Strona główna » Aktualności » Artykuły » 30.07 - 05.08.2018 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
Konopelska antonina elektrowani radom 2018 07 27 530x707

Przełom lipca i sierpnia to na rynku sztuki i w instytucjach szczyt sezonu ogórkowego. Dla zapalonych kolekcjonerów dwa domy aukcyjne przygotowały wakacyjną ofertę młodej sztuki – jedna z aukcji odbędzie się na wybrzeżu, gdzie pewnie wypoczywa właśnie zdecydowana część miłośników sztuki. Jeśli zaś chodzi o wystawy, w tym tygodniu wyjątkowo najspokojniej będzie w stolicy. Wszystkich spragnionych wernisażowych wrażeń zapraszamy w najbliższym czasie do Katowic i Radomia.

AUKCJE

8 AUKCJA SZTUKI XXI WIEKU / 101 PROJEKT / 30 LIPIEC

Ostatnia w tym miesiącu aukcja odbędzie się w warszawskiej galerii 101 Projekt. Ceny wywoławcze prac wynoszą 500 i 1000 złotych. W ofercie nie zabraknie artystów od dawna związanych z aukcjami młodej sztuki, ale także kilka bardzo ciekawych, nowych nazwisk. Katalog utrzymany jest w radosnym, wakacyjnym nastroju, z naciskiem na prace abstrakcyjne. Z pewnością warto zwrócić uwagę na prace Michała Mąki, Emila Gosia, Pawła Zakrzewskiego, Jacka Cyganka czy Izabeli Skierskiej.

Jacek Cyganek, Rosa o poranku / Emil Goś, Płomykówka / Michał Mąka, Shades of Purple / Paweł Zakrzewski, Pierwszy siwy włos na Twojej skroni // 101 Projekt

XXV AUKCJA NOWEJ SZTUKI / ART. IN HOUSE / 4 SIERPIEŃ

W tym tygodniu Art. In House organizuje aukcję w wakacyjnej stolicy Polski – Sopocie. Wszystkie prace w katalogu zostały wystawione do sprzedaży w cenie wywoławczej 1000 złotych. W ofercie zobaczymy prace artystów kojarzonych już z aukcjami młodej sztuki, takich jak Wojciech Brewka, Ilona Herc, Joanna Misztal, Alicja Kappa, Malwina de Brade czy Małgorzata Rukszan.

Ilona Herc, Wera (z cyklu Pytania) / Joanna Misztal, Moje orchidee / Wojciech Brewka, Octopus / Alicja Kappa, Pełnia lata // Art in House

WYDARZENIA

EMOCJE W MUZYCE / RONDO SZTUKI, KATOWICE / 2 SIERPIEŃ

Sztuka muzyki jest tą najbliższą łzom i wspomnieniom – Oscar Wilde „Emocje estetyczne przełamują dychotomiczność charakterystyczną w jakimś stopniu dla emocji podstawowych: w sztuce to, co piękne potrafi być zarazem groźne i przyjemne, zaskakujące i zrozumiałe, smutne i wywołujące łzy szczęścia W jaki sposób przełożyć muzykę na obrazy? Jak pokazać dźwięk? Czy emocje towarzyszące muzyce można pokazać? Wystawa ‘Emocje w muzyce” to szereg pytań na które odpowiedź może być tylko subiektywna i autorska.

fot. materiały prasowe / Marek Rachwalik

DZIWNA RZECZ / GALERIA + / TAJNY_PROJEKT JEST OFF, KATOWICE / 2 SIERPIEŃ

Jak przełożyć język muzyki na interaktywne instalacje? W jaki sposób pokazać stany emocjonalne wywołane przez dźwięki za pomocą światła? Czy sprzęt AGD ma swój gust muzyczny? W jaki sposób zakłócenia spowodowane przez muzykę mogą spowodować wyłom w naszych przyzwyczajeniach poznawczych? „Tajny projekt jest off/ dziwna rzecz” to podręczny zestaw eksperymentów na przecięciu sztuk wizualnych i nowych mediów badających nasze podejście do sfery audio. Przewrotne, zabawne i nieoczywiste instalacje zanurzone są w nowej technologii, ale posiłkują się także analogowymi obiektami, które zmieniają swoją pierwotną funkcję i zaczynają żyć nowym życiem.

fot. materiały prasowe

NIEŚMIERTELNOŚĆ Z WOSKU / CSW ELEKTROWNIA, RADOM / 3 SIERPIEŃ

Kto zasługuje na nieśmiertelność? Nie tę w sensie nieskończonej w czasie egzystencji, lecz w znaczeniu trwania w pamięci potomnych. Tę zapewnia uwiecznienie z pomocą artefaktów, wykonanych w trwałych materiałach. Ten przywilej przysługuje wielkim tego świata – takim, którzy zmienili bieg historii, zasłużyli się czymś dla ludzkości, wyróżniali się talentem czy wiedzą. Stworzenie wiernej woskowej kopii człowieka zabiera około pół roku pracy kilku specjalistów i wymaga blisko 250 przymiarek. Antonina Konopelska odwróciła ten proces do góry nogami. Stworzyła wirtualny gabinet figur woskowych. Wykreowała fotograficzne portrety udające zdjęcia woskowych hiperrealistycznych rzeźb.

FOUR SEASONS. SCREEN AND SOUND FEST. 2018 / KRAKÓW / DO 23 SIERPNIA

Screen and Sound Fest. 2018: Four Seasons - to konkurs, festiwal filmowy i mnóstwo interesujących wydarzeń towarzyszących, którego założenia merytoryczne oscylują wokół zagadnień przenikania się i wzajemnej inspiracji między muzyką a obrazem filmowym. W ramach konkursu uczestnicy tworzą wizualizacje do wybranych utworów muzycznych skomponowanych przez światowej sławy kompozytorów. Zachęcamy do udziału w konkursie - wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie festiwalu. Na zgłoszenia czekamy do 23 sierpnia 2018 r.

fot. materiały prasowe

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ