Strona główna » Aktualności » Artykuły » 08.05-15.05. 2017 – WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
58bfca610ea7a

Po długim weekendzie, czeka nas wiele interesujących aukcji i wernisaży. Zacząć można od Tarnowa i Miłosnego Performansu przygotowanego przez Zofię Krawiec, później wybrać się na aukcję Varia 17, by kupić pierścionek albo kolczyki, potem na wystawę Odmowa Rafała Wilcha, żeby zobaczyć jak nakłonić kogoś żeby ten pierścionek przyjął. Jakby ktoś chciał jednak powędrować po galeriach sam i napełnić umysł milionami refleksji filozoficznej, Kozakiewicz przygotował w Zachęcie Zawrót Głowy, a Tarasin w Galerii XX1 Metamalarstwo, czyli naprawdę jest gdzie się wybrać. Na koniec XOXOXO, ale nie jest to zaproszenie na odcinek Gossip Girl, tylko wystawę w salonie Akademi, gdzie artyści zanużą się w odchłanie internetu i naszej tożsamości.

Kalendarium aukcyjne:

11.05.2017, godz. 19:00. Aukcja Art Outlet:Sztuka Dawna, Dom Aukcyjny DESA UNICUM, Warszawa

Piekne płótna, a na nich portrety i pejzaże z przełomu XIX I XX wieku, Kto chiał by mieć cuda, jakie tworzył Janowski, Styka, Halicka, czy Frycz, powinni z pewnościa udać się na aukcje.  

11.05.2017, I Aukcja Nowej Sztuki, Galeria Relaks, Warszawa

Na I Aukcji nowej sztuki, znajduje się głównie malarstwo, są to jednak techniki mieszane, które dają zdumiewająco ciekawe i piękne efekty, np. luminescencyjne prace Karoliny Lewosz, bo kto powiedział, że dzieła sztuki, potrezbuja dobrego światła sa i takie, które można oglądac w nocy. 

11.05.2017, godz. 19:00, Aukcja Varia 17, Sopocki Dom Aukcyjny, Warszawa

Na aukcji królują głównie przedmioty użytkowe, można zaopatrzyć się w formę do pieczenia, bizuterię, ramkę lub różaniec. Oprócz tego portrety, krajorazy i uchwycone pola walki. Wszysto owiane przełomem XIX i XX wieku. 

 

Wydarzenia i wystawy:

08.05.2017, godz. 19:00, Zachęta, Wernisaz wystawy Zawrót Głowy Jarosława Kozakiewicza, Warszawa

Immanuel Kant pisał, że człowiek nigdy nie pozna siebie, bo nie może wyjść i pooglądać się z boku. Jarosław Kozakiewicz chyba próbuje przekroczyć te ograniczenia ludzkie wpuszczając widzów do budynku o schemacie ludzkiej głowy, można wejść wyjść i pooglądać w powiększeniu czym jest owo odwieczne pytanie w filozofii o "ja". Kolejnym interesującym dziełem z filozoficznego punktu widzenia jest praca Bezdomny Umysł w której niczym Levinas Kozakiewicz zaczyna patrzeć na bezdomnego. Na wystawie znajdują się  również ostatnie dzieła artysty i nigdy wcześniej nie pokazywane rysunki tworzone podczas całej jego kariery. Kuratorem wystawy jest David Crowley

08.05.2017, godz. 19:00, BWA, Wernisaż wystawy Miłosny Performans, Tarnów 

Artysta też człowiek, i też może być czasem zakochany. Kuratorka Zofia Krawiec postanowiła zebrać dzieła motywowane miłością i wstawić do galerii. Artystów, jest dużo, a jak pisał Tołstoj, "Ile głów – tyle rozumów. Ile serc – tyle rodzajów miłości.", również na wystawie będziemy mogli oglądać ukryta w dziełach miłosna relację wielu ludzi w różnym wielu i z różnym nastawieniem. Wystawie towarzyszą spotkania i wykłady. 

09.05.2017, Otwarcie wystawy Poza zasadą przyjemności afektywne operacje, Zachęta, Warszawa

Kuratorka Maria Brewińska, zabiera nas w intensywną podróż emocji, a raczej protoemocji. Tytułowe afekty pokazują silną pozaświadomą reakcję jaką może wywołać w nas dzieło sztuki. Działania przedstawionych w Zachęcie dzieł, mają podobno tak silną moc afektywną, że "najpierw działają, a potem znaczą".  Wystawa zachęty będzie okazją do zobaczenia wielu uznanych i często kontrowersyjnych artystów takich jak: Marina Abramović, Monica Bonvicini, Berlinde de Bruyckere, Douglas Gordon, Piotr Pawlenski, David Wojnarowicz, Artur Żmijewski i wielu innych.

09.05.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy Metamalarstwo, Galeria XX1, Warszawa

Jan Tarasin stwarza w swych obrazach niezwykłą głębię, wykorzystując fakturę oraz wklejane implanty. Stwarzając nową przestrzeń obrazu, daje też widzom dostęp do tego co jest poza obrazem, do meta doświadczenia czegoś wyższego. Jego obrazy są nie tylko sztuką samą w sobie, ale też namysłem nad sztuką. Kuratorem wystawy jest Iwona Szmelter.

09.05.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy Kod kultury, Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych - Galeria Centrum, Kraków

„Moja sztuka to równowaga dwόch światów.  Pierwszy z nich to świat intelektu, geometrii i porządku spojony solidnym rzemiosłem. Ten drugi świat jest miękki, organiczny, pełen uczuć i instynktów.  Połączenie tych dwóch światów stanowi fundament mojej sztuki, której efekt końcowy jest punktem wyjścia uruchamiającym wyobraźnię odbiorcy." tak o swoich pracach opowiada artysta Leszek Wyczółkowski. Jego grafiki ti świat natury mający skłonić widzów do  kontemplacji.  

10.05.2017, godz. 18:00, Wernisaz wystawy Lucky Strike, Galeria Promocyjna, Warszawa

Rua Golba bierze konkretny temat promocji marki i stara się go dogłębnie przeanalizować. Jej zainteresowanie padło na legendarne papierosy Lucy Strike i powiązane z nimi promocyjne wydarzenia. Taki jak np. słynny pokaz zaaranżowany przez Edwarda Bernaysa, który pozwolił kobietom palić na ulicy. Czym są takie działania i jak się je tworzy. Co towarzyszy budowaniu marki czym są tam zawarte emocje i relacje oraz symbole?

11.05.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy Synestezje, Galeria Po Prawej Stronie Wisły, Warszawa

"Autorka operując tylko kilkoma obrazami, będzie się starała „zdefiniować przestrzeń wnętrza galerii” w zupełnie odmienny sposób. Dzięki zastosowaniu specjalnych lamp z filtrami, laserów, stroboskopów, obrazy Anny Wolskiej staną się aktorami w spektaklu wyreżyserowanym przez światło.” -    Kurator Agnieszka Niedźwiecka

11.05.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy Malarstwo nieoznaczoności, Galeria-Bielska BWA, Bielsko-Biała

Wielkoformatowe prace artystki zagłębiają nas w świat nieoznaczności odbioru dzieła poprzez widza. Czy patrząc udaje nam się zrozumieć/poczuć głębię sztuki, czy każde doświadczenie estetyczne jest takie samo?. Jedwabne delikatne i bardzo efemeryczne kompozycje, mogą pochwycić odbiorce w  jego odległe doznania, wspomnienia doświadczenia. 

12.05.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy Alicji Kubickiej, Kolonia Artystów Gdańsk

W piątek Alicja Kubicka zaprezentuje swoje dyplomowe prace w ramach projektu Miasta Gdańsk Mieszkańcy. Jej prace nawiązują do filmu Michelangelo Antonioniego Powiększenie. Kubicka zaczerpnęła z dzieła modernisty, nowe sposoby patrzenia na rzeczywistość poprzez dzieło fotograficzne, przekłuwając tę formę na płótno. Nowe przedstawienie rzeczywistości poprzez wyabstrahowanie kolejnych odcinków tego co można będzie zobaczyć. 

12.05.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy Mam to z głowy, Galeria Biała, Lublin

Pięć różnych artystek Monika Drożyńska, Irena Nawrot, Krystyna Piotrowska, Patrycja Piwosz, Jadwiga Sawicka, posługując się różnym mediami, przedstawia w wykreowanej dla nich przestrzeni to co dla każdej istotne. Będzie tam cielesność, będzie przemijanie, a przede wszystkim będą różne kobiece perspektywy.

12.05.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy Zmierzch, Galeria Piekary, Poznań

Tytułowy Zmierzch to przejście do baśniowego świata Nibylandii. Urszula Kluz-Knopek zabiera nas w podróż pomiędzy światami, które uwypuklają bardzo małą granicę między słowami zazwyczaj dla nas przeciwstanymi. Nie będzie to opis historii Piotrusia Pana i Wendy za pomocą obrazu, ale wykorzystanie ich baśniowego świata do obrazowania.  Jednak ten baśniowy świat, wiecznej młodości jest mroczną pułapką co obrazuje pozbawiona palca ręka. 

12.05.2017, godz.18:00, Wernisaż wystawy XOXOXO, Galeria Salon Akademii, Warszawa

Artyści tacy jak Izabella Bryzek, Rafał Dominik, Wiktor Dyndo, Bean Gilsdorf, Aleksandra Natalia Koper, Barbara Łuczkowiak, Sonja Orlewicz, Princ PoloIzabella Bryzek, Rafał Dominik, Wiktor Dyndo, Bean Gilsdorf, Aleksandra Natalia Koper, Barbara Łuczkowiak, Sonja Orlewicz, Princ Polo podejmują temat wpływu nowej kultury internetowej na naszą tożsamość. Przemierzają szerokie pola i zakamarki internetowej kultury w poszukiwaniu współczesnego człowieka. 

12.05.2017, godz.19:00, Wernisaż wystawy Seans, Galeria Szara, Katowice

Autorskie kino stworzą artyści grupy Potencja: Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki, Cyryl Polaczek. Fascynaci filmów s-f i kina klasy B, tworzą własna przestrzeń dla X muzy. Jak pisze kuratorka Magdalena Kownacka podczas swoich działań artyści "Jawią się jako pospolici magicy, wytworni chałturnicy i profesjonalni hobbiści. Tworzą światy niezwykle ciekawe i złożone – mieszaninę wyobraźni i rzeczywistość, geniuszu i prostactwa, iluzji i umowności."

12.05.2017, godz. 19:00, Wernisaz wystawy Odmowa, Galeria Atlas Sztuki, Łódź

Od lat wiadomo, że wielcy tego świata, posiedli tajemną wiedzę manipulacji. W 1971 roku wyemitowano program ujawniający naukowe działanie tych mechanizmów. Rafał Milach pragnie podczas wystawy, zaprezentować techniki manipulacji i kontroli po raz kolejny. Pokazanie ich ujawni zarazem sposób działania nowych autokracji

12.05.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy Ludzie z pisaku, Galeria Widna, Kraków

Dominika Kowynia, próbuje wyciągnąć ze swej pamięci, zapomniane obrazy Libii z dzieciństwa, posługuje się tu zdjęciami, którymi od wielu lat próbuje obudzić na nowo wspomnienia.   Jak opisuje jej działania kuratorka wystawy Marta Lisok "Sceny wydobyte ze zwietrzałych pokładów pamięci zaludniają podobne zwaliste postaci. przypominające zastygłe bryły smoły, plasteliny albo asfaltu. Są sztywne, jakby wykute z kamienia, albo wyciosane w potężnych pniach"

13.05.2017, godz. 18:00 Wernisaż wystawy Oficyna SS // 17, Galeria 9/10, Poznań

Wystawa Oficyna SS // 17 rozpoczyna działalność nowej galerii 9/10. Wystawa będzie, na czasie patrząc na najbliższe pomimo wiosny nie najcieplejsze dni, a to za sprawą trzydziestu artystów, którzy zaprezentują szaliki! Szalik jak wiadomo to miejsce do pokazania kim jesteśmy, jaka drużynę lubimy, jaki mamy styl, a często i poglądy. Wystawa bardzo mocno koresponduje z kulturą kibicowska, która nadaje szalikom często niebywałe silny charakter trofeum. 

13.05.2017, godz. 14:00, Wernisaż wystawy Mit i Konstrukcja, Galeria LAW, Warszawa 

Ludzie ciągle coś zmieniają i formułują na nowo, Zmieniają też krajobraz, w którym dzięki temu można doszukiwać się tożsamości danego regionu. Tak zrobił Michał Sierakowski, który w swoich zdjęciach, w ramach projektu Wild Fields, stara się uchwycić ukraińską tożsamość. Rozszczepiony pomiędzy istniejącymi mitami, historią, i współczesnymi relacjami kraj nadaje kształt istniejącemu krajobrazowi. 

Fot. Materiały prasowe

Olga Brewka

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ