Strona główna » Aktualności » Artykuły » A może by tak poczytać? Lektura na wakacje ze sztuką w tle
Ksi%c4%85%c5%bcka%20na%20wakacje

Wakacje to czas, kiedy w końcu choć na chwilę uwalniamy się od natłoku obowiązków i możemy znaleźć moment na z przymusu odstawione na boczny tor przyjemności. Na przykład książki! Oto parę propozycji lektur, które idealnie zajmą nasze myśli w pociągu, lub w czasie wieczornego odpoczynku na hamaku.

Kryminały niezmiennie w modzie

W Pogoni za sztuką. Prawdziwa historia o sztuce, złodziejach i zaginionym obrazie Edwarda Dolnicka to doskonała, trzymająca w napięciu powieść kryminalna, na kartach której przeplatają się dwa tematy fascynujące ludzi od wieków: zbrodnia i sztuka. Motywem przewodnim historii jest kradzież Krzyku - słynnego, wartego około 70 mln dolarów obrazu Edwarda Muncha. Dzieło znika z galerii w 1994 r., w dniu rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Lillehammer. Zuchwałość kradzieży wprawia w osłupienie norweskich policjantów, którzy nie są w stanie poradzić sobie ze sprawą. Na pomoc przychodzi im cyniczny geniusz, detektyw Charlie Hill. Powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Trudno się od niej oderwać nie poznawszy wszystkich tajników intrygi.

Pasja, która przekracza granice

Biografie są przez wielu czytelników kojarzone z książkami nudnymi, czytanymi tylko z przymusu. Pasja życia Irvinga Stone’a jednoznacznie zrywa z tym stereotypem – nie mogło być inaczej, gdy na tapetę bierze się postać tak wyjątkową i barwną, jak Vincent van Gogh. Zamiast męczącego przedstawiania suchych faktów, Stone wykorzystuje pozostawione po twórcy listy, by odtworzyć pełną detali i smaczków historię jego życia. Jak to się stało, że jeden z najsłynniejszych malarzy w historii prawie został pastorem? Co studiował i dlaczego nigdy nie zakończył edukacji? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz właśnie w Pasji życia.

Od malarstwa jaskiniowego, po czasy współczesne

Zatytułowana po prostu O sztuce książka E.H. Gombricha to najsłynniejsze dzieło zajmujące się historią sztuki na świecie. Wydana w 30 językach i łącznym nakładzie sięgającym 7 milionów egzemplarzy książka stanowi prawdziwą skarbnicę wiedzy. Co jednak ważne, dzięki rewelacyjnemu stylowi i prostocie przekazu O sztuce czyta się lekko i przyjemnie – mimo pozornie ciężkiej, podręcznikowej tematyki nie męczy odbiorcy. Wręcz przeciwnie, Gombrich opisuje temat tak sprawnie, że po zakończeniu lektury ma się ochotę na więcej. Właśnie dlatego książka ta stanowi, zdaniem wielu, idealne wprowadzenie w świat sztuki dla osób dotychczas nie zaznajomionych z tym tematem.

Dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić?

Kiedy zaś przejdziemy już z Gombrichem przez historię ludzkiej twórczości i spragnieni wiedzy zatrzymamy się w czasach współczesnych, zawsze możemy sięgnąć po Przewodnik po sztuce współczesnej. Dlaczego pięciolatek nie mógł tego zrobić autorstwa Susie Hodge. Z tej skłaniającej do refleksji książki dowiemy się co w dzisiejszych czasach decyduje o tym, czy dzieło sztuki zostanie zapamiętane jako klasyk w swoim gatunku, czy też przejdzie bez echa, zupełnie zapomniane. Jaka jest różnica pomiędzy ekspresyjnymi, pozornie prostymi pracami współczesnych artystów, a „bazgrołami” dzieci w wieku przedszkolnym? Czy na pewno jakaś jest? A może, jak twierdzą co bardziej zajadli krytycy, współczesną sztukę tworzyć może każdy? Za pomocą swojej rzeczowej, logicznej argumentacji Susie Hodge udziela na podobne pytania wyczerpującej odpowiedzi.

Cudowne lata 60-te

Lata 60 XX wieku. Sztuka użytkowa. Przewodnik dla kolekcjonerów to książka dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o wyjątkowym świecie designu sprzed ponad pół wieku. Dlaczego projekty z tamtych lat po dziś dzień urzekają swoją oryginalnością i inwencją? Niezależnie od tego, czy twoje zainteresowanie tematem ma wymiar czysto teoretyczny, czy też jesteś kolekcjonerem i zastanawiasz się nad zakupem konkretnych przedmiotów, przewodnik autorstwa Joanny Hübner-Wojciechowskiej będzie dla ciebie źródłem wielu przydatnych informacji. Jest to książka bardzo aktualna, jako że design z lat 60-tych przechodzi obecnie renesans i ponownie cieszy się dużym zainteresowaniem.

Bartosz Świątek

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ