Strona główna » Aktualności » Artykuły » 14.05 - 20.05.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
31924491 1921846307826384 716953814069936128 n

Połowa maja przynosi przede wszystkim pełnię sezonu wystawowego. Wszyscy miłośnicy sztuki, niezależnie od położenia geograficznego będą mogli wybierać w ofercie świetnych wernisaży. Również rynek aukcyjny nie zwalnia tempa. Bilans nadchodzącego tygodnia to sześć aukcji – począwszy od biżuterii, przez sztukę dawną, rzemiosło, aż po sztukę współczesną i młodą. Aby nie pogubić się w natłoku wydarzeń, polecamy korzystanie z naszego rozkładu jazdy na najbliższy tydzień.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Biżuteria kolekcjonerska / Desa Unicum / 15 maja 2018


Tydzień rozpoczyna aukcja biżuterii w Desie Unicum. Kolekcjonerzy będą mieli okazję nabyć wyroby jubilerskie począwszy od XIX – wiecznych, poprzez art. Deco, aż do tych  z drugiej połowy XX wieku.

253 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków / Rempex / 16 maja 2018

Na nadchodzącej aukcji dzieł sztuki i antyków, kolekcjonerzy będą mieli okazję upolować w dobrych cenach między innymi prace najważiejszych artystów tworzących w pierwszej połowie XX wieku: Rafała Malczewskiego, Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Tymona Niesiołowskiego czy Jana Stanisławskiego. Ponadto, na aukcji nie zabraknie wyjątkowych okazów rzemiosła: szkła, mebli czy tapiserii.

46 Aukcja Sztuki Współczesnej / DNA / 16 maja

Pierwszą ofertę młodej sztuki w nadchodzącym tygodniu zaprezentuje dom aukcyjny DNA na swojej – tym razem odbywającej się w Warszawie aukcji. Zainteresowani najnowszą sztuką na aukcji znajdą prace Łukasza Jankiewicza, Katarzyny Śmigielskiej, Jacka Malinowskiego czy Piotra Smogóra.

6 Aukcja Sztuki XXI wieku / 101 Projekt / 16 maja 2018

Na tym nie koniec aukcji młodej sztuki w nadchodzącym tygodniu. Dom aukcyjny 101 projekt również zaproponuje nam prace najmłodszej generacji artystów, między innymi Piotra Młodożeńca, Łukasza Jankiewicza, Izy Staręgi czy Beaty Murawskiej.

15 Aukcja Sztuki Młodej / Xanadu / 16 maja 2018

Xanadu w tym tygodniu skupi się między innymi na młodej sztuce. Na aukcję wystawione zostaną prace artystów, którzy są już stałymi uczestnikami oferty tego domu aukcyjnego. Będą to między innymi: Jacek Malinowski, Paulina Giersz, Małgorzata Rukszan, Bartek Pszon czy Mariola Świgulska. Motywy, tematy i estetyka będą niezwykle zróżnicowane. Pojawią się zarówno obrazy abstrakcyjne, malarstwo realistyczne czy ekspresyjne.

21 Aukcja Nowej Kolekcjonerska / Bohema Nowa Sztuka / 17 kwietnia 2018

W Bohemie nadchodząca aukcja przyniesie wybór bardzo ciekawych prac z oferty kolekcjonerskiej dostępnych w przystępnych cenach wywoławczych. Gratką dla kolekcjonerów będzie lalka projektu Moniki Szambelan – Althamer oraz kolejna pozycja projektu Pawła Althamera czy erotyk Franciszka Starowieyskiego. Ponadto, organizatorzy zaproponowali selekcję interesujących prac twórców młodszej generacji.                                                            

                                                                                      

Lalka, Paweł Althamer / fot. Bohema

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Jeśli jedni drugich kąsacie i pożeracie, baczcie…  / Galeria Henryk, Kraków / 14 maja 2018

Piotr Szpilski kąsa i pożera. Pojawia się w przestrzeni Galerii zaledwie kilka godzin po zamknięciu wystawy Pauliny Stasik Twoje serce w moim mózgu. Zabiera ze sobą cztery spośród ośmiu obiektów reprezentujących LINE 88. Zdalnego wyboru prac dokonuje kurator, Aleksander Celusta. Pojawiają się obiekty o niemalże muzealnej wartości. Nowosielski, Rosenstein, Waśko. Listę dzieł zamyka praca Rafała Dominika - "Sneaker 1-1". 

Dominika Kowynia, Oczy Suszy / Galeria Szara, Katowice / 16 maja 2018

Tytuł wystawy to zlepek dwóch słów “Oczy suszy” tematycznie łączących obawy autorki dotyczące życia na ziemi w czasach, których nie ma szans dożyć, a które budzą jej lęk. Historie, które opowiada za pomocą obrazów dotyczą relacji międzyludzkich i międzygatunkowych. To nie są wesołe sprawy, ale autorka stara się z całych sił nie malować ich w sposób wzruszający do łez, ponieważ nie ma jej zdaniem zbyt wielu tak niewłaściwych rzeczy, jak opowiadanie o przemocy w sposób egzaltowany. Poza tym, mimo przejęcia i zaangażowania w wyżej wymienione sprawy Kowynia dostrzega również sens i urodę rzeczywistości.

Metamorfizm / Centralne Muzeum Włókiennictwa, Łódź / 17 maja 2018

„Metamorfizm II” to druga odsłona wystawy podsumowującej dorobek artystyczny Magdaleny Abakanowicz. Tym razem poświęcona zostanie lozańskim wątkom jej twórczości. To właśnie w Lozannie, na biennale tkaniny, rozpoczęła się światowa sława artystki.

                                                         

Magdalena Abakanowicz / fot. materiały prasowe CMW

 

Tadeusz Rolke. Studio Rolke / Karrot, Warszawa / 17 maja 2018

Metaforą fotografii reportażowej jest strzelanie i zabijanie. Sesji zdjęciowej znacznie bardziej odpowiada metaforyka intymnej interakcji dwóch ciał. W tej interpretacji rola aparatu fotograficznego polega nie na celowaniu i oddawaniu strzału, lecz na rozbieraniu z wierzchnich warstw i inicjowaniu nacechowanej erotycznie gry spojrzeń, władzy, fantazji i wyobrażeń. Na wystawę w galerii KARROT złoży się wybór ze zdjęć zaprezentowanych po raz pierwszy w 2013 roku w MOCAK-u w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie. 

Władysław Hasior i Zofia Rydet. Malowane domy / BWA Tarnów, Tarnów / 26 maja 2018


Pierwsze po wielu latach spotkanie dwóch wyjątkowych osobowości polskiej sztuki, dla których fotografia - na różne sposoby - była środkiem rejestracji i uwznioślenia codzienności. Dla obojga intrygujące było przede wszystkim to, co autentyczne, a źródeł owej autentyczności poszukiwali daleko poza centrami miast. Na wystawie pokazane zostaną wyimki z „Notatnika fotograficznego” Władysława Hasiora - w postaci fotoreportaży publikowanych w latach 80. ubiegłego wieku na łamach tygodnika „Nowa wieś” oraz teka fotograficzna Zofii Rydet poświęcona Zalipiu. Tytuł „Malowane domy” odnosi się nie tylko do wspólnych tematów ich prac, ale również podobnej, zarazem dokumentalnej i metaforycznej, strategii posługiwania się obrazem fotograficznym.

Krzysztof Piętka. Flood / Galeria Monopol, Warszawa / 17 maja 2018

Wystawa Krzysztofa Piętki składa się z dwóch części: pierwsza obejmuje prezentację obrazów w galerii Monopol, druga to instalacja w przestrzeni miejskiej w okolicach Wisły. Tytuł "Flood" (ang. powódź) odnosi się bezpośrednio do doświadczeń artysty, który wychował się i nadal mieszka na nadwiślańskim terenie zalewowym w okolicach Oświęcimia. Odgrodzona starorzeczem osada niemal co roku zmienia się na jakiś czas w odciętą od świata wyspę. To intensywne doświadczenie stało się fundamentem sztuki Krzysztofa Piętki, obsesyjnie powracającego do niego zarówno w obrazach jak i w innych działaniach artystycznych.

Congress Innvesto / Toruń / 18 - 19 maja 2018

Pierwszy kongres poświęcony inwestycją alternatywnym w tym inwestycją w dobra luksusowe odbędzie się 18 - 19 maja w Toruniu. Jeśli chcesz dowiedzieć się jaką opcję inwestycyjną wybrać, jakie z nich są najbezpieczniejsze i które naprawdę się opłacają przyjrzyj się bliżej programowi kongresu. Specjalnie dla miłośników i kolekcjonerów sztuki prelekcje "Renesans inwestycji w dzieła sztuki?" wygłosi prezes NUMARTE  Sara Kiedroń

  

Wojciech Fangor. Optyczne wibracje / Galeria Elektrownia, Radom / 18 maja 2018

Wystawa Wojciech Fangor. Optyczne wibracje jest wystawą monograficzną, pokazującą twórczość malarską artysty z czterech kluczowych dekad jego twórczości, od końca lat pięćdziesiątych do początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Są to zatem obrazy pochodzące z najbardziej podziwianych okresów i cykli artysty. Obrazy z czasu legendarnego Studium Przestrzeni (1958) i te malowane do 1974 roku, na bazie których powstawała teoria Pozytywnej Przestrzeni Iluzyjnej i które ją wcielały w praktykę artystyczną. Prace te będą wyeksponowane w salach na parterze, ekspozycja ma za zadanie ujawnić różne aspekty malarstwa Wojciecha Fangora z tego okresu, umiejętność budowania dramaturgii obrazu przy pomocy czerni i bieli, ale też jego bogatą paletę i nowatorstwo w posługiwaniu się techniką sfumato. Odkryte przez Fangora malarstwo bezkrawędziowe pozwoliło na osiągnięcie nowych doznań, optyczne wibracje stały się symboliczną podstawą emocji towarzyszących nadchodzącym czasom.

Pola Dwurnik, Spotkaj artystkę / Galeria Bielska BWA, Bielsko - Biała / 18 maja 2018

Motywem przewodnim wystawy jest – jak sugeruje to tytuł – sylwetka samej artystki, obecnej nie tylko jako autorka, lecz także jako bohaterka wielu prac. Pola Dwurnik znana jest z autoportretów wzorowanych na przedstawieniach Królowej Anglii Elżbiety I. Niezwykła, skomplikowana symbolika i wyszukana, dekoracyjna forma tych portretów od lat fascynują polską artystkę. Na wystawie pojawią się obrazy i gwasze z tej serii, ale także inne autoportrety – zarówno olejne na płótnie, jak i szybko szkicowane na papierze z cyklu „Instagram Self-Portrait Series”, czy autoironiczne wyobrażenia siebie jako berlińskiego potwora Smok-Ladaco. Inną odsłoną autoportretu będą dwie narracje rysunkowe opowiadające o nieplanowanych, niezwykłych spotkaniach z innymi polskimi twórcami – artystą wizualnym Wojciechem Bąkowskim oraz poetą Marcinem Świetlickim. Na wystawie zostaną także zaprezentowane teledyski zespołu Cosmic Parrot – muzycznego wcielenia Poli Dwurnik.

 Katarzyna Szymkiewicz. Nikt nie śni w ten sposób / BWA Katowice, Katowice / 18 maja 2018

Formy przygotowane przez Katarzynę Szymkiewicz dopasowują się do przestrzeni. Podlegają sekwencji rozpakowania i rozlokowywania, przypominając rozgaszczanie się w hotelowym pokoju. To struktury wiercące się w obrębie galerii, gotowe do zaanektowania większej przestrzeni, klonowania. Wpisując się w historię przemian malarstwa, przypominają prężący muskuły obraz, który wyszedł z ram uwalniając się od izolacjonistycznych dyskursów, rozlał najpierw na ścianę i otoczenie, w końcu stopił z rzeczywistością, czyniąc sztukę jednym z narzędzi zmiany świata.

Krzyczałem, a kiedy krzyczałem, pękały rzeczy / GGM, Gdańsk / 18 maja 2018

Wystawa gromadzi prace, których motywem przewodnim jest stawianie oporu lub wyrażanie protestu. Interesują nas rozmaite strategie artystyczne używane w celu ukazania braku zgody, próby znalezienia własnego języka do osobistego wyrażania sprzeciwu lub wykorzystanie swoich umiejętności, żeby wspomóc sprawy, które uważamy za słuszne. Tytuł wystawy, zaczerpnięty z powieści "Blaszany bębenek" autorstwa urodzonego w Gdańsku laureata literackiej Nagrody Nobla - Güntera Grassa, jest zapowiedzią ogólnej idei, wypływającej z tego dzieła literackiego, a przyświecającej pokazowi w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

Jacek Samotus. Girls & Flowers, / Galeria Foto-Gen, Wrocław / 18 maja 2018

Wystawa  "Girls & Flowers" to dobra propozycja dla zwolenników znakomitej tradycyjnej fotografii. Ekspozycja prezentuje akty oraz portrety kobiet i kwiatów w obiektywie fotografa Jacka Samotusa. Jego twórcza droga rozpoczyna się pod koniec lat 70. XX wieku. Dzięki uzyskanym nagrodom i stypendium zagranicznym emigruje w roku 1979 najpierw do Australii, a 10 lat później  do Stanów Zjednoczonych. Rozwija w tym okresie swoje zdolności warsztatowe i osiąga duży sukces nie tylko na wymagającym rynku amerykańskim, ale także australijskim i europejskim, drukując zdjęcia w czołowych światowych pismach komercyjnych, poświęconych m.in. modzie i sztukom pięknym takich jak:  Vogue, Harper`s Bazaar, Elle, The New York Times czy Australian Creative. Po powrocie do kraju (w roku 2015) postanawia zamieszkać we Wrocławiu, skąd zresztą pochodzi i oddać się wyłącznie twórczości artystycznej, której efekty będzie można zobaczyć właśnie na wystawie pt. „Dziewczyny i kwiaty” (Girls & flowers).

 Łza dla cieniów minionych / Galeria Widna, Kraków / 18 maja 2018

Fascynująca ideologiczna pojemność metalu, w którym jest równie dużo miejsca dla kolesi palących kościoły, zwolenników białej supremacji i neomarksistów, a obok siebie współistnieją black metal neonazistowski i queercore dowodzi, że nasza wiedza o socjopolitycznych mechanizmach jest wciąż kulawa. Angela Nagle w książce "Kill All Normies" przeprowadza bardzo zgrabną analizę tego, jak altrightowe społeczności z reddita i okolic stały się nagle mainstreamową siłą polityczną w USA. Postaci w rodzaju Milo Yiannopoulosa, któremu otwarty homoseksualizm i grecko-żydowskie pochodzenie nie przeszkadzają w forsowaniu ultrakonserwatywnych poglądów, to w tej narracji wyjątki, karykaturalne jak cały ruch błędy Matriksa. Kultura metalowa to jednak matriks zupełnie odrębny, być może tak zróżnicowany przez swoją nieodrodną, choć bardzo specyficzną kampowość. Na wystawie w galerii Widna, opatrzonej łzawym tytułem zaczerpniętym z piosenki Kata, Maciek Cholewa i Marek Rachwalik przyglądają się własnej, sięgającej pryszczatej młodości fascynacji metalem, podczas gdy Irmina Rusicka i Kasper Lecnim spoglądają w trzewia tej kultury chłodnym okiem outsiderów.

                                                   

fot. materiały prasowe /  Marcin Harper

 No girls / No boys / No nothin’, / Galeria Nośna, Kraków / 18 maja 2018

Laurence Philomène – kanadyjska artystka wizualna, fotografka, kuratorka, reżyserka. Zajmuje się teorią koloru, queer i tożsamości płciowych. Wykształcona pod okiem Ivana Showa (Vogue) i Ramaa Mosley (Splendid & Co). Jedna z założycielek feministycznego kolektywu artystycznego The Coven, kuratorka Camp Gallery. Prace Philomène pokazywane były na całym świecie m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Montrealu, Melbourne, Berlinie, Londynie. Określa się jako niebinarna osoba queer. Na co dzień mieszka i pracuje w Montrealu.

Paweł Śliwiński. Bardo / Polana Institute, Warszawa (Petrykozy) / 19 i 20 maja 2018

Wiosenna, wiejska wystawa Pawła Śliwińskiego przypomina rytuał przejścia. Artysta pokazuje prace, które przez lata ukrywał w magazynie. W majowy weekend wyciąga je z artystycznego czyśćca, by wyznaczyć dla siebie symboliczny moment przebudzenia. Paweł Śliwiński czeka na gości przy ognisku, zaledwie 300 metrów od spalonego dworu Wojciecha Siemiona. Polana Institute organizuje w sobotę przyjazd i powrót do Warszawy autobusem: godz. 14:00 - odjazd do Petrykoz spod Zachęty / godz. 18:00 - wyjazd z Petrykoz.

Alex Urso. Witajcie w dżungli / Galeria Entropia, Warszawa / 19 maja 2018

"Witajcie w dżungli" to nowy projekt włoskiego artysty Alexa Urso. To także jego pierwsza wystawa we Wrocławiu. Urodzony w 1987 r. artysta zajmuje się kolażem, asamblażem i instalacją. Wystawa jest efektem jego osobistej refleksji na temat funkcjonowania współczesnego systemu sztuki, jego dynamiki i głównych bohaterów. Urso podejmuje zabawny dialog z mistrzami sztuki XX w. (także polskimi) używając dioramy i wielkoformatowego kolażu.

Rzeczywistość / Galeria Sztuki Po Prawej Stronie Wisły, Warszawa / 19 maja 2018

W roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaprosimy Państwa na wystawę czarno-białych fotografii, będących zapisem   działań, które w ostateczności doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce i przywróciły nadzieję, wiarę i wolność. Wybrane fotografie nie są chronologicznym zapisem sekwencji wydarzeń, ale   symbolami tamtej rzeczywistości. Wydarzenia dekady lat osiemdziesiątych bardzo mocno wryły się w pamięć, niestety często zawodną. Zatrzymane w kadrze fotografii obrazy tamtego czasu przywołują w pamięci ciąg zdarzeń, których widz doświadczył lub zna z literatury czy filmu.

Wojciech Ireneusz Sobczyk. Rozmiłowania I / Galeria Leto, Warszawa / 19 maja 2018

Wojciech Ireneusz Sobczyk jest artystą zdecydowanie niewspółczesnym. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętego humanizmu, a praktyka artystyczna czerpie wielokrotnie z klasycznych czy nawet archaicznych już technik, tematyki oraz ikonografii. Sobczyk wraca do fundamentalnych pytań o naturę Człowieka, istnienie Dobra i Zła, istotę Piękna i Sztuki. Nie jest to jednak wyłącznie prosty powrót do idei i warsztatu artysty renesansu. W swoim aksjologicznym dążeniu do zrozumienia rzeczywistości zabiera nas w wyprawę ku przeszłości, ale tylko i wyłącznie po to, aby wyprzedzić obecne czasy. Jego działania sytuują się równocześnie przed i po teraz, na podobieństwo Uroborosa - węża, który nieustannie pożera się i odradza. 

„Projekt o nieznanym tytule” / Galeria Dystans, Kraków / 25 maja 2018

PROJEKT O NIEZNANYM TYTULE To kuratorski zamysł malarki Aguli Swobody, która zaprosiła do projektu dojrzałych malarzy, facetów - obserwatorów życia po czterdziestce. Zainteresowała ją nie tylko ich twórczość, lecz również to tzw. życie codzienne - doświadczanie pustki, pełni i duchowości. Ich sposób postrzegania rzeczywistości. To, że pozornie silni faceci codziennie wchodzą (z wyboru!) w sferę swojej wrażliwości - miejsce bardzo miękkie, gdzie zaczyna się proces twórczy. Relacja która zawiązała się pomiędzy malarzami, a kuratorką w sposób naturalny poszerzyła jego formę we wspólnym, malarskim dialogu. 

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ