Strona główna » Aktualności » Artykuły » 10.07-16.07. 2017 – WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
10 16.07

Mamy lato, więc czas na wakacyjne zdjęcia, jak ktoś by chciał się podszkolić, jak powinny wyglądać te dobre, polecamy wystawę w Muzeum Fotografii w Krakowie. Tam fotoreporterzy z dawnych lat zabiorą nas do oddalonej już o kilkadziesiąt lat rzeczywistości. Gdyby ktoś chciał wyjechać za granice, a akurat nie starczy mu czasu w wakacyjnym pędzie codziennego dnia, zagranica przyjedzie do nas, a dokładnie do Zachęty, gdzie odbędzie się retrospektywna wystawa znanej na całym świecie austriackiej malarki Marii Lassnig.

Kalendarium aukcyjne:

13.07.2017, godz. 20:00, 1 Wakacyjna Aukcja Wyjazdowa, Pragaleria, Warszawa

Tym razem aukcja w Pragalerii obfituje w przedstawienia zwierząt. Są flamingi, nosorożce, byki, jelenie i żubry. Poza tym jest również wiele skomplikowanych przedstawień ludzkich, więc jest w czym wybierać.

13.07.2017, godz. 19:00, Aukcja Malarstwa Polskiego, Sopocki Dom Aukcyjny, Warszawa
Sopocki Dom Aukcyjny zadbał o to, aby dzieła wystawione na aukcji trafiły do serc miłośników polskiej sztuki realistycznej. Nie mogło zabraknąć Wojciecha Weissa, Jerzego Nowosielskiego oraz Mojżesza Kislinga. W katalogu figuruje również obraz “Bez tytułu” Zdzisława Beksińskiego.

15.07.2017, godz. 19:00, Aukcja Młodej Sztuki, Dom Aukcyjny DESA UNICUM, Warszawa
Każda aukcja nowej sztuki, to wyzwanie dla kolekcjonerów czy uda im się zdobyć dzieła wyjątkowe i odkryć nowe talenty, następna szansa pojawia się w Krakowie. Będzie można zdobyć dzieła Marty Bieleckiej, Adama Wątora, Łukasza Bilińskiego i wielu innych.

Wystawy i wydarzenia:

10.07.2017, Wystawa “Mi rośnie / Growing on Me”, lokal_30 / Sklep Wielobranżowy Fundacja Bęc Zmian, Warszawa
“Mi rośnie / Growing on Me” stanowi wydarzenie towarzyszące PHotoEspaña 2017 - dwudziestej edycji międzynarodowego festiwalu fotografii w Madrycie. W trakcie wystawy zaprezentowane zostaną prace Diany Lelonek, która tworzy żywe obiekty, sytuujące się na styku fotografii i bioartu, poprzez badanie relacji między człowiekiem a przyrodą.

12.07.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy Joanny Półkośnik "Wolność w kolorze”, Pragaleria, Warszawa
„Tworzenie odczuwa jako intymne obrazowanie własnej rzeczywistości, tego, co w danym momencie życia ją otacza, zajmuje i przykuwa uwagę. W tej chwili głównie jest to krajobraz terenów Narwiańskiego Parku Narodowego, w którego okolicy mieszka. Artystka obserwuje otaczające ją zwierzęta i ptaki, by następnie umieścić je na abstrakcyjnym tle. Powstają realistycznie odwzorowane stworzenia na emocjonalnym, kolorystycznym podkładzie. To synteza realistycznego postrzegania natury z subiektywną emocjonalnością artystki.” Jak sugeruje opis wystawy, w pracach artystki zobaczymy otaczający ją świat. Będzie to zagłębienie się w świecie, który widzi i jednocześnie odczuwa.

13.07.2017, godz. 17:00, Drogi do Wrocławia, Muzeum Miejskie Wrocławia
Wystawa jest książką, która w wyjątkowy sposób potrafi opowiedzieć wyjątkową historię. Ta wystawa stanie się książką, ale najpierw będzie można zobaczyć ją w przestrzeni. Gdzie wśród listów, zdjęć, starych dokumentów, zobaczymy mieszkańców Wrocławia, którzy nie mieszkali w nim od zawsze. Halina Okólska, kierowniczka Muzeum Historycznego przeprowadziła wywiady z ludźmi na temat ich rodzinnych historii zakończonych osiedleniem się na Dolnym Śląsku. Co to zmieniło w ich życiu i kim są, dowiemy się na wystawie.

13.07.2017, godz. 18:00, Przestrzeń i konstrukcja, Muzeum Narodowe, Gdańsk
Z okazji obchodów stulecia ruchu awangardowego w Polsce Muzeum Narodowe w Gdańsku przygotowuje wystawę zapomnianej malarki Zofii Artymowskiej. W trakcie wystawy “Przestrzeń i konstrukcja”, którą oglądać będzie można od 14 do 07.2017 do 10.09.2017 r., zaprezentowana zostanie twórczość artystki w postaci 35 prac pochodzących ze zbiorów prywatnych. Obserwatorzy będą mogli podążyć w ślad za jej drogą twórczą, która wiodła od informelu do abstrakcji geometrycznej wywodzącej się z konstruktywizmu. Artymowska w swoich pracach posługiwała się precyzyjnie wyznaczonymi modułami, a stosując przestrzenne sugestie i metaliczne farby zbliżyła się także do op-artu.

14.07.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy Marii Lassnig, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
Zachęta zaprezentuje pierwszą w Polsce retrospektywę austriackiej artystki Marii Lassnig. Wystawa obejmie kilkadziesiąt wielkoformatowych obrazów odzwierciedlających jej wieloletnią fascynację ludzkim ciałem i autoportretem. Znajdzie się na niej przekrój całej twórczości malarki, tworzącej obrazy o wyrazistej ekspresji i żywej kolorystyce, umieszczając postać ludzką w centrum kompozycji, począwszy od prac powstałych w Wiedniu w latach 40. XX wieku, przez dzieła tworzone w Paryżu, w Nowym Jorku oraz po powrocie do Austrii w roku 1980, a także obrazy z ostatnich lat życia artystki.

14.07.2017 r., godz. 19:00, Wernisaż wystawy “Monuments / Pomniki”, Galeria Piktogram, Warszawa
W warszawskiej galerii Piktogram tego lata odbędzie się jednorazowy pokaz prac, które: “pomnikami – przy odpowiednim użyciu wyobraźni – mogłyby być, ale być nimi nie muszą, nie mogą lub nie chcą. Jak twierdzą organizatorzy: “Znajdą się tacy, co nie nazwą ich nawet rzeźbami. Jednak większość z prac rzeźbami na pewno jest, choć inne nimi nie są, a jeszcze inne nie są nawet obiektami. Łączy je jednak potencjał – czasem beznadziejny lub po prostu z premedytacją niespełniony – bycia czymś poważniejszym, trwalszym, większym, bardziej konkretnym, stabilnym, określonym, kształtnym”.

14.07.2017 r., godz. 19:00, Wernisaż wystawy Functional-Utility Program For Wschód Gallery, Galeria Wschód, Warszawa
W Galerii Wschód na miesiąc zaistnieje “Functional-Utility Program For Wschód Gallery” - specjalny projekt grupy artystów: Benedikte Bjerre, Jana Domicza, Max’a Eulitz’a, Yuki Kishino, Curtis’a McLean’a, Marcello Spada i Jasmin Werner. Program napisany przez Jana Domicza stał się podstawą przeprojektowania Galerii Wschód oraz jednocześnie scenariuszem do wystawy zbudowanej przez wybrane obiekty sztuki. Ideę obrazuje taras przeniesiony do sali wystawowej, klatka schodowa w pokoju czy też palarnia w biurze.

14.07.2017, godz. 17:00, Wernisaż wystawy Łukasza Rudnickiego - Kurs na horyzont, Galeria Sztuki Wystawa, Warszawa
Czym byłaby sztuka bez pragnień i aspiracji artystów, którzy ja tworzą? To pytania odwieczne i niezwykle istotne. Nadchodząca wystawa pokaże nam, że pod zasłoną sztuki właśnie artyści się z nami komunikują, bo jak pisze o wystawie Arkadiusz Karapuda „Twórczość Łukasza Rudnickiego jest dobitnym tego przykładem i w sposób szczególny opowiada o jego życiu, ambicjach, celach i pragnieniach. Ta osobliwa gra przejawia się przede wszystkim w warstwie tytułowej jego obrazów: Pożegnanie; Brzeg, którego nie ma; Cienka biała linia.” Jego wystawa to przemyślana zabawa z widzem, w odczytywaniu dodatkowych kontekstów, ukrytych żartów jest drogą do odkrycia, tego, co jest w głębi. Wszytko, jest tam bowiem pewną metaforą, która może nas zaprowadzić nie tylko nad przedstawiane w większości jego prac morze.

14.07.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy Przerwa wakacyjna, Galeria Salon Akademii, Warszawa
Każdy artysta, chce się kiedyś wyrwać z wiązów instytucji, jaką jest uczelnia. Wyzbyć się profesorów, promotorów po prostu tworzyć, bez otaczających go, czasem nawet ograniczających relacji. Dobrym momentem na taki krok są wakacje, więc postanowiono otworzyć wystawę Przerwa wakacyjna, na której niezależni od uczelni kuratorzy wybrali pracę studentów, których nie znali. Dzieła musiały bronić się same, zostały pozbawione na chwilę postaci artysty. Co z tego wyniknie, przekonamy się niedługo, ale jest to z pewnością szansa, aby w inny sposób popatrzeć na dzieła młodych twórców, ich pomysły oraz konteksty, w których tworzą.

14.07.2017, godz. 17:00, Kresy południowo-wschodnie na przedwojennej pocztówce, Wrocław
W czasach wysyłania gifów, śmiesznych zdjęć sms-ów, pocztówki wydają się już historią prawie zapomnianą. Jednak dzięki nim możemy odkryć dawny krajobraz polski. Piękna stara architektura na dwukolorowych pocztówkach to niczym oglądanie starych filmów. Budzi w nas sentyment do czasów minionych, które nigdy już nie powrócą. Kuratorką wystawy jest Dagna Kochanowska, której udało się zebrać na wystawę pocztówki z obszarów jak województwo lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie oraz widoki gór z Rezerwatu Gorgany i Czarna Góra.

15.07.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy Fotoreporterzy, Muzeum Fotografii, Kraków
Jak uchwycić w jednym kadrze całe wydarzenie, jak pokazać to, co najważniejsze, nie pokazując jednocześnie tego, co się o tym myśli. Takie pytania stawiają sobie fotoreportery. Ich prace, które będziemy mogli zobaczyć w nowej już siedzibie muzeum, będą wspaniałym doświadczeniem polski z okresu przełomu solidarnościowego. Jak pisze dwutygodnik Polityka „Wszystkie reportaże charakteryzuje ogromna wrażliwość wybitnych fotoreporterów, połączona z ich błyskotliwym wyczuciem komizmu i groteski. Wyjątkowy styl projektów dokumentalnych przywołuje skojarzenia ze zdjęciami Henri Cartier-Bressona i reporterów z agencji Magnum.”

 

 

fot. materiały prasowe

Olga Brewka

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ

T275835

Philip Hook /  Galeria szubrawców

19 czerwiec 2018

Książka jest wartościową pozycją dla wszystkich, którzy interesują się sztuką, a w szczególności dla tych, którzy chcą zapoznać sie z jej rynkowym obliczem. Zawiera wiele historii ukazujących losy dzieł sztuki...