Strona główna » Aktualności » Artykuły » 15.05-22.05.2017 - WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Rinko%20kawauchi

Zaczyna się nowy tydzień i nowe propozycje. W tym tygodniu każdy miłośnik sztuk pięknych ma bardzo napięty harmonogram i to nie tylko za dnia. W ten piątek zaczyna się kolejna już edycja Nocy Muzeów, żeby zobaczyć jakie atrakcje zostały przygotowane przez organizatorów warto odwiedzić ich stronę internetową. Poza tym czekają na nas aukcje nowej i tej nieco starszej sztuki. Będzie można zaopatrzyć się w gorące nazwiska  polskiego życia artystycznego. We Wrocławiu odbywać się będzie kolejna edycja Biennale WRO, a w Krakowie Miesiąc Fotografii, więc jak sami Państwo widza będzie się działo!

 

Kalendarium aukcyjne:

 

17.05.2017, godz. 18:00, 241 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków, Dom Aukcyjny REMPEX, Warszawa

Na aukcji pojawią się dzieła sztuki i antyki, a wśród nich prawdziwe perły polskiego i zagranicznego świata sztuki. Będzie można zaopatrzyć się w dzieła literatury takie jak Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, talerze projektowane przez samego Picassa, ale tez dzieła malarskie bardziej współczesnych twórców takich jak Dwurnik, Beksiński, Nowosielski i wielu innych. 

 

19.05.2017, godz. 19:00, 13 AUKCJA MŁODEJ SZTUKI, Dom Aukcyjny NEXT, Bydgoszcz

Młoda sztuka jak zwykle barwna i różnorodna. Na aukcji pojawi się wiele żywych i mocnych kolorów takich jak np. wirująca w głowie zieleń Milionerbo'a, piękny błękit nieba i morza w pracach Ilony Herc, Marty Bielickiej, Iwony Delińskiej, Magdaleny Laskowskiej czy Andrzeja Tuźnika. Oczywiście to nie wszyscy prezentujący się artyści, bo prac jest o wiele wiele więcej. Jeżeli ktoś che już poczuć kolory lata, to bezwględnie powinien się wybrać. 

 

20.05.2017, godz. 12:00, XXXV AUKCJA PROMOCYJNA, Rynek Sztuki, Łódź

Kolejna okazja do zdobycia prac młodych artystów nadarza się w Łodzi. Pojawią się między innymi Miasta Magdy Karwowskiej, Akty Wojciech Piekarskiego, płótna Me, myself and I Agaty Bajszczak i ponad kilkadziesiąt innych utalentowanych artystów. 

 

20.05.2017, godz. 17:00, 162 Aukcja malarstwa i rzemiosła artystycznego, Dom Aukcyjny Ostoja,  Warszawa

Będą listy czyli coś w sam raz dla każdego romantyka i nie tylko, bo pojawiają się też medale z ZSRR, solniczki czy łyżeczki. Jeżeli jednak ktoś gustuje tylko w obrazach pojawią się pejzaże i portrety. Będzie to okazja do nabycia artystów takich jak Jan Styka, Walter Moras, Józef Guranowski, czy Zdzisław Salaburski.

 

Wydarzenia i wystawy:

 

17.05.2017, godz. 18:00, Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia, Muzeum Miejskie w Tychach

W najbliższą środę Muzeum w Tychach inauguruje swój nowy projekt - „Tychy – przeszłość – dziś. Sztuka dla lepszego życia”. Na początek muzeum proponuję debatę poświęconą sztuce powojennej i kontekstom jej funkcjonowania dla w różnych miastach Polski. O dziedzictwie powojennej sztuki i wizjach jej modernizacji rozmawiać będą historycy sztuki, socjologowie i artyści: Cezary Lisowski, Cezary Hunkiewicz, Iza Rutkowska, Aneta Borowik oraz Patryk Oczko. Spotkanie poprowadzi Anna Syska. 

 

17.05.2017, godz. 17:00, Biennale WRO, Wrocław

Start kolejnej edycji Biennale WRO – już w najbliższą środę! DRAFT SYSTEMS - dawne systemy organizacji społeczeństw tracą swe znaczenie, demokratyczne mechanizmy negocjowania racji zawodzą, a poczucie wspólnoty ustępuje wspólnocie platform. Wspólne dążenia ustępują motywacjom podsuwanym przez algorytmy. Jako uczestnicy wymiany danych, szukając chwilowych sojuszy, doraźnych przymierzy, zobowiązujemy się do lojalności wobec procedur komunikacyjnych. Akceptujemy nietrwałe, chwiejne, tymczasowe pozycje – podkreślają organizatorzy. Czego możemy się spodziewać we Wrocławiu? Mając w pamięci poprzednie edycje jesteśmy przekonani, że i tegoroczna jest pozycją obowiązkową dla wszystkich miłośników sztuki. 

 

18.05.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy Łukasza Bilińskiego „Brooklyn”, Pawilon Sztuki ERGO Hestia, Warszawa

Wystawa PHOTO BOOK składa się z obrazów będących śladem sytuacji „zapożyczonych” z rzeczywistości, które w procesie twórczym przyjęły nową formę i nową treść. Artysta za pomocą różnych mediów: telewizji, gazet – wyszukuje zdjęcia, ujęcia czy portrety, które następnie przemalowuje na płótno w monochromatycznej stylistyce bieli i szarości. Tym samym decyduje o uwidocznieniu takich elementów wyglądu, które są dla niego ważne lub interesujące – podkreślają organizatorzy. Prezentowane na wystawie pracę mają przypominać album fotograficzny, wypełniony osobistymi wspomnieniami artysty, ale także jego refleksją nad relacjami różnych obiektów względem siebie.

 

18.05.2017, godz. 18:00, Otwarcie wystawy „Ślad kobiety” Marii Piniśkiej – Bereś, BWA Olsztyn

Maria Pinińska – Bereś to bez wątpienia klasyka polskiej sztuki feministycznej. Przygotowana przez Jerzego Hanuska wystawa „Ślad kobiety” będzie przekrojową prezentacją twórczości tej artystki. Kurator przy okazji tej wystawy skupił się na eksploracji wątków egzystencjalnych w twórczości Pinińskiej – Bereś. „Sztuka stanowiła dla Pinińskiej-Bereś priorytet, uważała ją za jedyną możliwą drogę do bycia sobą” - podkreśla kurator w tekście towarzyszącym wystawie. 

 

18.05.2017, godz. 19:00, Wernisaż Wystawy Rinko Kawauchiego „Moment” w Galerii Fotografii, Poznań

Japoński fotograf Rinko Kawauchi z czułością przygląda się rzeczywistości. Obserwuje przedmioty, sytuacje w których dopatruje się światła, które jest głównym wyznacznikiem jego charakterystycznego stylu. Na wystawie „Moment” w Galerii Fotografii zostaną zaprezentowane pracę pochodzące z cyklu Illuminance z 2011 roku. Wystawa Kawauchiego jest kolejną odsłoną cyklu „Kreatywne ćwiczenie oka”, która przybliża odbiorcą sylwetki współczesnych gwiazd fotografii. 

 

18.05.2017, godz. 18:00, Wernisaż „The Wall. Art Face to Face With Borders” w TRAFO, Szczecin

Szczecińskie TRAFO startuje z programem nowego dyrektora Stacha Rukszy. „The Wall. Art Face to Face With Borders” to odrobinę zmodyfikowana prezentacja wystawy z Mediolanu. Porusza ona przede wszystkim problem granic społeczno – politycznych, odnoszących się m.in. do sytuacji uchodźców. Zahaczając przy okazji o wątki egzystencjalne i historyczne. Całej wystawie towarzyszy także warta polecenia publikacja  z tekstami takich postaci jak Andrzej Stasiuk, czy Stach Ruksza. 

 

18.05.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy Dominiki Olszowy i Cezarego Poniatowskiego, Zona Sztuki Aktualnej, Szczecin

Olszowy i Poniatowski, choć nie współpracowali ze sobą wcześniej, oboje włączają różne media do swoich realizacji i wykorzystują przy tym elementy oraz narracje dosłownie zaczerpnięte z życia codziennego — skrótowość i poczucie humoru podszyte ironią, dwuznaczność i zmienne sytuacji uznawanych za oczywiste – podkreśla kurator wystawy Romuald Demidenko. Prezentowana w Zonie Sztuki Aktualnej wystawa ma być zapisem wspólnego performance dwójki artystów. Co z tego wyniknie? Czego możemy się spodziewać? Znając zarówno Dominikę i Cezarego jesteśmy przekonani, że szykuje się jedna z ciekawszych wystaw tego tygodnia.

 

19.05.2017, godz. 18:00 Kolejna 5. edycja Out of Sth we Wrocławiu, BWA Wrocław

5 edycja Out of Sth różni się od poprzednich poprzez odwrócenie relacji pomiędzy instytucją i sektorem pozainstytucjonalnym. Nie ma być pokazem kuratorskim lecz możliwie szerokim “kongresem” sił miejskich, owocem długo budowanych znajomości i przenikania się środowisk, tak typowego niegdyś dla wrocławskiej kontrkultury. - piszą organizatorzy. Tym razem Out of Sth skupi się na skupianiu różnych środowisk, oraz konstatacji medium wystawy.

 

19.05.2017 Otwarcie Miesiąca Fotografii w Krakowie

Miesiąc Fotografii to jedna z tych imprez, których nie trzeba przedstawiać nikomu. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Wewnątrz zewnątrz”. Kurator Gordon McDonald chciał skupić się na przedstawieniu fotografii oscylującej pomiędzy rzeczywistością a fikcją. W serii wystaw, które zobaczymy w maju i w czerwcu, w Krakowie zobaczymy tematy począwszy od ruchu, skończywszy na teoriach spiskowych. Miesiąc Fotografii nie mógłby się też odbyć bez sekcji Show Off, poświęconej młodym fotografom. Tradycyjnie odbędą się także liczne wykłady, warsztaty i spotkania.

 

19.05.2017, godz. 15:00, Otwarcie TA Galeria – czyli girl power po raz kolejny, Kraków

W najbliższy piątek w Krakowie otworzy się kolejna galeria sztuki – TA Galeria. Założycielkami są : Anna Chromik, Karolina Harazim – Mazur i Ewa Pasternak – Kapera, które określają swoją galerię jako feministyczną. Co, będzie w niej pokazywane? Jak będzie wyglądać jej program? O tym pewnie przekonamy się w przeciągu najbliższych miesięcy. Na razie na otwarcie założycielki startują z wystawa Anne Seagrave „Involved”. 

 

19.05.2017 NOC Muzeów, Cała Polska

W ten piątek, a właściwie z piątku na sobotę odbędzie się kolejna edycja nocy muzeów, będzie można spojrzeć na kolekcje w innym oświetleniu, a co za tym idzie na pewno w innej atmosferze. Organizatorzy we współpracy z kuratorami, na pewno zorganizowali również niespodzianki, w postaci wyjątkowych oprowadzań i nowych muzealnych skarbów. Noc Muzeów, jest imprezą odbywającą sie w całej Polsce, żeby zobaczyć co bedzie działo się w konkretnym mieście trzeba udać się na stronę organizatorów. 

 

20.05.2017, godz.19:00, Wernisaż wystawy Michała Sosińskiego „Nowe pejzaże”, Gdańska Kolonii Artystów, Gdańsk

W sobotę w Gdańskiej Kolonii Artystów otwiera się wystawa Michała Sosińskiego „Nowe pejzaże” . Sielankowe, wiejskie pejzaże, coraz częściej znikają z naszego krajobrazu. Podobnie wymazywane są ze współczesnej historii sztuki. Pejzaż stał się synonimem kiczu, sztuki nieprofesjonalnej, lub amatorskiej. Najnowsza wystawa Michała Sosińskiego staje się archeologiczną próbą poszukiwań krajobrazu. W trakcie tych wypraw okazało się, że każdy fragment współczesnego pejzażu zawiera w sobie...kostkę bauma...Sosiński postanowił je namalować. Skoro rzeczywistość już tak wygląda, tak trzeba ją malować. 

 

Fot. Materiały prasowe

 

Olga Brewka

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ