Strona główna » Aktualności » Artykuły » 04.12 - 10.12.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
72 1

Aukcje, aukcje i jeszcze raz aukcje. Od końca wakacji zaobserwować można dynamiczny wzrost ilości organizowanych przez domy aukcyjne aukcji. W rozpoczynającym się już grudniu spodziewać się możemy ich jeszcze naprawdę wielu. Także galerie i muzea nie próżnują, a co za tym idzie wystaw i wernisaży także pojawia się sporo. Dlatego, abyście mogli zaplanować sobie kulturalny tydzień, jak zwykle przygotowaliśmy dla Was kalendarium, w którym znajdziecie informacje na temat nadchodzących wydarzeń.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

4. Aukcja Sztuki Nowoczesnej / Dom Aukcyjny Libra / 04 gru 2017

Dom Aukcyjny Libra w ramach organizowanej przez nich aukcji stworzył wystawę przedaukcyjną, która trwa od 30 listopada do 4 grudnia. Zarówno na aukcji, jak i wystawie natknąć się można na plakaty Janusza Marii Brzeskiego, fotografie Stanisława Witkiewicza czy Natalii LL, obrazy Marka Włodarskiego, Władysława Strzemińskiego, Andrzeja Wróblewskiego, Jerzego Nowosielskiego, Jana Tarasina, Ryszarda Winiarskiego,  grafiki Zbigniewa Makowskiego, asamblaże Jonasza Sterna i wiele innych dzieł zasłużonych artystów XX wieku, związanych ze sztuką nowoczesną.  Wystawione zostaną także prace artystów współczesnych, jak Rafał Bujnowski, Jakub Julian Ziółkowski, Norman Leto,  Tomek Baran, Aleksandra Waliszewska, Ewa Juszkiewicz. Na aukcji Libry pojawią się więc nazwiska artystów, którzy zarówno na rynku sztuki, jak i w środowisku artystycznych stały się już znaczące, cenione i rozpoznawalne.Aukcja Fotografii z kolekcji Wojciecha Jędrzejewskiego / Dom Aukcyjny Libra / 04 gru 2017

Prócz aukcji sztuki nowoczesnej i współczesnej Libra zorganizuje na początku nadchodzącego tygodnia także aukcję fotografii. Pojawią się na niej prace z kolekcji polskiego kolekcjonera Wojciecha Jędrzejewskiego. Zbiór Jędrzejewskiego jest różnorodny, jednak żadne z dzieł nie pojawiło się w nim przez przypadek. Różnorodność ta wynika zwłaszcza z rozległej tematyki i motywów, które podejmują artyści zarówno polscy, jak i zagraniczni, których fotografie znalazły się w kolekcji Jędrzejewskiego. Wśród artystów pojawią się między innymi Wojciech Prażmowski, Krzysztof Gierałtowski, Marek Wajda, Maciej Jędrzejewski, Frank Boots czy jeden z najwybitniejszych fotografów – Henri Cartier Bresson.

Sztuka Współczesna: Op Art i abstrakcja geometryczna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 05 gru 2017

Sztuka optyczna, która narodziła się w latach 50. i 60. XX wieku, a której głównym założeniem jest oddziaływanie na oko widza oraz abstrakcja geometryczna  w tym tygodniu zagości na aukcji DESY UNICUM. Można się na niej spodziewać dzieł Wojciecha Fangora, Victora Vasarely’ego, Jan Tarasin, Jan Berdyszak, Henryk Stażewski, Ryszard Winiarski, Hannes Beckamann czy Victor Vasarely.

XXX STALOWEJ Aukcji Sztuki Aktualnej / Galeria Stalowa / 6 grudnia 2017

Na Aukcji Sztuki Aktualnej zorganizowana przez warszawską Galerii Stalowej wystawiona zostanie twórczość młodych twórców, czyli sztuka młoda. Pojawią się na niej prace sięgające do różnych estetyk i tematów Magdaleny Karwowskiej, Ilony Fortyś, Mariola Świgulska, Piotr Kachny.

Świąteczna Aukcja Sztuki "Przełam się sztuką"/ Galeria ARTTAKT / 8 grudnia

Niedługo święta, dlatego warto zrobić komuś prezent! Galeria ARTTRAKT obrała sobie szczytny cel, a mianowicie zorgaznizuje aukcję połączoną z wystawą przedaukcyjną. Znaleźć będzie można na niej 30 obiektów, część ich przeznaczona jest na cele charytatywnie dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.Zaprezentowane zostaną prace na papierze oraz małe formy malarski, które mogą one stać się dla kogoś świątecznym prezentem. " Chcemy pokazać, że stając się aktywnym odbiorcą sztuki - kolekcjonerem, możemy podarować sobie lub swoim bliskim nową jakość nie tylko estetyczną, ale także intelektualną i emocjonalną. Jest to niepowtarzalna okazja do zakupu oryginalnego prezentu, wzbogacenia swojej kolekcji lub rozpoczęcia kolekcjonerskiej przygody. Zapraszamy do licytacji."

AUKCJA MALARSTWA / Galeria Agra-Art / 10 grudnia 2017

Agra Art na aukcje w tym tygodniu zorganizowała aukcję dzieł sztuki współczesnej. Wystawione zostały prace artystów tworzących w XX wieku -  Józefa Czapskiego, Jerzego Nowosielskiego, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora, Stefana Gierowskiego, jak również prace artystów tworzących obecnie – Rafała Bujnowskiego czy Normana Leto. Jak to bywa na wielu aukcjach sztuki, także na aukcji Agry-art, tematyka dzieła oraz podejmowane przez artystów motywy są niejednorodne. W tym samym dniu Agra-art wystawi na aukcję także sztukę dawną. Na aukcji zakupić będzie można dzieła Julian Fałat, Józef Chełmoński, Józef Brandt, Leopold Gottlieb czy Wojciech Kossak.

WYDARZENIA I WYSTAWY:

ARTTRAKT, Wrocław / Wystawa "Przełam się sztuką"/ 5 grudnia 2017
Na ekspozycję składać się będą w głównej mierze obrazy i rysunki na papierze.Wystawa jest rozważaniaem nad dziełami sztuki powstającymi na podobraziu w postaci papieru, przypomina o jwago wartości i znaczeniu w dziejach historii sztuki. NA wystawie pojawią prace na papierze, które stworzone zostały przez takich artystów jak: Kiejstut Bereźnicki, Tadeusz Dominik, Ryszard Grzyb, Małgorzata Kosiec, Agata Kosmala, Julita Malinowska, Joanna Mlącka, Michał Minor, Artur Przebindowski,Jacek Sroka, Ireneusz Walczak, Antek Wajda, Grażyna Rigall. Mogą stać się one doskonałym świątecznym prezentem.

Fundacja Profile, Warszawa/ Krzysztof Wodiczko, Żywe obrazy / 7 grudnia 2017

„Żywe obrazy” stanowią próbę ożywienia historycznych postaci ważnych dla kultury i nauki polskiej za pomocą głosów i gestów współczesnych. Zabiegom tym poddane zostały portrety Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego i Joachima Lelewela. Artysta w swojej twórczości już od ponad 30 lat tworzy monumentalne projekcje „ożywiające” historyczne monumenty i budynki użyteczności publicznej.
 

fot. Krzysztof Wodiczko, Żywe obrazy, 2017

Muzeum Narodowe w Kielcach / Józef Szermentowski, Franciszek Kostrzewski. Uczeń i pierwszy mistrz / 7 grudnia 2017

Na zaproszenie Tomasza Zielińskiego kolekcjonera i mecenasa młodych artystów do Kielc przyjechali artyści -Franciszek Kostrzewski i Józef Szermentowski. Wystawa to przekrojowy pokaz dorobku artystycznego obu artystów. Na wystawie zgromadzonych zostało ponad 200 dzieł ze zbiorów muzeów polskich, bibliotek i od właścicieli prywatnych.

Kordegarda, Warszawa/ Czartoryscy, Historia kolekcji / 7 grudnia 2017

Początki kolekcji Czartoryskich datowane są na rok 1801. Muzeum Książat Czartoryskich, w którym przechowywano, gromadzono i eksponowano kolekcję dzieł malarstwa europejskiego XIII-XVIII wieku, powstało w Krakowie. Jej początki miały jednak miejsce w Puławach. Wystawa posiada więc wykładnie historyczną, jest prezentacją bogactwa i różnorodności kolekcji zgromadzonej przez ród Czartoryskich - Izabelę Czartoryską, Adama Kazimierza Czartoryskiego i Władysława Czartoryskiego.

            

GALERIA MIEJSKA we WROCŁAWIU / Kot Schrödingera. Wobec tradycji, 7 grudnia 2017

Asumptem dla stworzenia wystawy stało się pojęcie tradycji, które stało się odniesieniem do eksperymentu naukowego i myślowego, paradoksu stworzonego przez Erwina Schrödingera.  Wystawa jest zbiorowym pokazem twórczości artystów związanych z Wrocławiem, w której przejawia się postawa wobec tradycji. Pojawią się na niej prace charakteryzujące się użyciem różnorodnych mediów, postaw twórczych i spojrzeń autorstwa Kasi Kmity, Mirosława Kocińskiego, Kazimierza Pawlaka, Natalii Tarnawy.

TRAFOSTACJA SZTUKI, Szczecin/ Przechwałki i pogróżki, 7 grudnia 2017

Wystawa zahacza o kwestie antagonizmów we współczesnym życiu artystycznym. Inspiracją dla wystawy stała się muzyka hiphopowa, a w szczególności dwa pojęcia z nią związane – pojęcie „dissu” i „beefu”. „Hip-hop jest jednym z obszarów kultury, w którym konflikt demonstrowany jest jawnie.

Lokal_30, Warszawa/Całkiem możliwe -Komorowski, Nowak, Panek, 8 grudnia 2017

W przestrzeni lokalu_30 pokazane zostaną prace trójki polskich artystów - autora zdjęć i filmów, Karola Komorowskiego oraz artystek zajmujących się malarstwem i obiektem – Kingi Nowak i Anny Panek.

Galeria Arsenał, Białystok / Obraz wewnętrzy. Pojawiające się / znikające obrazy / 8 grudnia 2017

Wystawa jest ukazaniem treści związanymi z prawdą w dziele sztuki, złożonej struktury rozważań artystycznych, które często starają się poruszyć treści związane z prawdą w dziele sztuki i jego relacją z realnym światem. Prezentowana twórczość porusza kwestie i procesy oparte na filozoficznych rozważaniach, polityczno-społecznych relacjach  oraz naukowych koncepcjach.

Muzeum Współczesne, Wrocław / Duchy lasu, 9 grudnia 2017

Las przesycony jest tajemnicą, pięknem, dzikością. Kryją się w nim nie tylko zwierzęta, rośliny i enigmatyczne istoty – opiekunowie lasu. Historia lasu sięga dalej niż ludzka pamięć, schowana jest znacznie głębiej niż w nieświadomości zbiorowej. W lesie zawiera się kult dawnych bogów, przodków, którzy oddawali im cześć wśród drzew, w magicznych miejscach zwanych ‘świętymi gajami’. Sztuka współcześnie stała się terapią dla współczesnych. Natura koi, wprawia w zadumę, staje się medytacją i relaksem, uwrażliwia i pozwala się w nią zagłębić.

 

fot. materiały prasowe. Marcin Maciejowski, Bez tytułu (lekcje angielskiego), 2002-2003.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ