Strona główna » Aktualności » Artykuły » 12.02 - 18.02.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
04 luczynska

W tym tygodniu na rynku sztuki mała posucha. Może domy aukcyjne podobnie, jak dzieciaki mają ferie? Tym razem  Aukcji odbędzie się bardzo niewiele, a wszystkie z nich zorganizuje dom aukcyjny DESA UNICUM. Natomiast zupełnie przeciwnie będzie w przypadku  wernisaży i wystaw. Poniżej przedstawiamy wydarzenia, na które w tym tygodniu warto zwrócić uwagę i krótko wspomnimy także o aukcjach, które odbędą się w nadchodzącym tygodniu. Mimo że będzie ich naprawdę niewiele, to kolekcjonerzy będą mieli w czym wybierać! Na aukcjach pojawią się nazwiska świetnych artystów współczesnych oraz zasłużonych już dla polskiej historii sztuki wybitnych postaci.
 

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Spragnieni Piękna. Aukcja charytatywna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 12 lutego 2018

Na aukcji pojawią się naprawdę ciekawe rzeczy! Jednocześnie nabyć można dzieło sztuki, które wykonane zostało przez świetnego współczesnego artystę lub świetną współczesną artystkę i przeznaczyć pieniądze na cele charytatywne. Podwójna przyjemność. Na samej zaś aukcji pojawią się prace specjalnie na nią stworzone. A artyści, których dzieła można będzie nabyć to między innymi Agnieszka Brzeżańska, Agata Bogacka, Tymek Borowski, Xawery Wolski, Dorota Buczkowska. Jednak to nie wszystko! Na aukcji kupić można będzie także „Mecenat nad Salą Pastelu Stanisława Wyspiańskiego na okres jednego roku” czy zaadoptować obraz „Hamlet Polski” Jacka Malczewskiego na okres trzech lat.

Grafika Artystyczna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 15 lutego 2018

DESA UNICUM tym razem na aukcję wystawi dzieła czołowych artystów polskich czy zagranicznych okresu od XVIII do XX wieku, takich jak Leon Wyczółkowski, Teodor Axentowicz, Władysła Skoczylas, Jan Piotr Norblin de la Gourdaine, Zofia Stryjeńska czy nawet Fernard Leger, Pablo Picasso, Marc Chagall, Andy Warhol, Victor Vasarely . Wszystkie z prac, które pojawiły się na aukcji, wykonane są w technice grafiki, w głównej mierze litografii. Na aukcji pojawią się także prace artystów współczesnych, tworzących także w XXI wieku. Będą to między innymi:  Ryszard Winiarski, Henryk Opałka, Jerzy Nowosielski czy Jan Tarasin.

       

fot. Agata Bogacka, Wazon, 2018, aukcja: Spragnieni Piękna. Aukcja charytatywna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM; Leon Wyczółkowski, Dąb, ok. 1922, aukcja: Grafika Artystyczna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Galeria Korekta, Warszawa / Kolaż / 15 lutego 2018

Międzynarodowa wystawa zorganizowaną przez Retroavangardę - portal poświęcony promowaniu sztuki, jest pierwszą edycją rozpoczynającą cykl wystaw kolażu. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 24 artystów z różnych krajów. Wystawa ukazuje różnorodność stylów, jakie możemy zaobserwować w sztuce kolażu, a także uświadamia, jak trudne do opanowania jest to medium. 

TRAFOSTACJA SZTUKI, Szczecin/ Hubert Czerepok "Początek"

Na wystawę składają się trzy instalacje wideo, w których fikcja przeplata się z nauką. Sam tytuł wystawy pochodzi od jednej z prac wideo przestawiającej badania DNA pierwszych Piastów i hipotezy ich pochodzenia, która narodziła się w XIX wieku.

Arttrakt, Wrocław / Joanna Mlącka - Las, korzeń, drzewo / 16 lutego 2018

To drugi pokaz twórczości artystki w tej galerii. Tym razem zaprezentowane zostaną najnowsze obrazy podejmowanych już wcześniej kwestii związanych z twórczą działalnością człowieka ingerującą w naturę. Drzewo w tym wypadku staje się głównym motywem w ukazanych pracach.  Samo drewno jest zaś materiałem budulcowym, który służy ludziom od kilku tysięcy lat.

Zamek Ujazdowski, Warszawa / Assaf Gruber "Pogłoska" / 16 lutego 2018

Na wystawie pokazane zostaną fotografie i rzeźby, które uzupełniają poruszające się obrazy, podkreślają napięcia i współzależności między kulturą Zachodu, religią i naturą. Wszystkie narracje są fikcyjne, a podstawowym pytaniem nie jest to, czy są one oparte na faktach czy fikcji chodzi raczej o to, czy sama plotka może być autentyczna, ponieważ to właśnie sprawia, że nawiązuje się dialog z publicznością.

Galeria BWA, Zielona Góra / Kle Mens Stępniewska / 16 lutego 2018

Postać kobiety obecnie jest jednym z głównych tematów dyskursu publicznego. Kobieta obecnie rozdarta jest między polityką a religią. Kle Mens w swojej działalności artystycznej stara się ją przywrócić. Artystka kreuje wyobrażenie siebie i całkiem nowy obraz kobiety. W prezentowanej twórczości odwołuje się ona do ikonografii i wizerunku Czarnej Madonny z Częstochowy.

       
fot. wystawa: Kle Mens Stępniewska - Błogosławiona w czerni; wystawa: Zły bliźniak

Rondo Sztuki, Katowice / Zły Bliźniak / 18 lutego 2018

„Postać złego bliźniaka wydaje się nierozerwalnie związana z istnieniem jego przeciwieństwa – uczciwej istoty żyjącej w zgodzie z przyjętymi normami, zdolnej do ujarzmienia wszelkich niegodziwych zamiarów ze strony swojego mrocznego sobowtóra”. Na wystawie pojawią się prace duetu „Janusz Widelec”, do którego zaliczają się Karol Gawroński i Mateusz Rafalski. Sama zaś wystawa to poniekąd opowieść o ich dzieciństwie.


 

fot. materiały prasowe. wystawa: Galeria Korekta, Warszawa / Kolaż

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ