Strona główna » Aktualności » Artykuły » 07.05 - 13.05.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
30822603 1676649442415881 5286661720241255547 o

Pierwszy tydzień po majówce rynek aukcyjny budzi się do życia w zawrotnym tempie. Aż osiem aukcji czeka na kolekcjonerów zainteresowanych sztuką młodą, dawną, współczesną czy rzemiosłem artystycznym. Tym razem oferta aukcyjna jest wyjątkowo licznie prezentowana poza Warszawą – osobiście będą mogli licytować zarówno kolekcjonerzy z Pomorza, Śląska i Polski centralnej. W nadchodzącym czasie nie zabraknie również niezwykle interesujących wernisaży – zachęcamy do zapoznania się z rozkładem jazdy na najbliższe dni.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Aukcja Młodej Sztuki / Desa Unicum / 8 maja 2018

Tydzień rozpoczyna Aukcja Młodej Sztuki w Desie Unicum. W ofercie znajdą się prace artystów, którzy są już stałymi uczestnikami licytacji tego domu aukcyjnego. Będą to między innymi: Mirella Stern, Adam Wątor, Patrycja Nurkan, Joanna Misztal czy Milena Brudkowska. Jak zwykle na aukcji kolekcjonerzy znajdą zarówno obrazy abstrakcyjne, malarstwo realistyczne jak i ekspresyjne.

Aukcja Prac na Papierze – Sztuka Współczesna / Desa Unicum / 10 maja 2018

Na nadchodzącej aukcji prac na papierze – kolejnej mocnej propozycji Desy Unicum na ten tydzień -  miłośnicy sztuki będą mieli okazję wybierać w ofercie klasyków współczesności. Niewątpliwą gratką będą tusze Magdaleny Abakanowicz, dwa rysunki Władysława Strzemińskiego oraz dwustronna praca niezwykle poszukiwanego ostatnio na rynku Andrzeja Wróblewskiego.

XXIII Aukcja Nowej Sztuki / Art In House / 11 maja  2018

W tym tygodniu twórczość młodych artystów, jest oferowana również przez dom aukcyjny Art. In House. Zainteresowani najnowszą sztuką na aukcji znajdą prace Alicji Kappy, Sabiny Marii Grzyb, czy Wojciecha Brewki. Koneserów rzeźby zainteresują propozycje Wita Bogusławskiego i Arka Szweda.

40 Aukcja Promocyjna / Rynek Sztuki/ 12 maja 2018

Dom Aukcyjny Rynek Sztuki pozostaje wierny idei promowania początkujących artystów przez udział w aukcjach promocyjnych. W tym tygodniu będzie to już czterdziesta edycja wydarzenia. Prace będzie można nabyć już od 300 złotych. W łodzi zostaną zaoferowane prace między innymi Anny Jarzymowskiej, Marcina Jaszczaka, Jacka Malinowskiego, Sławomira Sicińskiego czy Dominika Smolika.

169 Aukcja Malarstwa, Grafiki i Rzemiosła Artystycznego / Desa Katowice / 12 maja 2018

Na najbliższej aukcji w katowickiej Desie kolekcjonerzy będą mieli okazję nabyć zarówno dzieła sztuki dawnej, jak i tej z drugiej połowy XX wieku. Interesujące propozycje to przede wszystkim prace Juliana Fałata, Tytusa Czyżewskiego, Witolda Wojtkiewicza czy Witkacego. Fanów polskiego rzemiosła artystycznego z pewnością zainteresują takie perełki jak naszyjnik i kafle wyprodukowane przez katowicką wytwórnię „Steatyt”.

Aukcja Dzieł Sztuki / Sopocki Dom Aukcyjny / 12 maja 2018

W Sopocie szykuje się gratka dla miłośników sztuki dawnej. Propozycje Sopockiego Domu Aukcyjnego w tym tygodniu to dzieła klasyków polskiego malarstwa - Józefa Brandta, Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Jana Stanisławskiego i wielu innych. Wśród propozycji wyróżnia się także „Niewolnica” Konstantego Laszczki, która z pewnością spotka się z uznaniem kolekcjonerów rzeźby.

11 Aukcja Sztuki XXI Wieku / Sopocki Dom Aukcyjny / 12 maja 2018

Tego samego wieczora Galeria w Sopocie zaprezentuje ofertę sztuki XXI wieku. W ofercie znajdą się prace między innymi Magdaleny Daniec, Ilony Herc, Alicji Domańskiej, Mateusza Rybki i Iwony Jurkiewicz. Ceny wywoławcze na aukcji to 1500 złotych.

172 Aukcja Malarstwa i Rzemiosła Artystycznego / Ostoya / 12 maja 2018

Ostatnia aukcja w tym tygodniu to propozycja domu aukcyjnego Ostoya. Tradycyjnie znajdziemy tutaj spory wybór malarstwa dawnego (między innymi Wlastimila Hofmana i Jacka Malczewskiego), grafiki artystycznej, medali i plakiet okolicznościowych oraz rzemiosła artystycznego.

                                                                                       

Andrzej Wróblewski, Praca dwustronna: [Kobiety z dzieckiem, Kompozycja figuralna nr 545] na odwrociu [Pejzaż z chmurą, Pejzaż nr 545] / fot. Desa Unicum

 

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Siusiu, paciorek i spać / Galeria R20, Poznań / 8 maja 2018

Siusiu, paciorek i spać to rozmowa przed snem. Rozmowa o domu, rozmowa o przedmiotach i z przedmiotami. Dyscyplina domowej rutyny zostaje odwołana - przedmioty są oswobodzone, muszą zadomowić się na nowo, w innej roli. Pozbawione funkcji już nie tylko służą zamieszkiwaniu, ale zamieszkują, uczestniczą w wieczornym rytuale układania się do snu, choć pościel bywa szorstka, a legowisko niewygodne.

Katarzyna Józefowicz, Między słowami / CSW Łaźnia, Gdańsk / 10 maja 2018

Wystawa jest organizowana w ramach obchodów 20–lecia Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA. Najlepszym słowem, które opisuje prace Katarzyny Józefowicz wydaje się być cisza. Instalacje artystki emanują (nie)spokojem. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś znajomego, oswojonego. Powtarzalność, banalność elementów sprawia, iż odbieramy je jako coś niepokojącego. Spokój/niepokój ten emocjonalny dysonans towarzyszy oglądaniu prac artystki.

Leon Tarasewicz / Muzeum Architektury, Wrocław / 10 maja 2018

Wystawa, którą Muzeum Architektury we Wrocławiu prezentować będzie od 10 maja do końca sierpnia 2018 roku, ukaże ewolucję twórczości Leona Tarasewicza od ukończenia studiów w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1984 roku, przez prezentację wielkoformatowych obrazów z lat 80. i 90. XX w., po przykłady kompozycji przestrzennych ostatnich lat. Towarzyszyć im będą instalacje site specific, zaprojektowane przez artystę specjalnie dla wnętrz Muzeum Architektury we Wrocławiu. 

Józef Robakowski. Baczność! Wysokie napięcie! / PGS, Sopot / 10 maja 2018

Na wystawie pt. "Józef Robakowski. Baczność! Wysokie napięcie!" prezentowane są prace z kolekcji artysty oraz kolekcji prywatnych z całego okresu działalności twórczej Józefa Robakowskiego w różnych technikach artystycznych od prac z wczesnego okresu twórczości, jak np. 4 pola ostrości czy Dmuchana głowa, po ostatnie realizacje. 
W okresie studiów w Toruniu Józef Robakowski interesował się przede wszystkim fotografią, fotokolażami oraz fotoobiektami (od 1960 r.; fotografiami, które odrywały się od standardowo płaskiej powierzchni materiału fotograficznego i zyskiwały trójwymiarowość, ulegały uprzestrzennieniu). 

Cricot idzie! / Cricoteka, Kraków / 11 maja 2018

Cricot idzie! jest pierwszą w historii monograficzną ekspozycją poświęconą teatrowi Cricot. Główna oś wystawy przebiega chronologicznie – od 1933 do 1939 roku. Pokazane zostaną projekty kostiumów i scenografii, plakaty, szkice, obrazy olejne, rzeźby, dokumentacja archiwalna, fotografie oraz materiały filmowe i muzyczne z polskich i zagranicznych kolekcji – zarówno muzealnych, jak i prywatnych. Większość dzieł i archiwaliów udostępniona będzie publiczności po raz pierwszy. Dodatkowo zaprezentowana zostanie dokumentacja dotycząca wcześniejszych działań artystycznych członków Cricot oraz prób kontynuacji tego teatru w Polsce i za granicą po wojnie.

Szczurołap / Muzeum Współczesne, Wrocław / 11 maja 2018

Jedna z bohaterek wystawy Szczurołap w czasie swojego performansu mówi: „Przygotowałam tę sytuację, by stworzyć teraźniejszość”. Artystka poprzez swoje działanie wykonała gest nastawiony na konfrontację z codziennością. Badając struktury rzeczywistości, możemy uniknąć pułapek automatyzacji lub przypadkowości świata, a co za tym idzie zrozumieć i rozregulowywać jego mechanizmy. Wszystkie zaprezentowane na wystawie prace – sięgające od lat 50. XX wieku do współczesności – w sposób wielowątkowy rozpatrują zmieniającą się rolę i pozycję jednostki wobec uwarunkowań społecznych, politycznych i cywilizacyjnych. Dzieła zaproszonych artystek i artystów, reprezentujących często odmienne perspektywy i doświadczenia, tworzą opowieść skoncentrowaną na ludzkiej naturze i psychice.

Gabinet prawdziwych horyzontów / Rodriguez Gallery, Poznań / 11 maja 2018

Jak daleko potrafisz sięgnąć wzrokiem? – pyta Michał Martychowiec w jednej z prac, które składają się na Gabinet Prawdziwych Horyzontów w galerii Rodriguez. Kluczową figurą dla wystawy jest widnokrąg: nie tyle temat, ile właśnie jej horyzont. Czy można kolekcjonować widnokręgi? Pola widzenia? Wśród prac zgromadzonych w Gabinecie wiele odnosi się do linii i pojęcia horyzontu. Inne przywołują figurę oka. Te dwie sprawy są ściśle ze sobą związane; to spojrzenie wyznacza linię horyzontu, który jest prawdziwy, ale tylko z punktu widzenia patrzącego. Gabinet Prawdziwych Horyzontów jest zatem wystawą o patrzeniu, o tym ile jesteśmy w stanie zobaczyć i jak daleko sięgnąć wzrokiem.

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ