Strona główna » Aktualności » Artykuły » 20.08 - 27.08.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Dziary

Po sierpniowym długim weekendzie galerie, domy aukcyjne i instytucje powoli zamykają spokojny sezon wakacyjny i szykują się na intensywną jesień. Już nadchodzący tydzień przynosi powiew świeżości – odbędą się trzy aukcje i pięć wernisaży. Myli się ten, kto myśli, że koniec wakacji przyniesie nam mało ciekawe projekty i drugorzędną ofertę aukcyjną. Już dziś w Zachęcie otwarcie długo wyczekiwanej wystawy Maurycego Gomulickiego, a na piątkowych aukcjach licytowana będzie między innymi wybitna praca Piotra Michałowskiego. Nie możemy się już doczekać!

AUKCJE

AUKCJA DZIEŁ SZTUKI / SOPOCKI DOM AUKCYJNY / 25 SIERPIEŃ

Sopocki Dom Aukcyjny przygotował wiele niespodzianek dla swoich kolekcjonerów na dwóch aukcjach zamykających sezon wakacyjny. Pierwsza z nich, poświęcona sztuce dawnej i tradycyjnej rozpoczyna się spokojnie, od prezentacji oferty malarstwa zachodniego. Tutaj z pewnością warto zwrócić uwagę na doskonałą „Martwą naturę z różami i tulipanami na kamiennym cokole” autorstwa Jana Pietera Breughela czy „Studium wołów” Marcello Bacciarellego. Jednak niewątpliwą perłą na tej aukcji będzie pozycja numer 19 – „Błękitny Huzar” Piotra Michałowskiego, z ceną wywoławczą 410 000 złotych. Kolekcjonerów malarstwa dawnego zainteresuje też z pewnością wyjątkowy szkic olejny Jana Matejki przedstawiający głowę konia. Na uwagę zasługuje też mocny zestaw prac artystów związanych z Ecole de Paris: „Portret Othona Friesza” Romana Kramsztyka (z bardzo okazyjną ceną wywoławczą 60000 złotych), „Samotność” Meli Muter, czy „Villa” Tadeusza Makowskiego. To jednak nie koniec niespodzianek – pozycja numer 80 to rzadki „Portret dziewczyny z czerwonymi ustami” Henryka Berlewiego, w cenie wywoławczej wynoszącej jedynie 26 000 złotych. Zdecydowanie, będzie to jeden z najgorętszych wieczorów tego lata w Sopocie.

Jan Pieter Breughl, Martwa natura / Marcello Baciarelli, Studium wołów / Piotr Michałowski, Błękitny Huzar / Jan Matejko, Głowa konia / Roman Kramsztyk, Portret Othona Friesza

/ Mela Muter, Samotność / Tadeusz Makowski, Villa / Henryk Berlewi, Portret dziewczyny z czerwonymi ustami

12 AUKCJA SZTUKI XXI WIEKU – EDYCJA KOLEKCJONERSKA / SOPOCKI DOM AUKCYJNY / 25 SIERPIEŃ

Druga tego dnia aukcja Sopockiego Domu Aukcyjnego jest mocnym zakończeniem wakacyjnego sezonu. Już od pewnego czasu dom aukcyjny coraz odważniej wprowadza do swojej oferty artystów współczesnych związanych raczej z obiegiem galeryjnym. Tym razem na aukcji możemy licytować między innymi prace Bartka Buczka, Marcina Kowalika, Sławomira Zbioka Czajkowskiego czy Anny Szprynger. Zobaczymy, czy zestawienie artystów, którzy mają na swoim koncie sukcesy wystawiennicze z twórcami kojarzonymi przede wszystkim z aukcjami młodej sztuki (Adam Wątor, Mateusz Maliborski, Sandra Arabska, Sonia Ruciak) przyniesie spodziewany rezultat. Tym bardziej, że ceny wywoławcze nie są jednorodne – tutaj podyktowane zarówno wynikami aukcyjnymi, jak i pozycją artystów w galeriach i instytucjach kultury (por. Bartek Buczek – 3000 złotych, , Mateusz Maliborski – 2500 złotych, Sandra Arabska 10000 złotych, Sławomir Zbiok Czajkowski – 3000 złotych).

Bartek Buczek, Bez tytułu / Marcin Kowalik, Kościół w Szczebrzeszynie II / Sławomir Czajkowski, From Liberations Serie - Demons / Anna Szprynger, Bez tytułu

2 WAKACYJNA AUKCJA SZTUKI MŁODEJ / PRAGALERIA / 25 SIERPIEŃ

Trzecia aukcja tego dnia odbędzie się w plenerze, w warszawskim Parku Praskim. Tym sposobem stołeczna Pragaleria kończy spokojny sezon wakacyjny (warto przypomnieć, że lipcowa aukcja odbyła się w podobnych okolicznościach przyrody). Tradycyjnie, zobaczymy tutaj zestaw prac artystów związanych z aukcjami młodej sztuki organizowanymi raz w miesiącu przez tę galerię: Mariola Świgulska, Paweł Dąbrowski, Sabina Maria Grzyb, Łukasz Breitenbach, Małgorzata Rukszan, Alicja Kappa czy Olga Pelipas. Jak zwykle, ceny wywoławcze wszystkich prac wynoszą 500 złotych, galeria nie prowadzi także systemu cen rezerwowych – z pewnością będzie można więc wylicytować ciekawe prace w dobrych cenach.

Mariola Świgulska, Letnia mżawka / Paweł dąbrowski, Akt w kapeluszu / Sabina Maria Grzyb, Bez tytułu / Łukasz Breitenbach, Fikus z żółtym liściem /

Małgorzata Rukszan, Senne miasto / Alicja Kappa, Idąc / Olga Pelipas, Dyptyk

WYDARZENIA

MAURYCY GOMULICKI – DZIARY / ZACHĘTA, WARSZAWA / 20 SIEPRIEŃ

Wśród wielu ról, w jakie wciela się Maurycy Gomulicki w swojej praktyce artystycznej, szczególnie owocna jest rola antropologa kultury popularnej. Tak jak w przypadku projektu "Dziary" poświęconego dokumentacji tatuaży przynależących przede wszystkim do tzw. kultury gitów. Od 2007 roku Gomulicki, penetrując bazary ze starzyzną, parki i inne miejskie obrzeża, wykonał kilka tysięcy zdjęć utrwalających ten zanikający fenomen i rejestrujących często prymitywną, ale szczerą „ikonografię” wyobrażeń egzotyki, raju, przyjemności, tęsknot przejawianych w brutalnych warunkach (więzienie, wojsko, hufce pracy, domy poprawcze).

IRMINA RUSICKA, KACPER LECNIM – Z OBAWY PRZED WYGINIĘCIEM / GALERIA SZARA, KATOWICE / 24 SIERPIEŃ

Punktem wyjścia wystawy „Z obawy przed wyginięciem”, przygotowanej przez Irminę Rusicką i Kaspra Lecnima, jest gra w cykora (the game of chicken), która w specyficzny sposób modeluje rzeczywistość, zakładając że najskuteczniejsza jest „strategia szaleńca”. Pokonanie przeciwnika polega na przekonaniu go, że myśli się nieracjonalnie i zamierza działać do końca bez względu na okoliczności. Rusicka i Lecnim analizują potrzebę rywalizacji, posiadania władzy, poniżenia przeciwnika i zdobycia szacunku realizowaną za pomocą pokazu siły, który często opiera się na irracjonalnych zachowaniach potencjalnych macho-zwycięzców. 

ŚWIAT ZMYSŁÓW / MUZEUM REGIONALNE W STALOWEJ WOLI / 24 SIERPIEŃ

Od 24 sierpnia w stalowowolskim Muzeum dostępna będzie interaktywna wystawa, poświęcona funkcjonowaniu zmysłów człowieka. Ekspozycja przybliża fascynujący i tajemniczy świat ludzkich zmysłów, odkrywa budowę oraz tajniki „działania” naszych oczu, uszu, nosa… Prezentowane modele umożliwią widzom samodzielne przeprowadzanie prostych eksperymentów i poznanie tajemnic funkcjonowania narządów słuchu, wzroku, powonienia i dotyku.

IZABELA KOCZANOWSKA – POST REAL LIFE / PRACOWNIA DUŻY POKÓJ, WARSZAWA / 24 SIERPIEŃ

Od dłuższego czasu interesują mnie zaburzenia tożsamości kobiety w erze Internetu. Próbuję zilustrować zagubienie wywołane nadmiarem możliwości, przedmiotów, informacji i wzorców, a także związane z trudnymi do spełnienia oczekiwaniami społecznymi. Obok natłoku stojących przed nami wyborów rodzi się pytanie: czy nasze decyzje pochodzą jeszcze od nas samych? A może nie ma to już znaczenia? Na granicy świata realnego i wirtualnego powstaje przesyt danych, nad którym rozbrzmiewa wymaganie zdobycia wiedzy i umiejętności z przeróżnych dziedzin. 

fot. materiały prasowe organizatora

EWA CIEPIELEWSKA – CHODZIŁAM DO ZOO PATRZEĆ NA CZARNE PANTERY / MARTA SHEFTER GALLERY, KRAKÓW / 25 SIERPIEŃ

Podwójny tytuł wystawy Ewy Ciepielewskiej ilustrujący bycie jednocześnie tu i obok, poszukiwanie własnej pozycji i prywatnej opozycji jest jej esencją. Wystawa złożona z prac z lat 90. i 80, a więc z czasu przełomu, momentu podobnie podwójnego i niezdefiniowanego, to opowieść skonstruowana z figuratywnych prac Ewy Ciepielewskiej. Ta kilkuwątkowa narracja, w której polityczność miesza się z seksualnością, a rave z new age’em, okazuje się być tak samo aktualną w czasach swego powstawania, jak i teraz.

 

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ