Strona główna » Aktualności » Artykuły » 09.04 - 15.04.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
30126961 2033041993685239 6714200002278696811 n%5b1%5d

Nadchodzący tydzień będzie bardzo łaskawy dla miłośników sztuki. Niezależnie, czy pasjonują Was uznani twórcy awangardy, czy najmłodsze pokolenie artystów, wybór tylko jednego miejsca będzie trudny. Wiosenna aura z sprzyja spacerom, prezentujemy zatem mapę wydarzeń i wernisaży, których nie sposób pominąć podczas miejskich wędrówek. Mimo, że domy aukcyjne nieco zwalniają tempa, wyjątkowa oferta komiksu powinna osłodzić ten mały przestój.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Plansze komiksowe, animacja i ilustracja / Dom aukcyjny Desa Unicum / 12 kwietnia 2018

Desa Unicum w tym tygodniu skupia się na ofercie prac na papierze: plansz komiksowych, ilustracji oraz animacji. Prace Zbigniewa Lengrena, Henryk Jerzy Chmielewski, Janusza Christy czy Pawła Szarloty to tylko część wartych wspomnienia obiektów, które pojawią się na tej aukcji. Ciekawostką dla koneserów z pewnością będą folie celuloidowe z kadrami z najbardziej znanych polskich animacji dla dzieci.

171 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego / Ostoya / 14 kwietnia 2018

Najbliższa aukcja w domu aukcyjnym Ostoya to tradycyjnie wybór doskonałych prac malarskich i rzemiosła. Wśród wielu znakomitych pozycji z pewnością można prace Romana Owidzkiego, prace na papierze Jana Lebensteina czy klasyczna akwarela Wojciecha Kossaka. Miłośnicy sztuki użytkowej na pewno zwrócą uwagę na szeroką ofertę polskiej i czeskiej porcelany.

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Stefan Gierowski, Linia w malarstwie / Galeria Bielska BWA, Bielsko - Biała / 11 kwietnia 2018

Wystawa malarstwa Stefana Gierowskiego pokazuje jeden ze szczególnych aspektów zainteresowania malarza - linię. Stefan Gierowski tworzy nieustannie od lat 50.; uznawany jest za jednego z najwybitniejszych twórców nurtu abstrakcji w Polsce. Linia natomiast przez wiele lat towarzyszy rozważaniom artysty na temat malarstwa abstrakcyjnego - niesie w sobie zarówno spokój, jak i emocje; linia może poruszać przestrzeń, ale także ją uspokajać. Obrazy prezentowane w Galerii Bielskiej BWA pokazują, jak przez lata na płótnach artysty zmienia się jej charakter i znaczenie. 

Wojciech Zubala, Kiedy coraz mniej znaczy coraz więcej / Hos Gallery, Warszawa / 12 kwietnia 2018

Wystawa stanowi swoisty przegląd twórczości Wojciecha Zubali. Zaprezentowane prace pozwalają zrozumieć artystyczną ścieżkę rozwoju twórczości artysty i jego myśli. Na wystawie znajdziemy dzieła z całościowo ujętego dorobku artysty, uporządkowanego w trzy wyraźnie zarysowujące się nurty.

Zofia Rydet, Niepokorność dalekich dróg / BWA, Olsztyn / 12 kwietnia 2018

Na wystawie będziemy mogli zobaczyć także inne prace Zofii Rydet, z cyklu: Nieskończoność dalekich dróg, Świat uczuć i wyobraźni, które w swej profetyczności są jak baśniowe teodycee, będące przeczuciem naiwnej epifanii współczesnego eklektycznego świata. I jeżeli te cykle możemy uznać za wyraz estetycznego i formalnego buntu, to kobiece portrety zawarte w cyklu Czas przemijania są jak modlitwa, która nie szuka odpowiedzi na cierpienie zawarte w przemijaniu, ale uważnie go doświadcza.

Dyskretna tożsamość / Galeria Foto-Gen, Wrocław / 13 kwietnia 2018

(…) Fotograf z powodu swej sprawczości funkcjonuje w historii sztuki jako twórca, kreator, „dowódca”. Adepci fotografii dowiadują się, że za najlepsze uznawane są portrety, które ukazują człowieka takim, jakim jest — autentycznym, naturalnym, „nagim”. Obok, w czasie, bo raczej nie w przestrzeni geograficznej, wciąż żyją plemiona, które nie pozwalają się fotografować, bo wierzą, że przeniesienie wizerunku w inne miejsce niż ich ciało pozbawia duszy, czyli… okrada z tożsamości. Skoro tak łatwo nas jej pozbawić, z czym trwałym zostajemy?

Zwierzęta domowe / Bunkier sztuki, Kraków / 13 kwietnia 2018

Zwierzęta domowe prezentuje prace krakowskich artystów i artystek młodego pokolenia, dla których wspólnym mianownikiem jest osobisty charakter twórczości. Wystawa stanowi próbę diagnozy sytuacji współczesnych twórców, którzy w działaniach artystycznych skupiają się na swoich przeżyciach i myślach oraz najbliższym otoczeniu. Ich prace oddają tęsknotę za ciałem, materialnością, zakorzenieniem w realnej przestrzeni. Twórcy prezentowani na wystawie to wybrani uczestnicy dwóch pierwszych edycji projektu SEJSMOGRAF, odbywającego się w Galerii Bunkier Sztuki w latach 2016 i 2017.

Niewyczerpalność / Bunkier Sztuki, Kraków / 13 kwietnia 2018

Projekt wystawienniczy Niewyczerpalność ma na celu wypracowanie nowej hybrydycznej formuły prezentacji dźwięku w galerii – nie wpisuje się w ramy zinstytucjonalizowanego sound artu, ale raczej pogłębia refleksję nad konwencjonalnymi scenariuszami takimi jak koncert, performans i environment. Podejmowane działania mają doprowadzić do usytuowania odbiorcy w roli sprawczego podmiotu, a zarazem wyeksponować afektywne właściwości przestrzeni galeryjnej i stworzyć w niej nową sytuację społeczną. W ramach projektu odbędzie się sześć występów, których celem jest zaburzenie dotychczasowych relacji przestrzenno-społecznych i otwarcie publiczności na nowe sposoby postrzegania dźwięku.

Natalia Załuska, Wielokrotność rzeczy / Galeria Le Guern, Warszawa / 13 kwietnia 2018

Wystawa Wielokrotność rzeczy zarówno inauguruje działalność galerii Le Guern w nowym miejscu, jak i prezentuje serię świeżo ukończonych prac Natalii Załuskiej, w których artystka po raz pierwszy na tak szeroką skalę odnosi się do jednego określonego motywu. Ta młoda malarka, reprezentantka sztuki abstrakcyjnej, znana jest przede wszystkim ze swoich monochromatycznych, geometrycznych obrazów. Trójwymiarowe, prawie architektoniczne dzieła Załuska tworzy poprzez układy linii, warstw i dwóch kolorów: bieli lub czerni, w formie i treści pozostawiając je w sferze niedopowiedzenia.

Daniel Kotowski / Białostocki Ośrodek Kultury, Białystok / 13 kwietnia 2018

Daniel Kotowski z pewnością opowiada o sobie w każdej swojej pracy. Aby snuć swoją opowieść, Daniel wykorzystuje różne media: szkic, rysunek, fotografię i film. Na zdjęciach obserwujemy jak jego ciało przeplata się z roślinami. Daniel widzi jak ułamany kwiat rośnie w najlepsze, gdy zostawi się go w spokoju na kilka dni. Też chce mieć taki spokój, aby się rozwijać. Jako osoba głucha, odmawia medykalizacji swojej kondycji. Daniel nie chce być leczonym, nie chce protez i rehabilitacji. Daniel jest głuchy i kwitnie jako człowiek i jako artysta.

Magdalena Starska, Plecienie lekkoateltyczne / Arsenał, Poznań / 13 kwietnia 2018

Wystawa Plecienie lekkoatletyczne stanowi zaledwie część projektu, na który złożą się także warsztaty, spotkania oraz performans. Ekspozycja ma w założeniu charakter procesualny i performatywny, co oznacza, że przez blisko miesiąc będzie się zmieniać, rozrastać i ewoluować. Nie oddajemy pod ogląd publiczności gotowego, zintegrowanego produktu kuratorskiego, a raczej w minimalnym stopniu zaaranżowaną na starcie przestrzeń do działania. To miejsce, które ma zapraszać do wszelkiego rodzaju wymiany, pracy koncepcyjnej i twórczej.

Komunikacja ze wszystkim, co jest / Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa / 13 kwietnia 2018

Z powagi obrazu w śmieszność i odwrotnie. Grupowanie obrazów, wzmacnianie ich i wyrywanie z kontekstu. Wzajemne oddziaływanie obrazów: co to jest, jak to wyjaśnić? Nie wiemy. Zaprosiliśmy więc wszystkich uczestników wystawy do wspólnych poszukiwań”. Yui Akiyama i Cyryl Polaczek „Proponujemy wystawę autorską. Dwoje artystów malarzy organizuje wystawę zbiorową. Jakie malarstwo jest dla nich ważne we współczesnym, popostmodernistycznym czasie? To tylko niewielki przegląd u nas, czyli na świecie, mały fragment pełnego obrazu twórczości młodych. Autorzy wystawy – Yui Akiyama i Cyryl Polaczek – nadali jej tytuł »Komunikacja ze wszystkim, co jest.

Mikołaj Sobczak, Drag niezłomne / Polana Institute, Warszawa / 13 kwietnia 2018

„Drag Niezłomne” to pierwsza indywidualna wystawa Mikołaja Sobczaka. Artysta urodził się w 1989 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Universität der Künste w Berlinie. Kontynuuje naukę w Kunstakademie w Münster. Jest współzałożycielem performatywnego duetu Polen Performance (razem z Justyną Łoś). We wrześniu jego film „STAR” był częścią wystawy „Love, Memory, Curiosity” organizowanej przez Polana Institute w Muzeum Geologicznym. Wystawa „Drag Niezłomne” zostanie pokazana w październiku w Teatrze Nowym w Krakowie.

Paulina Stasik, Twoje serce w moim mózgu / Henryk, Kraków / 13 kwietnia 2018

Paulina Stasik maluje języki, uszy, piersi oraz dłonie; ciało na jej obrazach jest poddane fragmentaryzacji a kreowanie sytuacje są wręcz odrealnione. Marzenie o symbiotycznym zlaniu się z obiektem uczuć okazuje się wręcz nierealne. Pozostaje jedynie niekończące się pragnienie. Płótno jest dla niej jak kadr z filmu. 

Edward Dwurnik, 75 x 75 / Państwowa Galeria Sztuki, Sopot / 13 kwietnia 2018

W tym roku Edward Dwurnik obchodzi swoje 75 urodziny. Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie postanowiła uhonorować sławnego artystę wystawą rocznicową, pokazując 75 jego olejnych prac. Między innymi po latach zostanie pokazany jeden najwcześniejszych jego obrazów, niedawno odnaleziony widok Chęcin z 1966 roku. Sopocka wystawa stawia sobie za cel, ukazanie wielkiej różnorodności i bogactwa malarskich wątków, tego jednego z najbardziej "dynamicznych" polskich malarzy. 

 

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ