Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
Brewka

Podobnie jak w poprzednim tygodniu także w tym odbyła się wyłącznie jedna aukcja, co przypomina nam, że sezon wakacyjny trwa na dobre. Tym razem była to Aukcja Nowej Sztuki, zorganizowana przez dom aukcyjny Art in House, na której nie znajdziemy dzieł mistrzów polskiego malarstwa, takich jak Weiss czy Kossak, a prace młodych artystów, często rozpoczynających dopiero karierę artystyczną. Aukcja ta zakończona została dużym powodzeniem, ponieważ większość wystawionych prac została zakupiona przez kolekcjonerów. Sprzedanych zostało około 80 procent dzieł, a to naprawdę dobry wynik! Obok przedstawień kobiet, kolekcjonerów interesowały także motywy zwierzęce oraz pejzaże.

Dlatego właśnie najwyższą cenę - 7000 złotych, osiągnęła praca Wojciecha Brewki, artysty zafascynowanego urban artem i street artem, pt. „Lekkość bytu” utrzymana w chłodnej tonacji, ukazująca rogatego byka, który wydaje się przymierzać do ataku. Praca, co prawda z lekkością niewiele ma wspólnego, ponieważ zachowana jest w ciężkiej, chłodnej tonacji, malowana zamaszystymi, mocnymi pociągnięciami pędzla. Plamy farby atakują płótno jak rozjuszony byk gotowy do starcia. Tytuł jest więc nieco przewrotny. Obraz Brewki silnie kojarzy się z estetyką street artową, która przejawia się niemal w całej twórczości artysty.

 

Statystyki sprzedaży prac Wojciecha Brewki w latach 2013-2017

 

Prace Brewki na aukcjach sztuki pojawiają się od 2013 roku. Od tego czasu artysta cieszy się wśród kolekcjonerów coraz większą popularnością. Jego obrazy sprzedają się w stałych cenach, a główne segmenty cenowe to: od 1000 do 4999 złotych (sprzedanych 26 prac) oraz od 5000 złotych do 9999 (sprzedanye 33 prace). Artysta coraz częściej też pojawia się na aukcjach sztuki. Rekordową cenę - 16 000 złotych osiągnęła jego praca „W pogoni za lepszej jakości jutrem”, która sprzedana została w Sopockim Domu Aukcyjnym.

 

Segmenty cenowe prac Wojciecha Brewki w latach 2013-2017

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ