Strona główna » Aktualności » Artykuły » 12.03 - 18.03.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
167 42

Marzec rozpoczął się bardzo owocnie. Domy aukcyjne i galerie nie zwalniają tempa i wciąż wykazują dużą aktywność. Szczególnie Dom Aukcyjny DESA UNICUM, który zorganizuje dwie aukcje. My polecamy także aukcję DESY, na której znajdą się prawdziwe cuda! Jeśli chodzi zaś o wystawy. Piątkowy wieczór to prawdziwy wysyp wernisaży. W takim przypadku bardzo przydatna byłaby umiejętność bilokacji. Jednak zarówno na południu, jak i na północy Polski w tym dniu miłośnicy sztuki znajdą coś dla siebie. Zapraszamy do naszego kalendarium, aby zaplanować kolejny ciekawy tydzień i chłonąć sporo dobrej sztuki!

KALENDARIUM AUKCYJNE:

XII Aukcja Dzieł Sztuki / Dom Aukcyjny Artissima / 14 marca 2018

Na aukcji pojawi się zarówno sztuka współczesna, jak i sztuka dawna. Od 5 marca trwa wystawa przedaukcyjna. Znaleźć na nich będzie można prace polskich artystów różnego pokolenia, takich jak: Stanisław Podgórski, Wlastmil Hoffman, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Wojciech Gerson czy Leon Wyczółkowski. Zakupić będzie można zarówno sceny rodzajowe, portety, przedstawienia historyczne czy kompozycje abstrakcyjne. Do wyboru, do koloru!

 

Sztuka Dawna. XIX wiek - modernizm - międzywojnie / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 15 marca 2018

Dzieła polskich klasyków XIX wieku znajdą się  w tym tygodniu na aukcji DESY UNICUM. Wśród nich Jan Stanisławski, Wojciech Kossak, Maurycy Gottlieb, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Olga Boznańska. Tematyka i motywy podejmowane przez artystów będą niezwykle różnorodne, wszystko, czego dusza miłośnika XIX wiecznego malarstwa zapragnie.

XXII Aukcja Nowej Sztuki / Art in House Dom Aukcyjny / 16 marca 2018

Art in House zaproponuje sztukę nową. Dla miłośników tej sztuki, znajdą się prace Wojciecha Brewki, Pauliny Zalewskiej, Mirelli Stern czy Wojciecha Pelca. Pojawi się także jedna z prac Edwarda Dwurnika, którego coraz częściej spotkać można na aukcjach wśród młodych twórców.

167 aukcja malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego / Dom Aukcyjny DESA / 17 marca 2018

Właśnie tę aukcję polecamy szczególnie. Będzie na niej sporo scen historycznych, rodzajowych, piękne akty, portrety i krajobrazy. A ich twórcami będą między innymi: Alfons Karpiński, Krystyna Wróblewska, Julian Fałat, Leon Wyczółkowski, Juliusz Kossak czy Piotr Michałowski. Znajdzie się też coś dla miłośników malarstwa nowoczesnego, pojawią się także prace Aliny Szapocznikow czy Kazimierza Mikulskiego. Na aukcji nie zabraknie także rzeźby czy rzemiosła artystycznego, chociażby w postaci ryngrafów.

Aukcja SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ / Sopocki Dom Aukcyjny / 17 marca 2018

Na tej aukcji z kolei wystawione zostaną dzieła artystów nowoczesnych i  współczesnych. Tak więc liczyć można na prace Tymona Niesiołowskiego, Józefa Szajny, Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielkiego, Edward Dwurnik, Teofil Ociepka. Będzie więc zarówno malarstwo naiwne, jak i profesjonalne. A motywy i tematy – jak zwykle różnorodne.

   

fot. Tymon Niesiołowski, Akt leżący; aukcja: Aukcja SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ / Sopocki Dom Aukcyjny;
Citroen 2CV 1987; aukcja:Aukcja Samochodów Klasycznych i Motocykli. Ardor Auctions / Dom Aukcyjny DESA UNICUM

Aukcja Samochodów Klasycznych i Motocykli. Ardor Auctions / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 17 marca 2018
Klasyczne samochody to coś, czego tym razem spodziewać się mogą miłośnicy motoryzacji. Ford Mustang, Porshe, Jaguar, Mini Cooper to kilka marek, które pojawią się na aukcji. Znajdą się na niej naprawdę motoryzacyjne klasyki.

WYDARZENIA I WYSTAWY:

CSW Kronika, Bytom / Projekt: Marzanna / 12 marca 2018

Nadchodzący tydzień rozpoczną warsztaty w bytomskiej Kronice, w ramach  których odbędzie się kolektywne działanie polegające na  „odszywaniu wspólnej bogini” . W ten sposób powstanie wielopostaciowa Marzanna. Tę boginię będą „(…) odtwarzać zaproszone do projektu kobiety z materiałów odrzuconych, równocześnie obciążonych ogromnym bagażem emocjonalnym: własnych sukien ślubnych, tkanin, przedmiotów.”

Galeria Zderzak, Kraków / STEFAN GIEROWSKI „Pani Marcie zamiast kolacji” / 15 marca 2018

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace artysty z lat. 50., 60., 70. i 80. XX wieku, przede wszystkim prace na papierze, przesycone kolorem, przestrzenią, napięciem i balansem, jak również humorem i równowagą.

Galeria im. Tarasina / Bartosz Kokosiński, Andrzej Szewczyk / 15 marca 2018

Wystawa dotyczy, najprościej mówiąc, pewnego poczucia bezsensowności wykonywania pracy, zarówno artystycznej - w rozumieniu manualnego tworzenia sztuki, jak w szerszym kontekście - działania w ogóle. Znużenie powtarzaniem ruchów, gromadzeniem i okiełznywaniem materiałów i narzędzi oraz uczucie straty czasu dopada zarówno osoby tworzące sztukę, jak i każdego, kto wykonuje każdy niemal zawód czy choćby prace codzienne.”

CSW Łaźnia, Gdańsk/ Anna Witkowska – We Have One Heart / 16 marca 2018

Powodem dla powstania wystawy i prezentowanych prac jest historia z lat 70., czyli zachowane listy ojca męża artystki – Adama Witkowskiego. Anna Witkowska przetwarza oryginalne rysunki, poezję i listy swojego teścia, nakładając na nie pespektywę  kultury europejskiej i myślenia Europejczyków o Bliskim Wschodzie. Pokazany zostanie między innymi mural pod tytułem– „Wszystkie wojny Farouka”, w których artysta przedstawia nam człowieka, który doświadczył wojny oraz człowieka kochającego.

Galeria Szara, Katowice / „Praca z nadzieją na…” / 16 marca 2018

W ramach programu rezydencyjnego Galerii Szara Kamienica w partnerstwie z Muzeum Śląskim odbędzie się wystawa prac Anny Orłowskiej oraz Piotra Bosackiego. Punktem wyjścia dla projektu jest wystawa „Wszystko osiąga się przez nadzieję. Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”, która właśnie odbyła się w Muzeum Śląskim, która akcentuje bogatą, 500-letnią tradycję Kościoła ewangelickiego na Śląsku.

 

fot. wystawa: Galeria Szara, Katowice / „Praca z nadzieją na…” ; wystawa: Galeria Rodriguez /Gonzalo Elvira - 12 Concrete Songs Vol.II

Galeria Rodriguez /Gonzalo Elvira - 12 Concrete Songs Vol.II / 16 marca 2018

Impulsem do powstania wystawy stał się pomnik upamiętniający robotników poległych w 1921 roku w Weimarze autorstwa Waltera Gropiusa, który został zniszczony przez nazistów a następnie zrekonstruowany po wojnie. Gonzalo Elvira dokonuje dekonstrukcji obiektu, tworząc własny, uniwersalny język, czerpiąc z tradycji Bauhausu. Artysta za pomocą tego działania zachęca do dialogu ze współczesnością.

Otwarta Pracownia, Kraków / "Każdy ma swoich bohaterów" / 16 marca 2018

Na wystawie pojawi się nowy cykl prac Ignacego Czwartosa, stanowiących mocny głos w dyskusji o znaczeniu historii i roli historycznych narracji. Powodem ich powstania było rozważanie nad losem osób uwikłanych w wojenne mechanizmy, postaci, które stają przed trudnymi, często dramatycznymi wyborami, oddających życie dla idei. Prace są także ilustracją losów  żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w latach 1944-63 walczyli przeciwko sowietyzacji Polski.

Gdańska Galeria Miejska / Kijewski/Kocur / 16 marca 2018

W 1994 roku Marek Kijewski w gotyckim kościele złożył hołd współczesnemu amerykańskiemu kompozytorowi – Johnowi Cage’owi. Zaprezentowane zostały wówczas biało-złoty obiekt przypominający odwrócony obelisk oraz podwieszona instalacja złożonej z kilkunastu rozświetlonych na czerwono i niebiesko neonów. Na przekrojowej wystawie zaprezentowana zostanie nie tylko twórczość Marka Kijewskiego, ale także Małgorzaty Malinowskiej działającej pod pseudonimem Kocur, z którą artysta tworzył formację artystyczną Kijewski/Kocur.

Instytut Fotografii FORT / Ernesto Bazan - Trylogia kubańska / 16 marca 2018

Trylogia kubańska jest częścią programu przybliżania polskiej publiczności klasyków światowej fotografii, realizowanego przez Fundację Instytutu Fotografii Fort. Zaprezentowane zostaną zdjęcie Ernesto Bazana, który przez ponad pół wieku dokumentował codzienne życie na Kubie, dokumentując różnorodne wydarzenia mające tam miejsce, między innymi rozpad bloku komunistycznego. W pózniejspóźniejszych prac artysta zwrócił się od zainteresowania tym, co polityczne w stronę tego co prywatne, o czym świadczy cykl jego prac pod tytułem Al Campo.

fot. Józef Rapacki, NOKTURN - PEJZAŻ Z DRZEWAMI; aukcja: 167 aukcja malarstwa, grafiki i rzemiosła artystycznego / Dom Aukcyjny DESA

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ