Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
E650848acd098034d8771c792e1873f7

Ten tydzień nie obrodził w aukcje. Dopiero w nadchodzący weekend spodziewać możemy się jednej aukcji zorganizowanej przez dom aukcyjny OKNA SZTUKI,  której wyniki przedstawimy w kolejnym podsumowaniu. Efektem tego chwilowego przestoju jest najprawdopodobniej świąteczny dzień, który przypadł tym razem w połowie tygodnia. Natomiast w zeszły weekend aukcji odbyło się, jak na dwa dni, całkiem sporo, a wszystkie, o których wspomnimy, zorganizowano 28 października.  Kolekcjonerzy w zeszłą sobotę musieli dokonać więc trudnego wyboru, a my zobaczymy, na co postawili tym razem.

53 Aukcja dzieł sztuki: malarstwo, rysunek, grafika, fotografia, wydawnictwa artystyczne, NAUTILUS Galeria i Dom Aukcyjny , 28 października 2017

Mehoffer czy Wyspiański zawsze będą cieszyć się wśród kolekcjonerów szczególnym uznaniem. Zwłaszcza wówczas, gdy Wyspiański szczególnie święci swoje triumfy. W tym roku minęła przecież 110 rocznica jego śmierci, a Muzeum Narodowe w Krakowie między innymi także z tej okazji zorganizuje niebawem duży pokaz jego dzieł. Na prace artysty natknąć można było się w tym roku wielokrotnie, tym razem także dom aukcyjny Nautilus na organizowaną przez nich aukcje wystawił jeden z rysunków malarza. Obok Wyspiańskiego czy Mehoffera, pojawiły się także grafiki Pabla Picassa oraz nieco bardziej współczesnych, polskich artystów jak Leszek Sobocki. Na aukcji licytować można było również, cenione, zwłaszcza przez artystów i kolekcjonerów młodopolskich, japońskie drzeworyty autorstwa Kunisady czy Toyokuni’ego. Oprócz malarstwa czy grafiki na aukcji zakupić można było także fotografie, czy książki. Najwyższą cenę uzyskał obraz Józefa Mehoffera pt. Malwy w ogrodzie. Scena rodzajowa w ogrodzie pełnym kwiatów sprzedana została za 195 000 złotych. Za kwotę 65 000 złotych zakupiono Pejzaż tatrzański Aleksandra Kotsisa. Z kolei za 55 000 złotych sprzedano Portret kobiety  z 1976 roku Jerzego Nowosielskiego. Praca ta pochodzi z niemieckiej kolekcji malarstwa polskiego stworzonej w latach 70. i 80. XX w.

192 AUKCJA DZIEŁ SZTUKI , RYNEK SZTUKI , 28 października 2017

Na tej aukcji pojawiły się także dzieła artystów tworzących w XX lub XXI wieku, dlatego też znaleźć na niej można było prace Jerzego Kossaka, Alfonsa Karpińskiego, Janiny Kraupe, Zbyluta Grzywacza, Jana Lebensteina, Lecha Kunki czy nawet Oskara Kokoschki. Na aukcji pojawiły się także jedyne w swoim rodzaju, białe kruki dla miłośników designu II poł. XX wieku - porcelanowe figurki z Ćmielowa. Warto pamiętać, że fabryka w Ćmielowie owe figurki nadal produkuje. Te wystawione na aukcje pochodzą natomiast z lat 60. XX wieku. Na aukcje wystawiono również rzemiosło artystyczne. Najwyższą cenę osiągnęła jedna z kilku prac Jana Lebensteina, pod tytułem Figura w tle z 1956 roku. Nabyta została ona za 23 000 złotych. Na drugim miejscu uplasowali się ex aequo Lech Kunka i Bolesław Utkin. Za 16 000 złotych sprzedane zostały obrazy: utrzymana w beżach i szarości Kompozycja geometryczna Utkina oraz Polska kompozycja Kunki z 1968 roku.

165 aukcja malarstwa, grafiki, fotografii i rzemiosła artystycznego, Dom Aukcyjny DESA,  28 paź 2017

Malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne oraz fotografia w tym tygodniu pojawiają się na prawie wszystkich wymienionych aukcjach, także tej zorganizowanej przez Desę. Tym razem najdrożej sprzedanym, bo za 115 000 złotych, obiektem jest obraz Jacka Malczewskiego pod tytułem Scena alegoryczna z 1910 roku. Z kolei za 80 000 złotych zakupiony został szkic jednej z przedstawicielek estetyki  art déco - Tamary Łempickiej o tytule Akt z 1931 roku. Kwotę 66 000 złotych osiągnął pejzaż zimowy - Zima na Polesiu Juliana Fałata, który, jak można zauważyć i tym razem,  szczególnie lubował się w zimowych pejzażach.

Aukcja Prac na Papierze, Sopocki Dom Aukcyjny, 28 paź 2017

Ostatnią już zeszło-weekendową aukcją była zorganizowana przez Sopocki Dom aukcyjny aukcja prac na papierze. Na niej również pojawiły się wymienione wcześniej już nazwiska, a obok nich Zofia Stryjeńska, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Tadeusz Kantor, Władysław Strzemiński czy Alfred Lenica. Tak więc aukcję tę zdominowały znane i cenione w świecie sztuki nazwiska. Praca Witkacego pod tytułem Portret kobiety – Janiny Czerbakowej z d. Soborskiej, II voto Bulandow sprzedana została za 64 000 złotych, stając się tym samym niezaprzeczalnym faworytem. Natomiast gwasz Pieta Warmia Andrzeja Wróblewskiego osiągnął cenę 31 000 złotych. Kolekcjonerzy nie przywiązują nas do jednorodnych wyborów, dlatego też tym razem nie została zakupiona praca artysty awangardowego, a przedstawiciela nurtu polskiego malarstwa historycznego – Wojciecha Kossaka. Jego obraz Trębacz z 1923 roku zakupiony został za 14 000 złotych.

 

fot. materiały prasowe.Tamara Łempicka, Akt, 1931.

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ