Strona główna » Aktualności » Artykuły » 23.04 - 29.04.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Jarmolin%cc%81ski

Ostatni tydzień kwietnia to wciąż obfituje w wiele wydarzeń. Kolekcjonerzy mogą uczestniczyć w sześciu aukcjach sztuki o bardzo zróżnicowanej ofercie – od sztuki rosyjskiej i dawnej, przez sztukę młodą aż po militaria. Po gorących otwarciach ubiegłego tygodnia, również galerie nie zwalniają tempa proponując miłośnikom sztuki wiele nowych wystaw.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Sztuka Rosyjska: Ikony, Rzemiosło, Malarstwo / Desa Unicum / 24 kwietnia 2018

Tydzień rozpoczyna niecodzienna aukcja rosyjska w Desie Unicum. Kolekcjonerzy będą mieli okazję nabyć nie tylko ikony, datowane od XVIII wieku, ale także wiele znakomitych obiektów rzemiosła, malarstwa czy rzeźby.

14 Aukcja Sztuki Młodej / Xanadu / 24 kwietnia 2018

Xanadu w tym tygodniu skupi się między innymi na młodej sztuce. Na aukcję wystawione zostaną prace artystów, którzy są już stałymi uczestnikami oferty tego domu aukcyjnego. Będą to między innymi: Jacek Malinowski, Michał Spryszyński, Artur Marciniszyn, Joanna Knap czy Anna Jarzymowska. Motywy, tematy i estetyka będą niezwykle zróżnicowane. Pojawią się zarówno obrazy abstrakcyjne, malarstwo realistyczne czy ekspresyjne.

18 Aukcja Sztuki Młodej / Pragaleria / 25 kwietnia 2018-04-23

Twórczość młodych artystów, to coś, co kolekcjonerzy spotkać będą mogli w tym tygodniu również na aukcji Pragalerii. Zainteresowani najnowszą sztuką na aukcji znajdą prace Magdaleny Rukszan, Marcina Dybowskiego, Pawła Dabrowskiego czy Olgi Pelipas – czyli tych artystów, którzy znani są już doskonale z aukcji sztuki młodej.

5 Aukcja Sztuki XXI wieku / 101 Projekt / 25 kwietnia 2018

Na tym nie koniec aukcji młodej sztuki w nadchodzącym tygodniu. Dom aukcyjny 101 projekt również zaproponuje nam prace najmłodszej generacji artystów, między innymi Natalii Jarnuszkiewicz, Sławomira Danielskiego, Dariusza Piekuta czy Mariusza Dydo.

Art. Outlet – Sztuka Dawna / Desa Unicum / 26 kwietnia 2018

Na nadchodzącej aukcji sztuki dawnej, kolekcjonerzy będą mieli okazję upolować w dobrych cenach między innymi prace artystów związanych z Ecole de Paris – Szymona Mondzaina, Jakuba Zuckera, Zygmunta Menkesa, Henryka Haydena czy Joachima Weingarta. Ponadto, oferta tej aukcji obfituje w prace klasyków pierwszej połowy XX wieku, na przykład Jana Wacława Zawadowskiego, Wiktora Koreckiego, czy Wlastimila Hofmana.

Aukcja Militariów / Sopocki Dom Aukcyjny / 28 kwietnia 2018

W Gdańsku szykuje się gratka dla fanów militariów. Oto na aukcji w Sopockim Domu Aukcyjnym znajdziemy między innymi prace malarskie i rysunkowe o takiej tematyce, autorstwa takich artystów jak Stanisław Kamocki, Czesław Wasilewski, Jan Rosen, Jerzy Kossak czy Tadeusz Ajdukiewicz. Ponadto, Kolekcjonerzy będą mieli okazję wybierać spośród szerokiej oferty broni i elementów umundurowania.

                                                                                            

fot. materiały prasowe/  Jerzy Wroński ze studentami wiozą Michaela Kidnera. Zdjęcie wykonał Witold Jacyków dnia 26 kwietnia 1986 roku na Krzywym koło Wisły.

 

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Projekt o nieznanym tytule / Galeria Dystans, Kraków / 25 kwietnia 2018

Corocznie Galeria Dystans przy okazji urodzin organizuje wyjątkową wystawę dla mieszkańców Krakowa i wszystkich zainteresowanych obecną sztuką w Polsce. W poprzednim roku gościliśmy Jakuba Ciężkiego, w tym roku, wystawa będzie wyjątkowa ponieważ zaprezentujemy aż osiem nazwisk, wybitnych Polskich artystów prezentujących się z okazji wystawy, pod jednym zbiorczym tytułem: Grupa Projekt o Nieznanym Tytule: ROBERT BUBEL, KACPER DUDEK, KRZYSZTOF GRUSE, JAROSŁAW MODZELEWSKI, WOJCIECH PIETRASZ, ARTUR PRZEBINDOWSKI, ARTUR TROJANOWSKI, AGULA SWOBODA

Ojczyzna w sztuce / MOCAK, Kraków / 26 kwietnia 2018

becnie pojmowanie ojczyzny wymaga głębokiej – przede wszystkim mentalnej – transformacji. Inaczej będziemy skazani na to, aby być obcym w cudzej ojczyźnie, albo przyjmować obcego w swojej. Obie sytuacje są emocjonalnie wyjątkowo niekomfortowe. Dzisiaj naszą ojczyzną jest cały świat. Tym samym wszyscy ludzie są naszymi współziomkami i zasługują na takie same prawa i szacunek. Ojczyzna „dawna” oczywiście nadal pozostanie wartością. Poprzez krajobraz, język, klimat i tradycję stanie się naszą rozszerzoną indywidualnością, wewnętrzną identyfikacją, nostalgiczną przyjemnością bycia sobą w rozpoznanym otoczeniu. Będziemy tej ojczyzny bronić, manifestując kulturową wartość ludzi tam urodzonych. Uzbrojenie kulturowe w miejsce militarnego to wymóg dzisiejszego świata.

W poszukiwaniu rysunku totalnego / MOCAK, Kraków / 26 kwietnia 2018

Na wystawie prezentujemy rysunki Dietricha Helmsa (ur. 1933) z lat 1954–2006. Najstarsze z nich powstały w czasie studiów artysty na Akademii Sztuk Pięknych w Hamburgu. Helms nieustannie dąży do zrozumienia i doświadczenia rysunku. Nigdy nie stara się uzyskać wrażenia, że dzieło jest skończone. Analiza poszczególnych aspektów medium, takich jak linia, wykorzystanie przestrzeni, relacja pomiędzy papierem a grafitem, tuszem czy kredką, ma umożliwić mu dotarcie do tego, co nieuświadomione, do rysunku totalnego.

Pocałunek abstrakcji i surrealizmu / Galeria Milano, Warszawa / 26 kwietnia 2018

Pocałunek Abstrakcji i Surrealizmu czy to dobrana para? Swoisty eklektyzm czułości tych dwóch czołowych nurtów sztuki stawia przed nami pytania, dokąd zaprowadzi nas – jako współczesnych twórców? W malarstwie założeniem surrealizmu było wykreowanie obrazów burzących logiczny porządek rzeczywistości. Często były to groteskowe wizje z pogranicza jawy i snu, halucynacji i fantazji. Abstrakcjonizm z kolei eliminuje przedmiotowość, bazuje na plamie i układach kompozycyjnych oraz barwach. Do wystawy zaprosiłam siedmiu artystów: Kalinę Jankowską, Elizabeth Clough, Martę Kochanek-Zbroję, Bartka Jarmolińskiego, Marylę Weiss, Teresę Starzec i MaTu.

Twarze / Faces / Muzeum Narodowe w Szczecinie, Szczecin / 26 kwietnia 2018

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Kozyra i Szumska intensywnie współpracowały ze sobą w ramach projektów autorskich Kozyry – podczas realizowanego w Izraelu rozbudowanego przedsięwzięcia artystyczno-badawczego „Szukając Jezusa” oraz przy zrealizowanym w konwencji baśni filmie „Opowieść zimowa”, dla którego oprawą scenograficzną była siedziba współtworzonego przez Szumską Teatru Cinema w Michałowicach koło Jeleniej Góry. Wystawa w Muzeum Narodowym w Szczecinie, w ramach której zaprezentowana zostanie wielokanałowa wideoinstalacja „Faces” (2006) Kozyry oraz obrazy Szumskiej z rozbudowanego (rozpoczętego w 2013 roku) cyklu „Portrety w zawieszeniu”, jest pierwszym wspólnym wystąpieniem artystek. Dotychczas ich indywidualne kariery twórcze przebiegały niezależnie i według odmiennych scenariuszy. 

Jerzy Wroński i Przyjaciele / BWA Katowice, Katowice / 26 kwietnia 2018

Znaczenie Jerzego Wrońskiego dla sztuki na Śląsku, nie tylko przez własną twórczość, ale również przez aktywne i niezmordowane animowanie życia artystycznego, przez pracę nauczycielską i organizacyjną jest nie do przecenienia. Unaoczniła to wyraźnie ubiegłoroczna wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach pt. „Linia i chaos”, traktująca o śląskich tradycjach awangardowych XX wieku.

Warsztaty metodą DZOP / Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz / 26 kwietnia 2018

Performatywne warsztaty metodą DZOP, czyli Dynamiczne Zarządzanie Osobistym Potencjałem, zostały po raz pierwszy przeprowadzone w ramachGeneratora Malta w 2017 roku. Polegały one na wypracowaniu indywidualnych rozwiązań służących kreatywnemu i bezkompromisowemu samorozwojowi. Korzystając z estetyki i metod popularnych programów coachingowych, mentorskich i consultingowych, podważono sens ślepego wyścigu o maksymalizację potencjału i bezwarunkową produktywność. Podczas tego interaktywnego projektu, artystki i artyści wcielili się w rolę specjalistek i specjalistów, którzy kompleksowo zadbali o rozwój kompetencji w zakresie takich dziedzin jak: fitness, beauty & relax, office selfdefense, motivation training, creativity improvement oraz relations building.

Anna Zaradny, Soundless / Galeria Arsenał, Białystok / 27 kwietnia 2018

Cisza i wynikający z niej problem ontologii dźwięku stanowią jeden z centralnych tematów, z którymi mierzy się współczesna muzyka, nadal będąc niezawodnym wytrychem pozwalającym na przeorganizowanie ustalonych ram dyskursu. Spośród wielu różnych metod konceptualizacji ciszy szczególnie intrygujące wydaje się potraktowanie jej jako przestrzeni negatywnej – substancji, która przez stulecia była sytuowana poza klasycznym systemem dźwiękowym. O ile w wypadku malarstwa oczywiste jest, że każdy twórca musi się zmierzyć z kwestią bieli, to casus ciszy dowodzi, iż muzyczny kanon został stworzony z całkowitym bieli pominięciem. Dopiero eksperymenty artystyczne realizowane w połowie XX wieku dostarczyły ewidentnych dowodów na to, iż nie jest ona materią pustą, ale daje się rozpatrywać w wielu różnych aspektach.

Paweł Olszczyński, W niedalekiej przeszłości / BWA Wrocław, Wrocław / 27 kwietnia 2018

Łysa Góra, wzorcowa wieś okresu PRL, słynąca z produkcji ceramiki, w latach 60-70. XX w. wabiła artystów możliwością realizacji monumentalnych kompozycji ceramicznych dla architektury. Dziś wciąż inspiruje i przyciąga, prowokując inne niż w przeszłości postawy artystyczne. Wystawa budowana jest wokół głównych wątków w historii i działalności „Kamionki”, ale łysogórska spółdzielnia jest jedynie przykładem, którym Paweł Olszczyński ilustruje interesujący go problem „masy upadłościowej”, niszczejących pozostałości zakładów produkcyjnych, spółdzielni, warsztatów artystycznych, rzemieślniczych itp., które nie przetrwały okresu transformacji. 

 Inne tańce  /CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa / 27 kwietnia 2018

Inne tańce” to wystawa o jednym z najważniejszych zjawisk nowej sztuki w Polsce ostatnich lat: o śmiałych eksperymentach twórców tańca, teatru, performansu, muzyki oraz sztuk wizualnych, które ułożyły się w rozległy fenomen określany jako zwrot performatywny. Wśród prac pokazanych na wystawie znajdują się m.in. zapisy przełomowych spektakli Marty Ziółek, Komuny//Warszawa, Anny Karasińskiej czy Chóru Kobiet, fragmenty ekscentrycznych scenografii Aleksandry Wasilkowskiej, interaktywne instalacje Krzysztofa Garbaczewskiego i Wojtka Ziemilskiego, dźwiękowe interwencje Konrada Smoleńskiego i Wojciecha Blecharza, rzeźby i fotografie Anety Grzeszykowskiej, filmy Karola Radziszewskiego.

 Został tylko kac, który nie chce szczeznąć / GGM, Gdańsk / 27 kwietnia 2018

Witek Orski, Martyna Kielesińska i Bartek Buczek na co dzień poruszają się w zupełnie odmiennych obszarach. Podczas przygotowywania wystawy o zaczerpniętym z Małej apokalipsy Tadeusza Konwickiego tytule Został tylko kac, który nie chce sczeznąć współpracowali jednak, by wspólnie zaaranżować przestrzeń Gdańskiej Galerii Miejskiej. Każde z nich w swojej praktyce przygląda się potransformacyjnej rzeczywistości, fotografując jej wulgarność i zmysłowość zarazem, miksując jej odpryski widziane przed laty w ekranie telewizora czy kreując rzeczywistość przepełnioną wszechobecną melancholią. Wspólnie prezentują mentalną makietę kraju, w którym trwa popeerelowski kac, a transformacja odbija się czkawką. Do tego stopnia, że zdjęcia czarnej wołgi lub piłkarzy w osiedlowym spożywczaku wykorzystywane w kampaniach reklamowych i zamieszczane w modowych magazynach wywołują masową histerię. W końcu skacowanego człowieka wszystko przyprawia o ból głowy.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ