Strona główna » Aktualności » Artykuły » 26.02 - 04.03.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
8ec4a86dcee79b411faf82c54db41dac

Rynek sztuki już na początku rozpoczynającego się tygodnia ruszył z dużym rozmachem. Na aukcjach wreszcie pojawiła się polska sztuka współczesna II połowy XX wieku, za którą już nieco się stęskniliśmy. I to w sporej dawce. Oczywiście kolekcjonerzy znajdą także dzieła artystów starszego pokolenia, a także artystów zagranicznych, takich jak Marc Chagall czy Maurice Blond. Co ciekawe, na aukcje tym razem wystawiono także design oraz biżuterię. W tym roku takiej różnorodności na rynku sztuki jeszcze nie było, tak więc nabywcy dzieł sztuki powinni być z tego faktu zadowoleni.

Kalendarium aukcyjne:

250 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków / Dom Aukcyjny REMPEX / 26 lutego2018

Aukcja poprzedzona jest wystawą przedaukcyjną, która trwa od 17 do 26 lutego. Na samej aukcji pojawią się zarówno dzieła malarskie, jak i książki, grafiki czy rzeźba. Dzieła Mehoffera, Matejki, Wyczółkowskiego, Pronaszki czy Siemiradzkiego to tylko niewielka część realizacji malarskich, które kolekcjonerzy będą mieli możliwość znaleźć na tej aukcji. Pojawią się na niej także prace artystów współczesnych, takich jak Edward Dwurnik, Jerzy Panek czy Henryk Płóciennik.

Biżuteria Kolekcjonerska / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 27 lutego 2018

Desa Unicum tym razem na aukcje wystawi biżuterię kolekcjonerską, a wśród niej pierścionki z brylantami, naszyjniki, bransolety, spinki do mankietów czy brosze. Miłośnicy błyskotek znajdą więc dla siebie wiele ciekawych obiektów jubilerskich, wykonanych zarówno ze złota, srebra, platyny czy korali.

2. Aukcja Malarstwa i Designu / Pragaleria / 28 lutego 2018

Współczesny design i malarstwo pojawią się z kolei na aukcji Pragalerii. Na aukcję wystawione zostały plansze komiksowe, lampy, fotele, wazony, obrazy współczesnych twórców, tablice drogowe, zegary czy suszarka Rowenta Elegance. Miłośnicy designu będą więc mogli nacieszyć oczy klasycznymi już designerskimi przedmiotami, głównie z II połowy XX wieku. Szczególnie polecamy fotele Różańskiego oraz serwis obiadowy Julita.

Sztuka Współczesna: Klasycy awangardy po 1945 / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 01 marca 2018

Kolejną aukcją zorganizowaną przez dom aukcyjny DESA UNICUM będzie aukcja sztuki współczesnej po 1945 roku. Realizacje prawdziwych ikon współczesnego malarstwa takich jak Stanisław Fijałkowski, Jan Tarasin, Jerzy Nowosielski, Tadeusz Brzozowski, Ryszard Winiarski, Tadeusz Kantor i wielu, wielu innych będą mogły znaleźć swoich nabywców. Kolekcjonerzy, którzy szczególnie lubują się w sztuce II połowy XX wieku, będą więc wybierać wśród najbardziej znaczących nazwisk polskiej sztuki powojennej.
 

        
fot. aukcja: Sztuka Współczesna: Klasycy awangardy po 1945 / Dom Aukcyjny DESA UNICUM; 195 Aukcja Dzieł Sztuki / RYNEK SZTUKI

195 Aukcja Dzieł Sztuki / RYNEK SZTUKI / 03 marca 2018

Rynek Sztuki postawił na sporą różnorodności, jeśli chodzi o wybór artystów. Współczesne oraz dawne malarstwo polskie znajdzie się obok prac artystów zagranicznych, takich jak wspomniani już Marc Chagall czy Maurice Blond. Na aukcji znajdzie się także dwudziestowieczna rzeźba, japońskie drzeworyty, zastawa stołowa, medale, odznaki i wiele, wiele innych.

Wydarzenia  i wystawy

Galeria Milano, Warszawa / HANNA ZAWA-CYWIŃSKA, WORPUS / 27 lutego 2018


Wystawa jest efektem współpracy dwójki artystów  - Hanny Zawa-Cywińskiej – malarki, która  w swojej twórczości pozostawała wierna cyklicznym zapisom rzeczywistości ukrytej w różnego rodzaju formach transkrypcji oraz Wiesława Budziejewskiego – Worpusa. Końcowym rezultatem jest wystawa, która stanowi  opracowanie przestrzennych systemów przekazu, inspirowanych czcionkami drukarskimi.

Pawilon Sztuki ERGO Hestia/ Atypical / 1 marca 2018

Współpraca dwójki fotografów Aleksandra Małachowskiego i Jorge Alvy zaowocowała powstaniem projektu „Atypical”, najnowszej propozycji warszawskiego Pawilonu Sztuki ERGO Hestia. Wystawa porusza kwestie na styku architektury i fotografii. Twórcy rozważają także nad personalną  relacją z miastem i jego mieszkańcami.


    
fot. wystawa: Galeria Milano, Warszawa / HANNA ZAWA-CYWIŃSKA, WORPUS;  Galeria Stalowa, Warszawa / Abstrakcja

Galeria Stalowa, Warszawa / Abstrakcja / 1 marca 2018

Na wystawie pojawią się prace młodych współczesnych artystów zajmujących się głównie malarstwem nieprzedstawiającym. Zaprezentowane zostaną między innymi prace:  Magdaleny Karwowskiej, Ireneusza Kopacza, Búi Kristjánsson, Konrada Kwasa, Mariana Waldemara Kuczmy, Sebastiana Skoczylasa i Walentego Wróblewskiego.

Galeria Bielska BWA/Powietrze i inne rzeczy potrzebne nam do życia / 2 marca 2018

Celem wystawy jest ukazanie ewolucji martwej natury, traktując go jako osobny gatunek. „(…)począwszy od momentu malowania w akademii, poprzez charakterystykę warsztatu pracy malarza, jego codziennego otoczenia, stylu życia, aż do powstania obrazu kontemplatywnego - lecz także skonfrontowanie świata rzeczy z biologiczną wartością życia, z indywidualnym światem wartości, nie tylko tych materialnych”

MCSW Elektrownia w Radomiu / Jan Berdyszak – Międzywartości / 3 marca 2018

Jan Berdyszak to jeden z najwybitniejszych polskich artystów nowoczesnych. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z cyklu podejmującego problem obecności człowieka ‌w kontekście jego relacji ze światem. Tytułowe międzywartości to według artysty sieć możliwych powiązań, relacji i stanów, które przejawiają się zarówno w dziele i u odbiorcy.

BWA, Katowice / Dixon & Foster "New Video Works" / 2 marca 2018

“Gwendolyn Audrey Foster i Wheeler Winston Dixon są parą uznanych amerykańskich filmowców zajmujących się eksperymentalnym video-artem. Jednocześnie są współautorami jednego z najpoczytniejszych kompendiów wiedzy o kinie „A Short History of Film”.”

CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa / Ula Sickle "Wolne gesty" / 2 marca 2018

Zamek Ujazdowski tym razem zaproponuje wystawę choreograficzną, na której pojawią się realizacje Uli Sickle. Ekspozycja aktywowana będzie przez grupę tancerzy przez pięć godzin każdego dnia. Głównym założeniem wystawy jest przyglądanie się kapitalizmowi i neoliberalnej ideologii na intymnym poziomie ciała i języka.

Zachęta Narodowa Galeria, Warszawa / Dzikość serca / 2 marca 2018

Wystawa opiera się w głównej mierze na Kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, w której zawierają się prace polskich artystów, które powstały po 1990 roku. Wystawa dotyczyć będzie zagadnienia transformacyjnego pejzażu, między Zachodem i Wschodem, luksusem, miastem i lasem.

Muzeum nad Wisłą, Warszawa / Edi Hila - Malarz transformacji / 3 marca 2018

Edi Hila to artysta, który w swojej twórczości śledzi zagrożenia, które niosła ze sobą transformacja. Staje on w roli kronikarza, który analizuje zjawisko transformacji, unikając przypadkowości i przygodności.

   
fot. wystawa: Królikarnia, Warszawa / Karolina Breguła. Skwer ; Muzeum nad Wisłą, Warszawa / Edi Hila - Malarz transformacji

Królikarnia, Warszawa / Karolina Breguła. Skwer / 4 marca 2018

Wystawa dotyczy problemu monumentów i przestrzeni publicznej, które są przejawem zbiorowej pamięci społeczności. W warszawskiej Królikarni zaprezentowana zostanie filmowa realizacja廣場 (Skwer) autorstwa Karoliny Breguły. Zdjęcia do niej powstały w Tajwanie i w Polsce. Producentem filmu jest galeria z 海馬 迴 光 畫 館 (Fotoaura Institute Photography).

 

fot. materiały prasowe. Jan Dobkowski, Psyche-Physis, 1976.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ