Strona główna » Aktualności » Artykuły » 09.10 - 15.10.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
3

W tym tygodniu czeka nas mnóstwo aukcji dzieł sztuki! Domy Aukcyjne nie dają nam chwili wytchnienia. Ukoronowaniem całego tygodnia będą już piętnaste Warszawskie Targi Sztuki. Zgodnie z tradycją odbędą się one w warszawskich Arkadach Kubickiego.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

10.10.17, godz. 19.00, Grafika Artystyczna, Dom Aukcyjny DESA UNICUM

Cykl grafik Zofii Stryjeńskiej poświęcony strojom ludowym z różnych regionów, barwne, melancholijne portrety Mojżesza Kislinga, portret Kislinga autorstwa Amedeo Modiglianiego, dzieła Fernarda Légera i Victora Vasarely'ego – to tylko niektóre z cennych prac, które będą licytowane na tej aukcji. Różne oblicza grafiki autorstwa twórców z całego świata.

 

10.10.17, godz. 19.00, Aukcja Dzieł Sztuki, POLSWISS ART

Na aukcji znajdzie się 90 wybranych dzieł reprezentujących polską sztukę od połowy XIX wieku do czasów współczesnych. Pojawią się na niej tak wybitne dzieła jak płótno Juliusza Kossaka, paryski obraz Aleksandra Gierymskiego i prace Witkacego. Malarstwo młodopolskie reprezentować będą dzieła Stanisławskiego, Malczewdkiego i Pankiewicza. Licytowane będzie także płótno Mojżesza Kislinga z kręgu Ecole de Paris – „Ingrid”. Na aukcji znajdą się również dzieła Kantora, Fangora i Abakanowicz.

 

10.10.17, godz. 19.30, Aukcja Młodej Sztuki SUPERNOVA, White Space Auction

Na aukcji licytowane będą najnowsze dzieła artystów współczesnych, zarówno abstrakcyjne, jak na przykład prace Ewy Matyi, Pawła Myszki, czy Aleksandry Mysiorskiej, jak i figuratywne, wśród których „Zadumana” Marcina Mikołajczyka i „Room” Ilony Foryś. Do pomysłowych prac należą między innymi barwne „Cztery pory dnia” Andrzeja Ratajczaka i „Małżeństwo idealne” Anny Piotrowiak.

 

11.10.17, godz. 19.00, II Aukcja Biżuterii i Sztuki, PANORAMA

To już druga w tym roku aukcja tego warszawskiego domu aukcyjnego. Panorama w środę proponuje duży wybór piękjnej biżuterii z kamieniami szlachetnymi. Na aukcji pojawi się też malarstwo - zarówno dawne jak i współczesne. Licytujący będą mogli wybierać między działami Wojciecha Kossaka oraz Rafała Olbińskiego. 

 

12.10.17, godz. 19.00, 69 Aukcja Młodej Sztuki, Sopocki Dom Aukcyjny
Zaprezentowane zostaną dzieła z ostatnich lat, wśród nich liczne pejzaże (Mai Kobylińskiej, Karoliny Futymy, Anny Kołakowskiej), akty (Jana Derka, Aleksandry Młynarczyk-Gemzy, White Inez), a także portrety i przykłady sztuki abstrakcyjnej.

 

12.10.17, godz. 19.00, Sztuka Dawna: XIX wiek, Dom Aukcyjny DESA UNICUM

Na aukcji pojawią się portrety (np. „Złoty wieniec – Rzymianka” Henryka Siemiradzkiego i „Dziewczynka z warkoczykami” Meli Muter), karykatura „Dyrektorzy krakowskich teatrów” Zygmunta Wierciaka, a także liczne pejzaże (wśród nich poetycki „Pejzaż śródziemnomorski” Aleksandra Swieszewskiego i „Pejzaż z Mareuil” Henryka Haydena). Na szczególną uwagę zasługują między innymi pełen uroku „Mały skrzypek”Rajmunda Kanelby oraz barwne „Zaloty” Zofii Stryjeńskiej.

 

 

13.10.17, godz. 19.00, VII Aukcja Nowej Sztuki, Studio 4 Art

Dużo abstrakcji i żywych barw, a także różnorodnych stylistycznie portretów (Danielski, Jarmoliński, Rabsztyn, Buca) i pejzaży miejskich (wśród nich „Miejscka impresja” Andrzeja Fronczaka i „Taki pejzaż” Tomasza Kokotta) – tak prezentować się będzie VII Aukcja Nowej Sztuki. Odważne, różnorodne kompozycje, inspirowane malarstwem ostatnich dziesięcioleci oraz fotografią.

 

13.10.17, godz. 19.30, 19 Aukcja Nowej Sztuki, Art in House Dom Aukcyjny

Na aukcji licytowane będą dzieła o charakterze figuratywnym i realistycznym; stosunkowo mało będzie prac abstrakcyjnych. Pojawią się liczne portrety (Zalewski, Kruszyńska-Mikulska), akty (Korbaczyńska, Jaszczak), pejzaże i wyobrażenia zwierząt (Choma, Jankowska), a także rzeźby (Kizlich, Bubak, Szwed).

 

WYDARZENIA I WYSTAWY:

12.10.2017, 97, Galeria Sztuki Współczesnej, Opole

97 to fragment daty z poprzedniego stulecia. Tytuł spoza „teraz" i z miejsca eks-centrycznego - miasta położonego poza centrum, z wszelkimi konsekwencjami społeczno-kulturowymi tego usytuowania. Miasta o realiach artystycznych zdecydowanie „obok" aktualnego obiegu sztuk wizualnych. Zobaczymy co na to Gregor Gonsior, Tomasz Mróz, Zbigniew Natkaniec, Radek Szlaga.

13.10.2017, Sześć lekcji, Galeria Potencja, Kraków

Słynna już krakowska Potencja otwiera swoją nową siedzibę na ul. Rakowickiej  11a/3. Tomasz Kręcicki trzyma się jesienią "szkolnych tematów" i zaprasza na ,,Sześć lekcji''.

13.10.2017, Kości, chmury, molekuły,  Muzeum Współczesne Wrocław, Wrocław

Wystawa uznanego już wirtuoza rysunku - Jarosława Grulkowskiego, obejmuje wyselekcjonowany wybór prac z serii Odnaleźć porządek rzeczy, oraz Przekroje przez wnętrza chmur. Za sprawą naśladownictwa efektów miękkich materii i zmysłowych tekstur artysta opisywał w nich powierzchnię zwykłych przedmiotów lub zgłębiał morfologię tajemniczych substancji i bliżej nieokreślonych tkanek. 

13.10.2017, CENTRALNA, ŚRODKOWO-WSCHODNIA, Galeria Arsenał, Białystok

Fotografia środkowoeuropejska nie doczekała się jak do tej pory osobnego, monograficznego opracowania. Choć twórcy z Węgier, Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy uznawani są „na Zachodzie” za osobny, ciekawy fenomen, to właściwie nie wiemy nic o specyfice ich działalności i charakterze artystycznej pracy. Wystawa Centralna, Środkowo-Wschodnia wpisuje się z jednej strony w program działań Galerii Arsenał nastawionych na pracę z artystami regionu, problematyzuje dorobek mniej znanych w Polsce, a dobrze rozpoznanych na świecie, twórców oraz stwarza podstawę do dalszych badań szczegółowych nad specyfiką fotografii regionu.

13.10.2017 Przygody z op-artem, Fundacja Stefana Gierowskiego, Warszawa

Nazwa „op-art” jest myląca i stosuje się to określenie do szerokiej gamy zjawisk plastycznych dość pochopnie. Tak naprawdę powstała w odniesieniu do szczególnych przypadków, gdy optyka tworzy układy widoczne, a nieistniejące. Jeśli chcecie wiedzieć więcej to sugerujemy właśnie ten piątkowy wernisaż!

 

13.10.2017, To mimo wszystko jest życie, Austriackim Forum Kultury, Warszawa

Czy mimo wszystkich warszawskich wernisaży powinniście wybrać akurat ten w Austriackim Forum Kultury? Wystawa stanowi próbę odnalezienia odpowiedzi na pytanie o rolę pamięci w odniesieniu do własnej tożsamości. a z tej okazji, swoje najnowsze prace pokażą dwie artystki – Agnieszka Kalinowska oraz Irmgard Schaumberger.

13.10.2017, Krew.Łączy i dzieli,  Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Warszawa

Krew krąży w każdym z nas. To nie tylko płyn fizjologiczny, ale też uniwersalny symbol naszej tożsamości, poczucia przynależności. Czym jest krew? Jakie ma znaczenie w kulturze, religii, życiu społecznym i medycynie? Takie pytanie można będzie sobie zadać oglądając nową wystawę w POLIN. 

 

 

 

fot. materiały prasowe / Galeria POTENCJA

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ