Strona główna » Aktualności » Artykuły » 23.07 - 29.07.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Galeria bwa proba sil plakat podglad 3

O ile końcówka lipca nie będzie bardzo łaskawa dla kolekcjonerów poszukujących nowych prac na aukcjach, o tyle w nadchodzących dniach wszyscy miłośnicy sztuki będą mogli przebierać w propozycjach nowych wystaw i wydarzeń. Polecamy uwadze szczególnie efemeryczne ekspozycje przygotowywane przy okazji święta muzyki alternatywnej – OFF Festivalu w Katowicach.

AUKCJE:

17 AUKCJA SZTUKI MŁODEJ / XANADU / 25 LIPIEC

Tydzień na rynku sztuki rozpoczyna galeria Xanadu z 17 Aukcją Sztuki Młodej. Tradycyjnie już wszystkie ceny wywoławcze wynoszą 500 złotych. Na aukcji zobaczymy prace artystów kojarzonych z rynkiem młodej sztuki, jak Małgorzata Rukszan, Jacek Malinowski, Paulina Zalewska, Bartek Pszon czy Artur Marciszyn.

174 AUKCJA MALARSTWA I RZEMIOSŁA / OSTOYA / 28 LIPIEC

Na wakacyjnej aukcji domu aukcyjnego Ostoya kolekcjonerzy będą mogli wybierać spośród 257 pozycji malarstwa, prac na papierze, rzeźby, biżuterii i rzemiosła artystycznego. Jak zwykle, oferta tego domu aukcyjnego jest bardzo zróżnicowana, od sztuki współczesnej aż po dawną. Z pewnością warto zwrócić uwagę na prace Alfreda Lenicy, Józefa Brodowskiego, Stefana Norblina, Jana Styk czy Tymona Niesiołowskiego.

WYDARZENIA:

PRÓBA SIŁ / BWA KATOWICE / 27 LIPIEC

„Próba sił” stała się poligonem, miejscem szkolenia czujności. Na testowy i prowizoryczny charakter tego zbioru złożyły się prace zrealizowane w różnych mediach: zagłuszacze sygnału, broń soniczna, warsztaty wrestlingu, ćwiczenia w byciu agresywnym, wymyślne tortury z kreskówek, nieprzyjemne zapachy i drażniące dźwięki. Celem tego treningu było przygotowanie do nowego kształtu świata, wyszkolenie coraz bardziej zwinnych, sprawnych i niedoścignionych ciał, samowystarczalnych i wszechmocnych.

MĘSKA RZECZ / MUZEUM ŚLĄSKIE / 27 LIPIEC

Wystawa „Męska rzecz” podejmuje temat roli mężczyzny oraz miejsca stereotypu męskości w polskiej kulturze. Jesteśmy obecnie świadkami kulturowego niepokoju wokół roli i tożsamości mężczyzny, różnych definicji męskości, naukowych rozważań nad kulturową i społeczną konstrukcją płci. Wystawa „Męska rzecz” stanowi próbę wpisania się w ten dyskurs. Pokazuje, jak w Polsce na przestrzeni wieków kształtował się dominujący, akceptowany społecznie wizerunek mężczyzny, a jednocześnie jak zmieniało się pojęcie męskości w różnych grupach społecznych. 

ADAM MIKOŁAJCZYK. WIĘŹ / OFF FRAME, KRAKÓW / 27 LIPIEC

Wystawa pt. “Więź” jest hołdem dla wszystkich ojców i ich synów. Te kilkanaście prac ma na celu zobrazować wyjątkową relację, która łączy ich od samego początku. W projekcie wzięło udział 5 ojców i ich synów. Fotografie zostały wykonane techniką cyfrową w warunkach studyjnych. 

ŻYJEMY TYLKO DWA RAZY / BWA WROCŁAW / 27 LIPIEC

„Żyjesz tylko dwa razy – albo tak ci wydaje” – fraza z piosenki Nancy Sinatry z filmu o Jamesie Bondzie służy tu za metaforę kondycji współczesnych twórców z Iranu. Wpisana w tę kondycję podwójność jest jednym z motywów przewodnich wystawy. Rzeczywistość, w której funkcjonują uczestnicy wystawy, na każdym kroku ulega rozdwojeniu. Irańscy artyści uczestniczą w zglobalizowanej kulturze, posługują się uniwersalnymi idiomami współczesnej sztuki, a jednocześnie odnoszą się do realiów republiki islamskiej, która z kulturą globalną pozostaje w sporze, posługując się odmiennym systemem obyczajowych norm oraz politycznych zakazów i nakazów.

NIC DO OCLENIA / INSTYTUT FOTOGRAFII FORT, WARSZAWA / 27 LIPIEC

Prace prezentowane na wystawie nawiązują do tematu utraty, traktowanej wielopłaszczyznowo. Nie tylko opowiadają o niej, ale same zostały „stracone” – zgubione w archiwum lub zapomniane. Części z nich nigdy nie wywołano. Inne odrzucono. Nie znaleziono dla nich miejsca, mimo powszechnie panującej kultury nadmiaru i nadprodukcji obrazu.

W PRACOWNI. HASIOR, RZĄSA, BRZOZOWSKI / MUZEUM TATRZAŃSKIE, ZAKOPANE / 28 LIPIEC

Punktem wyjścia dla tematu wystawy „W pracowni. Hasior, Rząsa, Brzozowski” jest stwierdzenie Hasiora, że „wszystko co robię w mojej pracowni nazwałbym ćwiczeniami z fantazją, trenowaniem wyobraźni”. Wystawa nie jest porównaniem działań wybitnych artystów, ale raczej zestawieniem sposobów ich pracy, pojmowania sztuki i jej materii. Stąd też osią wystawy jest pracownia – warsztat.

WYKTOR STRIBOG. SNY O BYCIU ZJEDZONYM / KRONIKA, BYTOM / 28 LIPIEC

Wystawa "Sny o byciu zjedzonym" zestawia projekt "Kraina Grzybów TV" z późniejszymi realizacjami, w których autor powraca do eksplorowania absurdu i stylistyki retro. Serie "Berkelesz", "Gęgaloma" oraz "Animals, except with human legs" wyprowadzają logikę na manowce, jak gdyby była psem Zbigniewem. Niedomówienia, neologizmy oraz czarny humor grają tu z estetyką starych ogłoszeń reklamowych i komiksów. Wizualna przyjemność idzie w parze z psychicznym udręczeniem, w którym można zagubić się bez pamięci i być może nigdy już nie wrócić ze spaceru. Światy wyobrażone Striboga witają gości przyjaznym billboardem i autentyzmem jakości lo-fi. Zatrucia pokarmowe zdarzają się w nich rzadko, choć wiemy już, że pleśń nie wybiera.

fot. Wiktor Stribog, Guma balonowa 'Berkelox', fragment ilustracji

ARTUR TROJANOWSKI. KANTYCZKA DLA ONUFREGO / SHEFTER GALLERY, KRAKÓW / 28 LIPIEC

„Kantyczka dla Onufrego” to eksperyment Artura Trojanowskiego. Wystawę można potraktować jako świątynię niepowstałego jeszcze kultu. Jako dom niewymyślonego jeszcze bóstwa. Wypełniony abstrakcyjnymi fetyszami, świecącymi totemami, biomorficznymi przedstawieniami. Abstrakcja wydaje się tu najlepsza. To w niej chyba najpełniej można oddać metafizykę, wszystko co przedstawiające zbyt jest zrośnięte z tym co przyziemne. A samo słowo abstrakcja pochodzi przecież od łacińskiego abstractio – oderwanie. 

fot. Artur Trojanowski, LSD, kadr z filmu. Dzięki uprzejmości Shefter Gallery

EMOCJE W MUZYCE / RONDO SZTUKI, KATOWICE / 2 SIERPIEŃ

Sztuka muzyki jest tą najbliższą łzom i wspomnieniom – Oscar Wilde „Emocje estetyczne przełamują dychotomiczność charakterystyczną w jakimś stopniu dla emocji podstawowych: w sztuce to, co piękne potrafi być zarazem groźne i przyjemne, zaskakujące i zrozumiałe, smutne i wywołujące łzy szczęścia W jaki sposób przełożyć muzykę na obrazy? Jak pokazać dźwięk? Czy emocje towarzyszące muzyce można pokazać? Wystawa ‘Emocje w muzyce” to szereg pytań na które odpowiedź może być tylko subiektywna i autorska.

DZIWNA RZECZ / GALERIA + / TAJNY_PROJEKT JEST OFF, KATOWICE / 2 SIERPIEŃ

Jak przełożyć język muzyki na interaktywne instalacje? W jaki sposób pokazać stany emocjonalne wywołane przez dźwięki za pomocą światła? Czy sprzęt AGD ma swój gust muzyczny? W jaki sposób zakłócenia spowodowane przez muzykę mogą spowodować wyłom w naszych przyzwyczajeniach poznawczych? „Tajny projekt jest off/ dziwna rzecz” to podręczny zestaw eksperymentów na przecięciu sztuk wizualnych i nowych mediów badających nasze podejście do sfery audio. Przewrotne, zabawne i nieoczywiste instalacje zanurzone są w nowej technologii, ale posiłkują się także analogowymi obiektami, które zmieniają swoją pierwotną funkcję i zaczynają żyć nowym życiem.

fot. materiały prasowe

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ