Strona główna » Aktualności » Artykuły » 31 - 05.11.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
22688826 1532933016764673 396023057451526620 n

Czeka nas dość nietypowy tydzień jak na jesienny sezon aukcyjny. Kolekcjonerzy ze względu na Święto będą musieli ograniczyć się do jednej aukcji, która odbędzie się w sobotę. Miłośnicy wernisaży natomiast będą mieć odrobinę większy wybór. My polecamy piątkową wystawę w poznańskim Arsenale oraz wernisaż The Uncanny Valley w Szarej Kamienicy.

 

KALENDARIUM AUKCYJNE:

04.11.17, godz. 15.00, Aukcja Dzieł Sztuki , Dom Aukcyjny OKNA SZTUKI

Na aukcji Domu aukcyjnego OKNA SZTUKI pojawią się dzieła znanych i cenionych twórców polskiej sceny artystycznej przełomu XIX i XX wieku. Tę aukcję zdecydowanie zdominuje malarstwo. Wystawione zostaną dzieła Wojciecha Weissa, Jana Rubczaka, Stanisława Kamockiego, Zbigniewa Pronaszki, Tytusa Czyżewskiego i wielu innych. Pojawi się także kilka obrazów Jerzego Kossaka czy Alfonsa Karpińskiego, znanego z martwych natur z kwiatami, najczęściej różami. Aukcja ta uświadamia nas jak różnorodne motywy, style i tematy podejmowali artyści na przełomie dwóch, wspomnianych wieków. Kolekcjonerzy będą mogli licytować więc malarstwo pejzażowe, przedstawienia konne, sceny rodzajowe, portrety, martwe natury, sceny rodzajowe czy historyczne. Wśród wielu cenionych polskich nazwisk, pojawi się również twórczość artystów włoskich, francuskich, angielskich, czeskich, zachodnioeuropejskich czy rosyjskich. Co ciekawe na aukcje wystawiona zostanie także kopia dzieła jednego z symbolistów, twórcy fantastycznych, tajemniczych pejzaży w wykonaniu artysty rosyjskiego. Więcej szczegółów nie zdradzamy.

 

WYDARZENIA I WYSTAWY:

31.10.2017, Owoce ziemi, Stara Galeria ZPAF , Warszawa

Już we wtorek otwiera się wystawa “Owoce ziemi” Igora Gaidaia. Pod tym prostym tytułem kryją się przemyślenia filozoficzne artysty nad stworzeniem Świata. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak cienka linia oddziela kwestie globalne od naszej zwykłej codzienności to wystawa zdecydowanie do odwiedzenia.

31.10.2017, Moda na Cranacha, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Wrocław

Dokładnie w 500 rocznicę upublicznienia 95 tez przez Marcina Lutra w Wittenberdze Wrocławskie Muzeum Narodowe zaprasza na wystawę ukazującą malarstwo doby Reformacji we Wrocławiu i na Śląsku. Zostanie ono zaprazentowana poprzez dzieła Lucasa Cranacha i artystów z jego kręgu.

03.11.2017, Wystawa prac Damiana Idzikowskiego, Galerii Chimera, Łódź

Jeśli cenicie dialog między historią a współczesnością koniecznie odwiedźcie wystawę Damiana Idzikowskiego. W swoim cyklu prac z lat 2015 - 2017 wykorzystuje powtarzające się motywy, cytaty oraz tematy charakterystyczne dla historii sztuki, które po zestawieniu tworzą klasyczne motywy.

03.10.2017, Zwrotnica. Początki neoawangardy na Górnym Śląsku, Muzeum Śląskie, Katowice

Pamiętając o roku awangardy Katowice w piątek przypomną nam twórczość Górnego Śląska z przełomu lat 40. i 50. Miłośnicy fotografii będą mieli okazję zapoznać się z twórczością Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Natomiast malarstwo reprezentować będzie katowickie ugrupowanie ST-53, które zasłynęło z interpretacji Teorii widzenia Władysława Strzemińskiego.

03.11.2017, RYBY, KAMIENIE, TELEWIZORY, Arsenał Galeria Miejska, Poznań

Czy wiecie, że “w ciągu dwóch minut sami Amerykanie robią więcej zdjęć, niż wykonano przez cały dziewiętnasty wiek?” (Nicholas Mirzoef) Maria Stożek i Adrian Kolarczyk to artyści zafascynowani dzisiejszym fenomenem fotografii. Kolekcjonują oni fotografię analogową, utrzymując przy tym postawę badaczy. My jesteśmy ciekawi wyników, które przedstawią w Galerii Arsenał.

03.11.2017, The Uncanny Valley, Szara Kamienica, Kraków

W sobotni wieczór Szara Kamienica zaprasza nas do doliny niesamowitości. Łukasz Białkowski w swoim tekście kuratorskim przypomina nam sylwetkę Masahiro Mori, “który zauważył, że patrzenie na roboty wywołuje u człowieka dyskomfort psychiczny”. To jedno stwierdzenie prowadzi do pytania, czy cała historia sztuki figuratywnej oparta jest na awersji i niepokoju? Prace Łukasza Szlęzaka prezentują kilka wariacji na temat ludzkiego wizerunku, pytając o powody i skalę deformacji, którym poddaje je sztuka. Łączą ze sobą wątki z porządków, które na ogół postrzegane są jako dalekie sobie.

 

fot. materiały prasowe / Szara Kamienica

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ