Strona główna » Aktualności » Artykuły » AUKCJE WARTE UWAGI: PODSUMOWANIE TYGODNIA NA RYNKU SZTUKI
Widok%20paryza

W mijającym tygodniu na miłośników sztuki czekały cztery wystawy. Dwie z nich eksponowały dokonania młodych artystów i zaznajomiły kolekcjonerów ze swoją niebywałą różnorodność. Prace młodych artystów pokazała Galeria Relaks i Galeria Stalowa. Pozostałe dwie aukcje zaprezentowane przez Sopocki Dom Aukcyjny i Dom Aukcyjny DESA UNICUM pokazały cenioną i lubianą sztukę dawną XX wieku. Pojawiły się cenione polskie nazwiska artystów takich jak Stryjeńska, Kossak, Nikifor oraz piękne przedmioty rzemiosła artystycznego.

10.05.2017, godz. 19:30, Galeria Stalowa, XXVI Stalowa Aukcja Sztuki Aktualnej

Galeria Stalowa zaprezentowała prace młodych artystów, pojawiła się abstrakcja oraz malarstwo figuratywne, które okazało się być bezkonkurencyjne. Przedstawienie Ewy Joanny Misztal zdobyło najwyższą cenę na aukcji, czyli 3 000 zł.  Kolejnym najlepiej sprzedającym się artystą okazała się Magdalena Rytel-Skorek, której udało się z powodzeniem sprzedać na aukcji dwa z wystawianych dzieł. Największą cenę zdobył jej obraz z cyklu Cyrkowcy.  Zwycięską trójkę zamyka Dariusz Franciszek Różyc, którego dzieło STRIGES z cyklu Nie tak odległe osiągnęło cenę 1 400 zł. Na aukcji widać było sporą różnorodność w podejściu artystów do tego czym jest dzieło malarskie, ich techniki i formy przedstawienia są bardzo różne. Choć nie była to aukcja popularnej zazwyczaj wśród kolekcjonerów sztuki XX wieku, to widać coraz większe zainteresowanie dziełami aktualnie tworzących artystów.

11.05.2017, godz. 19:00, Art: Outlet Sztuka Dawna, Dom Aukcyjny DESA UNICUM

Na aukcji w Domu Aukcyjnym DESA 11 maja królowała Francja. Dwa obrazy przedstawiające kraj słynący z miłości, wylicytowano za kwotę 32 tys. zł. Pierwszy, o który kolekcjonerzy toczyli walkę to Widok Paryża Ota Bubeníček z 1907 roku, drugi to obraz Henryka Haydena Okolice Tulonu z 1927 roku. Obrazy dzieli 20 lat różnicy co niebywale widać w kolorystyce i technice obydwu panów. Na trzecim miejscu znalazł się obraz Widok z okna, który osiągnął cenę 22 tys. Hitem aukcji okazały się również pozostałe pejzaże, prace takich artystów jak Gotko czy Jurjewicz zostały wylicytowane za kolejno 16 i 18 tysięcy złotych. Przedstawienia krajobrazowe były bardzo różnorodne od łodzi na morzu, po wiejskie chaty zarówno w wiosennym, jesienny i zimowym wydaniu.  Pojawiło się również sporo przedstawień portretowych wśród nich pojawiły się prace Włodzimierza Terlikowskiego, Adolfa Federa czy Joachima Weingarta.

11.05.2017, godz. 19:00, Varia 17, Sopocki Dom Aukcyjny

Na siedemnastej z kolei aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego Varia, można było wylicytować dzieła największych polskich artystów. Znalazły się tam nazwiska takie jak Stryjeńska, Nikifor, Potworowski, Kossak. Jednakże można było zaopatrzyć się nie tylko w obrazy, na aukcji pojawiła się także biżuteria oraz inne rzemiosło artystyczne, pojawiły się przedmioty takie jak świeczniki, sztućce, filiżanki, foremki do ciasta i wiele innych.

11.05.2017, godz. 19:00, I Aukcja Nowej Sztuki, Galeria Relaks

W galerii Relaks pojawiły się prace bardzo młodych artystów wśród nich Karolina Lewosz z luminescencyjnymi pracami, Perdomo Angel obrazujący objawienie ludzkiego ciała, Agata Przyżycka z bardzo żywymi abstrakcjami, Radosław Jastrzębski przedstawiający Pejzaż polski z  i inni. Wielu z nich zaprezentowało po kilka dzieł. Na wyniki aukcji trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

 

 

fot. "Widok Paryża" Ota Bubeníček

Olga Brewka

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ