Strona główna » Aktualności » Artykuły » 08.01 - 14.01.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Sonia rammer patchwork symi 190x190 cm. 2017

Idzie nowe. Koniec roku 2017 i pierwszy tydzień rozpoczynającego się roku charakteryzował się chwilową stagnacją na rynku sztuki. Także niewiele odbyło się w tym okresie wernisaży wystaw. Od początku nadchodzącego tygodnia liczyć możemy jednak na zmianę. W tym tygodniu domy aukcyjne ponownie rozpoczęły aktywność aukcyjną. Aukcje tego tygodnia to prawdziwa gratka dla wielbicieli sztuki młodej. Z kolei galerie i muzea już w ubiegłym tygodniu ponownie przystąpiły z przytupem do organizowania wystaw. Tak więc w najbliższym czasie spodziewać się możemy kilku aukcji oraz wernisaży, o których krótko wspomnimy.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

4 AUKCJA SZTUKI XXI WIEKU / 101 Projekt Galeria Sztuki Współczesnej / 10 stycznia 2018
Zeszły rok zakończyła sztuka młoda, która znajdzie się także na aukcji w drugim tygodniu bieżącego roku. A na niej prace artystów, którzy na aukcjach tego typu pojawiają się niemal za każdym razem. Znajdą się więc na niej obrazy Anny Jarzmowskiej, Jacka Malinowskiego, Violi Tycz, Sławomira Danielskiego czy figurki Mariusza Dydo. Oczywiście, jak to bywa na aukcjach młodej sztuki tematy, style oraz wachlarz motywów podejmowanych przez twórców będzie zróżnicowany. Kolekcjonerzy znajdą na niej miejskie krajobrazy, kompozycje abstrakcyjne czy swobodne nawiązania do twórczości uznanych już artystów, jak w przypadku obrazu Grupa ludzi Mariusza Stanowskiego, który sięga po inspiracje nie tylko do twórczości Andrzeja Wróblewskiego, ale także kanonicznych dzieł Leonarda da Vinciego czy ikonografii popkultury.

 

 

 fot. Viola Tycz, Biało Czerwoni 3, 2017; Mariusz Dydo, Żubr XL model Line-Dots

70 Aukcja Młodej Sztuki / Sopocki Dom Aukcyjny / 11 stycznia 2018
Także na aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego pojawi się sztuka młoda. Na niej kolekcjonerzy będą mogli liczyć na prace Gossi Zielaskowskiej, Michała Węgrzyna czy Piotra Szczura i wielu, wielu innych. Podobnie jak na aukcji 101 Projekt pojawi się jedna z figurek Mariusza Dydo. Nawiązania do abstrakcjonizmu, malarstwa religijnego, surrealistycznych kompozycji to tylko część z wielu różnorodnych inspiracji, które zauważyć można w twórczości młodych artystów, których prace wystawione zostaną na aukcji.

 

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Galeria Miejska Arsenał, Poznań / My – wspólny Organizm / 10 stycznia 2018
Jarosław Czarnecki znany także jako Elvin Flamingo w swojej twórczości często podejmuje temat wzajemnych relacji współczesnych praktyk naukowych, technologicznych i kulturowych. Tworzy instalacje, filmy wideo oraz koncerty muzyczne, zespalając przy tym energię zwierząt oraz ludzi ze światem technologii i mediów. W wielu dziełach artysty odnaleźć można żywe zainteresowanie zdobyczami naukowymi zwłaszcza z dziedziny biologii. Prace artysty eksponowane były na zeszłorocznej edycji Biennale Sztuki Mediów WRO.

 


fot. wystawa: Galeria Miejska Arsenał, Poznań / My – wspólny Organizm / 10 stycznia 2018

 

Galeria Bielska BWA / Adam Rzepecki: XOTED/KYWDO / 11 stycznia 2018
Adam Rzepecki to twórca rzeźb, instalacji, filmów wideo oraz perfomer, współzałożyciel i członek grup artystycznych Łódź Kaliska i Stacja Pi.Stacja. Od kilku lat w swojej twórczości artysta przekłada na język artystyczny własne doświadczenia i przeżycia dotyczące granicy między światłem a cieniem, życiem i śmiercią, wolnością i jej brakiem. Na wystawie eksponowane będą prace, które powstały w ciągu trzech ostatnich lat. Znajdą się na niej zarówno dzieła malarskie, jak i fotografia, obiekty czy filmy wideo.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi / Wojciech Górski / 11 stycznia 2018

(…) Malarstwo Wojciecha Górskiego wypływa bardziej z żywionych przez niego przekonań na temat kształtu realnego świata, czy też pochodzenia materii, niż z inspiracji jakąkolwiek sztuką. Jego domeną jest mikro i makrokosmos, jako przestrzenie, w których zaczynają się i kończą najważniejsze i konstytutywne dla życia procesy. Interesują go krainy, gdzie czas ma zupełnie inne znaczenie lub nie ma go w ogóle, "(nano)królestwa żywiołów". Górski tworzy inne światy, wymiary, nie interesuje go realizm. Twórczość artysty wykazuje duże związki z malarstwem bezprzedmiotowym.

Pawilon Sztuki ERGO Hestia/ Maciej Gąbka "After Positive"/ 11 stycznia 2018
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace pochodzące z nowego cyklu, w którym to artysta traktuje medium sztuki jako poznawczą alternatywę dla filozofii czy fizyki. Wystawa ma ukazać nam jak łatwo ulegamy złudzeniu, że zmysły, którymi się posługujemy, są wystarczające dla poznania całości rzeczywistości. Ekspozycja skupia się wokół zagadnień związanych ze zwątpieniem i zrozumieniem, stanowiąc przy tym zarówno krytykę możliwości ludzkiego poznania jak i wizualizację problemu niepoznawalności rzeczywistości.

MN w Szczecinie / Marek Radke - Złoto, srebro oraz… / 11 stycznia 2018

Marek Radke to artysta, który z wielką swobodą posługuje się kolorem. W jego twórczości najważniejsze elementy stanowią: barwa, forma, obiekt i przestrzeń. Znaczące staje się dla artysty także światło ultrafioletowe, które wraz z fluorescencyjnymi farbami tworzy ciekawe wizualne efekty. Prace Radke to w głównej mierze geometryczne, abstrakcyjne kompozycje, obiekty oraz instalacje, które sam określa mianem „obrazo-obiektów”. Na wystawie zaprezentowany zostanie najnowszy cykl prac.

Wozownia, Toruń / Urszula Ślusarczyk: Fragmenty wertykalne / 12 stycznia 2018
Toruńska Wozownia po raz kolejny uderza z potrójną siłą. Wystawa „Fragmenty wertykalne” to pokaz twórczości Urszuli Ślusarczyk, która koncentruje się często między innymi na takich kwestiach jak natura medium malarskiego. Sama artystka mówi: „Prezentowany przeze mnie zestaw prac stanowi efekt próby pogodzenia ze sobą (…) elementu racjonalnego z duchowym. Forma jest (…) usytuowana na styku tego, co realistyczne i abstrakcyjne i stanowi próbę przełamywania dychotomii i poszukiwania zagubionego poczucia jedności i pełni (…)”.

Wozownia, Toruń / Sonia Rammer: Patchwork/ 12 stycznia 2018
Kolejna z wystaw, które w tym tygodniu zorganizuje galeria Wozownia to indywidualna wystawa Soni Rammer. Prace zainspirowane zostały fotografiami stłoczonych uchodźców. Obrazy te z dalszej perspektywy przypominają kolorową plamę przywodzącą na myśl patchwork. Wielkoformatowe płótna nawiązują także do linii brzegowych wysp, gdzie docierają uchodźcy oraz budzą skojarzenia z mapami meteorologicznymi.

Wozownia, Toruń / Dawid Marszewski: Security  / 12 stycznia 2018
Ostatnia z wystaw, która już za kilka dni otworzy się w Wozowni to przegląd prac Dawida Marszewskiego. Cykl obrazów, który będzie zaprezentowany, stworzony został na podstawie fotografii prasowych, przedstawiających podobnie jak w przypadku Soni Rammer – uchodźców, tym razem ubranych w złote folie termiczne, które pozwalają im przetrwać przeprawę przez morze.

 

fot. Dawid Marszewski, Security. wystawa: Wozownia, Toruń / Dawid Marszewski: „Security"/ 12 stycznia 2018

Galeria Piekary, Poznań / Wojciech Idźkowski. Between Layers/ 12 stycznia 2018
Prace, które pojawiają się na wystawie, są efektem podjęcia przez artystę – Wojciecha Idźkowskiego tematów geometrii i humanizmu. Stworzone zostały one za pomocą taśmy maskującej. „Prace mają pewną ilość przypadkowej, nieplanowej akumulacji, jak obraz pt. KATEDRA P., są często intensywne w barwie i kompozycji, chaotyczne, skąpane w ogniu tworzenia i destrukcji. Mają też spokój (eteryczną poświatę), który jest efektem wielokrotnego usuwania farby i nakładania nowej warstwy. To swego rodzaju kamuflaż.”

 

fot. materiały prasowe. Sonia Rammer, Patchwork, 2017.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ