentuje historię żużla – jednego z najpopularniejszych w Polsce sportów oraz dzieła współczesnych artystów poświęcone tej dyscyplinie. Do udziału w projekcie zaprosiliśmy najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sceny sztuki współczesnej, którzy prezentują obrazy, rzeźby oraz prace dźwiękowe. 

Urodzaj. Michał Woroniak / MWW Muzeum Współczesne Wrocław / 6 lipiec

Od 2016 roku Michał Woroniak fotografuje krajobraz południowej Wielkopolski, regionu uważanego za spichlerz Polski, gdzie od stuleci kwitnie rolnictwo. Stało się ono podstawą rozwoju przemysłu spożywczego – na obszarze całej krainy rozsiane są młyny, zakłady przetwórstwa warzyw i owoców, browary, gorzelnie oraz zakłady mięsne. Wszystko to wrosło w wielkopolski krajobraz i stało się jego charakterystycznymi elementami, śladami ludzkiej działalności.

                                            

fot. materiały prasowe MWW

Zanurzeni w obrazach / Bunkier Sztuki, Kraków / 6 lipiec

W obrębie sztuk wizualnych immersję (zanurzenie) wiąże się najczęściej z intensywnym rozwojem nowych sposobów doświadczania obrazów wygenerowanych z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych, zwłaszcza form takich jak poszerzona (augmented reality, AR) i wirtualna (virtual reality, VR) rzeczywistość. Obecnie zjawisko to nie dotyczy wyłącznie obrazów programowanych przy użyciu narzędzi cyfrowych, lecz stało się istotną cechą współczesnej kultury i sposobem doświadczania przez człowieka różnych aspektów rzeczywistości. 

Kościotrupy muszą wstawać / Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk, 7 lipiec

Theodor Adorno porównywał muzea do mauzoleów. Dlatego przygotowując koncepcję wystawy o pierwotnym tytule Między Wisłą a Wołgą dla dwóch tradycyjnych muzeów w położonej nad Wołgą Samarze, wchodząc w ich zastaną tradycyjną strukturę chciałyśmy je reanimować wnosząc do nich sztukę żywą, młodą i poruszającą się na pograniczach. Wtedy już, przed rokiem, powstały pytania: w jaki sposób obecnie w XXI wieku artyści odnoszą się do problemu muzealnego kolekcjonowania i eksponowania, oraz jakie są dzisiejsze, właśnie te żywe i aktualne strategie artystyczne. Nasza wystawa stanowi subiektywną i selektywną próbę dostarczenia jednej z możliwych interpretacji wyżej nakreślonych problemów. 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ