Strona główna » Aktualności » Artykuły » 17.07-23.07. 2017 – WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Henryk

Pomimo wakacyjnego okresu galerie, jak i domy aukcyjne nie zawieszają swojej działalności. W tym tygodniu szczególnej uwadze polecamy dwie aukcje sztuki – jedna w Toruniu, a druga w Bydgoszczy. Ponadto dla spragnionych wernisaży szykuje się również ciekawy tydzień. Warto wybrać się do Krakowa, gdzie w prywatnym mieszkaniu będzie miała miejsce wystawa spod szyldu warszawskiej Galerii Dawid Radziszewski. Ponadto w Henryku wystawa tegorocznej laureatki Artystycznej Podróży Hestii.

Kalendarium aukcyjne:

20.07.2017, godz. 19:00, V Aukcja Nowej Sztuki, Studio4Art, Toruń
Piotr Kachny, Marcin Błachy, Katarzyna Pychowska, Katarzyna Widmańska, Magdalena Serwin, te młode nazwiska będzie można nabyć niedługo w Toruniu, wybór i różnorodność prac jest ogromny, więc każdy powinien być zainteresowany.

21.07.2017, godz. 19:00, 2 Wakacyjna AUKCJA SZTUKI, DOM AUKCYJNY NEXT, Bydgoszcz
99 prac młodych artystów będzie można zobaczyć, a co najważniejsze zakupić na najbliższej aukcji. Będą dzieła Anny Zalewskiej, Alicji Kappy, Marcina Wilka, Małgorzaty Pabis i wielu innych.


Wydarzenia i wystawy:

18.07.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy Granica. Tereza BARABASZ, Galeria Kordegarda, Warszawa
Wydawałoby się, że tkanina i wideo to historie nie do połączenia, ale jest jednak ktoś kto je połączył. Tereza Barabasz artystka pochodząca ze lwowa pokaże na przykładzie tych odległych od siebie dziedzin granice sztuki. Jak rozumieć sztukę, która jest tak różna, wielowarstwowa, i często sprzeczna. Barabasz zabiera nas w świata poszukiwania tych granic sztuki, właśnie poprzez użycie sprzecznych niejako mediów. Tkaniny, która jest trwałą w przestrzeni materią i nieuchwytnym zlepkiem obrazu i dzwięku, jakim jest wideo. Czy można znaleźć granice sztuki, czy istnieją? Jak można połączyć wideo z tkaniną? - przekonamy się wkrótce.

18.07.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy „Vitruvius” Pawła Łyjaka, Galeria Korekta, Warszawa
„Człowiek Witruwiański utożsamiany jest z idealnym przedstawieniem ciała ludzkiego.(…)Zdecydowanie różne od witruwiańskiego ideału zdają się moje prace. Osadzone współcześnie są wynikiem próby sił, zmagań codziennych, przeszłych czy niepokoi wywołanych przez wybieganie myślami w przyszłość. Człowiek w moich pracach jest obecny, ale nie osiągalny dosłownie, jest ukryty.” Tak opisuje swoje prace artysta. Jest to bardzo pascalowski, obraz człowieka i świata, w którym się porusza. Jak odnaleźć idealnego człowieka w naszym współczesnym świecie, może Paweł Łyjak nam podpowie?

20.07.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy DOBRANOCKA. HISTORIA ANIMACJI, Muzeum Narodowe w Gdańsku / Oddział Etnografii (Spichlerz Opacki)
Dobranocki, czyli pół godziny telewizji tylko dla dzieci. Mało kto już pamięta, że kiedyś zamiast zagranicznych produkcji Telewizja Polska wieczorami prezentowała tylko rodzime animacje, z których możemy być dumni. Choć wiele, miejsc gdzie głównym zajęciem było malowanie dla dzieci i wymyślanie bajek już nie istnieje na mapie polski, to pozostały po nich małe arcydzieła, które cieszą oczy następne pokolenia. W związku z tym Muzeum Narodowe w Gdańsku, proponuje wyprawę historyczną po dziecięcym świecie opowieści na dobranoc. Będzie to historia ciągnąca się też za ocean, bo poznamy nie tylko bajki z polskiej półki, ale też charakter animacji Disneya i wielu innych. Dla miłośników wieczorynek znajdzie się miejsce przed telewizorem, a miłośnicy techniki, przeanalizują tworzenie się filmu po klatkowego. Każdy, kto zawita do muzeum nie pożałuje.

20.07.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy „Góryx19”, Galeria FOTO-GEN, Wrocław
Czas na góry, więc proszę wsiadać w pierwszy pociąg do…Wrocławia. Tam bowiem zostanie zaprezentowana wystawa prac z 19 Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze. Jak pisze Adam Sobota kurator wystawy sposób ukazywania gór jest zazwyczaj bardzo klasyczny: „Oznacza to, że ich dzieła są efektem osobistych wędrówek po górach, podejmowanych dla doznań przestrzeni, form natury i fenomenów aury, a możliwości technicznych modyfikacji obrazów wykorzystywane są w ograniczonym stopniu.”

20.07.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy „Jak zrobiłem ulicę Oławską”, Miejsce przy Miejscu, Wrocław
Czy ktoś słyszał o Oławie. Podobno mamy aż 18 ulic związanych z tym miastem, a niewielu obecnie wie o jego istnieniu. Mieszkał tam artysta Wojtek Sienkiewicz i teraz zaprasza nas w sentymentalna podróż do tego „niewidzialnego” miejsca. Zrobił to za pomocą fotografii ulic, które w zaskakujący sposób umieją oddać charakter jego miejsca urodzenia. Jego peryferyjność, oddalenie i zapomnienie.

21.07.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy MŁODA SZTUKA W STARYM MIEŚCIE VOL. III, Galeria New Era Art, Kraków
Niźnikiewicz, Ananicz,Bożek, Gemza, Danelska, Pawłowska, Jasiniak, Ociepska, Szywacz, Mosur, Róż-Pasek, Chmielek, Jeniec, Blecharczyk, Pitala, Raźny, Hupas, Mrozowski, Pilecki, Kurzeja, Stala to na razie jeszcze nierozpoznawalne nazwiska. Dlatego powstała wystawa, na której możemy się z nimi zapoznać. 20 młodych twórców zaprezentuje swój warsztat i zamiłowanie do sztuki. Artyści zobaczą co, to znaczy być ocenianym i prezentować swoje prace publicznie, a nam uda się zobaczyć co nowego w trawie piszczy.

21.07.2017, godz. 19:00, Wernisaż wystawy "Koledzy mojego taty", mieszkanie Krzysztofa Mężyka, Kraków
"Pomyślałem wtedy, że będzie to wystawa towarzyska. Planowałem zaprosić paru znajomych z Warszawy i Krakowa. Z czasem wyklarował się skład osób chętnych do przyjęcia zaproszenia. Każda z nich ma mocny charakter artystyczny. Sławek, Luka, Piksa, Czarek, Marcin Dymek są odległymi gwiazdami, z których każda świeci inaczej. Może bardziej właściwie byłoby sparafrazować tytuł piosenki Mai Sikorowskiej, córki Andrzeja Sikorowskiego z zespołu Pod budą."

22.07.2017, godz. 18:00, Wernisaż wystawy „Kafka-przełamywanie granic”, Galeria „Zamek”, Reszel
Artyści wizualni czytają Kafkę, a my będziemy się przyglądać jak radzi sobie z wielkim pisarzem ich wyobraźnia. Twórcy z całej Polski, a także z Czech i Niemiec, pod okiem Zbigniewa Bajka stworzyli kolekcję licząca 150 czarno-białych prac. Będzie to okazja do zapoznania się z pisarstwem Kafki w innym stylu, i w różnych formach, bowiem przy tworzeniu kolekcji korzystano z różnych mediów takich jak malarstwo, instalacja, czy fotografia. Zobaczyć będzie można też dużą liczbę portretów pisarza, a na otwarciu performance Misterium Przejścia”, gdzie wyrecytowane zostaną kafkowskie aforyzmy.

22.07.2017, godz. 19. 00, Wernisaż wystawy Katarzyny Szymkiewicz "You want piece of me?", Galeria Henryk, Kraków
Już w najbliższą sobotę 22 lipca w krakowskiej Galerii Henryk odbędzie się wernisaż wystawy Katarzyny Szymkiewicz „You want a piece of me?”. Szymkiewicz jest laureatką tegorocznej Artystycznej Podróży Hestii. Ta młoda malarka interesuje się przede wszystkim formalnymi rozstrzygnięciami i eksperymentami z powtarzalnymi elementami, które są charakterystyczne dla jej twórczości. Na wystawie „You want a piece of me?” artystka zaprezentuję zestaw nowych prac.

 

 

 

fot. materiały prasowe

 

Olga Brewka, Anna Gil

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ

T275835

Philip Hook /  Galeria szubrawców

19 czerwiec 2018

Książka jest wartościową pozycją dla wszystkich, którzy interesują się sztuką, a w szczególności dla tych, którzy chcą zapoznać sie z jej rynkowym obliczem. Zawiera wiele historii ukazujących losy dzieł sztuki...