Strona główna » Aktualności » Artykuły » 26.03 - 01.04.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
51 2

Ostatni już tydzień marca nie będzie zbyt obfity w wernisaże, pojawi się ich jedynie kilka. Jak to bywa w okresie przedświątecznym, czas na kontemplacje i wyciszenie. Tego zdania są na pewno polskie galerie sztuki. Jednak mimo to w nadchodzącym tygodniu pojawi się całkiem sporo aukcji. Tak więc domy aukcyjne nie zwalniają. Poniżej przygotowaliśmy kilka propozycji, które warto wziąć pod uwagę przy planowaniu nie tylko czasu świątecznego, ale także kulturalnego tygodnia.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Aukcja Sztuki Nowoczesnej / Dom Aukcyjny Libra / 26 marca 2018

Twórczość awangardowych polskich artystów to coś, na co dom aukcyjny LIBRA postawił tym razem. Prace Henryka Stażewskiego, Ryszarda Winiarskiego, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Marii Jaremy, Władysława Strzemińskiego czy Alfreda Lenicy to tylko część wartych wspomnienia obiektów, które pojawią się na tej aukcji. Liczyć można także na prace artystów współczesnych takich jak Mariusz Tarakwian, Radek Szlaga, Angelika Markul, Bartek Materka czy Paweł Dunal.

Młoda Sztuka / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 27 marca 2018

Z kolei DESA UNICUM w tym tygodniu skupi się przede wszystkim na młodej sztuce. Na aukcję wystawione zostaną realizacje artystów, którzy pojawiają się zazwyczaj na aukcjach tego rodzaju. Będą to między innymi: Anna Zalewska, Adam Wątor, Sebastian Skoczyla, Marcin Błach czy Anna Osiecka. Motywy, tematy i estetyka, jak to zwykle bywa w przypadku młodej sztuki – będą niezwykle zróżnicowane. Pojawią się zarówno obrazy abstrakcyjne, malarstwo realistyczne czy ekspresyjne.

  

fot. Marcin Błach, Around The Big Apple, 2018 r.; aukcja: Młoda Sztuka / Dom Aukcyjny DESA UNICUM;
Paweł Wąsowski, Reaktor fluidalny, 2017; aukcje:  20 Aukcja Nowej Sztuki / Kolekcjonerska / Bohema Nowa Sztuka Dom Aukcyjny i Galeria

17 Aukcja Sztuki Młodej / Pragaleria / 27 marca 2018

Sztuka młoda znajdzie swoje miejsce także na aukcji zorganizowanej przed Pragalerię, a na niej twórczość Anny Jarzymowskiej, Pawła Dąbrowskiego, Ilony Foryś czy Aleksandry Iwańskiej. Kolekcjonerzy mogą liczyć na szeroki wachlarz technik, motywów, nawiązań i tematów. Na aukcji oprócz malarstwa pojawi się także ceramika Mariusza Dydo czy Jakuba Niewdana.

Ze Zbiorów Kolekcjonera / Aukcja Wyprzedażowa / Dom Aukcyjny REMPEX / 28 marca 2018

Na aukcji pojawi się sporo fotografii, książki, miedzioryty, litografie czy mapy. Nie zabraknie także malarstwa akwarelowego, olejnego, reklam kosmetyków dr M. Gajewskiej. Co więcej, wystawione zostaną także litografie Joana Miro, Pabla Picasso. Kolekcjonerzy będą mogli liczyć także na szkło, porcelana, varia czy meble.

20 Aukcja Nowej Sztuki / Kolekcjonerska / Bohema Nowa Sztuka Dom Aukcyjny i Galeria / 28 marca 2018  

Dom Aukcyjny Bohema w tym tygodniu zorganizuje aukcje sztuki nowej, poprzedzoną wystawą przedaukcyjną, która trwa już od 15 marca. Będzie to aukcja kolekcjonerska, na której pojawią się prace młodych artystów takich jak Magdalena Połacik, Paulina Zalewska czy Piotr Woroniec. Wśród nich znaleźć można będzie także lalkę jednego z najsłynniejszych polskich artystów współczesnych - Pawła Althamera czy związanego ze sztuką powojenną Bronisława Linke, tworzącego kompozycje o wymowie politycznej czy społecznej.

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Galeria LUFCIK, Warszawa/ Trzy koncepcje / Galeria Lufcik, Warszawa /26 marca 2018

Wystawa jest prezentacją prac, które skupiają się wokół kilku koncepcji malarskich. Zaprezentowana zostanie twórczość trójki artystów: Joanny Gołaszewskiej, Łukasza Majcherowicza i Grzegorza Mroczkowskiego. Gołaszewska zaprezentuje stworzone przez siebie krajobrazy, Majcherowicz malarstwo, w którym poszukuje wyrazu uczuć i myśli, z kolei Mroczkowski – prace, w których pojawiają się nawiązania do podstawowych form geometrycznych.

Galeria CONTRAST, Warszawa/ Piotr Szpilski / LINE 88 / 28 marca 2018

Prezentacja ośmiu prac z kolekcji artysty, kolekcjonera i kuratora -  Piotra Szpilskiego potrwa tylko 3 godziny. Zobaczyć będzie można na niej między innymi prace: Stażewskiego, Winiarskiego czy Nowosielskiego.

Galeria Jedna Druga,Gdańsk/Anna Steller,Maciek Salamon/STOS / 28 marca 2018

Na wystawie pojawią się realizacje Maćka Salomona – współtwórcy grupy „Nagrobki” oraz jego partnerki – Anny Steller. Artyści przygotują projekt inspirowany spaleniem na stosie Katarzyny Wietzen w XVII wieku na rynku w Szczecinie. Wernisaż wystawy połączony będzie z performance.

 
fot. wystawa: Galeria CONTRAST, Warszawa/ Piotr Szpilski / LINE 88 ; wystawa: PGS, Sopot / Józef Czerniawski - Inne pejzaże

Galeria 022, Warszawa / Maria Piątek -Half human  |Half woman/ 29 marca 2018

Prace, które zobaczyć będzie można na wystawie to zapis stanów świadomości, których artystka doświadczyła podczas tworzenia. „. Jest to moment, który pozwala na głęboki kontakt z własną odmiennością, indywidualnością, ze wszystkim tym, co stanowi o odrębności artystki. Jednocześnie tworząc obraz, próbując zapisać siebie sięga po język, który jest - musi być - zewnętrzny, bo dzięki niemu może komunikować się z innymi ludźmi. Jest więc wewnątrz i na zewnątrz procesu tworzenia”.

PGS, Sopot / Józef Czerniawski - Inne pejzaże / 30 marca 2018

Przewodnim motywem wystawy jest pejzaż wokół, którego skupia się także twórczość Józefa Czerniawskiego. Artysta znalazł własny, niepodrabialny zapis pejzażowej rzeczywistości, balansując między odtworzeniem a stworzeniem go na nowo. Nie są to jednak konkretne miejsca a idee, które stworzył Czerniawski na potrzeby swoich malarskich krajobrazów.


fot. materiały prasowe; Ryszard Grzyb, Bezmyślność i trawienie, 1984; aukcja: Aukcja Sztuki Nowoczesnej / Dom Aukcyjny Libra

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ