Strona główna » Aktualności » Artykuły » 06.08 - 12.08.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
2

Pierwsza połowa sierpnia to spokojny okres zarówno w instytucjach, jak i w domach aukcyjnych. W tym tygodniu kolekcjonerzy mają okazję wybrać się jedynie na Aukcję Wyprzedażową do Warszawskiego Domu Aukcyjnego, niewiele będzie działo się również w instytucjach. Tym, którzy nie mogą wybrać się w tym tygodniu do Olsztyna polecamy dwa otwarcia w Warszawie – w galeriach Le Guern oraz Leto.

AUKCJE

Aukcja Wyprzedażowa / Warszawski Dom Aukcyjny / 8 sierpień

Jedyna w tym tygodniu aukcja to oferta wyprzedażowa Warszawskiego Domu Aukcyjnego. W katalogu dominuje sztuka pierwszej połowy XX wieku, przede wszystkim twórców związanych ze środowiskiem krakowskim. W bardzo przystępnych cenach możemy licytować prace takich artystów jak Aneri Weiss, Stanisław Kaczor-Batowski, Wlastimil Hofman, Stanisław Kamocki, Artur Markowicz, Wojciech Weiss i wielu innych.

Irena Aneri Weiss, Wisła I / fot. Śląski Dom Aukcyjny

WYDARZENIA

Natalia Bażowska. Terytorium oswojone / BWA Olsztyn / 9 sierpień

Twórczość Natalii Bażowskiej wyrosła z bliskiego związku z naturą, z dzieciństwa spędzonego wśród przyrody, w dzikim i pięknym pejzażu. Wiele z prac prezentowanych na olsztyńskiej wystawie powstało z inspiracji naturalnym otoczeniem, bliskością zwierząt, przestrzeni i tęsknotą za „utraconym rajem” człowieka. 
Natalię Bażowską fascynuje życie, natura, psychika i ciało człowieka. Absolwentka katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, doktor psychiatrii, patrzy na świat holistycznie. Wrażliwa na wszelkie przejawy życia, obserwuje z większą świadomością tak człowieka, jak i zwierzę. Szuka podobieństw między światem ludzkim i zwierzęcym. 

fot. Natalia Bażowska / materiały prasowe BWA Olsztyn

Tadeusz Rolke. Będzie dobrze / Galeria Le Guern, Warszawa / 9 sierpień

Kiedyś będzie dobrze, ale czy lepiej? Nie jest to już takie oczywiste, jak na początku lat 90., kiedy Tadeusz Rolke spacerował po Warszawie z aparatem i dokumentował społeczne zmiany – stragany z mięsem w Śródmieściu Warszawy, pomniki minionej władzy, kawiarnie i nowych Polaków – konsumentów. Wybrane zdjęcia z tamtego okresu można było zobaczyć na poprzedniej prezentacji Rolkego w Le Guern „Jutro będzie lepiej”. Na obecnej wystawie deklaracja zawarta w tytule jest dużo skromniejsza. Brzmi wręcz jak pocieszenie.

Kaja Redkie. Ciało niedoskonale czarne / Galeria Leto, Warszawa / 9 sierpień

Ciało doskonale czarne (black body) to nieistniejąca w rzeczywistości materia, która całkowicie pochłania światło – czerń absolutna. Tak samo wyidealizowana jak ciało doskonale białe, niemożliwa do uzyskania i przedstawienia. Jej idea jest początkiem rozważań nad naturą koloru – wieloznaczną, nieuchwytną i subiektywną. Kolor to wrażenie, powstające w reakcji na promienie świetlne, padające na obserwowaną powierzchnię, a biel i czerń są jego skrajnymi przedstawicielami. W bieli równoważą się wszystkie inne kolory, a czerń jest ich zaprzeczeniem - brakiem kolorów. Te dwa przeciwieństwa rozpoczynają opowieść o właściwości, która nigdy nie pokazuje całej swojej mocy w pojedynkę, potrzebuje dopełnienia i kontrastu, by w pełni zadziałać. 

fot. materiały prasowe / Leto

fot. materiały prasowe / Le Guern

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ