Strona główna » Aktualności » Artykuły » 11.12 - 17.12.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
0068 1b

Kolejne wydarzenia i aukcje zasługują na wspomnienie. W nadchodzących tygodniu będzie ich wiele. Koniecznie należy je wziąć pod uwagę. W wielu miastach Polski odbędzie się sporo interesujących wernisaży wystaw, a także aukcji, o których krótko wspomnimy. Kolekcjonerzy i nabywcy dzieł sztuki także znajdą dla siebie kilka aukcji, na których pojawią się wybitne dzieła sztuki, rzemiosło artystyczne czy nawet obiekty pochodzące z różnych kręgów kulturowych, między innymi sakralne figurki czy relikwiarze. Miłośnicy sztuki XX wieku będą mieli w czym wybierać. Wygrzywalski, Kossak, Sichulski, Axentowicz to tylko kilkoro artystów, których dzieła będzie można zakupić na aukcjach w tym tygodniu. W naszym kalendarium znaleźć można także kilka innych ciekawych wydarzeń, które odbędą się w nadchodzącym tygodniu, a które warto wziąć pod uwagę.

Świąteczna Aukcja Biżuterii oraz Sztuki / Dom Aukcyjny Panorama / 11 grudnia 2017

Dom aukcyjny Panorama na święta zorganizował dla kolekcjonerów aukcję biżuterii, oraz sztuki. Pojawią się na niej pierścionki, kolczyki czy naszyjniki, jak również prace polskich klasyków XX wieku, takich jak Feliks Kazimierz Wygrzywalski czy Kazimierz Sichulski.

Aukcja Sztuka świata 2 / Sopocki Dom Aukcyjny / 12 grudnia 2017

Sopocki Dom Aukcyjny zorganizuje w tym tygodniu kilka aukcji. Jedną z nich jest aukcja Sztuka Świata 2. Kolekcjonerzy znajdą na niej obiekty pochodzące z różnych kręgów kulturowych. Zakupić będzie więc można figurki Buddy czy afrykańskie maski, jak również obrazy polskich artystów takich jak Julian Fałat, Wilhelm Kotarbiński, Teodor Axentowicz. Na aukcji do nabycia będą także dzieła twórców zagranicznych, np. portrety z XVII wieku Jacoba von Loo, sceny rodzajowe z XVII wieku Corneliusa Saftlevena. Dostępne będą także papierośnice, tabakiery, kafeterie, teryny, filiżanki, sztućće, biżuteria, talerze chińskie, meble, kozuki, relikwiarze. I jeszcze więcej.

Aukcja Dzieł Sztuki / POLSWISS ART / 12 grudnia 2017

Na tej aukcji znajdziemy z kolei prace Jacka Malczewskiego, obrazy konne Wojciecha Kossaka, Ferdynanda Ruszyca, martwe natury Leona Wyczółkowskiego. Pojawią się także dzieła artystów awangardowych, między innymi Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Jonasza Sterna, abstrakcyjne prace Ryszarda Winiarskiego, Stefana Gierowskiego czy Leona Tarasewicza, jak również  instalacje Magdaleny Abakanowicz. Dla miłośników sztuki przełomy XIX i XX wieku, jak również II połowy XX wieku aukcja ta będzie prawdziwą gratką.

166 aukcja malarstwa, grafiki, fotografii i rzemiosła artystycznego / Dom Aukcyjny DESA / 16 grudnia 2017

Soter Jaxa- Małachowski, Jerzy Potrzebowski, Stanisław Górski, Wojciech Weiss, Julian Fałat, Alfons Karpiński – to tylko kilku artystów, których dzieła będzie można znaleźć na aukcji zorganizowanej 16 grudnia przez krakowski dom aukcyjny DESA. Co więcej, na aukcji pojawią się także prace  fotograficzne, grafika czy rzemiosło artystyczne. Wybór będzie więc różnorodny. Wśród wielu obiektów nabyć będzie można, chociażby portret trumienny szlachcica, misy, zegarki, biżuterię, bransoletki, broszki i wiele, wiele innych.

Aukcja Rzeźby / Sopocki Dom Aukcyjny / 16 grudnia 2017

Na innej aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego kolekcjonerzy natkną się także  na rzeźbę. Wystawione zostaną między innymi przedstawienia Tadeusza Kościuszki. Artyści, których realizacje znajdą się na aukcji to między innymi: Wacław Szymanowski, Xawery Dunikowski, Magdalena Abakanowicz, Lubomir Tomaszewski, Bronisław Chromy czy Igor Mitoraj. Do nabycia będą także pochodzące prawdopodobnie z XVI wieku głowy wawelskie.

168 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego / Dom Aukcyjny OSTOYA / 16 grudnia 2017

Dużą różnorodnością wykaże się także Dom Aukcyjny Ostoya, który na 168 Aukcje malarstwa i rzemiosła artystycznego wystawi między innymi drewnianą figurę Matki Boskiej z XIV wieku, zegarek szafkowy z poł. XVIII wieku, mapę Polski  Louisa Baptisty Jean L’Abbe Cloueta z 1770 roku gobelin portiera Ignacego Korwin Milewskiego pochodzący z manufaktury Braquenié we Francji z  1888 roku.
Prace Zofii Stryjeńskiej także będą mogły znaleźć, na tej aukcji, swoich nabywców.

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Galeria Starmach, Kraków / Emilia Bohdziewicz (1941-1994). Jedenaście możliwych układów linii wertykalnych i horyzontalnych / 12 grudnia 2017

Emilia Bohdziewicz to artystka zajmująca się sztuką włókna, tworząca tkaniny artystyczne. Artystkę fascynowała w główniej mierze relacja między surowym  płótnem a czarną nicią, którą na nie naszywała. Jej dzieła zaklasyfikować można do nurtu abstrakcji geometrycznej. Widoczne są jednak także związki z konstruktywizmem, op - artem, minimalizmem czy konceptualizmem.

Znaki Czasu, Toruń / Moja mama jest moim największym fanem / 12 grudnia 2017

Indywidualna wystawa prac Pawła Zawiślaka, znanego także jako Kropki Kreski.  Prezentowana twórczość to pokaz mający na celu ukazywanie i badanie mody i designu w szeroko rozumianym znaczeniu. Prace artysty określono mianem „hiperrealistycznego surrealizmu z opracowanym do perfekcji detalem”. To także bogaty przegląd technik, jakimi posługuje się artysta, są to zarówno techniki malarskie, rysunkowe, haft czy kolaż. Zainteresowania artysty koncentrują się głównie wokół mody. Zawiślak projektuje także tkaniny.

Centrum Aktywności Twórczej, Ustka / Arte excentrica / 14 grudnia 2017

Boguław Bachorczyk to krakowski artysta, którego twórczość zostanie zaprezentowana na wystawie, która stanowi „pokłosie programu rezydencyjnego, jaki miał miejsce na przestrzeni całego bieżącego roku”.  Artysta w prezentowanej twórczości wykazuje zainteresowanie francuskim botanikiem, antropologiem i lingwistą - André-Georgesa Haudricourta, odnosząc się przy tym do problematyki zależności pomiędzy człowiekiem oraz naturą. Wystawa jest próbą ukazania spotkania człowieka z naturą.

Galeria Bunkier Sztuki, Kraków / Naczynia połączone / 15 grudnia 2017

Wystawa skupia się na obiektach sztuki. Podlegają one rozpadowi, destrukcji, zmianie, przemijaniu, z drugiej strony zaś rozwojowi, odbudowie i odrodzeniu. Sam tytuł wystawy odnosi się do mechanizmów fizyki, które jak pisze kuratorka wystawy: „(…) stają się punktem odniesienia podczas nakreślania specyfiki procesualnych dzieł sztuki”. Istotne miejsce w wytwarzaniu dzieła sztuki zajmuje oczywiście także twórca. Wystawa jest więc rozważaniem nad postacią samego artysty i jego gestem artystycznym. Nie bez znaczenia pozostaje także figura odbiorcy.

Galeria Arsenał w Poznaniu / Punctum. Architektura krytyczna / 15 grudnia 2017

Punctum to zaprojektowana w 2007 roku alternatywna koncepcja rozbudowy Muzeum Narodowego w Poznaniu. Wystawa jest także próbą rozwinięcia dyskusji na temat krytyczności architektury, pytaniem, o to jakiej architektury potrzebują odbiorcy, aby mieszkać komfortowo oraz jaka architektura sprawi, że nasza codzienna egzystencją stanie się lepsza i spełni zarówno oczekiwania samego jej użytkownika, ale także potrzeby i wymagania naszego otoczenia.

Galeria Zderzak, Kraków / Jarosław Modzelewski / 15 grudnia 2017.

Pokaz 10 nowych prac Jarosława Modzelewskiego ma charakter kontemplacyjny. „Zgodnie z romantycznym i sentymentalnym charakterem malarstwa autora Biegu czerwonych ludzi, polskie krajobrazy przepełnione są uczuciami do tego stopnia, że to uczucia kształtują̨ je i decydują̨ o tym, co widzimy. Troska, marzenie, duma, tęsknota, samotność́, zachwyt.”

Znaki Czasu, Toruń / Wielowątkowość tkaniny  / 15 grudnia 2017

„Wielowątkowośc tkaniny” to próba ukazania różnorodności działań związanych z użyciem tkaniny, spojrzenia na zainteresowanie artystów tym medium, wykorzystaniem tkaniny w sztuce współczesnej. Ukazane zostaną prace Magdaleny Abakanowicz, Andrzeja Banachowicza, Zdzisława Jurkiewicza. Dzieła współczesne  zestawione zostaną także z tkaniną z Bali. Wystawa nie ma na celu jednak wyłącznie zobrazowania zainteresowania artystów tkaninami, ale  jest asumptem  do „rozmyślań na tematy obrazowane przez artystów za pomocą tak podstawowego medium, jakim jest splot wątku i osnowy”.

         

fot. Julia Malinowska, Galeria Stalowa oraz Naczynia Połączone, Bunkier Sztuki.

Galeria Stalowa, Warszawa / Julita Malinowska – Spełniona / 15 grudnia 2017

Wystawa w Stalowej to próba zastanowienia się, nad tym czym jest tytułowe spełnienie dla samej artystki – Julity Malinowskiej, która swoje zainteresowania kieruje głównie w stronę człowieka. Artystka stara się ukazać relacje międzyludzkie. Malarstwo Malinowskiej to powrót do realizmu, sztuki figuratywnej, wykazuje także zainteresowania Davidem Hockneyem.

Galeria BWA, Zielona Góra / Salon Jesienny 2017 / 15 grudnia 2017

Salon Jesienny skupia się na środowisku artystycznym związanym z województwem lubelskim. „Po raz kolejny od 1971 roku możemy przekonać się, co się zmienia, jakie pojawiają się nowe postaci i trendy, co zaś pozostaje formą stałą. Wielogłosowość tej wystawy jest jej zaletą i wyznacznikiem atrakcyjności. Można spotkać się z artystami, porozmawiać z nimi, zobaczyć nad czym pracują - wejść w ich świat.”

Zachęta Narodowa Galeria, Warszawa / Anna Ostoya / 15 grudnia 2017

Wsyatwa to przeglądowy pokaz twórczości artystki – Anny Ostoi. Pokazane zostaną zarówno wczęsniejsze prace artystki, które obejmują, chociażby kolaże, jak i dzieła nowsze – dotyczące  problemów sztuki, polityki i osobistego doświadczenia. Twórczość artystki kojarzy się formalnie ze zwrotem do tendencji sztuki XX wieku – futuryzmu, kubizmu, dadaizmu, konstruktywizmu czy neoawangardy powojennej, czyli minimalizmu i konceptualizmu. Widoczne są także nawiązania do pop-artu czy postmodernizmu.

fot. materiały prasowe. Wojciech Fangor, COW BY FANGOR, 2005, Aukcja Dzieł Sztuki, Polswiss Art.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ