Strona główna » Aktualności » Artykuły » 11.06 - 17.06.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
33988283 1662153367166145 2363669710152663040 n

Czerwiec już kolejny rok z rzędu okazuje się być gorącym miesiącem nie tylko ze względu na panujące temperatury, ale również na szczyt sezonu przypadający na rynku aukcyjnym. Obecny tydzień to siedem zróżnicowanych licytacji – nie zabraknie sztuki młodej i samochodów, ale to przede wszystkim sztuka dawna będzie przykuwać wzrok kolekcjonerów. Ponadto, tradycyjnie zapraszamy na najbliższe wernisaże, które z pewnością są świetnym sposobem na spędzenie ciepłych, letnich wieczorów.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

254 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków / Rempex / 13 czerwca 2018

Na nadchodzącej aukcji dzieł sztuki i antyków, kolekcjonerzy będą mieli okazję nabyć w dobrych cenach między innymi prace takich klasyków pierwszej połowy XX wieku jak Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Zofia Stryjeńska czy Józefa. Ponadto, na aukcji nie zabraknie świetnych dzieł sztuki powojennej, autorstwa między innymi Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora czy Henryka Wańka.

Aukcja Sztuki Dawnej. Prace na Papierze / Desa Unicum / 14 czerwca 2018

Desa Unicum w tym tygodniu prezentuje między innymi szeroką ofertę sztuki dawnej. Wśród najciekawszych obiektów z pewnością warto wymienić dwie prace Witkacego (z 1927 i 1930 roku), konny szkic Piotra Michałowskiego, nastrojową akwarelę Rafała Malczewskiego oraz klasyczny, niewielki olej Jana Stanisławskiego. Na aukcji pojawią się też niewielkie szkice Stanisława Wyspiańskiego.

                                                                                                            

Fot.: Stanisław Ignacy Witkiewicz, Portret dziewczynki na tle pejzażu, 1927 r. / Desa Unicum

18 Aukcja Młodej Sztuki / Next / 15 czerwca

Jedyna aukcja młodej sztuki w tym tygodniu zostanie zorganizowana przez dom aukcyjny Next. Zainteresowani najnowszą sztuką na aukcji znajdą prace takich autorów jak Milena Brudkowska, Lia Kimura, Halszka Maj, Piotr Kossakowski czy Alicja Kappa. Licytacja każdej z prac rozpoczyna się tradycyjnie od kwoty 500 złotych.

Samochody klasyczne i zabytkowe / Desa Unicum & Ardor Auctions / 16 czerwca 2018

Jeszcze przed wakacjami Desa Unicum organizuje kolejną w tym roku aukcję klasycznych samochodów. Na miłośników motoryzacji czekają takie perełki jak Mercedes-Benz 190SL (1958), pionierski model Porsche 356 (1965) czy kolejny piękny Mercedes projektu Paula Bracqa – model 230SL.

173 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego / Ostoya / 16 czerwca 2018

W najbliższym czasie na rynku aukcyjnym pojawi się wiele sztuki dawnej. Oferta domu aukcyjnego Ostoya nie będzie tutaj wyjątkiem. Tradycyjnie znajdziemy tutaj spory wybór malarstwa (między innymi Wojciecha Weissa, Aleksandra Orłowskiego i Stanisława Masłowskiego), grafiki artystycznej, medali i plakiet okolicznościowych oraz rzemiosła artystycznego.

Aukcja Sztuki Dawnej / Agra – Art. / 17 czerwca 2018

Na pierwszej z dwóch aukcji odbywających się tego wieczora w Agrze wystawione zostaną dzieła artystów aktywnych w XIX i XX wieku –  między innymi Teodora Axentowicza, Władysława Czachórskiego, Juliana Fałata, Kossaków, Radała i Jacka Malczewskich, Ferdynanda Ruszczyca, Brunona Schulza, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego i wielu innych.

Aukcja Sztuki Współczesnej / Agra – Art. / 17 czerwca 2018

Bezpośrednio po Aukcji Sztuki Dawnej w Agrze Art. Odbędzie się druga część licytacji, poświęcona artystom XX i XXI – wiecznym. W ofercie możemy spotkać między innymi prace artystów takich jak Zdzisław Beksiński, Tadeusz Dominik, Igor Mitoraj, Jan Lebenstein, Teresa Pągowska, Erna Rosenstein czy Jacek Sienicki.                               

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Zdzisław Pacholski: Niedowidzenia / Galeria Foto-Gen, Wrocław / 15 czerwca 2018

Wystawa ukazuje prace Zdzisława Pacholskiego z trzech cykli, z różnych lat, które wyraziście odnoszą się do problemów percepcji wizualnej i wiarygodności medium fotografii. Tymi problemami artysta zajmował się już w latach 1970-tych, gdy uczestniczył w nurcie „fotografii ekspansywnej”, który wówczas w polskiej sztuce stanowił ważny segment sztuki postkonceptualnej.

                                                                                     

fot. materiały prasowe FOTO-GEN
 

Koji Kamoji, Cisza i wola życia / Zachęta, Warszawa / 15 czerwca 2018

Wystawa w Zachęcie będzie retrospektywną prezentacją bogatego dorobku japońskiego artysty, od lat 60. mieszkającego i pracującego w Polsce. Znajdą się na niej obrazy, rysunki, instalacje, obiekty przestrzenne — prace minimalistyczne i ascetyczne, kompozycje abstrakcyjne. Przez lata, starannie dobierając materię swoich prac, Kamoji wypracował katalog ulubionych i ważnych motywów, na które składają się proste znaki-symbole (linia, punkt, koło), przedmioty „ubogie”, materia organiczna czy żywioły (w szczególności woda). Istotnym narzędziem i jednocześnie przedmiotem refleksji jest dla artysty przestrzeń.

Norman Leto, Kintop. Od filmu / Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz / 15 czerwca 2018

Wystawa “Kintop. Od filmu” poprzez kilka zestawień (malarstwo i wideo, obrazy realistyczne i abstrakcyjne) ukazać ma różnorodność praktyk Normana Leto i otworzyć przed widzem dostęp do warsztatu artysty, który w ciągu ostatnich lat dokonał niezwykłego transferu od cenionego artysty plastyka do uznanego i nagradzanego filmowca. Mamy nadzieję zarysować gruntownie tło jego pracy z najistotniejszymi wątkami twórczości.                                        

Zdzisław Sosnowski. Mój czas / CSW Znaki Czasu, Toruń / 15 czerwca 2018

Wystawa dorobku artystycznego Zdzisława Sosnowskiego Mój czas jest drugą tego typu ekspozycją, mającą na celu prezentację w przestrzeni toruńskiego CSW artystów polskich, którzy tworzą poza granicami kraju. Zdzisław Sosnowski jest twórcą intermedialnym, zajmującym się wieloma dziedzinami sztuki: od malarstwa i fotografii, przez film, na muzyce i grafice komputerowej kończąc. Zajmował się również organizowaniem wydarzeń o charakterze artystycznym, takich jak wystawy czy pokazy. W 1982 roku wyjechał do Francji, gdzie obecnie mieszka i pracuje.

Grzegorz Siembida. Tutti Frutti / F.A,I.T., Kraków / 15 czerwca 2018

Stoję w 56 metrach sześciennych malarstwa. Wibrujące kolorem formy jak chrząszcze uciekają spod moich stóp. Barwne ściany i ogromne płótna wabią, wciągają w głąb małego pokoiku. Sama nie wiem, czy dać się porwać, czy wycofać na bezpieczną pozycję przy wejściu. Tam można jeszcze oglądać wystawę Grzegorza Siembidy jak zakomponowaną przestrzeń, nowe prace w galerii F.A.I.T. Kilka kroków dalej tracimy kontakt z rzeczywistością. Sensualno-wizualna masa zalewa nas, mami, więzi we własnym wnętrzu. Jest to zaskakująco przyjemne więzienie. Takie z którego wychodzi się z żalem. Żegna, aby tęsknić za powrotem. 

Ryszard Kisiel. Kruzing / Gdańska Galeria Miejska, Gdańsk / 15 czerwca 2018

Na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Ryszard Kisiel, przyszły pomysłodawca i wydawca "Filo", jednego z pierwszych w Polsce czasopism przeznaczonych dla osób nieheteroseksualnych, wyruszył w szereg krajowych i zagranicznych podróży. Kisiel poruszając się pociągami, odwiedzał główne ośrodki Polski, jadąc do Warszawy, Krakowa, Łodzi, Katowic i Wrocławia, docierał jednak także do miast mniejszych i prowincjonalnych, Płocka, Radomia, Słupska. Udał się również do bratnich krajów demokracji ludowej: Czechosłowacji, Węgier, Bułgarii, NRD, Rumunii.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ