Strona główna » Aktualności » Artykuły » 16.07 - 22.07.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Weronika gesicka bez tytu u ujazdowski warszawa 2018 07 11 530x636

O ile początek lipca na rynku aukcyjnym dotrzymywał kroku czerwcowym aukcjom, to w drugiej połowie miesiąca widać zwolnienie tempa. Kolekcjonerów czekają jedynie dwie aukcje. Ci spragnieni kontaktu ze sztuką nie powinni się jednak nudzić, dzięki interesującym otwarciom w instytucjach i galeriach.

AUKCJE:

XIII AUKCJA DZIEŁ SZTUKI / ARTISSIMA / 19 LIPIEC

Na aukcji Artissimy kolekcjonerom zaoferowane zostaną 83 obiekty, na które tradycyjnie w tym domu aukcyjnym składają się zarówno dzieła sztuki dawnej – tym razem przede wszystkim niezwykle ciekawe dzieła na papierze -, współczesnej, rzeźba, obiekty rzemiosła i meble. Z pewnością warto zwrócić uwagę na Pejzaż zimowy z Dziakowicz Juliana Fałata, Półakt kobiecy Romana Opałki czy Kineskopa Grupy Twożywo.

3 WAKACYJNA AUKCJA SZTUKI / NEXT / 20 LIPIEC

3 Wakacyjna Aukcja Sztuki to najświeższa propozycja dla koneserów młodej sztuki. W katalogu znajdują się nazwiska dobrze rozpoznawalnych już twórców, jak Anna Zalewska, Alicja Kappa, Mirella Stern czy Lia Kimura. Ceny wywoławcze na aukcji są zróżnicowane, zaczynają się jednak już od 500 złotych.

WYDARZENIA:

WERONIKA GĘSICKA. PAMIĘTAM SWOJE NARODZINY / CSW ZAMEK UJAZDOWSKI, WARSZAWA / 19 LIPIEC

Tarka, lejek, garnek, korkociąg... To, co wiemy, nie jest tym, co pamiętamy. To, co pamiętamy, mogło nigdy się nie wydarzyć. Do 26 sierpnia w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski można oglądać wystawę Weroniki Gęsickiej Pamiętam swoje narodziny. To kolejny projekt, w którym autorka zajmuje się tematyką pamięci i mechanizmami jej działania. I jednocześnie premierowa odsłona nowych prac artystki.

JACKELINE LIVINGSTON. W CIENIU FEMINIZMU / MUZEUM NARODOWE, GDAŃSK / 20 LIPIEC

Wystawa prezentuje fotografie amerykańskiej artystki powstałe na początku jej kariery artystycznej, czyli w latach 60. i 70. XX wieku, w których to pracach realizowała wyzwania artystyczne ówczesnych czasów. Jacqueline Livingston jako debiutująca fotografka eksperymentowała z narracją biograficzną i socjologicznym komentarzem tamtych dekad. Rejestrowała najbliższe otoczenie, przestrzenie muzealne, kobiety przy witrynach sklepowych, jak również wątki związane z przemijaniem i materialnością ludzkiego życia. W zbiorze fotograficznym znajdują się prace, w których artystka pojawia się na pierwszym planie, jak również z kilkuletnim synem.

fot. materiały prasowe MNG

KRZYSZTOF PIOTR WOJCIECHOWSKI / BWA JELENIA GÓRA / 20 LIPIEC

Na wystawie zaprezentujemy cykle „Trivia”, „Podwójne wyjście” i „Kolekcje samurajskie”. W ramach cyklu „Trivia” artysta prezentuje w postaci „powiększonych stykówek” proste, codzienne zdarzenia prezentowane wcześniej jako serie oddzielnych zdjęć. Rejestruje je na jednym arkuszu papieru fotograficznego jako fazy danego procesu. Tworzy w ten sposób metafory mi.n. przemijania, trwania oraz powstawania. 

BESTIA, BÓG I LINIA / MSN, WARSZAWA / 20 LIPIEC

Na wystawie Azja i Pacyfik zostają pokazane w chwili globalnej niewiadomej i skruszenia obowiązującego przez stulecia ładu zachodniego – artyści stawiają odważne pytania i wnikliwie badają nową, fragmentaryczną rzeczywistość. 

Przygotowaną przez Cosmina Costinasa, dyrektora centrum sztuki współczesnej Para Site w Hongkongu wystawę spaja opowieść, przedstawiająca region Azji i Pacyfiku jako uniwersum intensywnych i wielorakich relacji, które stanowiły gęstą tkaninę na długo przed zdominowaniem regionu przez porządek kolonialny. Poprzez prezentację ponad 50 twórców m.in. z Kambodży, Indii, Wietnamu, Madagaskaru, Bangladeszu, Filipin czy Australii wystawa stwarza możliwość głębszego wejrzenia w ten rozbudzony artystycznie i politycznie rejon świata. 

EMILIA KINA, FILIP RYBKOWSKI. DEJA VU / HENRYK, KRAKÓW / 20 LIPIEC

Emilia Kina i Filip Rybkowski laboratoryjnie rekonstruują doświadczenie déjà vu i kapryśnego rytmu historii, hipnotyzując pamięć i wprowadzając nas w atmosferę mieszającą to, co znajome z tym, co obce. Ich podstawowym narzędziem jest krytyczny, pozbawiony sentymentalizmu, akt rekonstrukcji - przywrócenia spojrzeniu tego, co zdawało się już spisane na zapomnienie. Przywdziewając maskę antykwariuszy, nakazują nam zastanowić się nad politycznością gestu przywracania, utrwalania i konserwacji, zadają pytania o to, kto ma władzę upamiętnienia? Co zasługuje na zachowanie, jaki obiekt kultury czy jaki obraz pamięci powinien przetrwać? Kto bierze na siebie odpowiedzialność za rekonstrukcję i kto poniesie jej koszty? Czym grozi hipertrofia pamięci? Co się stanie, jeśli zgodzimy się na ciągłe powtarzanie gestów, tych samych form i kształtów?

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ