Strona główna » Aktualności » Artykuły » 27.11 - 03.12.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
1511628991128c1

Ostatni tydzień listopada zwiastuje kilka aukcji i całkiem sporo ciekawych wernisaży, targów i konkursów. W tym tygodniu warto zwrócić uwagę na otwierającą się wystawę Stanisława Wyspiańskiego, ponieważ ten zbliżający się już prawie do końca rok, jak wiadomo, nazwany został rokiem Wyspiańskiego. Natomiast na aukcjach sztuki w tym tygodniu pojawi się głównie sztuka młodych twórców, sztuka współczesna, design, samochody klasyczne i motocykle. Ze względu na to, że pogoda jest już w pełni jesienna, a chwilami nawet zimowa, warto umilić i urozmaicić ten czas i koniecznie zastanowić się nad wydarzeniami, które organizują galerie i muzea oraz wziąć je pod uwagę przy planowaniu nadchodzącego tygodnia. Szczególnie polecamy długo wyczekiwane Targi Plakatu! W weekend warto zajść także do Szarej Kamienicy i poznać zwycięzcę 7. edycji konkursu Fundacji Szara Kamienica. Będzie gorąco! To już jedno z kilku ostatnich zapowiedzi w tym roku, zobaczmy więc co przyniesie nadchodzący tydzień. Więcej w naszym KALENDARIUM.

KALENDARIUM AUKCYJNE:

Młoda Sztuka / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 28 listopada 2017

To właśnie na aukcji DESY UNICUM pojawi się młoda sztuka. Artyści, których prace będzie można nabyć, to między innymi Adam Wątor, Paulina Zalewska, Dominik Balcerzak, Katarzyna Skośkiewicz czy Igor Mościcki. Wśród wielu motywów i tematów podejmowanych przez artystów na aukcji znaleźć będzie można górskie i morskie pejzaże, kompozycje abstrakcyjne, surrealistyczne sceny, portrety czy wizerunki zwierząt. Pojawi się także nowa wersja Narodzin Wenus, co prawda nie Botticellego, a młodego twórcy – Jakuba Podlodowskiego.  

4 Aukcja Teraz Nowoczesne. Sztuka XXI wieku / Dom Aukcyjny REMPEX / 29 listopada 2017

Także REMPEX na aukcje wystawi prace młodych artystów. Pojawią się również tacy, których twórczość w świecie sztuki zaczyna mieć coraz większe znaczenie i uznanie. Mowa tutaj chociażby o Kamilu Kukli, którego indywidualna wystawa odbyła się niedawno w warszawskiej Zachęcie, Normana Leto, którego film Photon zyskał ostatnio uznanie publiczności, Xawere Deskura Wolskiego  czy Marcina Kowalika. Na aukcji REMPEXU pojawią się także artyści znani z aukcji sztuki młodej czy sztuki nowej, a wśród nich Bartek Jarmoliński, Viola Tycz, Gossia Zielaskowska, Beata Murawska. Do nabycia będzie także rzeźba takich twórców jak: Sylwester Ambroziak, Leszek Oprządek czy Wojciech Jarocki.

4 Aukcja Designu / Pragaleria / 29 listopada 2017

Na aukcji Pragalerii kolekcjonerzy będą mogli nabyć projekty figurek z zakładów Porcelany i Porcelitu w Chodzieży, Fabryki Porcelany „Bogucice” w Katowicach, Wytwórni Wyrobów Ceramicznych "Steatyt" Zygmunt Buksowicz czy zastawę stołową z Zakładów Porcelany Stołowej Ćmielów w Ćmielowie. Pojawią się też meble powstałe głównie w latach 60. XX wieku jak chociażby jeden z foteli z podnóżkiem projektu E. Homa, na którym nie tylko można się wygodnie rozsiąść, ale i czerpać przyjemność z samego tylko patrzenia. Na aukcji znajdą się także zegarki klapowe firmy PREDOM i wiele innych perełek, które na pewno przypadną do gustu miłośnikom designu.
 

 

      

fot. Fotel z podnózkiem proj. E. Homa (GFM-64), proj. Edmund Homa, Polska, Gościńskie Fabryki Mebli, 1965

Sztuka Współczesna: Materia - Faktura - Gest / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 30 listopada 2017

Na aukcji DESY UNICUM pojawią się dzieła uznanych artystów, głównie twórców malarstwa materii, malarstwa abstrakcyjnego czy asamblaży. Wśród nich warto wspomnieć o Teresie Rudowicz, Ernie Rosenstein, Tadeuszu Brzozowskim, Janie Lebesteinie czy Tadeuszu Kantorze. Długo by jeszcze wymieniać znane nazwiska, których prace zostaną wystawione na aukcji. Kolekcjonerzy bezsprzecznie znajdą na niej wybitne przykłady twórczości artystów działających w II połowie XX wieku.

16 Aukcja Młodej Sztuki / NEXT Aukcje Sztuki / 01 grudnia 2017

Młoda sztuka pojawi się także na aukcji zorganizowanej przez dom NEXT Aukcje Sztuki. Na niej nabyć będzie można zachowane w groteskowej, dziecięcej atmosferze prace Mirelli Stern, abstrakcyjne obrazy Anny Zalewskiej czy Stanisława Tomalaka, portrety Violi Tycz czy Janusza Lewandowskiego, pejzaże Alicji Kappy oraz sylwetki kobiet malowane w stylistyce ornamentalnej kojarzącej się z dziełami secesyjnymi autorstwa Joanny Misztal. oczywiście pojawi się także wielu innych młodych twórców.

Samochody Klasyczne i Motocykle: Aukcja Ardor Auctions / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 02 grudnia 2017

Aukcyjny plan tygodnia zakończy DESA UNICUM aukcją klasycznych samochodów i motocykli. Tam miłośnicy czterech i dwóch kółek, pasjonaci motoryzacji znajdą prawdziwe cuda, takie jak na przykład Ford Cotina z 1965 rok czy szwedzki klasyk - Volvo PV544 Sport.

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Muzeum Narodowe, Kraków / kolekcja dzieł Stanisława Wyspiańskiego, 28 listopada 2017

Wystawa prezentować będzie dzieła jednego z najwybitniejszych artystów polskich – Stanisława Wyspiańskiego, które pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wśród zaprezentowanych dzieł będzie można znaleźć zbiór rysunków ołówkiem, tuszem, węglem czy projekty  scenograficzne i  typograficzne. Na ekspozycji pojawią się także realizacje  związane z rzemiosłem artystycznym, rzeźba, grafika czy książka artystyczna. Wszystkie wykonane przez Wyspiańskiego. Wystawa jest pokazem różnorodności i złożoności twórczości tego artysty.

Galeria Wozownia, Toruń / Agata Przyżycka: „Nierozłączność”, 28 listopada 2017.

Wystawa „Nierozłączność” to eksperyment polegający na poddawaniu malarstwa i fotografii modyfikacjom cyfrowym. Projekt ten dostępny jest w przestrzeni internetowej. Działanie to ma prezentować, że także tradycyjne techniki, w dobie cyfryzacji i digitalizacji posiadają punkty styczne z nowymi technologiami i mediami.

Zachęta Narodowa Galeria, Warszawa / Tęcza Anioła, 28 listopada 2017

Wystawa „Tęcza anioła” to prezentacja prac ormiańskiego artysty Sarkisa Zabunyana zajmującego się wzornictwem i malarstwem. W 1969 roku został zaproszony do organizowanej przez Heralda Szeemana wystawy o tytule Live in Your Head: When Attitudes Become Form. Artystę interesują problemy współczesnego świata, współczesna kultura wizualna, jak i bogactwo tradycji oraz historii kultur pozaeuropejskich, które stają się tym samym inspiracją dla jego twórczości. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 21 przetworzonych w neony sentencji artysty.

Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków / Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, architektura, modernizm, 30 listopada

24 czerwca 1937 – data, która stanowi fragment tytułu wystawy to zwyczajny dzień w życiu Lwowa, który stał się ośrodkiem modernistycznej architektury, ale nie tylko. Działała tu awangardowa grupa surrealistów Artes. We Lwowie tworzyło wielu wybitnych fotografików, projektantów plakatów czy znani filmowcy. Duże znaczenie mieli także twórcy lwowskiej szkoły matematycznej, środowiska uniwersyteckie czy politechniczne. Wpływ na rozwój miasta miały również Targi Wschodnie. Na wystawie zaprezentowane zostaną modele lwowskiej architektury modernistycznej pochodzące z polskich kolekcji, między innymi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Architektury we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, kolekcji prywatnych i wielu innych.

TRAFOSTACJA SZTUKI, Szczecin / GRUPA NAGROBKI KOLEJNY ROK W URNIE, 30 listopada

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace Macieja Salamona i Adama Witkowskiego  - dwójki artystów wizualnych i zarazem twórców grupy Nagrobki, których dzieła niedawno oglądać można było w bytomskiej Kronice. Wystawa kładzie nacisk na wizualną stronę twórczości zespołu, w której pojawiają się liczne nawiązania do śmierci i motywów funeralnych. Oglądać będzie można także wideo, rzeźby, plakaty, okładki płyt, koszulki i różnorodne obiekty.

Centralne Muzeum Włókiennictwa/ Metamorfizm, Abakanowicz, 30 listopada 2017

Celem wystawy jest ukazanie twórczości jednej z najbardziej znanych i cenionych artystek polskich – Magdaleny Abakanowicz. Pokazane zostaną prace pochodzące z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz z kolekcji innych instytucji. Wśród nich pojawią się zarówno tkaniny strukturalne, jak i  abakany. Wystawa stanowi podsumowanie twórczości i uhonorowanie tej kluczowej dla polskiej sztuki artystki.

Galeria Arsenał, Białystok / wystawa Moja Wolność, 1 grudnia 2017

Prezentowane na wystawie prace wykonane zostały przez więźniów i skazańców przebywających w areszcie śledczym w Białymstoku. Wystawa jest efektem 10 miesięcznych warsztatów w ramach programu resocjalizacyjnego „DaVinci”.

Kraków / Kiosk. Pierwsza wystawa jaką w życiu zobaczyłem, 1 grudnia 2017.

Wystawa jest rozważaniem na temat kiosków i wystaw kioskowych. Kiosk to według twórcy wystawy „pradawna, lecz naszpikowana niezrozumiałą dla nikogo techniką świątynia staje się przestrzenią spotkania przeszłości z nieokreśloną wizją przyszłości”. Wystawa odbędzie się w kiosku, na placu Teodora Axentowicza w Krakowie.

CSW Łaźnia, Gdańsk / wystawa - Mapping Domeyko, 1 grudnia 2017

Impulsem do powstania wystawy był notes Igora Domeyki – geologa i mineraloga. „Projekt „Mapping Domeyko” jest próbą współczesnego odtworzenia podróży jakie odbył naukowiec, odnalezienia  śladów pozostawionych przezeń na dwóch kontynentach. Artyści w ramach swojego projektu starali się odwiedzić miejsca związane z postacią XIX-wiecznego emigranta.”

101 PROJEKT / Zawsze jest teraz / Magdaleny Laskowskiej

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace powstałe na przestrzeni ostatnich kilku lat warszawskiej artystki – Magdaleny Laskowskiej. Artystkę interesuje natura, miasto oraz ich wzajemne relacje. Laskowska maluje głównie parki, ulice, place, skwery, które charakteryzują się harmonią i pięknem.

Szara Kamienica, Kraków/WIELKI FINAŁ! Wystawa prac finalistów, 2 grudnia 2017

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace sześciorga finalistek i finalistów 7. edycji konkursu Fundacji Szara Kamienica, którzy zostali wyłonieni spośród ponad 120 zgłoszeń. Są nimi: Xavery Deskur Wolski, Róża Duda & Michał Soja, Tomasz Kręcicki, Agnieszka Mastalerz, Tymon Nogalski. Tym razem odsłona prac nie skupia się wokół konkretnych zagadnień i tematu. Wystawa unika kontekstualizacji i „dyskursywnej przemocy wobec sztuki”. Dla twórczości artystów i założeń tegorocznej edycji konkursu określeniem stały się trzy słowa: jeszcze, już, bardzo. A za ich pomocą ujęta została struktura przeznaczonego dla artystów i artystek do trzydziestego roku życia konkursu.

fot. Andrzej Pągowski, plakat filmowy, Targi Plakatu:
http://targiplakatu.pl/wystawcy/andrzej-pagowski/

 

Dom Towarowy Braci Jabłonowskich, Warszawa /TARGI PLAKATU 2017, 3 grudnia 2017

Na tegorocznej – 5 edycji Targów Plakatu pojawi się aż 150 artystów! Znaleźć można będzie ilustracje i plakaty znanych i cenionych artystów oraz młodych ilustratorów i grafików z całej Polski. Honorowym Patronem wydarzenia jest artysta Andrzej Pągowski. Na Targach znajdziecie nie tylko stoisko z jego kultowymi już dziełami, plakatami Pągowskiego,  ale  będzie on promował także swoją nową książkę – „Być jak Pągowski - wywiadu spisanego wraz z Dorotą Wellman. Wśród wystawców znajdzie się także wielu innych, świetnych artystów jak chociażby Igor Piwowarczyk, Patryk Mogilnicki, Andrzej Krajewski i Tytus Klepacz, Piotr Dąbrowski, Bartosz Szymkiewicz i wielu, wielu innych.

fot. materiały prasowe. Figurka "kot leżacy" (szary) Bogucice, projekt Mieczysława Naruszewicza z 1958r. Fabryki Porcelany „Bogucice” w Katowicach,  4. Aukcja Designu, Pragaleria.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ