Strona główna » Aktualności » Artykuły » 05.06 - 10.06.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
 ldgammel baby 2017 kunsthall charlottenborg photo  anders sune berg auto 1400x800

Po długim weekendzie rynek aukcyjny budzi się do życia. Kolekcjonerzy będą mieli okazję przede wszystkim przebierać w ofercie znakomitej sztuki powojennej i fotografii. Miłośnicy sztuki dawnej nie powinni być jednak zawiedzeni - na dwóch zamykających tydzień aukcjach znajdą się takie perełki jak pastelowy pejzaż autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Ten tydzień przyniesie również wiele okazji do miłego spędzenia czasu tym z Państwa, którzy letnie wieczory lubią spędzać na wernisażach.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Aukcja Sztuki Nowoczesnej / Libra / 6 czerwca 2018


Tydzień rozpoczyna aukcja sztuki nowoczesnej w domu aukcyjnym Libra. Jak zwykle kolekcjonerzy będą mogli wybierać ze starannie przygotowanej oferty klasyków sztuki drugiej połowy XX wieku. Wśród najciekawszych prac można wymienić te autorstwa Henryka Berlewiego, Erny Rosenstein, Tomasza Tatarczyka czy Jana Tarasina.

XXXIII Stalowa Aukcja Sztuki Aktualnej / Galeria Stalowa / 6 czerwca 2018

Galeria Stalowa w tym tygodniu skupi się na młodej sztuce. Zakres tematyczny tej oferty aukcyjnej jest bardzo zróżnicowany – będą to pejzaże, abstrakcje, sztuka figuratywna czy portrety. Tym razem ponownie mamy okazję spotkać się z artystami, którzy zaznaczyli już swój ślad na rynku aukcyjnym, jak Katarzyna Kobylarz, Joanna Szumska, Mariola Świgulska czy Viola Tycz.

5 Aukcja Designu / Pragaleria / 6 czerwca

W najbliższym czasie szykuje się także gratka dla miłośników designu, których w swoje progi zaprasza warszawska Pragaleria. Na aukcji będzie można wylicytować takie rarytasy jak figurka żubra projektu Mieczysława Naruszewicza, fotel RM58 projektu Romana Modzelewskiego, włocławską paterę czy zydel spółdzielni ŁAD.

Aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej / Libra / 6 czerwca 2018

Libra tego samego dnia zaprasza kolekcjonerów na drugą aukcję. Tym razem będzie to oferta fotografii, w zakresie której ten dom aukcyjny wypracowuje coraz mocniejszą pozycję na rynku. Tym razem prezentowane do sprzedaży będą między innymi prace Wojciecha Plewińskiego, Natalii LL, Ryszarda Horowitza i Edwarda Hartwiga.

Sztuka Współczesna: Klasycy awangardy po 1945 / Desa Unicum / 7 czerwca 2018

Niewątpliwym hitem tego tygodnia będzie aukcja Desy Unicum poświęcona sztuce po 1945 roku. Tradycyjnie, tego rodzaju licytacje są właśnie tymi generującymi największe obroty, a także wydarzeniami, podczas których padają aukcyjne rekordy. Czy tym razem będzie podobnie? Kolekcjonerów na pewno skuszą aż dwie prace Wojciecha Fangora, a także prace Jerzego Nowosielskiego, Juliana Stańczaka czy Jana Lebensteina.

197 Aukcja Dzieł Sztuki / Rynek Sztuki / 9 czerwca 2018

Tydzień obfitujący w sztukę powojenną zamykamy dwiema aukcjami o nieco bardziej klasycznej ofercie. Pierwsza z nich odbędzie się w łódzkim Rynku Sztuki. Kolekcjonerzy znajdą tu wyjątkowe prace Zdzisława Beksińskiego, Jana Berdyszaka, Wlastimila Hofmana, Tadeusza Kokietka czy Konstantego Mackiewicza.

170 Aukcja Malarstwa, Grafiki i Rzemiosła Artystycznego / Desa / 9 czerwca 2018         

Aukcja Desy w Krakowie również przynosi ofertę nieco starszej sztuki. Na uwagę z pewnością zasługuje niezwykły przede wszystkim wyjątkowy pejzaż Stanisława Wyspiańskiego. Ponadto warto zwrócić uwagę na pracę Józefa Chełmońskiego, pejzaż Bronisławy Rychter-Janowskiej, klasyczną scena marynistyczna Sotera Jaxy-Małachowskiego, czy scenę konną Czesława Wasilewskiego.          

                                                                                  

fot. Stanisław Wyspiański, Pejzaż /fot. Desa

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Element krajobrazu / Fundacja Archeologia Fotografii, Warszawa / 7 czerwca 2018

Marian Musiał (1916-2001) przez ponad 50 lat prowadził zakład fotograficzny w Suchedniowie, niewielkim mieście w województwie świętokrzyskim. Przez ten czas uwiecznił kilka pokoleń mieszkańców, poczynając od licznych portretów dzieci, aż po fotografię dokumentującą pogrzeby. Jego przygoda z fotografią zaczęła się, jak często wówczas, od pasji - sam zbudował swój pierwszy aparat. Fotografował jeszcze przed wojną, ale dopiero później, w 1946 roku otworzył swój zakład fotograficzny “Tęcza”, przechodząc drogę od pasjonata - amatora do zawodowca - profesjonalisty. 

                                      

fot. materiały prasowe FAFPeer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce / MS2, Łódź / 8 czerwca 2018

Wystawa tworzy katalog współczesnych metod pracy zbiorowej, rozwijanych w większości przez pokolenie trzydziestoparoletnich artystów. Zobaczymy na niej zarówno prace duetów (Pakui Hardware, Foundland Collective i Part-time Suite) jak i liczniejszych grup (GCC, Laboria Cuboniks). Znajdziemy wśród nich kolektywy zawiązane w konkretnym celu, grupy adaptujące formułę zespołów muzycznych, nawiązujące do modeli pracy w biznesie czy łączące osoby zawodowo zajmujące się różnymi dziedzinami.

Piotr Bujak. Red is bad / MWW, Wrocław / 8 czerwca 2018

Wystawa Piotra Bujaka "Red is Bad" jest projektem związanym z aktualnym pobytem artystyczno-badawczym artysty w Japonii. Bujak swoje pozycjonowanie na osi Warszawa–Tokio rozpoczął od osobistej historii. W latach 70. XX wieku matka artysty, wówczas studentka prawa Uniwersytetu Śląskiego, odbyła wycieczkę do Japonii. Po tamtej wizycie pozostały przedziwne prospekty reklamowe i widokówki z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Nathalie Daoust. Korean Dreams / Galeria Sztuki Wozownia, Toruń / 8 czerwca 2018

Kanadyjka Nathalie Daoust pokaże w Wozowni serię zdjęć zatytułowaną Korean Dreams. Artystka bada tu tajemniczą, skrzętnie ukrywaną przed światem rzeczywistość Korei Północnej – kraju, gdzie ludzkimi losami kierują nie indywidualne wybory, ale sposób życia narzucony odgórnie całemu narodowi. Wiele zdjęć musiało zostać wykonanych z ukrycia, ponieważ – jako obcokrajowiec – Daoust cały czas była śledzona. 


Paulina Stasik. Krokodyle łzy / Galeria Sztuki Wozownia, Toruń / 8 czerwca 2018

Paulina Stasik w swojej twórczości skupia się na człowieku – myśli o nim jako o bycie w czasie, odnosi się do kwestii pamięci i przemijania, bada relacje międzyludzkie. Nośnikiem pytań, jakie stawia artystka, a także polem jej działań, jest ciało. W Wozowni artystka aranżuje swego rodzaju gabinet osobliwości. Obok obrazów, zdjęć i filmu wideo, znajdziemy tam m.in. ceramiczne odlewy ręki i głowy pokrytej bliznami, układającymi się w sentencję mówiącą o wiecznej miłości. 

Bettina Bereś. Wyprałam / Galeria Sztuki Wozownia, Toruń / 8 czerwca 2018

Wyprałam” – krótko i zasadniczo komunikuje tytuł indywidualnej wystawy Bettiny Bereś w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu. Czas przeszły, tryb dokonany, pierwsza osoba liczby pojedynczej. Nie ma o czym dyskutować – pranie zostało zrobione. Tylko jakie pranie?! Co wyprała Bettina Bereś? Artystka w swojej twórczości od lat subtelnie dotyka kwestii związanej z pamięcią indywidualną i zbiorową. Pamięć zaś – z racji swoje ulotności i zacierania się wspomnień – wymaga „ucieleśnienia”, czego Bettina Bereś pieczołowicie się podejmuje, kreując sztukę rozpiętą pomiędzy przeszłością a teraźniejszością. 

                                    

fot. materiały prasowe / Galeria Sztuki Wozownia

Tori Wranes / CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa / 8 czerwca 2018

Tori Wrånes jest jedną z najciekawszych współczesnych norweskich wokalistek i artystek. Jej sztuka ma charakter transdyscyplinarny. W swoich pracach łączy performans, ludzki głos i obiekty. Tworzy fantazyjne środowiska, które powstają z zestawienia obrazów, rzeźb, instalacji dźwiękowych i filmów. Prezentowane w Warszawie „Handmade Acoustics” jest jednocześnie wystawą, instalacją, scenografią i koncertem.

GAAB Collectors Summit 2018 / Warszawa / 09 czerwca 2018

GAAB Collectors Summit - smART city: new technologies and art ecosystem, to drugie spotkanie kolekcjonerów sztuki azjatyckiej z całego świata. Warszawę odwiedzą goście związani ze światem sztuki z Chin, Hong Kongu, Francji, Malezji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy. Nie zabraknie przedstawicieli polskich środowisk artystycznych.

Kolekcjonerzy, artyści, kuratorzy, dziennikarze, specjaliści ds. nowych technologii będą dyskutować o kolekcjonowaniu sztuki azjatyckiej, regulacjach rynkowych oraz o pracach Stowarzyszenia Kolekcjonerów Współczesnej Sztuki Azjatyckiej. Ponadto omówione zostaną najciekawsze case studies dotyczące prywatnych kolekcji rodzinnych.

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ