Strona główna » Aktualności » Artykuły » 05.02 - 11.02.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Ma%c5%82gorzata%20rusiecka

Nadchodzący tydzień na rynku sztuki rozpoczyna i kończy sztuka młoda. Aukcji odbędzie się co prawda niewiele, ale w ramach rekompensaty liczyć możemy na dużą ilość wernisaży wystaw. Niemal każdego dnia otwiera się chociaż jedna ciekawa wystawa, którą warto wziąć pod uwagę. Jednak prawdziwej kulminacji spodziewać się można w piątkowy wieczór - 9 lutego! Wybraliśmy kilka spośród, naszym zdaniem, najciekawszych wydarzeń, które odbędą się w najbliższym tygodniu. Po więcej zapraszamy do naszego kalendarium!

KALENDARIUM AUKCYJNE:

16 Aukcja Sztuki Młodej / Pragaleria / 07 lutego 2018

Aneta Śliwa, Magdalena Karwowska, Paweł Zakrzewski, Ewa Najdenow, Mariusz Dydo, Jacek Malinowski, Mirella Stern, Piotr Trusik to artyści związani ze sztuką młodą, których twórczość pojawi się na aukcji Pragalerii. Aukcja poprzedzona jest wystawą przedaukcyjną, która trwa już od 31 stycznia! Zarówno na wystawie, jak i samej aukcji nabywcy dzieł sztuki znajdą przede wszystkim prace malarskie, jak również rysunek, grafikę czy rzeźbę.

39 Aukcja Promocyjna / RYNEK SZTUKI / 10 lutego 2018

Na aukcji Rynku Sztuki także znajdziemy nazwisk artystów określanych wspólnym mianem sztuki młodej. Wśród nich wspomnieć można: Joannę Aninowską, Monikę Dałek, Sławomira Danielskiego, Ilonę Foryś, Roksanę Karczewską. Na aukcji pojawi się także fotografia cyfrowa Agnieszki Krzak, ceramiczny serwis do herbaty Donaty Lesińskiej czy rzeźba Grażyny Dłużniewskiej.

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Rondo Sztuki, Katowice / Roman Starak. "Ponad czasem" / 5 lutego 2018

Wystawa jest retrospektywnym pokazem  twórczości Romana Staraka – jednego ze śląskich artystów, który za pośrednictwem swojej sztuki opowiada często historie związane ze Śląskiem, opisuje otaczającą go rzeczywistość. Opowiadał to za pomocą abstrakcji. Na wystawę składają się prace z wczesnego okresu - obrazy, szkice, litografie i wklęsłodruki, pierwsze druki wypukłe oraz przede wszystkim późniejszy, obszerny zbiór kilkudziesięciu linorytów.

Nowohuckie Centrum Kultury, Kraków / SIŁA FOTOGRAFII / 8 lutego 2018

Od 9 lutego w Nowohuckim Centrum Kultury rozpoczyna się wystawa „World Press Photo”, na której podziwiać będzie można przede wszystkim prace nagrodzone w ośmiu kategoriach dorocznego konkursu na najlepszą fotografię prasową, na który napłynęło przeszło 80 tysięcy zdjęć nadesłanych przez ponad 5 tysięcy fotografów ze 125 krajów. Oprócz najlepszych kadrów reporterskich minionego roku będzie można obejrzeć fotografie Wacława Wantucha, Ryszarda Tratomira, Zdzisława Beksińskiego oraz Krakowskiego Klubu Fotograficznego.

  
fot. wystawa: Nowohuckie Centrum Kultury / Siła fotografii; Galeria Arsenał / Bettina Bereś, Moja mama urodziła się w Poznaniu.

Galeria Miejska Arsenał, Poznań/ Bettina Bereś. Moja mama urodziła się w Poznaniu / 9 lutego 2018

„Artystka przygotowała wystawę związaną z domem rodzinnym jej matki Marii Pinińskiej-Bereś, który stoi w Poznaniu, ze wspomnieniami, czasem przeszłym… Poznańskiej publiczności prezentuje różnorodny zbiór prac przesyconych nostalgią, ale i humorem, a poprzez technikę części z nich - charakterystycznych dla artystki wyszywanek na płótnie - bardzo kobiecych i jednocześnie przewrotnych w swej wymowie”.

Muzeum Współczesne, Wrocław/ Nie żałuję, że wcześniej nas nie było / 9 lutego 2018

Wystawa jest efektem realizowanych w ciągu kilku lat projektów związanych z matką, które opowiadają historię trzech kobiet. Ekspozycja mówi o uczuciach, lękach oraz bliskości. Artystka nawiązuje do obrazów z pamięci, wspomnień, które stanowią dla niej swoistą pamiątkę z dzieciństwa. Katarzyna Ramocka o swoich realizacjach mówi w ten sposób: „Nauczyłam się interpretować emocje, małe gesty i słowa. Zbadałam granice wytrzymałości. Teraz widzę więcej. Mimo to nie żałuję, że wcześniej nas nie było”.

BWA Galeria Zamojska, Zamość / Julita Malinowska. Malarstwo / 9 lutego 2018

"Perfekcyjna dziewczyna, Girls on the beach, Spełniona, Przyjaciółki, Koleżanki – wydawać by się mogło, że moje obrazy to opowieść o kobietach. Czy tak jest w istocie? Podczas zamojskiej wystawy postanowiłam przyjrzeć się swoim obrazom z nowej perspektywy. Zapraszam do śledzenia „chłopaków”- chłopczyków, podlotków, młodzieńców, ojców, starców i tych wiecznych chłopaków po pięćdziesiątce. Ale też ich nieoczywistej obecności, jak w obrazie Koleżanki, które najprawdopodobniej rozmawiają właśnie o „chłopakach”. "

Fundacja Instytut Fotografii, Warszawa /POST. MARTA ZGIERSKA / 9 lutego 2018

Na wystawie zaprezentowana zostanie twórczość Marty Zgierskiej – jednej z wybitnych polskich fotografek młodego pokolenia. Prace Zgierskiej, zachowane w minimalistycznej konwencji, inspirowane są wydarzeniami z jej życia. „Post to cykl o traumie, zamrożony w martwej szarości, ciszy i napięciu” –  pisze Marta Zgierska. „Każdy może odnaleźć tu własne nakłucia – nękające sny, przeżycia, obsesje. To indywidualna droga do odkrycia bliźniaczej pamięci traumatycznej w drugiej osobie. Próba intymnego kontaktu, który zamyka przeszłe nie-doświadczenie w teraźniejszości.”. Zaprezentowane zostaną także prace z cyklu „Drętwnienie”.

 

  

fot. wystawa: Fundacja Instytut Fotografii FORT. Post. Marta Zgierska; New Era Art / Gabriella Mussette: Paysage Intime

New Era Art, Kraków/Gabriella Mussette: Paysage Intime / 9 lutego 2018

Artystka swoje poszukiwania artystyczne skupia wokół koloru. W swojej twórczości stara się zawrzeć kruche, ulotne odczucia, które towarzyszą jej podczas tworzenia, którymi się bawi i które stara się zaobserwować i poniekąd zrozumieć. Realizacje Gabrielli Mussette są formą medytacji, odą do natury, spotkaniem z ludzkim wnętrzem.

Muzeum Narodowe w Szczecinie / BIEDERMEIER / 9 lutego 2018

„Biedermeier, pierwotnie zabarwiony ironią i humorem niemiecki termin (bieder - poczciwy, zacny oraz Meier - popularne niemieckie nazwisko), będący synonimem naiwności, konserwatyzmu, staromodnego gustu, także zacofania i ciasnoty umysłowej, wszedł do słownika historii sztuki pod koniec XIX wieku jako nazwa stylu panującego w pierwszej połowie stulecia, przede wszystkim w sztukach użytkowych.”

SALON AKADEMII, Warszawa/ Wywoływanie rzeźby / 9 lutego 2018

Wystawa stanowi spotkanie dwójki znanych artystów – Doroty Buczkowskiej i Michała Smandka.  Oboje z fascynacją obserwują swoje wzajemne działania, dostrzegając podobieństwa formalne w swojej twórczości. Oboje także posługują się instalacją i fotografią. Twórczość Buczkowskiej jest jednak efektem sensualnego badania materii, z kolei prace Michała Smandka szuka form i zdarzeń, które tworzy stosując siły fizyczne i potencjał przestrzeni. Wspólnym mianownikiem dla ich twórczości jest natomiast konstruowanie, czy tytułowe wywoływanie rzeźby, której potencjalne istnienie artyści wyczuwają w danym miejscu.

 

fot. materiały prasowe. Małgorzata Rusiecka, Mr. Grey, 2017. aukcja: 39 Aukcja Promocyjna / RYNEK SZTUKI

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ