Strona główna » Aktualności » Artykuły » 02.10 - 08.10.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
0b8ac82c89f10b3fa3c52509f7fd14e0

W tym tygodniu kolekcjonerzy będą mieli szansę licytować tylko na trzech aukcjach sztuki - od razu widać, że domy aukcyjne zajęte są przygotowaniami do WARSZAWSKICH TARGÓW SZTUKI. Polecamy uwadze zwłaszcza już trzecią odsłonę aukcji sztuki nowoczesnej w Domu Aukcyjnym Libra. Jeśli jednak wolicie spokojne kontemplowanie sztuki to doradzamy wernisaże - w tym tygodniu stawiamy na Kraków, Poznań, Wrocław oraz Warszawę. 

 

KALENDARIUM AUKCYJNE:

02.10.17, godz. 19.00, 3. Aukcja Sztuki Nowoczesnej, Dom Aukcyjny Libra

Na kolejnej aukcji sztuki nowoczenej w domu aukcyjnym Libra znajdą się liczne dzieła najwybitniejszych artystów polskich końca XIX w. i XX wieku. Władysław Strzemiński, Andrzej Wróblewski, Jerzy Nowosielski, Maria Jarema, Ryszard Winiarski – to tylko niektóre z nazwisk twórców prezentowanych prac. Na uwagę zasługują szczególnie bijące głęboką czerwienią płótno „Niewolnice na Morzu Egejskim” Nowosielskiego, akwarelowy „Projekt (Studio) Nr 12” Jaremy oraz abstrakcyjne kompozycje Winiarskiego.

04.10.17, godz. 19.30, 4. Aukcja Sztuki Dzisiejszej, Xanadu

Na aukcji znajdą się dzieła artystów średniego pokolenia, o bogatym dorobku artystycznym. Licytowane będzie 56 prac twórców wystawiających w prestiżowych galeriach prywatnych i publicznych. Należy do nich między innymi pejzaż Zbiegniewa Olszyny – duże płótno o bogatej kolorystyce, wielopostaciowa kompozycja Ryszarda Grodnickiego, a także abstrakcyjne dzieła Gossi Zielaskowskiej, Jacka Mirczaka, czy Magdaleny Daniec. Zaprezentowane zostanie również kilka prac eksperymentalnych, jak na przykład dowcipny obiekt Piotra C. Kowalskiego.

05.10.17, godz. 19,00, Sztuka Współczesna: Klasycy awangardy po 1945, DESA Unicum

Życie to, to gra jak w szachy. Zawsze kończy się matem” – dzieło Tadeusza Brzozowskiego namalowane na szachownicy i inspirowane wschodnimi ikonami to jedna z bardziej interesujących prac, które znajdą się na aukcji skupiającej prace klasyków awangardy po roku 1945. Nie zabraknie na niej również dzieł Jerzego Nowosielskiego, Ryszarda Winiarskiego, Wojciecha Fangora i Jana Tarasina. Sporo prezentowanych na aukcji prac to kompozycje abstrakcyjne i optyczne, jak na przykład wielokolorowe „Firaxo” Victora Vasarely'ego.

 

 

WYDARZENIA I WYSTAWY:

05.10.2017, Wystawa 4 ZDARZENIA, Galeria SD, Warszawa

4 ZDARZENIA to spontaniczne spotkanie czterech artystów: Edyty Dzierż (Warszawa), Tomasza Jędrzejewskiego (Poznań), Małgorzaty Jojnowicz (Wrocław) i Anny Kossakowskiej (Warszawa) we wspólnej przestrzeni galerii. Prace artystów są zróżnicowane warsztatowo i stylistycznie.

05.10.2017, Wystawa Biedermeier, Muzeum Narodowe, Warszawa

Jeśli nie jesteście miłośnikami sztuki współczesnej to polecamy otwarcie wystawy Biedermeier w warszawskim Muzeum Narodowym. Wystawa będzie pierwszą prezentacją sztuki biedermeieru w Polsce, tym cenniejszą, że oprócz eksponatów z kolekcji MNW pokażemy zabytki z muzeów narodowych w Krakowie, Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku i Wrocławiu, muzeów regionalnych w Jeleniej Górze i Koninie, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, a także muzeów rezydencji: Pałacu Jana III w Wilanowie, Zamku w Łańcucie, Muzeum Zamkowego w Pszczynie i Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy.

06.10.2017, View Spatium, Galeria Po Prawej Stronie Wisły, Warszawa

View Spatium, to z łaciny "podgląd przestrzeni". W tym wypadku przestrzeni cyfrowej.  Wszystkie prace zrealizowane zostały w wirtualnym cyfrowym świecie. Fundamentem dla każdej z prac była fotografia wykonana przez autora, przekształcona następnie w bazę danych, wykorzystaną do budowy fraktali tworzących specyficzne struktury, modyfikowane i przekształcane następnie przez autora.

06.10.2017, Dynamika miasta, NEY Gallery & Prints, Warszawa

Niepokojące są miasta fotografowane przez Tomasza Sobeckiego. Kto che się przekonać na własne oczy powinien w piątek odwiedzić ul. Spokojną i poznać Megalopolic tworzone przez tego artystę. 

06.10.2017, Wystawa A - Z, Galeria FOTO-GEN, Wrocław

Jeśli akurat wybieracie się do Wrocławia, a przepadacie za fotografią to polecamy uwadze wystawę prac Andrzeja Tobisa A - Z! Prace tego artysty podporządkowane są kilku zasadom. Zdjęcia mogą być wykonane tylko na terenie Polski, napotkane osoby lub obiekty/okoliczności nie mogą być aranżowane, a postać końcowa (nieprzetworzona fotografia) opatrzona jest oryginalnym polskim i niemieckim hasłem, z sygnaturą zaczerpniętą z indeksu oryginalnego Słownika. 

06.10.2017, Wystawa Nowy Gatunek, Galeria Zderzak, Kraków

Kto dawno nie był w Galerii Zderzak to już w piątek będzie dobra okazja by wybrać się na "Nowy Gatunek" jednego z najbardziej zagadkowych artystów polskich.

07.10.2017, Wystawa  "Łaska pańska na pstrym koniu jeździ", Galeria Henryk, Kraków

Pozostając zarówno w Krakowie jak i w tematyce zagadek: "Łaska pańska na pstrym koniu jeździ" + Paweł Dudziak, Adrian Kolerski, Emilia Kina, Filip Rybkowski, Michał Sroka, Michał Soja, Katarzyna Szymkiewicz.

07.10.2017, Wystawa I AM STILL ALIVE, Galeria FWD, Poznań

Już w sobotę Galeria FWD proponuje nam ciekawą inicjatywę - I AM STILL ALIVE. Galeria FWD: we współpracy z sześcioma najciekawszymi poznańskimi przestrzeniami: galeriami EGO, Piekary, Łęctwo, 9/10, Tak oraz Rodríguez, zaprasza na eksperymentalną ekspozycję, która tchnie ducha w to, co z pozoru martwe. Będzie to duch wspólnego działania autonomicznych instytucji, przedstawiających się z innej, niespotykanej dotąd strony. 

fot. materiały prasowe / Wojciech Fangor, "SU 16", 1972 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ