Strona główna » Aktualności » Artykuły » 10.04-16.04.2017 - WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Mokrad%c5%82o

W przedświątecznym tygodniu rynek sztuki wcale nie zwalnia tempa. W przerwie pomiędzy przygotowaniami polecamy kilka wystaw. Razem z Pawłem Figurskim wyruszymy w podróż do Izraela, Bartosz Kociemba zabierze nas na niedostępne dla człowieka mokradła. Razem z artystą odkryjemy bujną florę tych miejsc, która przywodzi na myśl samotnicze wyprawy polskich romantyków. W tym tygodniu znajdzie się także coś dla miłośników rzeźby i wystaw bazujących na archiwach. Z kolei w CSW Zamek Ujazdowski będziemy mogli podpatrzeć jak za pomocą kart tarota stworzyć artystyczną powieść. Brzmi magicznie, prawda? Z kolei dla miłośników aukcji dwie pozycje obowiązkowe – czar dawnej biżuterii oraz współczesna sztuka. Może znajdziecie tam coś na „Zajączka”?

 

Kalendarium aukcyjne:

 

11.04.2017, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA UNICUM, Aukcja Biżuterii

Kto z nas nigdy w życiu nie przyglądał się z zachwytem dawnej biżuterii? Jej subtelny czar i blask minionych epok bez wątpienia kusi kolejne pokolenia kolekcjonerów. Aukcja Biżuterii to wydarzenie obowiązkowe dla miłośników oryginalnej i niepowtarzalnej biżuterii. Tym razem w Domu Aukcyjnym DESA zostanie zaprezentowana biżuteria pochodząca z XIX i XX wieku. Wśród licytowanych obiektów znajdą się pierścionki z szafirem, akwamarynem, komplety biżuterii, secesyjne wisiory, zawieszki art déco, broszki z motywami florystycznymi, a także naszyjnik ametystowy.

 

12.04.2017, godz.19.30, 101 Projekt – Galeria Sztuki Współczesnej, Aukcja Sztuki XXI wieku

Kolejne wydarzenie, które każdy kolekcjoner sztuki współczesnej powinien wpisać w kalendarz. „101 Projekt” Galeria Sztuki Współczesnej swoją działalność rozpoczęła od wystawy fotografii Anny Nowickiej, Anny Tomczyńskiej i Katarzyny Kaula Kryńskiej. Na aukcji znajdą się pracę m.in. Radosława Sowiaka, Małgorzaty Jastrzębskiej, Beaty Murawskiej, Anny Osieckiej, Agaty Krutul. Abstrakcja, figuracja, koloryzm, geometria – tego wszystkiego będziemy mogli doświadczyć już 12 kwietnia.

 

Wydarzenia i wystawy:

 

10.04.2017, ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, wystawa "5 ton rzeźby z Orońska"

Wystawa ta, przygotowana przez Centrum Rzeźby w Orońsku początkowo prezentowana była w 2016 roku, w Millenáris Park w Budapeszcie na Art Market Budapest. Z kolei zimną tego roku w Parku Rzeźby w Orońsku. Aktualna wystawa dostępna w ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, jest nieco zmodyfikowaną formą tych wcześniejszych prezentacji. Na wystawie znalazły się realizacje artystów współpracujących z Orońskiem : Magdaleny Abakanowicz, Macieja Aleksandrowicza, Krzysztofa M. Bednarskiego, Jana Berdyszaka, Tomasza Domańskiego, Roberta Kaji, Alicji Łukasiak i Grzegorza Drozda, Roberta Rumasa, Anny Siekierskiej, Tomasza Skórka. Wystawa jest przede wszystkim okazją do zapoznania się z różnorodnością form, materiałów i tematów, jakie porusza współczesna rzeźba.

 

10.04.2017, godz.19.30, Ney Gallery&Prints, wystawa Izabela Maciusowicz „Teraz jest teraz”

Co się stanie, gdy zmieni się nam perspektywa patrzenia na rzeczywistość? Czy rację mają ci, którzy twierdzą, że zmiana tylko nam pomaga? Jak to się ma do sztuki? Czy nagła zmiana w twórczości pomaga artyście? Inspiracją dla wystawy Izabeli Maciusowicz „Teraz jest teraz” jest film Palermo Shooting w reżyserii Wima Wendersa. W historii tej odnoszący szereg zawodowych sukcesów fotograf zaczyna odczuwać czas i przestrzeń z zupełnie innej strony niż do tej pory. Jak to wpłynie na jego działalność? I jak w końcu to wszystko ma się do twórczości Maciusowicz? Zapraszamy na wystawę.

 

11.04.2017, godz. 18.00, Nowohuckie Centrum Kultury, 9. Międzynarodowe Biennale Miniatury

Na pokonkursową wystawę składa się setka miniatur, bo swoim formatem nie przekraczają 10 x 10cm. Wszystkie prezentowane obiekty zmuszają nas do wytężenia wzroku, do skupienia się nad możliwościami twórczej ekspresji i kontemplacji uroku, tych niewielkich form artystycznej ekspresji. Ogółem na wystawie znajduje się 277 prac 154 autorów. Na samą 9. edycję Biennale 325 autorów nadesłało 887 prac. Ponadto jurorzy wskazali laureatów 5 nagród regulaminowych Biennale i 11 autorów wyróżnionych.

 

11.04.2017, godz.18.30, Nowohuckie Centrum Kultury, wystawa Eugeniusz Mucha „Rysunki z lat 1950 – 2012”

Na wystawie Eugeniusza Muchy zostanie zaprezentowanych około 200 rysunków, które do tej pory nie były nigdzie prezentowane. Artystyczne poszukiwania Muchy skupiały się wokół kultury ludowej, chłopskiej. Zachwycony jej autentycznością, naiwnością i zupełnie inną jakością Mucha pozostał pod jej szczególnym wpływem. Stworzył też własną poetykę, na którą składało się zainteresowanie egzystencją i prostotą. Trafnie opisała Muchę badaczka Krystyna Czerni, określając go „twórcą – gawędziarzem”. Jego prace faktycznie, bardziej opowiadają niż przedstawiają. Ta unikatowa narracyjność prac podkreśla tylko emocjonalny charakter twórczości Eugeniusza Muchy.

 

12.04.2017, godz. 17.00, Muzeum Pana Tadeusza, wystawa „Stankiewicz – Różewicz – Stankiewicz”

Tadeusz Różewicz, Eugeniusz Geta Stankiewicz i Janusz Stankiewicz zapoczątkowali w latach 90. XX wieku rozmowy artystów w Domu Miedziorytnika przy wrocławskim Rynku. Na wystawie zostaną zaprezentowane rękopisy, rysunki, grafiki, miedzioryty, plakaty teatralne i wspólne książki artystów ze zbiorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz licznych kolekcji prywatnych. Wystawie towarzyszyć będzie także publikacja przybliżająca historię tej artystycznej współpracy oraz wspomnienia Janusza Stankiewicza.

 

13.04.2017, godz. 19, I Do Art, wystawa Bartka „Arobala” Kociemby „Mokradło”

Już w najbliższy czwartek w dawnej fabryce koronek odbędzie się inauguracja nowej przestrzeni i pracowni I Do Art. Na wystawie zostaną zaprezentowane ilustracje artysty ze spaceru po tytułowym mokradle. Razem z Kociembą wyruszymy w podróż po nieokiełznanej przyrodzie, która rozrasta się we wszystkich możliwych kierunkach. Te rośliny przypominają nam o pierwotnej stronie natury – dzikiej, nieujarzmionej, pozbawionej kontroli człowieka. Spacer po mokradłach staje się dla nas okazją do konfrontacji z naturą, ale także z pierwotnymi instynktami ukrytymi w każdym z nas.

 

13.04.2017, godz. 18.00, BWA Olsztyn, wystawa Pawła Figurskiego „Israels#tags

Paweł Figurski wyjechał kilka razy do Izraela. Przechadzał się jego uliczkami, wdychał aromat przypraw, mieszający się z zapachem miasta. „Odkrywając Izrael, chodziłem wypełniony etykietami, które przywiozłem ze sobą ze swojego świata znaczeń i skojarzeń. Wiele z nich pasowało od razu, niektórych trzeba było szukać, jeszcze inne pojawiły się w mojej głowie i w moich zdjęciach dopiero przy kolejnej podróży do tego kraju. Pojawiały się też wciąż nowe "słowa kluczowe", takie, o których nie pomyślałbym wcześniej, przed podróżą. Zmieniały się też te pierwsze TAGI, nabierały innej wagi, niektóre traciły swoje znaczenie.” - podkreśla fotograf. Podczas swoich czterech wypraw do Izraela, zastanawiał się, czy istnieje jakieś wspólne słowo klucz, jakim można by określić wszystkie te wyprawy? Czy jednym słowem możemy sklasyfikować cały zbiór fotografii? Jak nasze wyobrażenia odnoszą się do rzeczywistości? Jak mocno nasz bagaż kulturowy determinuje dane miejsce? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na wystawie.

 

13.04.2017, godz. 18.00, CSW Zamek Ujazdowski, Tamam Shud Alex Cecchetti Epizod 4 "Czytając nienapisane"

Kolejna część tworzonej przez Alexa Cecchettiego powieści artystycznej "Tamam Shud". Wydarzenie składa się z dwóch części. Najpierw The Book Lovers przedstawią koncepcję powieści artystycznej. Dołączy do nich kurator Francis McKee, dyrektor CCA Glasgow. Następnie za pomocą kart tarota Cecchetti napisze kolejny rozdział swojej powieści. "Jestem martwy. Morderstwo, wypadek, samobójstwo – detektywi nie znaleźli żadnych istotnych poszlak, moja tożsamość pozostaje nieznana, a ja niewiele pamiętam. Dlatego postanowiłem skorzystać z pomocy tarota. Moja przeszłość jest nieskończona i nieznana, tak jak kiedyś moja przyszłość." - podkreśla Cecchetti. Dodatkowo podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane powieści napisane przez artystów sztuk wizualnych, które znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Antwerpii.

 

 

fot. materiały prasowe

 

 

Marta Kudelska

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ