Strona główna » Aktualności » Artykuły » 3.04-9.04.2017 - WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Wachlarz

Wiosenna aura nie opuszcza w tym tygodniu rynku sztuki. W bieżącym tygodniu czeka nas aż pięć aukcji. Wśród nich warto zwrócić uwagę na niekwestionowany hit tego roku – kolekcję Andy Rottenberg oraz aukcję sztuki Orientu. Dla miłośników wystaw nadchodzący tydzień będzie lekko nostalgiczny. Wraz z artystami udamy się w podróż w poszukiwaniu i rekonstruowaniu fragmentów wspomnień, oddamy się refleksji na temat pamięci indywidualnej i zbiorowej. Znajdzie się także coś dla miłośników architektury – zarówno tej spod znaku modernizmu, jak i socrealizmu. Na koniec warto też na to wszystko spojrzeć z lekkim uśmiechem, w końcu wiosna!

 

Kalendarium aukcyjne:

 

4.04.2017 godz. 19, Dom Aukcyjny DESA UNICUM – Kolekcja Andy Rottenberg. Aukcja Sztuki Współczesnej

Aukcja, która ma szanse wyznaczyć nowe trendy w budowaniu polskich kolekcji sztuki współczesnej. Możliwe, że nawet zweryfikuje wartość rynkową wielu artystów. W Warszawie zapowiada się gorący wieczór. Wśród prac m.in. Joanna Rajkowska, Mirosław Bałka, Jerzy Zieliński, Mikołaj Smoczyński, Henryk Stażewski – czyli polska sztuka współczesna w pigułce.

 

5.04.2017 godz. 19, 3 Aukcja Sztuki Młodej, Xanadu

Młoda sztuka cieszy się niesłabnącą popularnością na aukcjach. Kogo twórczość tym razem spotka się z największym zainteresowaniem kolekcjonerów? Czy wśród artystów znajdujących się na aukcji ukrywa się nowa gwiazda młodej polskiej sztuki? W licytacji wezmą udział pracę m.in. Daniela Białowąsa, Piotra Woronieca, Katarzyny Sienkiewicz, czy Mikołaja Szpaczyńskiego.

 

6.04.2017 godz. 18, Aukcja sztuki Orientu, Antykwariat DAES

Daleki Wschód. Lekko dymny zapach zielonej herbaty. Ostra i zimna stal samurajskiego miecza. Subtelność i prostota zamknięta w glinianej czarce. Te obrazy stają nam przed oczami, gdy myślimy o sztuce pochodzącej z Azji Wschodniej. Podczas aukcji w Antykwariacie DAES zaprezentowane zostanie nie tylko rzemiosło z Japonii, Chin oraz Nepalu, ale także figurki, puzderka, czy figurki bóstw. Biorąc pod uwagę powracającą modę na Orient – wydarzenie obowiązkowe.

 

6.04.2017 godz. 19, Aukcja Rzeźby, Dom Aukcyjny DESA UNICUM

Jaka jest rzeźba? Bez wątpienia to jedna z tych dziedzin sztuk pięknych, która ważny wiele, zarówno ze względu na silną tradycję, jak i sam materiał. Wśród prac m.in. Magdalena Abakanowicz, Alina Szapocznikow, Igor Mitoraj, Fryderych Toth, czy Tadeusz Szpunar.

 

7.04.2017 godz. 19, 3 Aukcja Nowej Sztuki, Studio 4 Art

Wiosna pachnie młodością. Wiosna pachnie przygodą. Wiosna pachnie aukcjami młodej sztuki. Tym razem w Studiu 4 Art młode malarstwo, młoda rzeźba, młoda sztuka z aspiracjami. Do zdobycia pracę m.in. Marcina Szpaka, Martyny Rejczak, Piotra Czyża.

 

7.04.2017 godz.19.30, 15 Aukcja Nowej Sztuki, Art in House Dom Aukcyjny

Kolory. Młodość. Baśniowość. Entuzjazm. Takimi hasłami można opisać pracę, które będzie można wylicytować podczas 15 aukcji Nowej Sztuki. Jeśli szukasz powiewu wiosennego wiatru w swojej kolekcji to znajdziesz go bez wątpienia w Domu Aukcyjnym Art in House.

 

Wydarzenia i wystawy

 

3.04.2017 godz. 18, Austriackie Forum Kultury , Wystawa Julian Palacz, Ryszard Winiarski, Mikołaj Tkacz - "Pattern recognition"

Co ma wspólnego sztuka i nauki ścisłe? Odpowiedź na to pytanie poznamy już 3 kwietnia podczas wernisażu wystawy Juliana Palacza, Ryszarda Winiarskiego i Mikołaja Tkacza w Austriackim Forum Kultury. Artyści podczas wystawy zaprezentują pracę odnoszące się do problematyki sztucznej inteligencji oraz artystycznej wiwisekcji utopijnych założeń współczesnej nauki.

 

4.04.2017 godz. 18, Galeria XX1, Wystawa Jerzy Boniński "Malarstwo"

Jerzy Boniński zajmuje się pejzażem. Stara się ukazywać świat z wielu perspektyw, czasem rozerwany na mniejsze części, czasem przekształcony przez różne filtry i obrazy. Świat przedstawiony na płótnach staje się dla niego punktem wyjścia do refleksji nad „płynną tożsamością”.

 

4.04.2017 godz. 19, Galeria Studio, Wystawa "Anioł historii" Aury Rosenberg

Dla Aury Rosenberg, artystki działającej w Berlinie i w Nowym Jorku, historia rodzinna zawsze jest wpleciona w historie szerszej zbiorowości. W cyklu fotografii „Berliner Kindheit” artystka przedstawia Berlin lat 90., fotografuje miejsca i sytuacje opisane w „Berlińskim dzieciństwie” Waltera Benjamina, czyniąc bohaterką swojego wizualnego kolażu własną córkę. Fragmentaryczna narracja, kobiece opowieści, zagadki, rebusy stanowią intrygującą dla odbiorców wizualną zagadkę.

 

6.04.2017 godz. 19, Hotel Andels, Wystawa "Ceci n ' est pas un bâtiment"

Dziedzictwo modernistycznej architektury to ostatnio jeden z popularniejszych tematów wśród artystów wizualnych. Tym razem w Łodzi Nicolas Grospierre i David Sardana skupią się na dekonstrukcji architektonicznych przedstawień. U Grospierre'a będą to budynki pochodzące z krajów dawnego Bloku Wschodniego, u Sardana realizacje związane z obecnym w latach 70 ubiegłego wieku boomem turystycznym w Hiszpanii.

 

6.04.2017, godz. 18, Centrum Aktywności Twórczej, Wystawa "Przeszłość jest obcym krajem"

Relacje pomiędzy pamięcią zbiorową a pamięcią indywidualną są jednym z wdzięczniejszych i interesujących tematów dla artystów. Tym razem w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej między innymi Zbigniew Libera, Hubert Czerepok i Karolina Breguła będą przepracowywać utrwalone kulturowo klisze i badać mechanizmy oraz strategie konstruowania pamięci indywidualnej.

 

6.04.2017, godz. 17, Dom Kultury 13 Muz, Wystawa "1917"

W najbliższy czwartek 6 kwietnia inauguruje swoją działalność Galeria JEDNA / DRUGA zlokalizowana na parterze Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Na pierwszej wystawie prace pokażą prof. Kamil Kuskowski oraz Ul Pazniak, absolwent szczecińskiej ASP. Prezentowane na wystawie pracę obojga artystów będą oscylować wokół zagadnień przełomowych dla języka sztuki współczesnej praktyk a także jednego z najważniejszych dzieł XX wieku jakim jest „Fontanna” Marcela Duchampa.

 

7.04.2017, godz. 18, galeria ZPAF, Wystawa "Czerwony pokój"

Karol Pałka to młody fotograf, laureat zeszłorocznej nagrody PDN Photo Annual. Podczas swojej indywidualnej wystawy zaprezentuje serię zdjęć przedstawiających pomieszczania mieszczące się w dawnych budynkach związanych z komunizmem. Karola Pałkę interesują zmiany, drobne pęknięcia, rysy, materialny rozpad, który wraz z upływem lat odciska swoje piętno na rzeczywistości.

 

7.04.2017, godz. 19.30, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Wystawa "Parada Wieszczów"

Grupy Łódź Kaliska nie trzeba nikomu przedstawiać. Podczas wystawy w PGS w Sopocie zaprezentują charakterystyczne dla siebie prace, cechujące się humorem i zabawą z polskimi stereotypami i wyobrażeniami.

 

7.04.2017, godz. 18, Galeria Sztuki Wozownia, Wystawy "Człekopejzaż" Ewy Kuryluk i "Re: Discovery" Sarah Zacharek

Toruńska Galeria Wozownia zaprasza w najbliższy piątek na dwie indywidualne wystawy – Ewy Kuryluk i Sary Zacharek. Na wystawie Kuryluk zobaczymy cykl pochodzący z wczesnego etapu jej kariery, który w zeszłym roku prezentowało krakowskie Muzeum Narodowe. Z kolei Sara Zacharek zabierze nas w nostalgiczną podróż śladami jej ojca, której początek miał miejsce właśnie w Toruniu.

 

8.04.2017, godz. 18, Kolonia Artystów, Wystawa Edyta Kowalewska "Obrysy"

„Obraz jest czymś więcej aniżeli tylko tym, co widziane lub widzialne”- te słowa Hansa Beltinga stają się punktem wyjścia w interpretacji indywidualnej wystawy Edyty Kowalewskiej „Obrysy”. Czym właściwie jest obraz? Czy zawsze musi być odbierany przez zmysł wzroku? Czy istnieje coś takiego jak granica obrazu? Edyta Kowalewska jest artystką, która z rozmiłowaniem wywraca obrazy na drugą stronę. Pozostawia jedynie obrys przedmiotu, będący znakiem tego, co już nieobecne. Rozrywa, zszywa, prasuje, zmienia położenia i układy – po to by odkryć przed nami ukryte w płótnach historie.

 

8.04.2017, godz. 18, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Wystawa "EKO MATERIA"

Tkanina artystyczna to coraz popularniejszy wśród artystów obszar działań. Z jednej strony można tłumaczyć to fascynacją naturalnymi materiałami, z drugiej modą na artystyczny recykling. Dla kuratorek wystawy Małgorzaty Paszylki – Glazy i Ewy Gołębiowskiej istotnym elementem jest materialność – faktura, barwa, kształt. Na międzynarodowej wystawie zobaczymy nie tylko tkaniny, ale także malarstwo, których tematykę wyznaczają problemy współczesnego człowieka, takie jak konsumpcjonizm, degradacja środowiska czy różnice społeczne.

 

 

fot. Aukcja sztuki Orientu, Dom Aukcyjny i Antykwariat DAES.

 

 

 

 

Marta Kudelska

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ