Strona główna » Aktualności » Artykuły » 04.09 - 10.09.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Canvas

Początek września zaskakuje ilością wydarzeń kulturalnych i zwiastuje bardzo obfity sezon wystawowy i aukcyjny. Wyczekiwany przez wielu stęsknionych za sztuką, czas wernisaży właśnie nastąpił i to z niespodziewanym przytupem. W tym tygodniu w wielu większych miastach Polski jest w czym wybierać. Już w pierwszym tygodniu miesiąca galerie i muzea zarzuciły nas wieloma propozycjami wystaw. Kumulacja wydarzeń nastąpi w drugiej połowie tygodnia. My proponujemy zapoznać się z wydarzeniami, które odbędą się w tym tygodniu i koniecznie z nich skorzystać.

Kalendarium aukcyjne:

06.08.2017, 13 Aukcja Młodej Sztuki, Pragaleria
Na aukcji zorganizowanej przez Pragalerię, jak można się domyślać, nie zabraknie młodej sztuki. Aukcja zdominowana będzie głównie przez malarstwo, jednak pojawi się na niej także rzeźba. Różnorodność podejmowanej przez artystów tematyki oraz motywów powinna zadowolić nabywców sztuki, którzy bardzo chętnie inwestują również w młodą sztukę.

07.09.2017, ART OUTLET - SZTUKA DAWNA, Dom Aukcyjny DESA UNICUM
To wydarzenia na pewno przyciągnie wielu kolekcjonerów sztuki, którzy będą mieli w czym wybierać, chociażby ze względu na samą ilość obiektów, które się na znajdą. Zachęcać powinny także nazwiska znanych i zasłużonych już w świecie sztuki artystów, których prace zostaną na aukcji wystawione. Wśród nich wymienić można Tymona Niesiołowskiego, Jacka Malczewskiego, Józefa Chełmońskiego czy Jerzego Kossaka. Na tej aukcji, zdominowanej przez malarstwo, nie zabraknie  scen rodzajowych, krajobrazów, martwych natur czy aktów, będzie więc wszystko czego dusza zapragnie.

08.09.2017, 15 Aukcja Młodej Sztuki, Next Aukcje Sztuki
Młoda sztuka zagości również na aukcji, której organizatorem jest Next Aukcje Sztuki. Jak wcześniej będzie to przede wszystkim malarstwo, ale także kilka propozycji rzeźb artystów, którzy na aukcjach młodej sztuki widywaniu są dosyć często.

09.09.2017. XXXVII Aukcja Promocyjna, Rynek Sztuki
Podobnie jak wcześniej, na aukcji Rynku Sztuki wystawiona zostanie młoda sztuka, a wśród niej malarstwo, grafika czy ceramika. Aukcja ta odbędzie się pod patronatem Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego - Profesor Jolanty Rudzkiej – Habisiak. Przekrój tematów oraz stylów jest rozmaity, pojawią się dzieła nawiązujące do nurtu abstrakcyjnego czy surrealistycznego.

09.09. 2017, 165 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego, Dom Aukcyjny Ostoya
Dom aukcyjny Ostoya na organizowanej przez nich aukcji, zaproponuje malarstwo oraz rzemiosło artystyczne. Na niej nie pojawi się młoda sztuka, ale dla równowagi, znani i docenieni już artyści. Do nabycia będą więc obrazy Leona Wyczółkowskiego, kartony do witraży Stanisława Wyspiańskiego czy grafiki Władysława Skoczylasa. Obok nich pojawią się kartusze, ryngrafy, zapalniczki z herbami, plakiety, medale, a nawet militaria takie jak dubeltówka kapiszonowa. Oczywiście nie zabraknie zastawy stołowej, talerzy, sztućców, dzbanków, cukiernic oraz popielniczek. To aukcja skierowana zdecydowanie dla miłośników obiektów historycznych, głównie z XIX i początków XX wieku.

Wydarzenia i wystawy:

06.09.2017, wystawa Mikołaja Kochanowskiego „malarstwo – ready mades”, Salon Dzieł Sztuki Connaiseur, Kraków.
Wystawa prezentować będzie dorobek artystyczny nieco zapomnianego w świecie sztuki twórcy– Mikołaja Kochanowskiego zmarłego ponad 30 lat temu. Na wystawie pojawią się głównie obiekty ready – mades oraz malarstwo.

06.09.2017, wystawa „Lubomir Tomaszewski. Rzeźby, Obrazy, Design”, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków.
Jak wskazuje tytuł wystawy, zostaną na niej pokazane zarówno obrazy, jak i rzeżba czy design Lubomira Tomaszewskiego – artysty utożsamianego głównie z projektantami porcelanowych rzeźb oraz serwisami Ina i Dorota - od imion córek artysty. Pojawią się także ikoniczne już projekty z lat 50 i 60. XX wieku, jak również nowe projekty porcelany, które stworzone zostały dla manufaktury w Ćmielowie.

6.09.2017, wystawa REPRODUKCJE Bartosza Czarneckiego, , Galeria Stalowa, Warszawa.
W Galerii Stalowej przedstawione zostaną prace Bartosza Czarneckiego- krakowskiego artysty, który mierzy się z malarstwem dawnym, dodając także coś od siebie i wprowadzając na nie nieco świeższe spojrzenie. Prace te są rodzajem eksperymentu, na który decyduje się młody artysta, tworząc reprodukcje istniejących prac, nadaje im przy tym uwspółcześnioną formę. Zagadnienie reprodukcji leży w polu zainteresowań twórczych Czarneckiego.

07.09.2017, Teresa Pągowska, Piękna Gallery, Warszawa.
Twórczość wybitnej artystki II połowy XX wieku zagości w warszawskiej Piękna Gallery. Obrazy Pągowskiej stanowią niejednokrotnie rozważania nad egzystencją człowieka. W jej twórczości jednym z dominujących motywów są kobiety. Prace artystki charakteryzują się dużym uproszczeniem sylwetki ludzkiej, którą sprowadza ona niemalże do formy abstrakcyjnego znaku. Wystawa ta jest więc swobodnym namysłem nad człowiekiem, jego egzystencją i kondycją w go otaczającym świecie.

07.09.2017, wystawa "Jad" Martyny Czech, Galeria bielska BWA, Bielsko – Biała.
Martyna Czech to jedna z najlepiej zapowiadających się osobowości artystycznych we współczesnym polskim świecie sztuki. To artystka, która jest uzależniona od malarstwa, a podejmowane przez nią motywy oscylują wokół różnorodnych stanów emocjonalnych, o czym świadczą tytuły jej prac takie jak: „obsesja”, „odrzucenie” czy „pokusa”. Czech to artystka, która tworzy pod wpływem impulsu. Impuls przychodzi zewsząd, głównie z otaczającej ją rzeczywistości. W swojej twórczości podejmuje wątki związane z cierpieniem i udręką zwierząt  oraz chorobą czy seksualnością. Interesują jak także toksyczne relacje międzyludzkie, przepełnione tytułowym jadem.

07.09.2017, Wystawa Zofii Błażko "Wnętrze", galeria Kuratorium, Warszawa.
Wystawa prac Zofii Błażko porusza problem portretu, za którego pomocą artystka stara się ukazać prawdę, bogactwo emocji oraz charakter portretowanej osoby. Błażko tworzy portrety psychologiczne, dąży do zobrazowania psychiki i osobowości człowieka, który jest bohaterem jej obrazów.

07.09.2017, Wystawa prac Ewy Świdzińskiej, Galeria bielska BWA, Bielsko Biała.
Ewa Świdzińska to jedna z najbardziej znanych polskich performerek. Bielska wystawa skupiać będzie się wokół tego, jak duży wpływ, zarówno w samej sztuce, jak i dyskusji społecznej ma tworzenie nowych sytuacji oraz komentowanie otaczającej rzeczywistości, a także reagowanie na społeczne czy osobiste sprawy.

08.09.2017, wystawa Inez Doujak „Bezpańskie głosy”, Galeria Bunkier Sztuki, Kraków.
Austriacka artystka Inez Doujak zajmowała się tkactwem, postanowiła skupić się jednak na sztuce. Mimo to w działaniach artystycznych, interesuje się nadal zagadnieniem tkaniny i treścią oraz przekazem, który ona ze sobą niesie. Fascynują ją także problemy związane z ciałem i cielesnością. Zastanawia się ona między innymi nad kwestiami dotyczącymi koloru skóry człowieka czy mody.  

08.09.2017, Wystawa konkursowa Spojrzenia 2015 - Nagroda Deutsche Bank, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa.
Wystawa jest efektem ósmej edycji konkursu dla młodych polskich artystów organizowanego przez Deutsche Bank oraz Zachętę Narodową Galerię Sztuki, który rozstrzygnięty zostanie w październiku. Zaprezentowane zostaną prace artystów urodzonych między rokiem 1984 a 1987, którzy w swojej twórczości interesują się człowiekiem, w różnorodnych kontekstach – społecznych czy jednostkowych.

08.09.2017. PromienioTwórczość - Carolina Khouri i Wojciech Sobczyński, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Toruń.
Wystawa dwójki artystów – z Polski i Wielkiej Brytanii prezentuje ich osiągnięcia malarskie, które skupiają się na koegzystencji sztuki i płci oraz harmonii między ideami i poszukiwaniami. Dzieła artystów związane są z nurtem abstrakcji.

fot.materiały pormocyjne. Teresa Pągowska, Duo, 1967.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ

T275835

Philip Hook /  Galeria szubrawców

19 czerwiec 2018

Książka jest wartościową pozycją dla wszystkich, którzy interesują się sztuką, a w szczególności dla tych, którzy chcą zapoznać sie z jej rynkowym obliczem. Zawiera wiele historii ukazujących losy dzieł sztuki...