Strona główna » Aktualności » Artykuły » 18.12 - 24.12.2017 WYDARZENIA, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ
9389fa970679f757cb03d444e18729c5

Nadchodzący tydzień na polskim rynku sztuki jest nietypowy, taki czas zdarza się rzadko. Niewiele odbędzie się w nim aukcji oraz wystaw. Oczywiście jest ku temu powód. Spowodowane jest to nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Wyczekiwany czas odpoczynku i świątecznej kontemplacji udziela się więc zarówno domom aukcyjnym, jak i instytucjom kultury: galeriom czy muzeom. Do końca roku spodziewać się należy znacznego zmniejszenia ich aktywności, a na jej wzrost liczyć można dopiero w drugim tygodniu stycznia. W tym przypadku wydaje się być zupełnie naturalne. Dlatego w naszym cotygodniowym podsumowaniu, wydarzeń i aukcji tym razem pojawi się znacznie mniej niż zwykle. Czekamy więc na nowy rok, a nowy rok to nowa energia. Być może domy aukcyjne, galerie sztuki oraz muzea mają zaskakujące postanowienia noworoczne, na których efekty warto czekać!
 

KALENDARIUM AUKCYJNE:
 

248 Aukcja Dzieł Sztuki i Antyków / Dom Aukcyjny REMPEX / 18 grudnia 2017

Rempex jak zwykle nie próżnuje. W tym tygodniu zorganizuje już 248! Aukcje Dzieł Sztuki i Antyków, na którą wystawił sporo obiektów i dzieł sztuki. Są to między innymi barwne litografie, atlasy geograficzne, rysunki, fotografie, książki, szkło, porcelanę, platery i srebra czy wreszcie varia.  Pojawią się także prace artystów współczesnych czy nowoczesnych. Wśród nich warto wspomnieć o Janie Lebesteinie, Henryku Opałce czy Tadeuszu Brzozowskim. Jeśli chodzi natomiast o sztukę dawną na tej aukcji znaleźć będzie można dzieła Jacka Malczewskiego, Teodora Axentowicza, Feliksa Michała Wygrzywalskiego czy nieznanych malarzy z XVII, XVIII i XIX wieku. Tak więc zarówno geograf, humanista jak i pasjonat dzieł sztuki na tej aukcji mogą znaleźć coś dla siebie!

 


fot. Tadeusz Brzozowski, Poborca, 1986
 

Plansze i ilustracja komiksowa / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 19 gru 2017

DESA UNICUM w tym tygodniu przeciwnie do innych domów aukcyjnych wykazała się sporą aktywnością. Za cel postawiła sobie zorganizowanie aż trzech aukcji. Jedną z nich jest aukcja „Plansze i ilustracja komiksowa”,  na której do nabycia będą ilustracje komiksowe wielu cenionych ilustratorów, jak Janusz Christa, Tadeusz Baranowski, Henryk Jerzy Chmielewski, Marek Szyszko czy Mieczysław Wiśniewski oraz wielu, wielu innych.

Ilustracja książkowa i satyryczna / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 19 gru 2017

Na kolejnej aukcji DESY UNICUM pojawią się natomiast lustracje książkowe i satyryczne. Tutaj znaleźć będzie można wiele świetnych ilustracji do znanych bajek, opowiadań, wierszy i legend. Bohdan Wróblewski, Ewa Salamon, Krystyna Witkowska, Mirosław Pokora, Edward Lutczyn, Marek Raczkowski, Andrzej Mleczko to tylko kilka nazwisk artystów, których dzieła będą wystawione na tej aukcji. Sporo znanych z dzieciństwa postaci i bohaterów bajek czy książek będzie mogło zyskać nowe życie i znaleźć swojego nowego właściciela i nabywcę.

Młoda Sztuka / Dom Aukcyjny DESA UNICUM / 21 gru 2017

W czwartek – 21 grudnia DESA UNICUM przygotowała z kolei aukcję Młodej Sztuki. Na niej  wystawione zostaną prace artystów związanych z szeroko pojętą młodą sztuką. Różnorodność podejmowanej przez młodych twórców tematyki i motywów będzie widoczna także tutaj. Na aukcji kolekcjonerzy i miłośnicy młodej sztuki zakupić będą mogli prace Li Kimury, Adama Wątora, Katarzyny Słowiańskiej-Kucz, Mariusza Dydo czy Małgorzaty Kot.

WYDARZENIA I WYSTAWY:

Zona Sztuki Aktualnej, Szczecin / Ostatnie jubileuszowe wydarzenie w ramach obchodów stulecia awangardy / 18 grudnia 2017

W ramach ROKU AWAGARDY w Polsce na wystawie w Zonie Sztuki Aktualnej zaprezentowane zostaną prace artystów związanych z Pracownią Działań Audiowizualnych i Performatywnych oraz Pracownią Działań Intermedialnych i Interaktywnych Akademii Sztuki w Szczecinie.

Galeria Labirynt, Lublin / wystawa Miasto, którego nie widać / 18 grudnia 2017

Wystawa jest podsumowaniem artystyczno-edukacyjnego projektu skierowanego do osób z niepełnosprawnościami wzroku. Zaprezentowane zostaną realizacje uczestniczek i uczestników warsztatów - dotykowa książka obrazkowa, fotografie, rysunki wypukłe oraz rzeźby ceramiczne. Ekspozycja jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi / Bogumiła Bibel, Wojciech Bibel /  19 grudnia 2017

Wystawa dwójki artystów, rodzeństwa Bogumiły i Wojciecha Bibel - związanych z Akademią Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi. Na wystawę składają się między innymi: pochodzące z 2015 roku filmy - Płytka głębia oraz Stan zawieszenia. Artystka zaprezentuje także swój nowy cykl prac pod tytułem Testosteron miarą młodości¸ który nawiązuje do zjawiska deformacji w szerokim kontekście, wypaczenia, zniekształcenia oraz pędu za ideałem i pięknem.  „Zamiarem artystki nie jest jednak próba oceny postaw, ani krytyka tematu, lecz formalna i wizualna próba ukazania groteskowości w przesadnym podejściu do tworzenia wizerunku”. Z kolei Wojciech Bibel, wykonujący fotografię otworkową skupi się na eksperymentach z technologią fotograficzną.

Galeria BWA w Katowicach / Ostatni dzień człowieka / 19 grudnia 2017

Szymon Szewczyk, którego twórczość zostanie zaprezentowana na wystawie, inspiruje się wizją czasu dodatkowego. Artysta tworzy obraz ostatniego dnia człowieka, który jest podróżą ku przyszłości, wykorzystując do tego istniejące atlasy botaniczne. Szewczyk dekonstruuje, tworzy nowe układ, wchodzi w rolę inżyniera, który powiela rozwiązania istniejące w świecie roślin.

Galeria XX1, Warszawa / Czesław Radzki. Własną drogą / 19 grudnia 2017

Artysta posługuje się używanym przez człowieka językiem syntetycznych symboli. Język ten towarzyszy człowiekowi od dawna. Malarstwo stało się zaś przestrzenią dla zaszyfrowanych, symbolicznych treści. Radzki przekłada na język malarski własne obserwacje, spostrzeżenia i prawdy, które wyznaje. „Tej twórczości nie należy odczytywać w sposób dosłowny, należy w niej odnaleźć treści, z którymi się utożsamiamy”.fot. Szymon Szewczyk, wystawa Ostatni dzień człowieka.

Muzeum Współczesne Wrocław/ Wszystkie rzeczy widzialne i niewidzialne/ 21 grudnia 2017

Wystawa „Wszystkie rzeczy widzialne i niewidzialne” jest pierwszym samodzielnym pokazem twórczości Ewy Budnik. Artystka skupia się w niej dla dwóch typowych dla fotografii zagadnieniach, z którymi wiążą się pojęcia czasu i materii. Cykl portretów, które zostaną na wystawie zaprezentowane, zostały naświetlone i własnoręcznie wypalone przez artystkę na ceramicznych kaflach. Efekt jednak był zaskakujący, ponieważ obraz zaczął stopniowo zanikać, co spowodowane było wchłanianiem emulsji fotograficznej przez podłoże. Zdarzenie to stało się impulsem do rozważań nad nieprawidłowością wyobrażenia fotografii jako medium trwale zapisującego moment.

fot, materiały prasowe / Krystyna Witkowska, Zajączek, ilustracja do czasopisma "Miś" nr 24,

Redakcja

INNI CZYTALI RÓWNIEŻ