Strona główna » Aktualności » Artykuły » 11.09 - 17.09.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
59ad58ac3abce

Czas aukcji i wystaw  także w nadchodzącym tygodniu zapowiada się owocnie. W wielu miastach Polski możemy liczyć na solidną dawkę sztuki, którą proponują nam instytucje kultury. Zarówno na północy, jak i na południu naszego kraju znajdą Państwo coś dla siebie. Oczywiście, jak co tydzień najwięcej dziać będzie się wraz z początkiem weekendu – czyli w piątkowy wieczór. Jak już mówiliśmy, we wrześniu możemy liczyć na rozwój wernisażowej i aukcyjnej akcji, po wakacyjnym saspensie. Sztukę można nie tylko oglądać na wernisażach i podziwiać, ale można ją także kupić. Dlatego też przygotowaliśmy dla Państwa krótki przewodnik po aukcjach i wystawach, które odbędą się w tym tygodniu.

Kalendarium aukcyjne.

13.09. 2017, godz. 19.00 XXVIII Stalowa Aukcja Sztuki, Galeria Stalowa.
Galeria Stalowa zaproponuje nabywcom sztuki w głównej mierze sztukę współczesną lub jak kto woli sztukę młodą. Pojawią się na niej odwołania do mitologicznych scen, akty, pejzaże i wiele, wiele innych. Między nimi znajdzie się także nieco abstrakcji. Kolekcjonerzy będą mogli zakupić dzieła artystów, którzy na aukcjach młodej sztuki pojawiają się bardzo często. Mogą oni także liczyć na różnorodność wątków i motywów podejmowanych w twórczości młodych twórców.

14.09. 2017, godz. 17.00, Aukcja Dzieł Sztuki, Śląski Dom Aukcyjny.
Na Górny Śląsk miłośnicy sztuki powinni koniecznie wybrać się, jeśli szczególnym zainteresowaniem i sympatią darzą oni twórczość polskich artystów XIX i XX wieku jak Julian Fałat czy Leon Wyczółkowski. Na aukcji tej znajdą się dzieła realistów, symbolistów, ekspresjonistów. Do wyboru do koloru. Natknąć będzie można się na dzieła artystów tworzących także w początkach XXI wieku jak Zbylut Grzywacz.

14.09. 2017, godz. 19.00, 17 Aukcja Nowej Sztuki,Bohema Nowa Sztuka Dom Aukcyjny i Galeria
Na zmianę - na aukcji Bohemy  wystawiona zostanie nowa sztuka. I tutaj wielość motywów i tematów będzie duża. Nabywcy będą mieli więc w czym wybierać. Na aukcji oprócz malarstwa pojawi się także rzeźba ceramiczna. Będzie trochę baśniowo, trochę orientalnie, znajdą się także wizerunki artystów, którzy trwale zapisali się w historii sztuki, we współczesnym wydaniu.

14.09.2017, godz. 19.00, Aukcja prac na papierze, DESA UNICUM.
W tym tygodniu dom aukcyjny Desa zaproponuje kolekcjoneroom prace wykonane na papierze. Nie będzie to jednak sztuka dawna, a nowoczesna i współczesna. Pojawią się dzieła wybitnych i zasłużonych artystów XX i XXI wieku, a wśród nich twórczyni słynnych „Abakanów”  - Magdalena Abakanowicz, przedstawiciel konstruktywizmu – Henryk Stażewski czy znany z „Powidoków” Władysław Strzemiński. Lista artystów jest długa, a ich dzieła wystawione na tej aukcji bezsprzecznie warte uwagi.

Wydarzenia i wystawy.

11.09.2017, Wystawa UCIELEŚNIENIE Pawła Koraba Kowalskiego, Ney Gallery&Prints.
Ucieleśnienie to projekt skupiający się zarówno na medium fotografii, malarstwie, jak i na filmie. Na wystawie pokazane zostaną więc prace w różnych technikach, którymi posługuje się artysta. Korab zaprezentuje 26 dzieł, które ukazywać będą sylwetkę kobiecą pokrytą abstrakcyjnymi malowidłami. Wystawa stawia także pytanie o samo medium. Znajdą się na niej zarówno odwołania do metafizycznej, duchowej sfery człowieka, jak i jego fizyczności.

12.09.2017, Wystawa fotografii Ildefonsa Bańkowskiego, Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Bydgoszczy
Wystawa skupia się na czarno-białych fotografiach Ildefonsa Bańkowskiego, które wykonał on w latach 60. XX wieku. Podzielona została ona na 10 cykli, takich jak: Architektura osiedli, Eksperymenty i konoidy, Archetony i tony, Sylwetki i portrety, Tematy marynistyczne, Mikroświaty faktur, Światłocienie nekropolii, Oblicza Egiptu, Fotografia a muzyka, Metafory ładu.

14.09.2017, „Zjadacz kurzu”, Plac Artystów w Kielcach.
Na placu Artystów w Kielcach, w samym sercu miasta i w centrum największego traktu komunikacyjnego miasta, stanie maszyna-rzeźba, wyposażona w nowoczesne systemy filtracji autorstwa Kuby Bąkowskiego –  pod tytułem „Zjadacz kurzu”, która filtrować będzie miejskie powietrze.

14.09. 2017, Wystawa "Nie szukamy nikogo oprócz ludzi”, Galeria Foksal, Warszawa.
To druga wystawa Marty Szulc w Foksalu. Na wystawie ukazane zostaną portrety inspirowane popkulturowym kinem XX oraz XXI wieku, skupiającym się na sztucznej inteligencji. Wystawa jest pytaniem o sens istnienia w czasach transhumanizmu i nowej technologii, nad którym zastanawiają się zarówno bohaterowie prac Szulc, jak i ona sama.

15.09.2017, Wystawa "Wojciech Plewiński. Żarliwa ciekawość", Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej, Kraków.
Wojciech Plewiński to jeden z twórców fotografii powojennej, a także portrecista, autor zdjęć teatralnych, mody czy twórca okładek „Przekroju”. Wystawa ukazuje jednak wyłącznie fotografię reporterską, którą tworzył Plewiński. Ukazanych zostanie 300 archiwalnych i współczesnych odbitek oraz pochodzące z archiwum artysty- dokumenty.

15.09. 2017, Wystawa "Inaczej niż w raju", Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
Wystawa skupia się na funkcjonowaniu dużych struktur osadniczych, tkance miejskiej od czasów Rewolucji Francuskiej aż do czasów nam współczesnych. oraz uprzemysławianiu miasta. Jest też platformą do dyskusji na temat obecnej sytuacji miast, uwarunkowań historycznych, politycznych i innych.

15.09. 2017, Wystawa „Love, Memory, Curiosity" - Warsaw Gallery Weekend, Warszawa.
Wystawa ta jest próbą wprowadzenia sztuki współczesnej do przestrzeni Muzeum Geologicznego. A skupia się ona na miłości, pamięci i ciekawości, które są charakterystycznymi potrzebami i uwarunkowaniami zarówno ludzi, jak i zwierząt, co dowiódł i nad czym zastanawiał się Karol Darwin.

15.09.2017, Wystawa „Rytuał”, Fresz Gallery, Kraków.
Artystę – Witolda Winka interesują symbole i znaki, miejsca kultur, pozostałości po dawnych cywilizacjach. Inspiracją dla jego twórczości stała się także pamięć miejsca, która poddawana jest antropologicznym analizom, a także przefiltrowana jest przez teorie przypominające wizje z filmów gatunku science-fiction.

15.09.2017, "Forma Otwarta" - Oskar i Zofia Hansenowie, Muzeum nad Wisłą, Warszawa.
O Oskarze Hansenie nie trzeba nikomu przypominać. To twórca formy otwartej. Wystawa prezentowana była w różnych miastach europejskich, w końcu przyszedł czas także na Warszawę. Jest ona zwieńczeniem kilkuletnich badań Muzeum dotyczących dorobku małżeństwa Hansenów. Zaprezentowane zostaną na niej projekty stworzone przez obojga artystów.

15.09.2017, Wystawa „Metoda” ‘wg projektu Pauliny Ołowskiej, Gdańska Galeria Miejska 2, Gdańsk.
Wystawa jest konceptualną kontynuacją projektu Pauliny Ołowskiej The Method, który pokazany był w Studio Voltaire w Londynie w 2013 roku. Wówczas artystka zaprezentowała prace Władysława Hasiora, Matthiasa Schauflera, Włodzimierza Wieczorkiewicza, jak również własną twórczość. Obecna jej odsłona także skupia się na twórczości wymienionych artystów.

fot. materiały promocyjne. Oskar i Zofia Hansenowie w mieszkaniu przy ul. Sędziowskiej w Warszawie, 1958.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ

T275835

Philip Hook /  Galeria szubrawców

19 czerwiec 2018

Książka jest wartościową pozycją dla wszystkich, którzy interesują się sztuką, a w szczególności dla tych, którzy chcą zapoznać sie z jej rynkowym obliczem. Zawiera wiele historii ukazujących losy dzieł sztuki...