Strona główna » Aktualności » Artykuły » 27.08 - 02.09.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Chromry%20%281%29

Ostatni tydzień sierpnia to moment, kiedy domy aukcyjne nabrały wiatru w żagle po stosunkowo spokojnych miesiącach wakacyjnych. W nadchodzącym tygodniu czeka nas pięć aukcji – trzy z nich poświęcone będą młodej sztuce, zaś dwie sztuce dawnej i rzemiosłu artystycznemu. Również galerie zaczynają budzić się z letniego snu – cztery wernisaże w najbliższych dniach to dobra okazja, aby nabrać wprawy przed intensywnym wrześniem.

AUKCJE:

9 Aukcja Sztuki XXI Wieku / 101 Projekt / 27 Sierpień

Tydzień rozpoczynamy ofertą prac młodych artystów, którą już w poniedziałek zaprezentuje galeria 101 Projekt. W katalogu znajdują się 62 prace o zróżnicowanych cenach wywoławczych. Na aukcji wszyscy obserwujący dotychczasowe działania galerii rozpoznają znajome nazwiska, takie jak: Agata Ruman, Łukasz Breitenbach, Bartek Jarmoliński czy Jacek Malinowski.

Młoda Sztuka / Desa Unicum / 28 Sierpień

Już we wtorek kolejna aukcja Młodej Sztuki, tym razem w stołecznej Desie Unicum. Ty razem dom aukcyjny prezentuje 64 prace, tradycyjnie w cenach wywoławczych równych 500 złotych. W katalogu znajdziemy między innymi prace Malwiny de Brade, Katarzyny Słowiańskiej-Kucz, Adama Wątora czy Agaty Krutul.

256 Aukcja Dzieł sztuki i Antyków / Rempex / 29 Sierpień

Środa poświęcona będzie sztuce dawnej, której obszerną ofertę zaprezentuje Rempex. W ofercie znajdziemy między innymi prace Juliusza Kossaka, Wojciecha Weissa, Stanisława Wyspiańskiego, Tadeusza Rybkowskiego czy Eugeniusza Gepperta.

18 Aukcja Sztuki Młodej / Xanadu / 29 Sierpień

Trzecia i ostatni aukcja młodej sztuki w tym tygodniu odbędzie się w domu aukcyjnym Xanadu. W katalogu liczącym 56 pozycji znajdziemy prace w cenach wywoławczych wynoszących 500 złotych. Kolekcjonerzy będą mieli okazję licytować między innymi prace Bartka Pszona, Jakuba Szymańskiego, Magdy Zarzyckiej, Iwony Gabryś, Kacpra Woźnego czy Hanny Rozpary.

Wyprzedażowa Aukcja Wyjazdowa / Warszawski Dom Aukcyjny / 30 Sierpień

W Warszawskim Domu Aukcyjnym kolejna w tym tygodniu aukcja sztuki dawnej, skomponowana wokół ulubionych artystów organizatorów. Są to między innymi prace Aneri Weiss, Stanisława Kaczora-Batowskiego, Stanisława Chlebowskiego, Stanisława Czajkowskiego, Wlastimila Hofmana czy Stanisława Kamockiego.

WYDARZENIA:

Libra / Rajmund Ziemski. Pejzaż metaforyczny / 27 sierpień

Sztuka Rajmunda Ziemskiego wywodzi się z tradycji malarstwa materii oraz koloryzmu. Malarz należał do pokolenia artystów, które debiutowało w warszawskim Arsenale na słynnej Wystawie Młodej Plastyki w 1955 roku, tym samym stając się częścią dynamicznych zmian w polskiej plastyce. W latach 60. XX wieku awangarda malarska wzięła głęboki oddech po okresie wymuszonej figuracji narzuconej przez doktrynę socrealizmu. Ziemski był jednym z tych artystów, który z pełnym oddaniem poświęcił się badaniu możliwości malarskiej materii. Poszukiwania doprowadziły go do wypracowania własnej formuły malarstwa - pejzażu metaforycznego.

Lokal_30, Henryk Gallery / Bolesław Chromry – W 2019 przeprowadzę się do Warszawy / 31 sierpień

"W 2019 roku przeprowadzę się do Warszawy" – prawdopodobnie wielu mieszkańców Krakowa taki punkt umieści na szczycie swojej listy noworocznych postanowień. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom Bolesław Chromry w dwóch galeriach równocześnie porówna to, co oba miasta mają do zaoferowania. Skondensowane doświadczenie krakowskie zapewni widzom wystawa w lokalu_30, gdzie można będzie zaczadzić się od starego Junkersa czy zjeść prawilną krakowską zapiekankę z kazimierskiej budy. Z kolei Warszawę, jako poważne miasto poważnej sztuki, w Krakowie reprezentować będzie konceptualna i minimalistyczna wystawa w galerii Henryk, złożona m.in. z reprywatyzacyjnych dokumentów. 

Galeria Widna, Kraków / Mateusz Sarzyński – Weltschmerz / 31 sierpień

Współczesny Werter nie jest mazgajem. Jest rozczarowany światem, ma kłopoty z przystosowaniem się do obowiązujących w nim reguł, ale się nie poddaje. Wciąż walczy na różnych frontach: z kapitalizmem, religią, popkulturą, historią sztuki, nudą i przede wszystkim z własnymi słabościami. Dopisuje mu wisielczy humor, lubi dosadne grepsy. Poczucie bezsensu życia i jego bezcelowości oswaja malarstwem. Mateusz Sarzyński maluje szybko, farba ścieka po jego płótnach, trochę jak krew jego bohaterów. 

Galeria Komputer, Warszawa / Klocuch – Moje jest wygranko / 1 wrzesień 2018

Klocucha, na początku swojej aktywności prawdopodobnie około dwunastoletniego, odróżniało jednak od innych, równie młodych twórców wszystko. Nie inwestował w profesjonalne mikrofony, wykształcając własny język audiowizualnego lo-fi, włącznie z samymi grami nierzadko zrywającymi i uruchamianymi na najniższych detalach. Na dodatek z pirackich kopii, nierzadko wymagających długiego pobierania, co minus. Nie eksponował w rogu ekranu swojej twarzy, kryjąc się za przechodzącym wieczna mutację piskliwym głosem. Nigdy też nie grał zgodnie z intencjami twórców, więcej nawet – nierzadko nie wiedział, w co właściwie gra.

fot. materiały prasowe organizatora

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ