Strona główna » Aktualności » Artykuły » 25.09 - 01.10.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
7013 large default

Po weekendzie pełnym sporej dawki sztuki i wrażeń, których dostarczyły nam wydarzenia zorganizowane w Warszawie, a mowa tu o Warsaw Gallery Weekend oraz Warsaw By Art chęć na obcowanie ze sztuką zapewne u wielu została zaspokojona w dużym stopniu. Jednak od sztuki nie należy odpoczywać! a doświadczać jej jak najwięcej i jak najczęściej. Z tego względu jak w każdy poniedziałek przygotowaliśmy dla Państwa zapowiedzi nadchodzących wydarzeń oraz aukcji, które w tym tygodniu zapowiadają się całkiem owocnie. Na ich rozkwit nie trzeba długo czekać, bo już dziś odbędą się pierwsze z wydarzeń, o których będzie mowa. Tym razem nie skupiamy się wyłącznie na stolicy, a wspomnimy o wystawach, które odbywać się będą w różnych miastach naszego kraju spowitego już jesienną aurą.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

26.09.2017, godz. 19.00, Biżuteria Kolekcjonerska, DESA UNICUM, Warszawa
Na aukcji pojawią się drogocenne przykłady biżuterii europejskiej, głównie z XIX i XX wieku. Szczególną uwagę warto poświęcić przykładom biżuterii w stylu Art Deco, do których należą między innymi platynowa obrączka z diamentami i szafirami i podobny pierścionek, lub pochodząca z Francji platynowa szpila z diamentami. Styl biżuterii, która zostanie zaprezentowana, jest jednak bardzo różny, może więc ona zaspokoić różne gusta: na aukcji pojawią się zarówno rosyjskie diamentowe kolczyki z XIX w., tradycyjny naszyjnik w stylu edwardiańskim z początku XX w., jak i nowoczesna, potrójna złota obrączka Bulgari.

27.09.2017, godz. 18.00, 245 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków, Dom Aukcyjny REMPEX, Warszawa
245 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków w Domu Aukcyjnym Rempex to kolejna bardzo wyczekiwana aukcja, która tam się odbywa, między innymi ze względu na dzieła tak wybitnych malarzy jak Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer czy Leon Wyczółkowski, a także inne doskonałe przykłady malarstwa XVIII, XIX i XX-wiecznego. Do ciekawostek, które znajdą się na aukcji, należy między innymi Wielki atlas do zoologii, botaniki i mineralogii z 1887 roku, dr Gustawa von Hayek.

27.09.2017, godz. 19.30, Akcja Sztuki Współczesnej, 101 Projekt – Galeria Sztuki Współczesnej
Na aukcji licytowane będą różnorodne prace najwybitniejszych współczesnych artystów, takich jak Witkacy, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Tadeusz Kantor czy Magdalena Abakanowicz. Pojawi się też jedna z unikatowych rzeźb Wojciecha Fangora. Na szczególną uwagę zasługują z pewnością „Wnętrze cerkwii” Nowosielskiego oraz akty jego autorstwa, a także „Szewcy” Kantora.

28.08.2017, godz. 19.00, Aukcja Prac na Papierze – Sztuka Dawna, Dom Aukcyjny DESA UNICUM
Na aukcji pojawią się nastrojowe dzieła artystów XIX i XX wieku malowane i rysowane na papierze. Zaprezentowane zostaną liczne portrety autorstwa między innymi Teodora Axentowicza (przepiękna „Dziewczynka wśród kwiatów”!), Wlastimila Hofmana i Witolda Wojtkiewicza. Nie zabraknie też dzieł Jacka Malczewskiego i Piotra Michałowskiego.

30.09.2017, godz. 17,00, Aukcja Samochodów Klasycznych i Motocykli. Ardor Auctions
Aukcja ta z pewnością ucieszy zapalonych automobilistów i kolekcjonerów samochodów i motocykli. Znajdą się na niej unikatowe modele, między innymi marki Fiat, Volvo czy BMW, a także wspaniały Mecedes-Benz 280 SLC z 1977 roku. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza przepiękne kabriolety.

WYDARZENIA I WYSTAWY:

25.09.2017, konferencja Digital Culture, Centrum Nauki Kopernik, Warszawa.
Na dobry początek tygodnia w Warszawie, w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się konferencja o interdyscyplinarnym charakterze - Digital Culture poświęcona kulturze cyfrowej. Poruszone zostaną na niej zagadnienia dotyczące różnych dziedzin nauki i sztuki - od gier komputerowych, muzeów narracyjnych, po interaktywny storytelling i zagadnienia związane z digitalizacją.

27.09.2017, wernisaż wystawy “Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst”, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
Kontynuacją dobrej passy wydarzeń tego tygodnia jest wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst.”. Wystawa dotyczyć będzie dwóch wątków polskich, które pojawiają się w życiorysach obojga artystów – kontaktach z twórcami o korzeniach polskich oraz Wystawa Sztuki Meksykańskiej, która 1955 roku odbyła się w warszawskiej Zachęcie. Zaprezentowane zostaną więc nie tylko dzieła samej Fridy KAhlo czy jej męża - Diega Rivery, ale także zdjęcia Bernice Kolko (fotografującej Fridę), malarstwo i grafiki Fanny Rabel (uczennicy Fridy) oraz współczesną sztukę meksykańską z Muzeum Narodowego w Warszawie.

28.09.2017, Wystawa „Sanyofikacja. Cud reprezentacji”, Igor Krenz, Muzeum Sztuki w Łodzi.

W Łodzi zaś pokazana zostanie wystawa prac Igora Krenza, artysty eksperymentującego z nowymi mediami. Tytułowa sanyofikacja odnosi się do procesu wyobrażonego na schemacie działania telewizora, który jest maszyną zdolną do przenoszenia obrazu na dalekie odległości. Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno stworzone przez Krenza filmy wideo , instalacje, rzeźby, jak i książka, która stanowi jednocześnie katalog wystawy. Prace zostały stworzone w oparciu o ksiązki naukowe o tytule „Morfologia matematyczna w teledetekcji”. Wystawa powinna stać się więc ważnym punktem czy nawet „must see” na wystawowej mapie Polski dla osób zainteresowanych technologią i jednocześnie sztuką.


28.09.2017, Wystawa „Osobliwe”, Muzeum Historii Fotografii, Kraków.
Kraków także nie pozostaje w tyle. Tym razem w Muzeum Historii Fotografii zorganizowana zostanie wystawa o osobliwym tytule – „Osobliwe”. Słowo „osobliwość” odnosi się tu do cechy niektórych fotografii. Zdjęcia pochodzą z archiwum Muzeum Historii Fotografii oraz z prywatnych kolekcji Jacka Dehnela i Wojciecha Nowickiego.

29.09.2017, Persona 2017, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń.
Od 2000 roku Wozownia we współpracy z Galerią Plakatu i Designu Muzeum Narodowego w Poznaniu. co roku organizwuje wystawy pod wspólną nazwą PERSONA, w czasie których prezentowane są znaczące osobowości ze świata plakatu. Tym razem zaprezentowane zostanie 100 prac, drukowanych głównie w technice sitodruku autorstwa japońskiego artysty – Kazusama Nagai.

29.09.2017, „Akupiktury”, Beata Ewa Bielecka,  oraz Błękit Szadółek, Dominika Krechowicz, Galeria Sztuki Wozownia, Toruń.
W toruńskiej wozowni odbędą się także dwie inne wystawy. Jedna z nich to wystawa prac olejnych Beaty Ewy Białeckiej -  artystki kreującej w swojej twórczości wizerunek kobiety w dialogu z tradycją i ikonografią chrześcijańską i popkulturą.

Druga z wystaw prezentuje fotografie dokumentujące hałdy śmieci w Szadółkach , zwracając uwagę na rosnący problem nadmiernej produkcji odpadów, autorstwa Dominiki Krechowicz.

29.09.2017, Festiwal POMADA, Warszawa.
W tym tygodniu w różnych miejscach kulturalnych Warszawy odbędzie się po raz siódmy festiwal o nazwie POMADA skupiający się na tematyce seksualności, queerowej duchowości, alternatywnych modelach rodziny oraz wielu, wielu innych. Jak mówią organizatorzy: „To niezależna inicjatywa, organizowana przez artystów, kuratorów, producentów, sympatyków nieheteronormatywnych labiryntów ludzkiego pożądania i wszystkich chętnych. To wystawa, performansy, koncerty, pokazy filmów i imprezy”.

01.10.2017, 8. Triennale Młodych, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.
Na zakończenie tygodnia, a będzie to już październik, w Centrum Rzeźby w Orońsku, zorganizowane zostanie 8. Triennale Młodych, które skupia się na prezentacji nowych i najciekawszych tendencji w sztuce współczesnej. Triennale ma otwartą formułę, a zgłoszenia artystów odbywały się na zasadzie open callu. Zaprezentowane zostaną więc różnorodne sposoby podejścia do sztuki , różnorodne wizje i tendencje towarzyszące sztuce artystów młodego pokolenia.

fot. materiały promocyjne. Stanisław Ignacy Witkiewicz, Ekslibris, 1920.

 

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ