Strona główna » Aktualności » Artykuły » 09.07 - 15.07.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Original o0000030

Miłośnicy sztuki przyzwyczajeni do zwolnionych obrotów wakacyjnych na rynku sztuki tego lata mogą być zaskoczeni. Kolejny tydzień lipca przynosi bowiem sześć aukcji, na których pojawią się wyjątkowo ciekawe przykłady zarówno sztuki dawnej, współczesnej jak i młodej. Domy aukcyjne podchwyciły jednak wakacyjny klimat, czy to proponując wspaniałe prace przedstawiające kompozycje kwiatowe (jak przepiękne „Anemony” Wyczółkowskiego) czy organizując aukcje w plenerze. Zwolnienie tempa zauważalne jest w instytucjach, jednak i tutaj dla miłośników sztuki znajdzie się kilka wydarzeń wartych uczestnictwa.

AUKCJE

Aukcja Prac Kolekcjonerskich na Papierze / Libra / 9 lipiec

Ofertę aukcyjną w nadchodzącym tygodniu otwiera dom aukcyjny Libra Aukcją Prac Kolekcjonerskich na Papierze. Jak zwykle, w katalogu znajdzie się szeroki przekrój prac artystów sztuki XX wieku i współczesnej. Z pewnością warto zwrócić uwagę na propozycje papierów Władysława Strzemińskiego, Jana Taraina, Erny Rosenstein czy Leopolda Gottlieba. Co ciekawe, wierna raczej sztuce nowoczesnej Libra tym razem zaskakuje wyborem prac artystów sztuki dawnej oraz pierwszej połowy XX wieku.

                                                                                  

Władysław Strzemiński, Kompozycja unistyczna / Libra

Młoda sztuka / Desa Unicum / 10 lipiec

Desa Unicum na jedynej aukcji tego tygodnia zaprezentuje młodą sztukę. Na aukcji kolekcjonerzy będą mieli okazję licytować między innymi prace Pauliny Zalewskiej, Adama Wątora, Mirelli Stern, Soni Ruciak czy Gossi Zielaskowskiej.

255 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków / Rempex / 11 lipiec

W jak zwykle obszernym katalogu Rempexu, zawierającym zarówno malarstwo, rzemiosło artystyczne jak i antyki kolekcjonerzy znajdą perełki polskiego malarstwa. Wśród prezentowanych prac wyróżniają się „Anemony” Leona Wyczółkowskiego, „W altanie” Franciszka Streitta, „Arkadia w Nieborowie” Józefa Rapackiego, „Głowa” Jacka Sienickiego czy „Kompozycja” Lecha Kunki.

                                               

Anemony, Leon Wyczółkowski / Rempex

Aukcja Malarstwa Polskiego 2 / Sopocki Dom Aukcyjny / 11 lipiec

Lato w Sopockim Domu Aukcyjnym przeczy tradycyjnemu przekonaniu o sezonie ogórkowym na rynku sztuki. Organizatorzy przygotowali dla kolekcjonerów aż dwie aukcje zawierające wyjątkowo mocne pozycje, które z powodzeniem mogłyby znaleźć się w katalogach największych wydarzeń sezonu. Na najbliższej Aukcji Malarstwa Polskiego 2 znajdziemy między innymi prace artystów takich jak Edward Okuń, Wojciech Gerson, Teresa Pągowska i Tadeusz Dominik. Warto zwrócić uwagę na nietypową pracę o tematyce mitologicznej autorstwa Jerzego Kossaka.

                                               

Edward Okuń, Apoteoza Jesieni / Sopocki Dom Aukcyjny

Aukcja Prac na Papierze / Sopocki Dom Aukcyjny / 14 lipiec

Druga propozycja Sopockiego Domu Aukcyjnego w nadchodzącym tygodniu to Aukcja Prac na Papierze. Uwagę kolekcjonerów z pewnością przyciągną gwasze Waldemara Świerzego, papiery Jankiela Adlera i Zdzisława Beksińskiego, nietypowy pejzaż Tadeusza Kantora,  a także prace takich klasyków jak Witkacy, Jan Matejko, Henryk Siemiradzki i Andrzej Pronaszko.

                                                                                       

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret doktora Zdzisława Skibińskiego / Sopocki Dom Aukcyjny

Wakacyjna Aukcja Sztuki / Pragaleria / 10 lipiec

Wakacyjny sezon warszawska Pragaleria otwiera organizując aukcję Młodej Sztuki w Parku Praskim. Z pewnością będzie to świetna okazja na rozkoszowanie się sztuką na łonie przyrody. Co znajdzie się w ofercie? Katalog zawiera prace artystów znanych już fanom tego domu aukcyjnego, takich jak Piotr Zawadzki, Jacek Malinowski, Marcin Dybkowski, Małgorzata Rukszan czy Halszka Maj.

                                                      

Mirella Stern, Kilka godzin wolnego czasu / Pragaleria

WYDARZENIA

Fragmenty Gruzji / FOTO - GEN, Wrocław / 13 lipiec

Wystawa zrealizowana w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury jest jedną z największych prezentacji współczesnej fotografii gruzińskiej jakie zorganizowano na terytorium Polski. Gruzja, jak wiele europejskich krajów, w 2018 roku celebruje stulecie niepodległości. To jeden z elementów wskazujących, poprzez swoją historię i wydarzenia napędzane przez wspólne zasady demokratyczne, na przynależność Gruzji do europejskiej wspólnoty.

Widmo brockenu / BWA Wrocław, Wrocław / 13 lipiec

Wystawa Widmo Brockenu poświęcona jest motywowi gór w sztuce współczesnej. Temat ten stanowi kanoniczną dla sztuki problematykę, tradycyjnie związaną z funkcjonującym w całym obszarze polskiej kultury mitem romantycznym. Dziś w wyraźny sposób podlega on ciągłym dekonstrukcjom i przeobrażeniom, stanowiąc dla artystów narzędzie eksploracji aktualnych problemów współczesności, własnych ograniczeń i możliwości, a także zagadnień o uniwersalnym charakterze, jak próba uporządkowania historii i kultury materialnej czy relacje człowieka z naturą.

                                                                

fot. Łukasz Patelczyk, La Montana Segrada / BWA Wrocław

Tango na 16 metrach kwadratowych / Zachęta, Warszawa / 13 lipiec

„Tango na 16 metrach kwadratowych” to wystawa o swego rodzaju mieszkaniowej gimnastyce —błyskotliwej i dobrze zaplanowanej choreografii, a jednocześnie prawdziwie akrobatycznym wyczynie. Dokumentuje pomysłowość, jaką trzeba się wykazać w poszukiwaniu architektonicznych rozwiązań w warunkach mieszkaniowego, metrażowego i materialnego deficytu.

Matki oryginałów/ Królikarnia, Warszawa / 13 lipiec

Traktowana po macoszemu, wykreślana z inwentarzowych rejestrów, często niszczona, niebezpieczna z racji swojej funkcji multiplikowania oryginałów. Forma do odlewów nie jest obiektem sztuki, choć niesie w sobie nie tylko zapis jego powstawania, ale także samą rzeźbę w negatywie. Zaglądając do środka można dostrzec wyrysowane twarze i kontury, tworzące „pustokształty” z powietrza. Estetycznie intrygujące, wpisują się gdzieś między sztukę a obiekty użytkowe, i tym samym posiadają najważniejsze atrybuty współcześnie docenianych twórczych realizacji. 

Kościotrupy muszą wstać / Gdańska Galeria Miejska 2, Gdańsk / 14  lipiec

Życie w rozpędzonym świecie, w płynnych czasach jak nazywał naszą rzeczywistość Zygmunt Bauman, często zaciera granice między tym co wzniosłe, a tym co powszechne, tym co stałe, a tym co ulotne, tym co wyrafinowane, a tym co popularne. Muzea, które pierwotnie stały na straży trwałości i niezmienności, zaczęły w tej formie - jak zauważył Adorno - przypominać mauzolea, a ich funkcje przechowywania, konserwowania i udostępniania zbiorów, częstokroć przeradzały się ich muzeumifikację.

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ