Strona główna » Aktualności » Artykuły » 07.08-13.08.2017 - WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Czarnobialyswiat

Rozkład jazdy po najciekawszych wydarzeniach związanych z rynkiem sztuki, jak co tydzień, wędruje do Państwa w poniedziałkowe popołudnie. Niezmiennie mamy nadzieję, że nasza lista pomoże miłośnikom sztuki dotrzeć do miejsc, w których wzbogacą się o nowe przeżycia, zaś prace artystów zostaną należycie docenione. Przez kilka następnych dni szczególnie polecamy podróż do jednych z najpiękniejszych miast w Polsce - Krakowa, Wrocławia i Warszawy, gdzie będzie można zobaczyć wiele ciekawych wystaw. Natomiast fanów plażowania i klimatów nadmorskich zachęcamy do przeczytania naszego artykułu pt.: “Gdzie szukać sztuki na wakacjach w Trójmieście?”, w którym na pewno znajdą Państwo inspirację na spędzanie sierpniowych dni nad polskim morzem.

 

Wydarzenia i wystawy:

08.08.2017, wernisaż pokazu obrazu “Madonna z poziomką”, Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM, Kraków
Przez kilka pierwszych tygodni sierpnia w Ośrodku Kultury Europejskiej EUROPEUM w Krakowie potrwa pokaz wybitnego, lecz mało znanego dzieła, ukazującego Madonnę w otoczeniu kwiatów, owoców i ziół. Niezwykły obraz, wypożyczony z Muzeum Miejskiego w Żywcu, będzie można oglądać w ramach współpracy ze stowarzyszeniem “Instytut Dziedzictwa Cudownej Mocy Sztuki”. “Madonna z poziomką”, pochodząca z końca XV wieku, przedstawia subtelną, jasnowłosą Marię, która jedną ręką przytula Dzieciątko, a w drugiej trzyma kwiat i owoc poziomki - symbole macierzyństwa i dziewictwa.


08.08.2017, wernisaż wystawy “Nowy poczet władców Polski - Świerzy kontra Matejko” Waldemara Świerzego, Muzeum Miejskie, Wrocław

W 2004 roku polski grafik i portrecista Waldemar Świerzy, na podstawie najbardziej aktualnej wiedzy historycznej, stworzył nowe portrety polskich królów i książąt. Jego wizerunki władców znacznie odbiegają od dzieł Matejki. Królowie i książęta to nadal ludzie silni i zdecydowani, ale nie wyidealizowani. Ich twarze odzwierciedlają cechy charakteru i drzemiące w nich emocje. Wystawa jest okazją do porównania cykli, które reprezentują ten sam temat, ale zupełnie inne jego ujęcie.
 

08.08.2017, wystawa “Vitruvius” Pawła Łyjaka, Galeria Korekta, Warszawa
Wystawa “Vitruvius” Pawła Łyjaka zderza renesansowe wyobrażenie człowieka ze współczesnym. Człowiek w tych pracach jest obecny, ale nie osiągalny dosłownie. Zdaje się być ukryty. Artysta odkrywa jego geometrię, współczesną, uwolnioną od reguł, wędrującą z wiatrem w nieokreślonym kierunku, będącą jedynie boskimi pozostałościami szkicu ludzkiej natury. Tworzy układy będące odzwierciedleniem wewnętrznej dezintegracji. Autor stara się zgłębić tajemnice uwikłania człowieka witruwiańskiego i zrozumieć reguły gry.


08.08.2017, wystawa “Neuromans” Artura Wiernickiego, Galeria Sztuki Socato, Wrocław
Wystawa dyplomowa Artura Wiernickiego przedstawia obrazy jako kadry filmowe, z których każdy może zbudować własną spójną historię, lub które pozostawią uczucie dezorientacji i niepokoju. Odrealnione postaci. Senna, niepokojąca atmosfera. Neuromans. Neurotyzm. Romantyzm. Noir. Neo-noir. Przeczucie nadchodzących wydarzeń, a może ich echo? Dla artysty najciekawsza i najbardziej inspirująca jest wzajemna relacja malarstwa i filmu, nie wynikająca z chęci ikonograficznego kopiowania.

 

08.08.2017, wystawa “Czarno-biały świat” Mariana Jędrzejewskiego, Jana Nowaka oraz Rudolfa Riedla, Muzeum Górnośląskie, Bytom

Wystawa jest już trzecią prezentacją sztuki naiwnej w Muzeum Górnośląskim towarzyszącą międzynarodowemu Art Naif Festiwalowi. Tegoroczna ekspozycja przybliży twórczość śląskich grafików samorodnych: Mariana Jędrzejewskiego, Jana Nowaka oraz Rudolfa Riedla. Każdemu z nich udało się wypracować własny, odrębny styl. Na wystawie prezentowane będą prace linorytnicze powstałe w ostatnich trzech dekadach XX wieku oraz na początku XXI.


08.08.2017, wystawa “Zbigniew Karpiński - Niestrudzony analityk obrazu”, Muzeum Miejskie, Wrocław
Ekspozycja pozwoliła na pełne i wyczerpujące przedstawienie różnorodności zarówno technik, jak i tematów podejmowanych przez Karpińskiego. Konkretne motywy potrafił on bowiem opracowywać i analizować poprzez cierpliwe tworzenie licznych szkiców malarskich, monotypii czy rysunków, aby potem przeniesione, w pełni dojrzałe, ukazać je na swoich obrazach. Oprócz prac przygotowawczych same dzieła malarskie były opracowywane przez niego w kilku lub kilkunastu wersjach kolorystycznych.

 

09.08.2017, wystawa “Piotr Witkowski - Niedokończony portret”, Galeria Schody, Warszawa
Wystawa w warszawskiej Galerii Schody ułożona zostanie w formę notesu z notatkami artysty - Piotra Witkowskiego. Odwieczny temat poruszający artystów - wskazanie inności i wyjątkowości tego, co kobiece, przyjmie w prezentowanych pracach wymiar rytmu falujących linii. Raz będą spokojne, zaś innym razem splątane enigmatycznie, bez koloru, bardzo oszczędnie. Spokojne wędrowanie wzrokiem od linii do linii objawi to, co zdaniem artysty jest łonem Natury.

 

09.08.2017, wystawa “Było i jest” Jerzego Grochockiego, Galeria Fibak, Warszawa
W samym tytule zawarta jest koncepcja wystawy, która jest prezentacją dwóch "epok" twórczości autora odległych od siebie o równo pół wieku. Są tu obrazy/obiekty z roku 1967 i te ostatnie z 2017. Spojrzenie na coś, co działo się przed pięćdziesięciu laty jest dla artysty i widza fascynujące. Świadomie nie pokazano prac powstałych "po drodze", a przynajmniej nie tych, które byłyby nie w duchu tych dwóch przeciwstawnych czasów.


09.08.2017, wernisaż wystawy “Znalezienie miejsca zaczyna być powodem niekończących się kłopotów” Magdaleny Peli, Galeria Miejska BWA, Bydgoszcz

Cykl prezentowany na wystawie stanowi kolejny krok w myśleniu nad masą. Jest kolejną próbą ogarnięcia nadmiaru. Magdalenę Pelę interesuje temat zbiorowości w mikroskali na zasadzie przybliżenia. Skupia się na konkretnych miejscach i tworzących je tłumach. Z masy wędrujących ludzi wychwytuje tych, których pragnie zapisać na nowo alfabetem znaków. Jej celem nie jest identyfikacja konkretnych osób, a wyczucie charakteru miejsca. Sprowadzenie występujących w tłumie form do uproszczonych znaków, cieni, zlewających się w masę jedynie zarysów postaci.

12.08.2017, wystawa “Sąsiedzi wyjechali do Treblinki”, Centrum im. Ludwika Zamenhof, Białystok
Wystawa została przygotowywana w związku z 75. rocznicą konferencji w Wannsee, na której władze III Rzeszy podjęły decyzję o „ostatecznym rozstrzygnięciu kwestii żydowskiej”. To pierwsza w Białymstoku wystawa, która językiem sztuki współczesnej mówi o relacjach polsko-żydowskich oraz o pustce, jaką odczuwamy po Holokauście. Po 75 latach nie dają o tym zapomnieć zrujnowane przedwojenne kamienice w centralnych punktach miast, puste siedliska, zachwaszczone kirkuty. Są jak wyrzut sumienia - ani o nich zapomnieć i zburzyć, ani je zagospodarować.

 

 

fot. materiały prasowe

Magdalena Mika

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ