Strona główna » Aktualności » Artykuły » 06.11 - 12.11.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
59e9f78dabb1e

Jesień w pełni. Z tej okazji w nadchodzącym tygodniu odbędzie się nawet aukcja o nazwie „aukcja jesienna”, o której wspomnimy co nieco w cotygodniowej zapowiedzi. Jak to zdarza się często, na aukcjach zagoszczą znani i cenieni artyści oraz twórcy młodego pokolenia, którzy dopiero zaczynają lub niedawno zaczęli swoją twórczą przygodę ze światem sztuki. Warto wśród tych pierwszych wspomnieć o awangardziście Stanisławie Witkacym Witkiewiczu czy pionierze asamblażu Władysławie Hasiorze. Oczywiście nie zabraknie Fałata, Kossaków czy Matejki. Kolekcjonerzy jak zwykle dokonają wyboru, który my podsumujemy w cotygodniowym, piątkowym podsumowaniu aukcji. W tym tygodniu czeka nas także wiele ciekawych wernisaży, które także po krótce opiszemy. Jesień to wymarzona pora, aby chłonąć sztukę w galeriach i muzeach, a może nawet zakupić, jeśli pozwala nam na to budżet, dobre dzieło sztuki i hedonistycznie napawać się nim we własnym kącie.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Aukcja Jesienna , WARSZAWSKI DOM AUKCYJNY, 06 listopada 2017

Warszawski Dom Aukcyjny w nadchodzącym tygodniu zorganizuje aukcje sztuki dedykowaną obecnej porze roku. Jednak będzie to monotematyczna aukcja jesiennych przedstawień, a pojawi się na niej wiele różnorodnych tendencji, motywów i tematów. Na aukcji wystawione zostaną głównie dzieła polskich artystów tworzących w XX wieku – zakupić będzie można chociażby obraz jednego z Kossaków, tym razem Wojciecha, których twórczość na aukcjach polskich spotykana się bardzo często. Pojawi się też wspomniany już Witkacy, Taranczewski, Wasilewski, Tchórzewski czy Hasior.

Aukcja Prac na Papierze - Sztuka Współczesna , Dom Aukcyjny DESA UNICUM , 07 listopada 2017

DESA UNICUM w tym tygodniu połechtała miłośników sztuki współczesnej. A dobra sztuka współczesna to coś co lubimy szczególnie. Na aukcji Desy pojawi się wielu zdolnych i rozchwytywanych artystów tworzących w XX i XXI wieku, takich jak Magdalena Abakanowicz, Władysław Strzemiński, Jarosław Modzelewski, Roman Opałka, Henryk Stażewski. Nazwiska można mnożyć, każde z nich zasługuje na wspomnienie. Tak więc, aby stało się za dość, wspomnimy jeszcze o młodszym pokoleniu - Wilhelmie Sasnalu czy Mirosławie Bałce, który w tym tygodniu będzie miał także swoją monograficzną wystawę,  o której wspomnimy później.

Rzeźba i Formy Przestrzenne, Dom Aukcyjny DESA UNICUM, 09 listopada 2017

Tym razem DESA UNICUM zorganizuje także kolejną aukcję, na której pojawią się białe kruki wśród dzieł sztuki nowoczesnej i współczesnej, będzie to aukcja rzeźb i form przestrzennych. Na niej do na nabycia będą miedzy innymi dzieła pochodzące ze szkoły zakopiańskiej, prace wspominanego już kilkukrotnie Władysława Hasiora, Magdaleny Abakanowicz czy Ryszarda Winiarskiego. Wystawione zostaną także rzeźby Xawerego Dunikowskiego czy Bolesława Biegasa. Warte uwagi są również realizacje Jerzego Jarnuszkiewicza – twórcy małego powstańca, którego monograficzna wystawa odbyła się na początku tego roku w warszawskiej Zachęcie.

X Aukcja Sztuki Dawnej i Współczesnej, Polski Dom Aukcyjny Wojciech Śladowski, 09 listopada 2017

Polski Dom Aukcyjny także postawił na znane i cenione postaci ze świata sztuki, między innymi na młodopolskich artystów takich jak Kazimierz Sichulski czy Józef Mehoffer. Obok nich pojawili się także przedstawiciele sztuki bardziej współczesnej jak na przykład Wojciech Fangor, Jerzy Nowosielski, czy Tadeusz Kantor, Zbigniew Libera. Na planowanej aukcji obok malarstwa pojawią się także przestrzenne instalacje czy rzeźby, jak również fotografie.

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Zachęta - Narodowa Galeria, Warszawa, wystawa Marii Anto, 06 listopada 2017

Wystawa dzieł artystki Marii Anto to pierwsza przeglądowa ekspozycja jej prac od 2007 roku, który wyznacza śmierć malarski. Pokazane zostaną na niej głównie dzieła z lat 60. i 70.  XX wieku. Wystawa przybliży zarówno twórczość artystyczną Anto, jak również kwestie wiążące się z „praktyką artystyczną kobiety-malarki, która z sukcesem przez kilka dekad funkcjonowała w środowisku zdominowanym przez mężczyzn” – jak piszą twórcy wystawy.

Pałac Kultury i Nauki, Warszawa, Plac Centralny - wystawa konkursowa, 06 listopada 2017

Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego miasta stołecznego Warszawy w bieżącym roku ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej placu Centralnego. Jego efekty można będzie poznać na wystawie zorganizowanej w Pałacu Kultury i Nauki.

Galeria Szara, Katowice, Odmowa Rafała Milacha w ramach Ars Cameralis Festiwal, 08 listopad 2017
„W 1971 roku radziecka telewizja wyemitowała program popularno-naukowy prezentujący mechanizmy, za pomocą których można skutecznie manipulować ludzką świadomością”. Wystawa „Odmowa” jest polem do wizualnego eksperymentu, sposobem ukazania różnorodnych systemów sprawowania rządów oraz kontroli, z którą wiąże się wywieranie nacisku.

Galeria BWA Bielsko Biała, 43. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2017. 9 listopada 2017

Jak co rok w bielskim BWA odbywa się Biennale Malarstwa Bielska Jesień. Tym razem zaprezentowane zostaną 194 prace, ukazujące różnorodne tendencje. Realizacje stworzone zostały w ciągu dwóch ostatnich lat przez 69 artystów. Komisja, która wyłoniła najbardziej interesujące dla nich przykłady dzieł sztuki współczesnej, składała się ze znanych krytyków sztuki i artystów – Hanny Wróblewskiej czy Jerzego Truszkowskiego. To właśnie podczas wernisażu poznamy zwycięzcę tegorocznej edycji bielskiego Biennale.

Gdańska Galeria Miejska, Jeremy Deller, Bitwa o Orgreave, 10 listopada 2017

Na wystawie można będzie zobaczyć instalację, wokół której roztacza się cała koncepcja wystawy, stworzoną przez Dellera w 2001 roku. Instalacja odnosi się do starcia górników z policjantami, które miało miejsce 1984 roku w Orgreave, w Yorkshire w północnej Anglii. Praca jest próbą rekonstrukcji i odtworzenia strajków, co ma także konotacje we współczesnych formach walki o demokracje.

Muzeum Śląskie w Katowicach,  Mirosław Bałka [(.;,:?!–…)], 10 listopada 2017

Anda Rottenberg po raz kolejny kuratoruje wystawę w galerii jednego dzieła w Muzeum Śląskim w Katowicach. Po Danim Caravanie czas na polskiego artystę – Mirosława Bałkę. Instalacja site- specific, która zostanie tam zaprezentowana, odwołuje się do podnoszonego ostatnio bardzo często tematu zanieczyszczenia środowiska oraz specyfiki pokopalnianych przestrzeni. Istotna stała się w jej wymowie także kondycja ludzka i ograniczenia człowieka.

CSW w Toruniu, David Lynch. Silence And Dynamism, 12 listopada 2017.

W ramach 25. edycji Cameraimage Festival w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki czasu zorganizowana zostanie wystawa będąca retrospektywnym i przekrojowym pokazem twórczości Davida Lyncha – związanego z kinem i sztukami plastycznymi, znanego zwłaszcza dzięki serialowi Twin Peaks, który przyniósł mu zawrotną karierę i sporą popularność. Wystawa składać się będzie z około 400 prac Lyncha, a wśród nich rysunków z lat 50., realizacji malarsko-filmowych z lat 60. oraz najnowszych prac.

W tym tygodniu szykuje się więc niezwykle gorący czas wernisaży. Wymieniliśmy kilka z nich, przypominamy jednak, że w naszym kalendarium można znaleźć ich jeszcze więcej!

fot. materiały prasowe.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ