Strona główna » Aktualności » Artykuły » 16.04 - 22.04.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
51c55ab942f0befd2a05752f4854ba8a

Trzeci tydzień kwietnia to prawdziwy rozkwit wydarzeń artystycznych, Kolekcjonerzy z pewnością nie będą się nudzić, mając do wyboru uczestnictwo w aż jedenastu aukcjach sztuki – począwszy od fotografii, poprzez sztukę młodą, współczesną, aż po sztukę dawną. Nie mniejszy ruch panuje w najbliższych dniach w galeriach. Nadchodzi bowiem długo wyczekiwany weekend galeryjny w Krakowie, z okazji którego w samym grodzie Kraka planowanych jest około trzydziestu wernisaży. Będzie się działo!

KALENDARIUM AUKCYJNE:

XXXII Stalowa Aukcja Sztuki Aktualnej / Galeria Stalowa / 16 kwietnia 2018

Galeria Stalowa w nadchodzącym tygodniu zaproponuje sztukę aktualną. Dla miłośników tej sztuki, znajdą się prace Violi Tycz, Ilony Foryś, Marioli Świgulskiej czy Honoraty Świderskiej.

Aukcja Młodej Sztuki / Desa Unicum / 17 kwietnia 2018

DESA UNICUM w tym tygodniu skupi się między innymi na młodej sztuce. Na aukcję wystawione zostaną prace artystów, którzy są już stałymi uczestnikami oferty tego domu aukcyjnego. Będą to między innymi: Mirella Stern, Adam Wątor, Paulina Zalewska, Agata Krutul czy Gossia Zielaskowska. Motywy, tematy i estetyka, jak to zwykle bywa w przypadku młodej sztuki – będą niezwykle zróżnicowane. Pojawią się zarówno obrazy abstrakcyjne, malarstwo realistyczne czy ekspresyjne.

252 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków / Rempex / 18 kwietnia 2018

Na aukcji pojawi się sporo klasycznego malarstwa, książki czy grafika. Wśród najciekawszych prac można z pewnością wymienić te autorstwa Juliana Fałata, Jacka Malczewskiego, Alfreda Wierusza – Kowalskiego czy Jana Konarskiego. Kolekcjonerzy nieco młodszej sztuki będą mieli do wyboru między innymi prace Andrzeja Lachowicza i Jadwigi Maziarskiej,

71 Aukcja Młodej Sztuki / Sopocki Dom Aukcyjny / 18 kwietnia 2018

Twórczość młodych artystów, to coś, co kolekcjonerzy spotkać będą mogli w tym tygodniu również na aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego. Zainteresowani najnowszą sztuką na aukcji znajdą prace Mileny Brudkowskiej, Anny Jarzymowskiej, Witolda Abako, czy Łukasza Breitenbacha – czyli tych artystów, którzy znani są już doskonale z aukcji sztuki młodej.

5 Aukcja Teraz Nowoczesne. Sztuka XXI wieku / Rempex / 18 kwietnia 2018

Na aukcji Rempexu znajdziemy prace najlepszy klasyków sztuki współczesnej. Wśród nich wspomnieć można: Dorotę Nieznalską, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Bartosza Kokosińskiego, Tamarę Berdowską i Sławomira Czajkowskiego. Na aukcji pojawi się także fotografia Dawida Misiornego i rzeźby Tomka Kawiaka.

Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna / Desa Unicum / 19 kwietnia 2018

W tym tygodniu oferta Desy Unicum stoi pod znakiem fotografii, z dwoma odsłonami cyklu fotografii kolekcjonerskiej. Na pierwszej części aukcji kolekcjonerzy będą mogli wylicytować prace takich klasyków jak Edward Hartwig, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Zdzisław Beksiński, Natalia Lach – Lachowicz, Józef Robakowski czy Paweł Kwiek.

Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości / Desa Unicum / 19 kwietnia 2018

Kolejna odsłona aukcji fotografii kolekcjonerskiej skupia się wokół znanych osobowości. Nie zabraknie tutaj portretów Marilyn Monroe autorstwa Miltona H. Greena, Philippa Halsmana, Lawrenca Schillera czy Berta Sterna. Kolejną ukochaną przez obiektyw gwiazdą jest Audrey Hepburn uchwycona przez Tony’ego Grylla i Douglasa Kirklanda.

Aukcja prac Mieczysława Lurczyńskiego / Bohema Nowa Sztuka / 19 kwietnia 2018

W tym tygodniu w domu aukcyjnym Bohema kolekcjonerzy mają okazję licytować na aukcji prac jednego artysty – Mieczysława Lurczyńskiego. Tematyka prac to między innymi pejzaż, portret, widok miejski czy sceny rodzajowe.

I Wiosenna Aukcja Sztuki / Next / 20 kwietnia 2018

Mirella Stern, Gossia Zielaskowska, Dominik Smolik, Alicja Kappa, Jacek Malinowski, Marta Bilecka, Wojciech Kaleta to artyści związani ze sztuką młodą, których twórczość pojawi się na wiosennej aukcji Next.

I Aukcja Klasyków Nowego Pokolenia / Art. In House / 20 kwietnia 2018

To już piąta aukcja prezentująca twórczość artystów młodego pokolenia w nadchodzącym tygodniu. W domu aukcyjnym Art. In House zobaczymy między innymi prace takich gwiazd sceny artystycznej jak Bartosz Kokosiński, Martyna Czech, Łukasz Stokłosa, Michał Jankowski i Krzysztof Piętka. Nie zabraknie również akcentu polskiego designu w postaci stołka Plopp Oskara Zięty.

196 Aukcja Dzieł Sztuki / Rynek Sztuki / 21 kwietnia 2018

Tydzień obfitujący w sztukę artystów młodego pokolenia i fotografię zamykamy aukcją nieco bardziej klasycznej oferty w łódzkim Rynku Sztuki. Kolekcjonerzy znajdą tu wyjątkowe prace Bolesława Utkina, Michała Gorstkina Wywiórskiego, Sotera Jaxy Małachowskiego, Henryka Langermana czy Lecha Kunki. Tradycyjnie, nie zabraknie również szerokiego wyboru rzemiosła artystycznego.

 

                                                                    

Martyna Czech, Manipulacja / fot. Art in House

Witkacy, Drań, którego dotąd nie było i wątpliwem jest czy będzie, fot. Władysław Jan Grabski / fot. Desa Unicum

 

 

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Izabela Chamczyk, Sensation / Pawilon Sztuki Ergo Hestia, Warszawa / 19 kwietnia 2018

Najnowsza propozycja Pawilonu Sztuki ERGO Hestia to wystawa malarstwa Izabeli Chamczyk pt. „Sensation”. Artystka, która jest finalistką 8. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, zaprezentuje prace, będące niezwykłym zapisem malarskiej ekspresji. Bezkompromisowość, z jaką artystka tworzy i z której słynie w środowisku, przenosi odbiorcę w ekstatyczny stan współodczuwania sztuki. Przekonuje też, że w świecie szukającym nieustannie najodpowiedniejszego środka artystycznego wyrazu, wciąż siła tkwi w malarstwie „totalnym”.

Grupa Centrala – Wojciech Zamecznik, Pole widzenia / FAF, Warszawa / 19 kwietnia 2018

Fundacja Archeologia Fotografii w ramach projektu „Żywe archiwa” tym razem do współpracy zaprosiła Grupę Centrala. Należący do niej Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis na co dzień tworzą projekty architektoniczne i artystyczne mające swoje korzenie w XX-wiecznej awangardzie. Z perspektywy badaczy, projektantów, autorów rekonstrukcji historycznych wystaw spojrzeli na archiwum projektanta, grafika, plakacisty i fotografa Wojciecha Zamecznika. Na ekspozycji w galerii na Chłodnej 20 pokazują nie tylko, jak współczesne było jego myślenie o budowaniu wystaw w latach 60., ale także jak realizacje Zamecznika rezonują z ich własnymi koncepcjami dotyczącymi sztuki kreowania przestrzeni – publicznej, galeryjnej czy ekspozycyjnej.

Magdalena Kotkowska, Nic w zamian / Muzeum Współczesne, Wrocław / 20 kwietnia 2018

Wystawa Magdaleny Kotkowskiej – łączącej wideo i fotografię – podnosi kwestie współczesnej czytelności szeroko pojętego gestu artystycznego. Raz umotywowanego tradycją i niezwykle spektakularnego, kiedy indziej ograniczonego tylko do rejestracji intymnego kadru wybranego z rzeczywistości.

Matejko / Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, Stalowa Wola / 20 kwietnia 2018

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli inauguruje obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę wystawą wyjątkowego malarza – Jana Matejki. Wystawa MATEJKO, jest przygotowana także z okazji 180. rocznicy urodzin Artysty i 125. rocznicy jego śmierci oraz w jubileusz 200-lecia Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. 

Michał Zawada, Bieg linii / ZPAF Gallery, Kraków / 20 kwietnia 2018

Wystawa Michała Zawady jest zderzeniem zdjęć pochodzących z dwóch jak mogłoby się wydawać zupełnie różnych porządków: obrazów Puszczy Białowieskiej i zespołu gipsowych odlewów głów, które służyły w czasie I wojny światowej do badań nad rasą i dziedziczeniem. Czarnobiałe, surowe fotografie ukazują jednak element wspólny – estetyczną formę życia, plątaninę biomorficznych struktur, konturów i linii, które mogą budzić zachwyt lub nienawiść. 

Niezdolność odróżniania przeszłości od przyszłości… / Lokal_30, Warszawa  / 20 kwietnia 2018

Zaburzenia świadomości, dezintegracja ego, utrata poczucia ciągłości własnego „ja”, utrata tożsamości, apatia – brak motywacji, abulia – brak zdolności podejmowania decyzji, napady padaczkowe, zahamowanie popędu seksualnego, brak samokontroli zachowania, spłycenie emocjonalne, zaburzenia logicznego myślenia, utrata pamięci, bełkot słowny, utrata poczucia czasu – niezdolność odróżniania przeszłości, przyszłości i teraźniejszości, nietrzymanie moczu, potulność, dziecinność.

Mykola Ridnyi, Twarzą do ściany / Galeria Labirynt, Lublin / 20 kwietnia 2018

Mykola Ridnyi to jedna z najbardziej wyrazistych postaci współczesnej sztuki ukraińskiej. Wywodzi się z pokolenia, które pojawiło się po Pomarańczowej Rewolucji. Artysta dwukrotnie reprezentował Ukrainę na Biennale w Wenecji – w 2015 roku został zaproszony przez Okwui Enwezora do udziału w wystawie głównej 56. Biennale All the World’s Future. Jego prace komentują rzeczywistość społeczną i polityczną.

Sebastiana Gögel, Krakauer Blätter / Galeria Potencja, Kraków / 20 kwietnia 2018

Zapraszamy na wystawę lipskiego artysty, Sebastiana Gögla. Sebastian w trakcie miesięcznej rezydencji artystycznej stworzył prace inspirowane atmosferą Krakowa. 
Zauważone detale architektoniczne, szyldy sklepowe, twarze, które mija na ulicy. Wszystko to, co urzeka, dziwi i śmieszy go w obcym mu mieście, znalazło odzwierciedlenie w jego krakowskich papierach (Krakauer Blätter). 

Piotr Marek, Glisty liżą watę / F.A.I.T., Kraków / 20 kwietnia 2018

Intuicyjność i przekraczanie wszelkich możliwych granic – tak często opisywane są działania Piotra Marka, legendy krakowskiej kontrkultury. W pracowni znajdującej się w suszarni w nowohuckich Mistrzejowicach, odbywały się imprezy-misteria realizowane pod jego dyktando. Piotr Marek był malarzem samoukiem, najmłodszym artystą przyjętym wówczas do Związku Polskich Artystów Plastyków. 

„What we do in the shadows” /Galeria Widna, Kraków / 20 kwietnia 2018

Domówki, spotkania w pracowniach i wypady za miasto. Dziwne zlecenia robione razem lub osobno. Złotówki, euro, islandzkie korony i juany. Pod ziemią, na powierzchni, przed ekranem. Ktoś zużyje ostatni skrawek papieru toaletowego. Rewolucję w układzie może wywołać byle bzdet. Walka o życie i wszystko od nowa. Zaangażowanie. Nuda. Miłość. Oraz ten drobny fakt, że jesteśmy starymi kumplami, chociaż nie mamy na karku po kilkaset lat. 

Marcin Jedlikowski, Love love love your work! / Galeria Aristoi, Kraków / 20 kwietnia 2018

Na wystawie Love love love your work! w galerii Aristoi zaprezentowana zostanie twórczość Marcina Jedlikowskiego (ur. 1985), absolwenta krakowskiej ASP. Uznając malarstwo realistyczne za zbyt „komfortowe”, Jedlikowski wyznacza w swoich płótnach strefę wizualnej niepewności i rozedrgania. Tytuł wystawy, będący wyrazem entuzjazmu dla artystycznych propozycji malarza, zaczerpnięty został z jednego z komentarzy do jego obrazów na Instagramie.

Sytuacja się zmieniła / Muzeum Narodowe, Kraków / 19 kwietnia 2018

Wystawa "Sytuacja się zmieniła" ma przypominać o Galerii Sztuki Polskiej XX wieku, która była ważnym elementem wśród stałych wystaw MNK. W związku z wielkim pokazem twórczości Stanisława Wyspiańskiego, ekspozycja sztuki XX wieku została zamknięta. Po zakończeniu prezentacji Wyspiańskiego, wróci w nowym kształcie jako Galeria Sztuki XX i XXI w.

Dzień wolnej sztuki 2018 / 21 kwietnia 2018

Dzień Wolnej Sztuki odbywa się raz w roku we wszystkich biorących w akcji udział instytucjach jednocześnie. Podczas akcji muzea proszą zwiedzających o skupienie się jedynie nad pięcioma wybranymi obiektami. Czemu tylko nad pięcioma? Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy. Dzień Wolnej Sztuki chce pokazać, że można inaczej.

Henry Moore, Moc natury / Centrum Rzeźby Polskiej, Orońsko / 21 kwietnia 2018

Centrum Rzeźby Polskiej we współpracy z Fundacją Henry’ego Moore’a z Perry Green w Wielkiej Brytanii organizuje wiosną i latem 2018 roku wystawę dzieł artysty. Pokazowi prac wybitnego rzeźbiarza towarzyszyć będą przykłady realizacji polskich rzeźbiarzy XX wieku, którzy inspirowali się jego sztuką. W przestrzeni parkowej Orońska zostaną zaprezentowane zarówno rzeźby monumentalne, jak i mniejsze brązowe figury i modele umieszczone w Muzeum Rzeźby Współczesnej i w Galerii „Oranżeria”. Będą im towarzyszyć fotografie pracowni Henry’ego Moore’a i film opowiadający o jego twórczości.

Alicja i Adam Panasiewicz, Alter / Galeria Off Frame, Kraków / 21 kwietnia 2018

Działanie polisensoryczne w zakresie definiowania i eksplorowania skutków cyfrowego przetworzenia. Kompresja, dekonstrukcja czy migotanie optyczne to alteracja formy i treści, determinująca percepcję wielozmysłową. Czy możliwy jest powrót do źródła, do sygnału analogowego; cofnięcie się do stanu przed digitalizacją, czy też przekształcenie jest ostateczne i bezpowrotne? Alteracja alteracji Projekt [alter] opiera się na strategii crossover – przekraczaniu granic digitalnych reprezentacji i wynikiem kompilacji wielu technik.

Ryszard Grzyb, Euforia malarstwa / Otwarta Pracownia, Kraków / 21 kwietnia 2018

Ryszard Henryk Grzyb – polski malarz, poeta, projektant graficzny. W latach 1983-1987 malował tzw. „papiery” – wielkoformatowe kompozycje temperą na kartonie. Od roku 1987 artysta zmienił technikę malowania, odchodząc stopniowo od malowania temperą na rzecz malarstwa olejnego na płótnie. Jego malarstwo cechuje radosna kolorystyka i przedmioty obwiedzione szeroką linią. W 2004 rozpoczął multimedialny projekt Zdania napowietrzne, w ramach którego kolekcjonuje krótkie sentencje poetyckie, „absurdalne haiku”.

Vita Morbus Est / Galeria Olimpia, Kraków / 21 kwietnia 2018

Tematyka, którą podejmuje wystawa, stawia pytania o funkcjonowanie współczesnego człowieka. Jest to pytanie o nadwrażliwość, która jest współcześnie zjawiskiem dotykającym wielu. Czy nadwrażliwość można jednoznacznie nazwać chorobą? Czy życie z nadwrażliwością jest dysfunkcyjne? Czy można postrzegać je jako chorobę? Wystawa ,,Vita morbus est” nie daje jednoznacznych odpowiedzi.. Bardziej mnoży pytania, które mogą prowadzić do ,,zajrzenia” w głąb siebie

AAliyah Navras, Tetris /Fresz Gallery, Kraków / 22 kwietnia 2018

Wystawa Tetris przedstawia wyimaginowany świat podwodnych kreatur i podniebnych stworzeń. Abstrakcyjne i kolorowe kompozycje, które wychodzą z potrzeby definicji ludzkich emocji i naszych relacji, bardzo często kończą się na wielowarstwowych kompozycjach zwierząt, antropomorfizmów i hybryd. Siłą napędową twórczości artystki jest ciekawość, odwaga, niechęć do kompromisów oraz malarska brutalność.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ