Strona główna » Aktualności » Artykuły » 16 - 22.10.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
15

Po Warszawskich Targach Sztuki polski rynek sztuki nie zmniejsza tempa, ani nie bierze oddechu. W tym tygodniu na wytrwałych kolekcjonerów czeka, aż osiem aukcji sztuki zarówno tej dawnej jak i najnowszej. Jeśli chodzi o wystawy to Kraków zostanie zdominowany przez MOCAK, warszawskie instytucje zaproszą na podróż po Azji, a Katowice sprawią, że pomyślimy o przestrzeni, czasie oraz pamięci. 

 

 

 

KALENDARIUM AUKCYJNE:

16.10.17, godz. 18.00, Ze zbiorów Kolekcjonera – Aukcja Wyprzedażowa, Dom Aukcyjny REMPEX

Na aukcji licytowane będą grafiki, rysunki, obrazy olejne, szkło, porcelana, ceramika, srebro i meble – z różnych epok. Pojawią się na niej zatem różne ciekawostki, na przykład czarno-biała kartka pocztowa z portretem Marty Eggerth i Jana Kiepury z ich autografami, dawne mapy, duża ilość rzeźb z XIX i XX wieku, sporo wyrobów porcelanowych z Miśni.

 

17.10.17, godz. 19.00, Aukcja Dzieł Sztuki, Piękna Gallery Auction House

Przedmiotem licytacji będą 62 prace starannie dobranych artystów – płócien, papierów, kolaży oraz fotografii. Pojawi się na niej sporo prac Jana Lebensteina (między innymi „Kobieta na ośle” i „Sauterelle”), dzieła Ryszarda Winiarskiego, Henryka Stażewskiego, Teresy Pągowskiej, Jerzego Dudy-Gracza, Magdaleny Abakanowicz i innych wybitnych twórców XX wieku.

 

17.10.17, godz. 19.00, Aukcja Młodej Sztuki, Dom Aukcyjny DESA UNICUM

Licytowane będą dzieła z ostatnich lat, w tym liczne portrety (Renata Magda, Denzs Molerio Pena), barwne, przyciągające oko prace Pauliny Zalewskiej i Agaty Buczek, a także sporo dzieł abstrakcyjnych. Uwagę przyciągają między innymi  obrazy miasta: „Mój pierwszy rower” Romualda Musiolika i „City landscape” Małgorzaty Pabis.

 

18.10.17, godz. 19.00,  5 Aukcja Sztuki Współczesnej, Dom Aukcyjny DESA UNICUM

Na  5 Aukcji Sztuki Współczesnej Fundacji Bator Tabor Polska pojawi się 60 prac z ostatnich lat, wśród których dzieła Agaty Bogackiej, Martina Kohuta czy Alexa Urbana. Oprócz malarstwa licytowane będą także meble oraz przykłady porcelany, jak na przykład „Stratum Blue” Alicji Patanowskiej (precelana ręcznie tłoczona).

 

19.10.17, godz. 19.00, XXIX Stalowska Aukcja Sztuki Aktualnej, Galeria Stalowa
Na aukcji znajdzie się kilkadziesiąt prac młodych twórców. Są to dzieła zarówno figurytytywne (Dolatowski, Krężlewicz, Ziółkowski i in.), jak i abstrakcyjne (Rutkowski, Trusik, Koczan i in.).

 

20.10.17, godz. 19.00, 4 Aukcja Sztuki Nowoczesnej, NEXT Aukcje Sztuki

Na aukcji znajdzie się 72 prac z ostatnich lat, wśród których interesujące płótna „Sirocco”Henryka  Laskowskiego, „Stroll in the city park” Jacka Piątka, czy „Fragment 466 z cyklu >Niebo i ziemia” Stanisława Tomalaka. Licytowane będą zarówno dzieła abstrakcyjne, jak i realistyczne.

 

21.10.17, godz. 16.00, 164 Aukcja malarstwa, grafiki, fotografii i rzemiosła artystycznego, Dom Aukcyjny DESA

Na aukcji pojawią się barwne płótna Pawła Wróbla, a także prace Józefa Gajzlera, Jana Dutkiewicza, Nikofora i innych twórców XX wieku; są to głównie przykłady malarstwa pejzażowego i realistycznego. Licytowane będą także lichtarze i wyroby porcelanowe, pochodzące z XX wieku.

21.10.17, godz. 17.00, Varia 20, Sopocki Dom aukcyjny
Przedmiotem licytacji będą XIX-wieczne pejzaże (wśród których „Pejzaż romantyczny” przypisywany Ferdinandowi Feldhutterowi oraz pejzaże artystów z kręgu J.B.C. Corota), rozmaite płótna XX-wieczne (Baranowski, Leiber, Aleksejew), rosyjskie ikony z XIX w. oraz rzemiosło artystyczne (między innymi „Medal Articulations” Igora Mitoraja).

 

WYDARZENIA I WYSTAWY:

17.10.2017, Nosferatu , symfonia grozy, BOMBA, Kraków

Halloween już niebawem, a Piotr Zdybał (kurator projketu) zaprasza nas pokaz kolejnego  filmu - "Nosferatu , symfonia grozy" wraz z prelekcją. Akcja filmu rozgrywa się częściowo w mrocznym zamczysku nieumałego hrabiego, gdzieś w odległych Karpatach, częściowo w hanzeatyckim miasteczku, które terroryzuje swoją obecnością wampir. Filozoficzną podstawą filmu wyreżyserowanego przez Murnau stał się spirytualistyczny monizm, który na pierwszym miejscu stawia ducha - byt niematerialny - w opozycji do racjonalnych i schematycznych systemów minionych lat. Na płaszczyźnie wizualnej, reżyser pełnymi garściami czerpie z teatru Maxa Reinhardta oraz malarstwa ekspresjonistów niemieckich - w szczególności grupy Die Brucke...

 

18.10.2017, Dziennik. Awangarda w Chinach 1993–2003, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa

Jeśli chcielbyście wiedzieć więcej na temat chińskiej awangardy to nie przegapcie wystawy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. 140 fotografii  z serii liczącej 250 zdjęć pozwoli nam zobaczyć chińskiej awangardy lat 90. XX wieku, nie tylko tej związanej ze sztukami wizualnymi, ale również z filmem, teatrem eksperymentalnym i nową sceną muzyczną. 

 

19.10.2017, Otwarcie sześciu wystaw, MOCAK, Kraków

Czwartek powita nas mocnym uderzeniem. Tradycyjnie już MOCAK otworzy w czasie jednego wernisażu, aż sześć wystaw. Najobszerniejszą z nich będzie kontynuacja zeszłorocznej odsłony "Arystów z Krakowa", która tym razem weźmie pod lupę generację 1970–1979. Na ekspozycji dominować będzie malarstwo, obiekty oraz instalacje. W czwartkowy wieczór będzie można jeszcze zobaczyć:  Nonsensowne technologie; Joachim Ringelnatz. Poezja i sztuka na progu nazizmu; Leon Chwistek. Nowe kierunki w sztuce; Gry znaczeń; Lagertheater

 

19.10.2017, Interwencje. Przestrzeń, czas, pamięć, Muzeum Śląskie, Katowice

Katowice w czwartkowy wieczór zaproponują nam wystawę która jest wynikiem współpracy trzech artystów Frauke Dannert (Niemcy), Davida Leleu (Francja) oraz Michała Smandka (Polska). Wszyscy trzej podjęli próbę konfrontacji z tematem regionu śląskiego i jego kulturowych, historycznych, socjologicznych i czasoprzestrzennych kontekstów. W matariałach towarzyszących wystaiwe można przeczytać, iż: "Interwencja – to słowo klucz, które staje się punktem wyjścia do recepcji poszczególnych ekspozycji. W każdej z nich odnaleźć można inną wrażliwość i sposób, w jaki uczestnicy projektu próbują zmierzyć się z tematem prostym, banalnym i niezwykle trudnym zarazem. Podążając śladem swoich fascynacji i wypracowanych metod pracy, skupiają się wokół pojęć, które wyznaczają trzy obszary artystycznych interwencji: przestrzeń, czas i pamięć."

 

19.10.2017, Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa

Warszawa pozostając jeszcze w tematyce azjatyckiej, zaprosi nas za pośrednictwem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na wystawę "Gotong Royong. Rzeczy, które robimy razem". Tytułowy termin gotong royong w języku indonezyjskim oznacza wspólną sprawę. Jest to metoda pracy szeroko stosowana w Indonezji, którą można opisowo przetłumaczyć jako „rzeczy, które robimy razem, ucząc się ich nawzajem we wspólnym działaniu”. Tytuł ekspozycji jest hołdem dla praktyk nieformalnej edukacji artystycznej oraz społecznej samoorganizacji, charakterystycznych dla tamtejszej kultury, ale znanych pod różnymi nazwami w wielu miejscach świata.

 

20.10.2017, Piąty wymiar, BWA Galeria Sanok, Sanok

Op-Art popularny jest nie tylko na aukcjach sztuki. Artur Trojanowski swoimi obrazami chce przekazać widzowi łądunek energetyczny. O cyklu prezentowanych na wystawie obrazów piszę Jolanta Bobala: " Zadaniem artysty jest wyczucie tych wibracji i określenie ich barwy – czy będą po chłodnej, czy ciepłej stronie palety. Co więcej, miejsca rzutują inne mapy energii – czasem będzie ona wypalać dziury w obrazie, innym razem fluorescencyjną smugą zaznaczy swoją bytność w głuchej przestrzeni. Wystudiowana kompozycja pojawia się na płótnach niczym płaski powidok (kłania się edukacja artysty w łódzkiej PWSSP), migocząca i zacierająca granice plama, która tylko pozornie i tylko na ułamek sekundy trzyma się w wyznaczonych ryzach. Jeśli widz skupi się dłużej na kontemplacji obrazu, a znaczne rozmiary płócien wymagają niespiesznego tempa kontaktu, efemeryczne emanacje pulsująco zaczną wylewać się z ram i zagarniać nas, początkowo biernych obserwatorów, w swój obręb.(...)"

 

fot. materiały prasowe / Henryk Stażewski, Relief nr, 16/1971

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ